nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Mafia

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Bonaparte
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Chicago, léta páně 1934. Jdeš potemnělým bulvárem osvětleným pouze blikajícími neóny. O kandelábr sedí opřený opilec, kterému zjevně nevadí, že všude zuří prohibice. Od nejbližšího rohu zní tlumená dixielandová melodie smíchaná s mírně hysterickým ženským smíchem. Že by vycházela z větracího otvoru, který na ulici vypouští typický hutný dým nejméně dvacítky doutníků kouřených v místnosti bez oken? V náprsní kapse tě hřeje jedenáct tisícovek právě vyhraných v pokeru. V tajné kapsičce cítíš pikové eso, které jsi za celou dobu ani jednou nepoužil. Náhle u tebe přibržďuje nenápadný dvanáctiválcový Studebaker s černými pancéřovanými skly. Z okénka vyšlehne pár rychlých výstřelů z opakovačky a ty už víš. Mamma mia, tohle je konec. Tohle je MAFIA.

Vlajková loď deskových her firmy Bonaparte pro rok 2009 volně navazuje na proslulou PC hru se stejným názvem - MAFIA. Dokonce se jí přibližuje i v nepřehlédnutelných grafických detailech, jako je černočervená barevnost, podobné logo a samozřejmě námět. Ano, tohle je mafiánská deskovka a vaším cílem bude získat vliv nad městem všemi nekalými prostředky a špinavými penězi, které se vám podaří ukořistit.

Hra Mafia je určena pro 2-6 hráčů. Ti jsou rozděleni do dvou tříčlenných rodin, jejichž členové si mohou vzájemně pomáhat, ale nakonec se stejně vítězem stane pouze jediný z nich. Při hře méně než šesti hráčů ovládá některý hráč dvě či dokonce tři postavy.

Hra je zpracována s nadprůměrnými detaily. Z krabice na vás vykouknou vymazlené miniatury s červeně zbarvenými konci cigaret, barevnými štráfky na kravatě a černým proužkem na slamáku. Dokonce uvidíte i černý knír a bílé knoflíky na červeném saku.

Také hrací plán působí na první pohled kvalitním dojmem. Profesionální grafika ctí ducha třicátých let a počítačové hry. Hrací deska je dvojvrstvá, výsek ve střední části zajišťuje, aby se puzzle dílky nerozjely a zůstaly vždy na svém místě. S podobnou precizností jsou udělány i karty štěstí a smůly a dvoujvrstvý žeton, který si před první hrou slepíte dohromady. O něco hůře dopadly jen bankovky, které jsou si docela podobné barvou i ornamenty a vyžadují trochu soustředění, abyste se neokradli při platbě do banku.

Hra probíhá na dvou plánech najednou. Vnější část plánu obcházejí hráči svými figurkami a na svých zastávkách navštěvují policejní stanici, obchod se zbraněmi, banku, kasino, špiclovskou kancelář a další stylové budovy. Snad jen ta ilegální nálevna chybí. Při tom získávají peníze, nájemné vrahy, nebo karty smůly a štěstí.

Na vnitřním plánu probíhá souboj o nadvládu nad městem. Hráči zde skládají své puzzle dílky označující ovládané čtvrti města a kdo jako první položí všech svých 12 puzzlí, vyhrává. K získání nadvlády, a tedy k pokládání dílků, využíváte buď peníze, nebo nájemné vrahy, kteří mají označení picciotto.

Hráč v průběhu svého tahu může provést několik akcí. Nejdříve hodí zároveň barevnou a číselnou kostkou. Hráč musí na vnějším plánu posunout svou figurku o počet polí, který mu ukázala číselná kostka. Aby byla omezena náhoda, smí v prvních fázích hry využít toleranci +/- 2 pole, později jen jedno a ke konci již žádnou toleranci nemá. Je to vysvětleno tím, že mafiánský zelenáč má více volnosti a není tolik pod dohledem, jako všeobecně známý kápo.

Barevná kostka určí hráče pro následující tah. Klidně to občas může být stejný hráč, který tak získává dvojtah.

Každé pole vnějšího plánu má svou funkci. Asi tušíte, že banka dává peníze. V kasinu si můžete vsadit a házecí žeton štěstí a smůly rozhodne, zda o svou sázku přijdete, nebo vyhrajete dvoj- či dokonce trojnásobek vkladu. Ve sportovním klubu si můžete najmout picciotta.

Pokud však narazíte na kancelář agenta FBI, musíte 3 kola sekat dobrotu. Zato policejní stanici si můžete podplatit a získávat z ní drobné peněžní výhody.

Když navštívíte kancelář úplatného špicla, získáte za poměrně levný peníz kartu štěstí. Další karty štěstí získáte i při návštěvě pole s názvem Fortuna. Zde si ovšem musíte házet žetonem a padne-li vám černá strana, dostanete kartu smůly. Ve hře jsou i další pole Směnárna, Velkoměsto atd.

Hráč ve svém tahu může také najmout nájemného vraha, případně jej na vnitřním plánu smí přesunout o 1 políčko. Pokud se nájemný vrah dostane na neobsazené pole, úplatky a výhrůžkami je převezme pod kontrolu svého chlebodárce. Ten si zde položí jeden svůj puzzle dílek.

Aby byla hra ještě trochu zamotanější, do hry vstupují již zmiňované karty štěstí a smůly. Ty jsou vlastněny vždy jedním z hráčů a přinášejí například levnějšího picciotta, zvýšení příjmů díky šikovnému daňovému poradci, nebo možnost ovládnout banku pomocí únosu dcery bankovního ředitele. Naopak mezi kartami smůly najdete třeba povinnost odevzdat peníze všem členům soupeřovy rodiny, smrt jednoho z picciottů nebo ztrátu kontroly nad jedním puzzle dílkem.

Jak už bylo řečeno, hra končí okamžikem, kdy některý z hráčů obsadí 12 puzzle dílků na vnitřním plánu. Dalším ukončením hry je, když se některý z hráčů dostane do finanční tísně a není schopen splatit své závazky.

Autor: husak

Další názvy této společenské hry

  • Mafia: Tohle je naše věc

Vybíráme z aukcí

Tainted Grail (KS core box) + Niamh (Sundrop)
Tainted Grail (KS core box) + Niamh (Sundrop)
Akt. cena: 1890 Kč
Končí za: 13 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>