Libertalia: Piráti vzduchomoří

xxxxxxxxoo hodnoceno 63x (Seznam vlastníků)

Libertalia: Piráti vzduchomoří - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Paolo Mori
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Joe
Joe - avatar

Dizajnérsky denník - Jamey Stegmaier, Libertalia: Piráti vzduchomoří

Link na anglickú stránku: https://stonemaiergames.com/games/libertalia/design-diary/

2. február: Facebook Live, krabica a registrácie na spustenie predobjednávok

Väčšina dizajnérskych denníkov bude v textovej forme, ale v tento prvý deň je nižšie vložený link na video z môjho živého vysielania na Facebooku. V ňom som odpovedal na množstvo otázok o hre Libertalia: Winds of Galecrest (Libertalia: Piráti vzduchomoří).

Tu je krátka rekapitulácia informácií z videa:

  • Spomenul som, že hra je určená pre 1-6 hráčov, vrátane robustného sólo režimu a špeciálneho režimu pre 2 hráčov.
  • Predstavil som krabicu, ktorá má našu „štandardnú“ veľkosť 296 x 296 x 70 mm.
  • Vyzdvihol som umenie Lamara Smitha a prístup dizajnéra Paola Moriho pri analyzovaní, zlepšovaní a upravovaní každého aspektu pôvodnej hry. Každá jej časť sa nejakým spôsobom zmenila, vrátane všetkých postáv (a ďalších pridaných postáv, takže je ich po novom spolu 40).
  • Každá kópia hry z prvého vydania bude individuálne očíslovaná.
  • Môžete sa zaregistrovať na odber upozornenia pre spustenie predobjednávok. Za každého, kto tak urobí do 14. februára, darujeme 1 dolár ochranárskej spoločnosti Sea Shepherd. Predobjednávky budú 2. marca, ihneď potom nasleduje odoslanie hier.

Link na video: https://www.youtube.com/watch?v=mvoOXopivDc

---------------
Prekladateľ Joe

4.2.2022 10:51:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

3. február: Téma ostrova, žetóny koristi a dlaždice koristi

Keďže pôvodná Libertalia už bola plne navrhnutá, funkčná a zábavná hra, naším cieľom pri tvorbe novej edície bolo preskúmať a pokiaľ možno vylepšiť každý jej aspekt. Väčšina tohto procesu bola mechanická, ale pozerali sme sa na hru aj z tematického hľadiska.

Prečo bolo napríklad v pôvodnej Libertalii až 6 rovnakých posádok na jednej lodi? Trochu sme tento aspekt upravili: Každý hráč má v pirátskej flotile svoju vlastnú loď a lode každý deň (každý ťah) pristávajú na ostrove. Tam hráči posielajú 1 člena svojej posádky, aby prevzal svoj podiel na koristi.

Aby mali hráči mechanicky dostatok informácií na plánovanie svojich ťahov, sú žetóny koristi náhodne vybrané každý deň plavby, v ktorom hráči zbierajú korisť v zostupnom poradí: Každý deň si postava s najvyššou úrovňou vyberie žetón koristi ako prvá, a tak ďalej.

V pôvodnej Libertalii bola korisť vo forme jednostranných kartónových žetónov – akonáhle ste získali žetón koristi, zostal pred vami skrytý lícom nadol. Keď som však Libertaliu hrával, uvedomil som si, že na skrytej povahe koristi záležalo len zriedka – najmä preto, že žetóny koristi boli predtým na hracom pláne pri výbere viditeľné. Keď ste ich vyťahovali z vrecka, aby ste pripravili nové kolo (1 žetón na každého hráča za každý deň), často ste ich museli v rukách prevracať, aby ste našli správnu stranu – nebol to až taký problém, ale zbytočne ste sa zdržiavali.

V hre Azul som sa zistil, že ťahať z vrecka farebné bakelitové žetóny je úžasný pocit, takže presne taký materiál a veľkosť sme použili aj na žetóny koristi v novej verzii hry Libertalia: Piráti vzduchomoří. Hra obsahuje 48 obojstranných žetónov koristi, každý s jedinečnou farbou a ikonou, a tak je vhodná aj pre hráčov s rozličnými formami farbosleposti. Budete ich ťahať z pevného látkového vrecka, kvôli odolnosti dvojito prešívaného.

Myslím si, že je dôležité, aby žetóny koristi BUDILI DOJEM niečoho vzácneho a cenného – to je to, o čo sme sa snažili. Tiež je výhodou, že sa dajú oveľa ľahšie zbierať z hracieho plánu, než kartónové žetóny.

Ako ale žetóny fungujú? Toto je jedna z najväčších inovácií a je inšpirovaná spätnou väzbou z pôvodnej hry aj z hry Kvedlalové z Kvedlinburgu.

Pôvodná Libertalia má jednu nepríjemnú stránku – hráči môžu byť príliš zákerní. Chceli sme dať hráčom možnosť zahrať sa na pirátov tak, ako je to pre nich a ich skupinu najlepšie.

Dosiahli sme to prostredníctvom nového komponentu s názvom „doštičky koristi“. Každá doštička definuje schopnosť zodpovedajúceho žetónu koristi pre aktuálnu hru. Môžete si vybrať, či budete hrať v „kľudnom“ režime pre priateľskejšiu hruoproti originálu, „búrlivom“ režime pre ešte zákernejšiu hru, než v origináli, alebo „neprebádanom“ režime pre kombináciu kľudných a búrlivých schopností.

Pri zohľadňovaní preferencií hráčov prostredníctvom doštičiek koristi pridáva táto inovácia do hry tiež obrovské množstvo variability a znovuhrateľnosti, najmä v neprebádanom režime. Alebo môžete jednoducho pre svoju skupinu nájsť tú najvhodnejšiu kombináciu doštičiek koristi a s ňou hrať aj opakovane.

Poslednou podstatnou zmenou je, že sme do hry pridali aspekt postupu, pretože hráči si medzi kolami veľa toho neprenášajú (postavy na vašej lodi sa na konci každej plavby odhodia). Schopnosť „kľudného“ háku vám umožňuje ponechať si jednu postavu vo vašej lodi na nasledujúcu plavbu a schopnosť búrlivej mapy zase ponúka možnosť ponechať si na ďalšiu plavbu žetóny mapy.

Pre objasnenie: V pôvodnej Libertalii boli všetky postavy a korisť v „brlohoch“ na konci kola odhodené. To isté platí v predvolenom nastavení novej hry Libertalia: Piráti vzduchomoří, ale žetóny ako hák (a dokonca aj 1 konkrétna postava) vám umožňujú toto pravidlo porušiť. Rovnako, ako v pôvodnej Libertalii, aj v tomto novom vydaní sa všetky zostávajúce karty na ruke hráča prenesú na ďalšiu jeho plavbu.

Ktorý režim v hre Libertalia: Piráti vzduchomoří chcete so svojou hernou skupinou vyskúšať ako prvý?

  • Pozn. prekl.: Na stránke dizajnérskeho denníka sú ilustračné obrázky nových komponentov, odporúčam!

---------------
Prekladateľ Joe

4.2.2022 11:51:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

4. február:  pretvorenie Libertalie, Paolov pohľad a 40 kariet postáv

Libertalia je jednou z prvých mojich obľúbených moderných spoločenských hier. Pôvodne bola vydaná v roku 2012 a pamätám si, že ma navnadila recenzia od Dice Toweru. Onedlho som si hru kúpil a odvtedy som hral desiatky partií.

Počas pandémie som si ju niekoľkokrát zahral aj v online verzii na stránke Board Game Arena. Kedykoľvek som o hre písal na sociálnych sieťach, vždy niekoľko ľudí napísalo komentár, že by si želali, aby bola hra stále dostupná. Niekoľkí dokonca navrhli, aby sa Stonemaier Games pokúsilo získať k hre práva.

Doteraz sme nikdy nespracovali nové vydanie hry iného vydavateľa, ale začal som rozmýšľať nad tým, či by to v prípade Libertalie bolo možné. Kontaktoval som pôvodného vydavateľa a dozvedel som sa, že práva sa vrátili naspäť k dizajnérovi Paolovi Morimu.

Paolov komentár o tom, čo sa dialo potom:

"Keď ma Jamey na konci roka 2020 oslovil a navrhol nové vydanie Libertalie (nie dotlač!), nemal som žiadne pochybnosti a uvedomil som si, že je načase znovu sa venovať hre, ktorú som vždy miloval.

V predchádzajúcich rokoch som už dostal niekoľko požiadaviek na práva od iných vydavateľov, ale z viacerých dôvodov (či už boli práva ešte stále v rukách pôvodného vydavateľa, alebo sa mi ich projekty nepozdávali) k tomu nikdy nedošlo. S Jameym bolo rozhodovanie celkom rýchle: vedel som o tom, akú pozornosť venuje svojim hrám a páčilo sa mi, že sa takej pozornosti dostane aj mojej hre. Naviac mal Jamey Libertaliu naozaj rád.

Čo vám budem hovoriť, pôvodnú hru milujem tiež. Myslím, že Studio Marabunta (pôvodný vydavateľ) urobilo výbornú prácu, najmä čo sa týka témy a grafického prevedenia, čo veľmi prispelo k obľúbenosti hry. Len aby ste vedeli: čítal som vyjadrenia mnohých ľudí, ktorí Libertaliu považovali za najlepšiu pirátsku hru na trhu... a to vám poviem, že v pôvodnom prototype sa piráti vôbec nenachádzali! Hra bola ale niekedy prijímaná rozporuplne - v Amerike ju ľudia poväčšine milovali, zatiaľčo na starom kontinente bola zväčša ignorovaná. Preto sa hra čoskoro vypredala a v posledných rokoch sa na sekundárnom trhu stala akýmsi nedostupným "svätým grálom". A kvôli tomu putovali do šuflíka aj moje nápady na nové postavy a typy koristi.

Jamey našťastie spomenul, že nechce vydať len dotlač pôvodnej hry (už som to spomínal?), ale chce vytvoriť nové, výrazne revidované a upravené vydanie, ktoré by vyriešilo niektoré malé problémy pôvodnej hry (napríklad pravidlá o riešení nerozhodných situácií, náročnosť učenia detailov hry, alebo viac-menej nesúvisiace a samostatné tri kolá hry... alebo tá nekontrolovateľná opica!), rozšírilo možnosti hráčov a zaviedlo väčšiu variabilitu (pomocou nových postáv a koristi) a znovuhrateľnosť (vďaka Automa verzii pre sólo hru).

Späť k Jameymu: Paolov príbeh bude pokračovať v niektorom ďalšom dizajnérskom denníku. V nasledujúcich dňoch sa s vami podelím o veľa ďalších informácií, ale dne by som sa chcel venovať veľkej zmene/prídavku, ktorý som spomenul už včera: karty postáv.

V hre Libertalia: Piráti vzduchomoří každý hráč začína s rovnakou sadou vopred náhodne vybraných kariet postáv na ruke. Hráči skryto a naraz zvolia jednu zo svojich postáv, ktorú chcú zahrať, potom všetci karty naraz otočia a umiestnia ich na hrací plán. Denné schopnosti postáv sú aktivované vzostupne (symbol dňa), potom si postavy vezmú žetón koristi z aktuálneho dňa v zostupnom poradí (symbol večera). O pravidlách riešení nerozhodných situácií budeme hovoriť onedlho.

Ak sa hráčovej postave nič nestane, skončí až do konca aktuálnej výpravy v jeho lodi, čo je výhodné pre postavy s nočnými schopnosťami alebo schopnosťami na konci výpravy (kotva). Akékoľvek postavy na ruke, ktoré hráč v aktuálnom kole nezahral, sa prenášajú do ďalšieho kola, kedy hráč obdrží nových 6 kariet postáv.

Ako vidno, postavy sú základom celej hry. Analyzovaním, úpravami, vylepšeniami a sprehľadnením kariet sme strávili veľa času a myslím si, že vo výsledku sa každá postava nejakým mechanickým spôsobom zmenila.

Počas tohto procesu sme mali nápady na viac ako 30 postáv, takže výsledkom je 40 finálnych kariet postáv v hre, pričom pre každú vytvoril nové ilustrácie Lamaro Smith a grafiku základu karty Mr. Cuddington (po novom sú všetky značky umiestnené v ľavej časti karty pre zlepšenie ich viditeľnosti).

Všetky postavy pasujú tematicky do sveta hry (Galecrest) a predstavujú antropomorfné zvieratá (podobne, ako v Divukraji a Roote). Na rozdiel od pôvodnej Libertalie (25 mužov, 3 ženy a 2 zvieracie postavy) tu teraz máme omnoho vyváženejšiu skupinu mužských a ženských postáv (a nadôvažok rozličného veku).

Takáto rozmanitosť postáv v hre Libertalia: Piráti vzduchomoří sa mi veľmi páči. Fotky (na blogu, odkaz v pôvodnom príspevku, pozn. prekl.) od talentovaného Tima Chuona zobrazujú niektoré z nich a ďalšie uvidíte na fotkách v nasledujúcich dňoch. Vidíme sa zajtra a prinesiem vám detaily o hre 2 hráčov!

---------------
Prekladateľ Joe

7.2.2022 11:22:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

5. február: Lamaro Smith, ilustrácie a hra dvoch hráčov

Myslím si, že realistické ilustrácie v originálnej verzii Libertalie boli veľmi dobre urobené a sedeli do obdobia, ktorému kraľovali Piráti z Karibiku. Ale pre hru Libertalia: Piráti vzduchomoří sme chceli začať odznova, navštíviť nový svet a pridať na stôl trochu viac svetla a do ilustrácií viac radosti.

Pri hľadaní možných vhodných ilustrátorov som narazil na jedného, ktorý vyčnieval: Lamaro Smith. Lamaro je pôvodom z Bahám a to sa prejavuje aj vo veľkom počte rozličných farebných ostrovov v jeho ilustráciách. Bol som šťastný, keď Lamaro prijal moju ponuku a začal pracovať na ilustráciách pre svet Galecrest.

Výsledkom je pulzujúci svet rozľahlých morí, neba a ostrovov. Flotily dobrodružných pirátov v každej hre vylietavajú na 3 výpravy a každý deň zbierajú korisť. Veľká vďaka patrí Lamarovi za vdýchnutie života svetu Galecrest, do ktorého je táto nová verzia Libertalie zasadená!

Keď som si čítal recenzie pôvodnej Libertalie, padal častý názor, že hra nie je príliš vhodná pre 2 hráčov. Technicky bol uvedený rozsah 2-6 hráčov, ale väčšina ľudí ju nevyberala z police, kým nemali pri stole aspoň 3 hráčov.

S Paolom sme preberali rozličné možnosti, ako tento aspekt hry vylepšiť. Moja osobná dizajnová filozofia a priorita je vyhnúť sa v hre viacerých hráčov botom, takže som nasledoval myšlienku, že na začiatku dvojhry by mali hráči niečo na začiatku nastaviť a potom na to môžu zabudnúť.

To sme v podstate dosiahli pomocou karty námorného kadeta. Ak hráte hru Libertalia: Piráti vzduchomoří v 2 hráčoch ako pirátsky duel, pridáte na začiatku hry na hrací plán doštičku námorného kadeta. Funguje počas celej hry ako tretí hráč s jedinou kartou, ktorej hodnosť je 20.5 (presne medzi postavou 1 a postavou 40).

V každom ťahu, keď odhalíte svoje karty, umiestnite ich hneď vedľa námorného kadeta. Ak obaja zahráte karty s hodnosťou vyššou ako 20.5, položte ich napravo od námotného kadeta a nič špeciálne sa nestane.

Ak ale jedna či obe majú hodnosť nižšiu ako 20.5, jedna z kariet skončí hneď naľavo od námorného kadeta. Námorný kadet má večernú schopnosť (aktivuje sa počas výberu koristi), ktorá hovorí "Ak leží bezprostredne naľavo od námorného kadeta postava, odstráni jej súper z aktuálneho dňa 1 žetón koristi."

Na prvý pohľad toto pridáva do hry viac interakcie. Ale je tu ešte jeden ďalší rozdiel: v LIbertalii je počet žetónov koristi v každom dni rovný počtu hráčov. Námorný kadet funguje ako hráč, takže namiesto 2 žetónov koristi sa pri hre dvoch hráčov každý deň vytiahnu 3 žetóny. Tak môžeme lepšie zamedziť situácii, v ktorej by sa mohlo stať, že medzi žetónmi koristi si hráči nebudú efektívne vedieť vybrať.

Hru často sám hrávam len s 1 ďalším hráčom, preto je táto zmena pri hre 2 hráčov pre mňa dôležitá. A som rád, ako sa vyvinula.

Aký je váš najčastejší počet hráčov pri súťaživých hrách?

---------------
Prekladateľ Joe

7.2.2022 13:36:14

Joe

6. február: Riešenie nerozhodných situácií, reputácia a hrací plán

Keď Paolo súhlasil so spoluprácou na vytvorení novej a vylepšenej verzie Libertalie, jednou z prvých vecí, ktorú som okrem hrania urobil, bolo prejdenie všetkých recenzií a prečítanie všetkých diskusných tém o hre na Boardgamegeeku. Hru som miloval, ale chcel som absorbovať všetku kritiku od iných hráčov, aby som zistil, či na ňu vieme reagovať.

Niektoré chybičky boli ľahko odstrániteľné, ako napríklad lepšia zrozumiteľnosť textu na niektorých často diskutovaných kartách, alebo odstránenie postavy "Oslobodený otrok" (Freed Slave). Ale pri iných sme pracovali s detailným dokumentom zdieľaným na Googli, ktorý obsahoval kritické komentáre a možné riešenia.

Najviac času sme pravdepodobne strávili so samotnými 40 kartami postáv. Je ťažké zoradiť ich objektívne od 1 do 40, ale Paolov mozog bol na to ako stvorený. Každú schopnosť sme sa snažili pripraviť ako unikátnu, intuitívnu a tematickú s tým, že nemusia všetky fungovať optimálne v každej situácii. Jedine, že by sme odstránili výbuchy radosti zo zahrania konkrétnej karty v správnej chvíli - a to sme nechceli.

Jednou z najväčších výčitiek pôvodnej hre bolo riešenie nerozhodných situácií: Keď viacerí hráči naraz odhalia rovnakú postavu, v akom poradí sa umiestnia a neskôr vyhodnotia na ostrove? Diskutovali sme o viacerých možných riešeniach. Navrhol som dlhú stupnicu reputácie, ktorá by nerozhodné situácie riešila. Paolo myšlienku rozvinul a povedal, že taká stupnica by najlepšie fungovala, ak by mala presne 6 políčok, o ktoré by sa hráči vzájomne bili (a na každom políčku by vždy stál len jeden hráč).

S konečným výsledkom som nadmieru spokojný. Reputácia je v podstate nová surovina, ktorú môžete počas hry získať alebo stratiť vďaka koristi alebo schopnostiam postáv. Na stupnici reputácie je 6 políčok a na každom sa vždy nachádza jeden žetón reputácie (bez ohľadu na počet hráčov). Poradie žetónov na stupnici reputácie odráža poradie, v akom sú na ostrov umiestňované rovnaké postavy (zľava doprava).

Aj keď je vyššia reputácia všeobecne lepšia, pri nižšej reputácii hráč zase na začiatku každého kola dostáva viac dublónov. Musíte si však dať pozor na to, aby vám reputácia neklesla príliš hlboko, pretože ak stratíte viac reputácie, než koľko umožňuje stupnica, strácate naviac okamžite dublóny.

Testovanie hry potvrdilo, že nový reputačný systém poskytuje tak prehľadnosť, ako aj stratégiu. Pri testovaní dvojhry sme zistili, že najférovejšie umiestnenie žetónov reputácie pri tomto počte hráčov je na tretie a štvrté políčko stupnice (náhodne), pričom ostatné políčka sú doplnené znovu náhodným rozložením ostatných žetónov.

Na dnešných fotkách (pozn. prekl.: na Jameyho blogu) nájdete obojstranný hrací plán, na ktorom sú priamo vytlačené kľudné (na jednej strane) a búrlivé (na druhej strane) schopnosti doštičiek koristi. Takže samotné doštičky koristi, o ktorých som písal včera, potrebujete iba pri hre v neprebádanom režime (ale môžete ich aj nechať kolovať okolo stola, ak ich niekto z druhej strany nedokáže prečítať).

Aký typ reputačnej stratégie by ste vo svojej hre Libertalia: Piráti vzduchomoří zvolili vy?

---------------
Prekladateľ Joe

7.2.2022 13:37:15

Joe

7. február: Kovové mince a Rolling Realms

Chcem hneď na začiatok povedať: v samotnej krabici hry Libertalia: Piráti vzduchomoří nie sú žiadne kovové mince. To by cenu zdvihlo vysoko nad strop, ktorý sme si určili. V hre sa nachádzajú kartónové žetóny spoločne so zásobníkom na dublóny.

My v Stonemaier Games však máme kovové mince radi a nemohli sme vytvoreniu takéhoto tematického prídavku ku hre odolať. Balíček 54 kovových dublónov vytvorených špeciálne pre hru Libertalia: Piráti vzduchomoří zahŕňa dvanásť mincí s hodnotou 5, osemnásť mincí s hodnotou 3 a dvadsaťštyri mincí s hodnotou 1. Počas prvotných predobjednávok v dňoch 2-5. marca bude tento balíček dostupný za zníženú cenu.

Nakoniec som si nechal našu novú tradíciu v Stonemaier Games - vydávanie promo balíčkov ku hre Rolling Realms pri príležitosti vydania všetkých nových hier. Detaily si nechám na neskôr, ale tematický balíček (ríša) z prostredia Libertalie je už pripravený a bude za zníženú cenu dostupný počas predobjednávok 2. marca.

Ak hru Rolling Realms ešte nepoznáte, je to rozšíriteľná hoď-a-nakresli hra, v ktorej hráči v každom kole kombinujú 3 minihry ("ríše") a snažia sa dosiahnuť čo najviac hviezdičiek. Každá minihra je založená buď na niektorej existujúcej hre od Stonemaier Games, alebo na hre iného vydavateľa, ktorú máme radi. Ríša Libertalie je doteraz tretím promo balíčkom (po ríšach Terra Mystica a Rolling Realms).

Čo si ku svojej predobjednávke Libertalie 2. marca pridáte vy?

---------------
Prekladateľ Joe

7.2.2022 15:15:32

Joe

8. február: Tri plavby, doštička cintorína/hřbitova a generátor pirátskych mien

V pôvodnej hre Libertalia začínali hráči prvú plavbu s rovnakou sadou 9 kariet postáv a počas tohto prvého kola hrali 6 ťahov. Pre nového hráča alebo niekoho, kto hru dlhšie nehral, je to celkom veľká dávka informácií.

Preto sme v novej verzii Pirátů vzduchomoří spravili zmenu: Na začiatku každej plavby dostane každý hráč 6 kariet postáv (ktoré náhodne vyberie ktorýkoľvek hráč) - nie 9. Tak, ako je vytlačené na hracom pláne, prvá plavba trvá iba 4 dni namiesto 6. Druhá plavba 5 dní a tretia plavba 6 dní. Takto hra začína s menším objemom informácií a viac zúženým výberom a postupne sa možnosti hráča zvyšujú. Ako ukázalo testovanie, tieto zmeny stále zabezpečia plnú robustnú hru.

A zostáva tiež moja najobľúbenejšia sféra rozhodovania v LIbertalii: ktorú kartu postavy NEZAHRAŤ, aby ste si ju mohli preniesť do ďalšej výpravy? Väčšinou vám na konci prvej výpravy zostanú 2 postavy, takže si pri druhej budete vyberať z 8 kariet postáv. Potom vám na poslednú výpravu zostanú na ruke 3 postavy. Rád pri plánovaní toho správneho momentu nasadenia postáv tajnostkárčim.

Do hry sme tiež pridali nový komponent, niečo malé, čo pomôže vyjasniť zmätok pri odhadzovaní kariet v pôvodnej Libertalii (keďže každý hráč mal v podstate dva odkladacie balíčky). V novej verzii hry používame doštičku "cintorína/hřbitova" a kedykoľvek niektorý hráč odhodí karty postáv - či sú už odstránené z ostrova alebo z lode počas plavby alebo na jej konci - umiestni tieto postavy lícom nadol na svoju doštičku cintorína/hřbitova.

To znamená, že ak použijete niektorú schopnosť postavy, ktorá odkazuje na odhodené karty, zahŕňa to aj karty, ktoré ste odhodili počas celej hry, nielen na tejto plavbe (tu je veľký rozdiel oproti pôvodnej hre). Napríklad Lekárova denná schopnosť je "Vráť postavu zo svojho cintorína/hřbitova na svoju ruku (bez jej odhalenia)."

Takisto som chcel dnes spomenúť, že si už môžete vytvoriť svoje vlastné pirátske meno, a to vďaka tvorcovi tejto aplikácie Ryanovi Davisovi, programátorovi Vitalijovi Fuksovi a web tvorcovi Davevoi Hewerovi. Jednoducho si otvorte nasledovný odkaz a odpovedzte na 4 otázky - napíšte, čo vás napadne - a potom môžete zdieľať vaše výsledné pirátske meno a názov vašej lode. https://stonemaiergames.com/games/libertalia/libertalia-character-discovery/

-------------------
Prekladateľ Joe

11.2.2022 12:32:37

Joe

9. február: Paolove úvodné a záverečné poznámky a počítadlá bodov

Pomaly sa blížime k posledným zápisom do nášho dizajnérskeho denníka, a preto by som chcel uzavrieť púť Paola Moriho s hrou Libertalia niekoľkými príbehmi.

Jeden si môžete prečítať tu na Boardgamegeeku. Tento článok Paolo napísal pre BGG v júli 2012 a zdieľa v ňom počiatky príbehu Libertalie.

Prenesme sa teraz vpred k vývoju novej verzie Libertalia: Piráti vzduchomoří. Je jeden herný komponent, ktorý chcel Paolo vždy do hry zahrnúť, ale ja som nevedel, ako na to (nejako sa mi to ale podarilo).

Paolo dúfal, že bude môcť do hry pridať kartónové truhlice pokladov pre každého hráča. Tematicky to bol výborný nápad, ale nevedeli sme nájsť spôsob, akým by to vzhľadom na veľkosť krabice fungovalo, a zároveň by v hre muselo byť omnoho viac žetónov peňazí, než koľko v hre bolo.

Našiel som ale jedno prijateľné riešenie: namiesto pridania lišty bodov na hrací plán sme dali počítadlo bodov každému hráčovi a sú graficky znázornené ako truhlice pokladov! Aj keď sú body hráčov normálne verejná informácia, môžu sa hráči rozhodnúť počítadlá ponechávať lícom nadol a pridať tak hre na tajuplnosti. Počítadlá sme navrhli tak, aby sa posúvali len vtedy, keď to hráč chce.

Len pre upresnenie - počas každej plavby získava a stráca každý hráč žetóny dublónov. Na konci kola si tieto dublóny spočíta a pridá na počítadle bodov (pričom žetóny odhodí), potom na ďalšiu plavbu získa ďalšie žetóny dublónov v závislosti od svojho umiestnenia na stupnici reputácie ($7-$12).

Tu sú Paolove myšlienky po zhliadnutí predprodukčnej vzorky hry Libertalia: Piráti vzduchomoří, ktorú sme mu poslali v decembri:

"Niekoľko mesiacov dozadu som dostal - ako niečo celkom jedinečné a vzácne - predprodukčnú vzorku Libertalie, takže som ju mohol vyskúšať so svojim synovcom (ale nemohol som o nej bohužiaľ verejne informovať!). Po otvorení krabice ma opanoval príjemný pocit z pozornosti venovanej každému detailu, ale tiež toho, že tam nie je nič, čo by nemalo v hre svoju funkciu a bolo len pre efekt. Žiadne voľné miesto v krabici, ale takisto žiadne zbytočné komponenty.

Musím poďakovať Jameymu a všetkým, ktorí na hre pracovali (musím spomenúť minimálne Automa tím so sólo verziou hry a Lamara Smitha za nádherné a vynaliezavé ilustrácie!) za príležitosť a zážitok z novej verzie... a dúfam, že hráči - aj tí, ktorí obľubujú pôvodnú verziu hry - budú túto novú verziu milovať tak, ako som ja miloval môj čas strávení prácou na nej."

Vďaka Paolo za možnosť s tebou spolupracovať a za to, že to boli príjemné hodiny strávené nad úžasnou hrou... ktorú si nadizajnoval dvakrát! :)

Pred nami sú už len dva dizajnérske denníky: zajtra (vo štvrtok) sa pozrieme na sólo mód a v piatok odhalíme knihy pravidiel a vložku do krabice!

-------------------
Prekladateľ Joe

11.2.2022 13:40:50

Joe

10. február: Sólo mód Automa a prvý trailer

Podstatným dodatkom k hre Libertalia: Piráti vzduchomoří je robustný Automa sólo mód od autorov Linesa J. Huttera a Mortena Monrada Petersena. O vývoji a fungovaní sólo módu vám dnes niečo porozpráva Lines. V originálnom príspevku takisto nájdete trailer k hre Libertalia: Piráti vzduchomoří (kreslený scenár: Joe Aubrey, editor: JC Trombley, hudba: Joel Winbigler a hlasový komentár: Megan Selke).

Libertalia je o vyhodnocovaní kariet na ruke v súčinnosti s tým, aké karty môže mať na ruke súper (vrátane ich hodnôt, schopností a vzájomnej interakcie s kartou, ktorú možno chcete zahrať). Takisto o predvídaní toho, akú kartu súper zahrá, vediac to, že vy predvídate, čo môže zahrať, a preto možno zahrá niečo iné, len aby vás zmiatol. Dokáže toto všetko Automa napodobniť? Vedeli sme, že to nebude ľahká úloha.

Takisto sme vedeli, že ak chcem zostať v medziach konceptu hry, musí mať Automa svoj vlastný balíček kariet postáv, podobný tomu hráčskemu. Nemohli sme ale použiť bežný balíček kariet postáv, keďže veľa efektov by sa nedalo len tak ľahko preniesť do akcií Automy. Preto je tento Automa balíček najväčším, aké sme doteraz vytvorili.

VOĽBA KARIET AUTOMY

Ako má Automa vyberať karty, ktorá v každom ťahu zahrá? Toto nám zabralo najviac času a herných iterácií.

Môj prvý test spočíval v tom, že som Autome dal obyčajný hráčsky balíček postáv a ťahal som náhodnú kartu. Bol to test, ktorý mal ukázať, nakoľko v hre zavážia inteligentné rozhodnutia. A áno, zavážia. Ísť plne náhodnou cestou nebolo správnym rozhodnutím a znamenalo to zlé rozhodnutia v hre.

Ďalej som rozdelil schopnosti kariet na také, ktoré je lepšie zahrať počas výpravy skorej (ako napríklad nočné schopnosti) a také, ktoré je lepšie zahrať neskôr. Tým vznikli dva balíčky a v závislosti od dňa výpravy hrala Automa náhodnú kartu buď zo skorého alebo neskorého balíčka. To síce pomohlo s výberom inteligentných rozhodnutí vzhľadom na schopnosti postáv, ale Automa nevedela vhodne vyberať žetóny koristi.

Jej výber úrovne musel byť lepší, takže som jej karty znovu rozdelil na polovicu, tentoraz podľa úrovne (1 až 20 a druhý 21 až 40). Ak hráč zahral kartu z nižšou úrovňou, Automa zahrala náhodnú kartu z jej balíčka s nižšími úrovňami, inak zahrala kartu z balíčka s vyššími úrovňami. Tým sa úrovne zahraných kariet priblížili, ale vznikli zase iné problémy, ako napríklad zahranie úrovne 21, ktoré skoro vždy znamenalo, že mal hráč prvú možnosť voľby koristi.

Potom som skúsil uložiť karty na ruke Automy lícom nahor podľa zvyšujúcej sa úrovne. Po zahraní svojej karty musel hráč nájsť kartu Automy, ktorá sa svojou úrovňou najviac približovala zahranej karte. Potom hráč potiahol kartu s náhodným číslom, ktoré určilo, o koľko sa Automa od tejto karty odchýli. Buď zvolila kartu o niečo vyššiu (1 alebo 2 úrovne vpravo), alebo kartu omnoho nižšiu, pri ktorej síce prišla o možnosť prvej voľby koristi, ale mohla zase zahrať kartu s dobrou schopnosťou, ktorá by naštrbila hráčove plány iným spôsobom. Aj keď tento spôsob už fungoval lepšie, spôsobil, že výber úrovne karty hráča nebol až taký dôležitý.

Ďalším nápadom bolo odvodiť voľbu Automy od dostupných žetónov koristi pre daný deň. To bolo zo začiatku komplikovanejšie, keďže hráč musel ťahať kartu z na to určeného balíčka rozhodnutí a rozhodnúť sa, ktorú kartu z ruky zahrá. Vedeli sme, že tento proces výberu bude príliš zložitý, preto sme sa ho snažili čo najviac zjednodušiť. Odstránili sme balíček rozhodnutí a ich zoznam sme umiestnili na zadné strany balíčka postáv Automy. Počas mojej práce na hre Scythe a na niektorých neoficiálnych sólo variantoch som si obľúbil umiestnenie čo najväčšieho objemu informácií na každý kartu, aj keby to znamenalo, že ich hráč musí otáčať alebo využívať aj ich zadnú stranu.

Na obrázku 1 sme porovnali spracovanie 2 odlišných metód výberu. Šípky ukazujú kroky, ktoré musí vykonať hráč (plus to, kam sa pozerá), aby určil, ktorú kartu Automa zahrá. Verzia 3 odstránila z verzie 2 dva kroky.

PREKVAPENIA

Aj keď už Automa teraz hrala celkom rozumne a s ohľadom na korisť dostupnú pre daný deň, nemala pre hráča pripravené žiadne prekvapenie a tým pádom bola predvídateľná. Aby sme tento nedostatok odstránili, označili sme kanónom všetky karty so schopnosťami, ktoré môžu hráčov zmariť plány. Občas sa preto stane, že Automa namiesto sústredenia sa na korisť zahrá takúto kartu.

ZLODEJÍČEK

Pôvodná Libertalia nebola príliš odporúčaná pre hru 2 hráčov. Neposkytovala totiž v takomto nastavení dostatok interakcie a vzrušenia. Už dlho predtým, než Jamey pridal variant pre dvojhu s námorným kadetom, plánoval som pridať do sólo hry aj druhú umelú inteligenciu.

Pre hráča by ovládanie druhej plnohodnotnej umelej inteligencie predstavovalo príliš veľa práce, takže sme sa pri nej sústredili iba na výber koristi, tzn. na to, aby na ostrove bola prítomná tretia náhodná karta s vlastnou úrovňou, ktorá si iba berie žetóny koristi a nerobí nič iné.

Tu sme znovu prešli niekoľkými verziami. Prvou bolo jednoduché použitie normálneho balíčka postáv a v každom ťahu zahranie náhodných kariet. Fungovalo to, ale bolo to príliš náhodné. Ďalšia karta na lodi s plným textom, ktorý sa nepoužil, taktiež príliš odvádzala pozornosť od hrania. Preto som navrhol karty, ktoré zobrazovali len úroveň a nič iné. Namiesto samostatného balíčka som ich pridal na karty Automy hore nohami ako Zlodejíčka. Keď otočíte kartu stranou Zlodejíček navrch, zobrazuje len svoju úroveň.

Obrázok 1 (pozn. prekl.: na blogu) ukazuje tú istú kartu použitú pre Automu (vľavo) a otočenú pre potrebu Zlodejíčka (napravo) - prvotný prototyp.

Keďže hráč ťahá kartu Zlodejíčka zo zostávajúcich kariet balíčka Automy, bude vedieť odhadnúť, ktoré úrovne sa v jej balíčku ešte nachádzajú a ktoré už nie. Čím neskôr v hre, tým menší je tento balíček, čo znamená, že hráč vie čím ďalej tým lepšie na základe už použitých kariet Automy odhadnúť, aký Zlodejíček mu najbližšie vyjde. Táto predvídateľnosť výborne zapadá do základného konceptu hry.

HERNÉ MÓDY/DOŠTIČKY KORISTI

Rozličné herné módy (kľudný, búrlivý a neprebádaný) poskytujú dostatok znovuhrateľnosti a chcel som si byť istý, že to bude platiť aj pre návrh Automy.

Zoradili sme doštičky koristi podľa ich možnej hodnoty a pre Automu sme vytvorili zoznam priorít pri získavaní koristi. Tieto hodnoty sa ale zmenili, keď hra prebiehala v búrlivom móde, takže preň sme museli vytvoriť nový zoznam. 2 zoznamy priorít znamenali niekoľko problémov. Hráči sa museli naučiť zoznamy priorít podľa typu hry. Takisto nebolo zrejmé, ktorý zoznam sa mal použiť pri neprebádanom móde, v ktorom sú zmiešané kľudné a búrlivé doštičky.

Dokázali by sme vytvoriť jeden spoločný zoznam priorít pre všetky herné módy? Áno, ale iba ak by sa hodnoty doštičiek koristi nemenili, bez ohľadu na mód, v ktorom by hra prebiehala. Tak sme vytvorili samostatné doštičky koristi pre Automu, ktoré sú čo najviac podobné tým z bežnej hry, ale ich možné hodnoty sa v závislosti od herného módu nemenia. Vedľajším efektom bola možnosť upraviť niektoré časti textu na nich pre sólo hru.

Obrázok 3. Pôvodná šabľa (vľavo) bola príliš podmienená, obsahovala veľa textu a bola komplikovaná. Vpravo: Finálna podoba doštičky šable.

SCHOPNOSTI A DOLAĎOVANIE

Potom nasledovalo dlhé obdobie testovania a dolaďovania. Boli sme si vedomí, že do Automy nebudeme vedieť previesť všetkých 40 schopností. Niektoré boli príliš zložité na automatizáciu, niektoré vyžadovali inteligentné rozhodnutia, ktoré Automa nedokázala sama spraviť, a iné boli príliš silné. Takisto sme potrebovali obmedziť zložitosť manažovania samotnej hry hráčom, takže sme zmenili schopnosti, ktoré neposkytovali zmysluplnú interakciu, na jednoduché pridanie dublónov Autome.

Niektoré iné schopnosti sa do Automy previesť nedali, alebo spôsobovali problémy. V jednom okamihu sme 4 alebo 5 postáv dokonca odstránili. Nakoniec sme ich znovu vedeli pridať, okrem Nymfy (37).

Počas testovania sme vykonali pri schopnostiach a doštičkách koristi Automy veľa zmien, aby sme zabezpečili vyváženosť jej konania a znížili výkyvy v jej bodovaní.

VÝSLEDOK

Libertalia je vo veľkom závislá od čítania vášho protivníka a predvídaní jeho ďalších ťahov. Vytváranie a upravovanie sólo komponentov bolo ťažké, ale zábavné a dúfame, že sa nám podarilo vytvoriť systém, sa ktorý sa hra nebude hanbiť. Veríme, že si sólo hry v Libertalii užijete!

Zaradíte sa aj vy do sólo komunity hry Libertalia: Piráti vzduchomoří?

-------------------
Prekladateľ Joe

11.2.2022 16:20:50

Joe

11. február: Knihy pravidiel, vložka do krabice a Čo ďalej?

Predtým, než začnem tento posledný dizajnérsky denník, sa chcem poďakovať všetkým, ktorí si tie predošlé prečítali a okomentovali. Rád ich vytváram, ale neexistujú vo vákuu - ste to vy, kto túto výpravu robí zaujímavou. Som vďačný za váš entuziazmus a zvedavosť a teším sa na pokračovanie tejto cesty v nasledujúcich dňoch a mesiacoch.

Zatiaľ som nespomenul vložku do krabice, jej veko a malý zásobník, ktoré sme navrhli spoločne s Pandou, aby uľahčili prípravu hry a jej skladovanie. Chvíľu trvalo, než sme našli správny formát, keďže v krabici sa toho nachádza dosť veľa, najmä pri samostatnom ukladaní hráčskych komponentov, ich doštičiek cintorína/hřbitova, kariet postáv (či už s obalmi alebo bez nich) a počítadiel bodov.

Ale nakoniec sa nám to podarilo a mohli sme do krabice pridať aj malý "zásobník pokladov" pre dublóny, takže sa vám peniaze nerozsypú po krabici.

Libertalia obsahuje dvoje pravidlá: pre hru viacerých hráčov a pre sólo hru. Oboje majú 8 stránok, starostlivo pripravených Christinou Santana a skorigovaných našim dozorným tímom. Môžete si tiež všimnúť, že veľkosť knižiek pravidiel je na šírku aj výšku menšia než zvyčajne, keďže sa mi páčila myšlienka Jacka z Youtube kanála Cardboard Herald, že menšie knižky pravidiel sa dajú na stole lepšie používať. Knižky pravidiel nájdete tu (odporúčam si ich stiahnuť, pretože prehliadanie priamo z Dropboxu nemusí byť vždy korektné).

Keď som sa posadil k písaniu pravidiel, rozhodol som sa neodkazovať na pôvodné pravidlá, keďže som chcel nechať myšlienky prirodzene plynúť v súznení s novou hrou. Pôvodné pravidlá sa samozrejme hodili, keď som sa chcel uistiť, že sme na nič nezabudli, a takisto porovnať frázovanie jednotlivých pravidiel.

Výukové video pre hru viacerých hráčov od Rodneyho z kanála Watch it Played bude dostupné v blízkej budúcnosti, ako aj interaktívna appka pravidiel od Dized.

Čo ďalej? Nižšie je niekoľko kľúčových dátumov, takisto sa nezabudnite prihlásiť na upozornenie na spustenie predobjednávok tu: http://eepurl.com/hP1MZr

  • 12. február: Od tohto dátumu môže niekoľko tvorcov stolnoherných videí začať ukazovať objektívny obsah (odkrabicovanie, hranie hry apod.).
  • 15. február: Recenzenti s prvými kópiami hier môžu začať vydávať svoje recenzie.
  • 2. marec: Otvoria sa predobjednávky v obchode Stonemaier Games. V tento deň sa takisto dozviete cenu hry. Hra, ako aj kovové mince, budú zlacnené až do 5. marca.
  • 3.-11. marec: Predobjednávky budú posielané zákazníkom s distribútorskými centrami v USA, Kanade, Veľkej Británii a Austrálii.
  • Neskorý apríl: Dátum vydania medzinárodnej anglickej verzie (lokálni partneri iných jazykových verzií ohlásia svoje vlastné dátumy vydania).

Na našej stránke budem uverejňovať aj všetok recenzentský obsah tak, ako bude vydaný.

Ďakujem, že ste nás sledovali, a neviem sa dočkať vašich vlastných príbehov a zážitkov z marca a ďalších mesiacov!

-------------------
Prekladateľ Joe

11.2.2022 16:40:24

Vybíráme z Bazaru

Test of Faith: The Arab-Israel War of 1973
Test of Faith: The Arab-Israel War of 1973
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas