nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Livingstone

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 35 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Playroom Entertainment
Schmidt Spiele
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

David Livingstone - skotský misionář, lékař, cestovatel a bojovník proti otroctví. Vydal se jako misionář do jižní Afriky, šířit evangelium mezi africké obyvatelstvo. Jako první běloch přešel poušť Kalahari a pokračoval dále na sever, kde prozkoumal řeku Zambezi, na níž objevil Viktoriiny vodopády, nazvané na počest britské královny.

Hráči se stávají africkými cestovateli, kteří se průzkumem a objevováním drahých kamenů snaží dosáhnout co největší věhlasu, resp. vítězných bodů. Velkou roli hrají peníze, které si v průběhu hry tajně spoří - nejchudší hráč je bez ohledu na počet bodů na konci hry vyřazen.

Livingstone je kostková hra, která se hraje na předem určený počet kol. Začínající hráč hodí kostkami a seřadí je dle hozených čísel do skupin (viz Yspahan). Hráči si poté rozebírají hozené kostky (podle pravidla, že si mohou vybrat pouze tu skupinu, která má vyšší hodnotu, než ta předchozí) a vykonávají jednu ze čtyř možných akcí:

  • zisk akční karty; akční karty mohou významným způsobem zvrátit partii, např. posunout kámen na počítadle kol o jednu pozici zpět, a tím do hry přidat další kolo;
  • zisk peněz ve výši hozené hodnoty na kostkách;
  • zisk drahých kamenů - ty se poslepu losují ze sáčku a mají dle barvy různou hodnotu a cca 1/2 je bezcenných;
  • rozbití tábora - tábory se staví v jakémsi rastru, kde řada odpovídá právě hranému kolu a sloupec hozené hodnoty na kostkách. Vtip je v tom, že v čím vyšší pozici ve sloupci se tábor nalézá, tím více bodu hráč při postavení získá. Naopak v závěrečném bodování se hodnotí převaha táborů v řadách, a to dokonce v opačném pořadí: tj. za převahu táborů, které mají v okamžitém bodování nejníže ceněná místa, je na konci uděleno nejvíce bodů. Stavba táborů je také každé kolo dražší.

Pokud si již žádný z hráčů nemůže vybrat skupinu kostek, kolo končí, kámen na počítadle kol se posouvá a začíná kolo nové (pokud se tedy nejednalo o kolo poslední).

Po předem stanoveném počtu kol hra končí. Ze hry je vyřazen hráč s nejnižšími peněžními úsporami. Vítězí hráč s největším počtem vítězných bodů.

Autor: PJ

Vybíráme z aukcí

Arkham Horror 3rd Edition
Arkham Horror 3rd Edition
Akt. cena: 999 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>