Lewis & Clark: Cesta na severozápad

xxxxxxxxoo hodnoceno 141x (Seznam vlastníků)

Lewis & Clark: Cesta na severozápad - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Ludonaute
REXhry
Autoři: Cédrick Chaboussit
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy zo sólo hier

Podeľte sa so skúsenosťami zo sólo hrania, prípadne dajte rady ako ho urobiť napínavejším.
11.11.2015 16:00:18

zápisky
2014-10-09
Tak som si to včera skúsil sólo, aby som potrénoval AP syndróm, resp. som sa ho snažil potlačiť (skúšal som kupovať ďalšie člny do výpravy, aby som nemusel, toľko optimalizovať zdroje kvôli prípadnému zdržaniu pri presune tábora). Hral som cca 1,5 hodinky na najľahšej obtiažnosti (A. Mackenzie začína v St. Louis).

Musím povedať, že som čakal, že to po pár ťahoch zabalím, ale ten Mackenzie ma vyhecoval, že som si povedal, že ho skrátka musím predbehnúť, veď sa hýbe po mojom ťahu len o 1 políčko vpred. Ono sa to nezdá, ale tým, že ma veľakrát preskočil (najmä na horách) a pohol sa tak o dve políčka namiesto jedného, so mnou fakt držal krok až do záveru. Na konci som mu ale ušiel poriadne, lebo sa mi podarilo urobiť pohyb o 25 políčok vpred, ale Mackenzie bol dve políčka pred pevnosťou Clatsop. To, že som mal prikúpené k výprave ďalšie dva člny (jeden na indiána a druhý na suroviny) a oba menšie bez zdržania, mi dosť pomohlo pri presune tábora, takže určite vyskúšam v budúcej hre viacerých hráčov.
---

2015-01-31
Tak som si dnes dal po dlhej dobe jednu sólo hru a musím povedať, že zase bavilo. Otiažnosť som si dal trošku vyššiu, Mackenzie začínal 4 políčka vpred od St. Louis. Držal som sa rád na zrýchlenie hry a hoci som v začiatkoch hry bol v St. Louis a Mackenzie už na prvých horách, nakoniec som ho nechal pred poslednými horami a pekne v suchu pozeral finále Stanley Cupu v Los Angeles, kým on sa ešte trmácal cez hory :).

Na začiatku som mal v ponuke karty s hodnotami 2, 3 ,3 ,3 a 3, čo bolo pomerne šťastná náhoda a tak som dve z nich kúpil na podporu. Tentokrát som na základe kariet v ponuke postavil stratégiu na silnej ťažbe dreva, výrobe a zdvojovaní kánoe a mal som kartu za dve vybavenia 1 kôň a kartu na +1 až +3 pohyb po horách (podľa podpory) pri nejakom pohybe po horách, takže som prvé hory dal s pomocou šamana na 1 šup. Oproti minulej hre som dosť ho viackrát využíval a to hlavne na extra pohyb. Naozaj fajn sólovka a jediné sólo euro, ktoré ma baví :).
---

2015-11-02
Tak som po dlhšej dobe mal chuť si "zaclarkovať". Po dvoch sólo partiách som tentokrát chcel vyskúšať aj žetóny voda/hory, ktoré sa umiestňujú na trasu výpravy, aby sa zmenil terén a aby sa narušili monotónne úseky.

Na trasu som si podľa hodu na kockách umiestnil 3 žetóny s opačným povrchom, ako bol v originále. Musím povedať, že hru to naozaj spestrilo – stačili jedny "blbé" hory vo vodnom úseku a už sa nedalo bezhlavo raftovať do aleluja. Alebo mi vyšla parádna preskakovačka v horách (obrázok) som šiel po vodnom úseku hory-voda-hory-voda-hory-voda-hory a nemohol som sa zamerať len na jeden druh suroviny, ale relatívne neekonomicky vymieňať suroviny za kone, lebo mi neprišla úplne vhodná karta na hory.

http://i64.tinypic.com/29omywh.jpg

Inak už by som to bez tých žetónov voda/hory nehral, okrem výukových partií, ale pri hre skúsenejších hráčov by som kľudne skúsil pridať aj 4-5 týchto žetónov, minimálne v hre 1-2 hráčov to výborne spestruje hranie a manažment surovín.
---

2015-11-11
Odohral som po večeroch ďalšie dve sólo výpravy. Na cestu som postupne pridával viacero žetónov voda/hory, ale v zásade som menil trať len na troch miestach (podľa hodu kockami) a na padnuté číslo na trati som umiestnil 2-3 žetóny (spolu 7-8), ktoré som náhodne losoval a mám pocit, že čím je trať komplikovanejšia, tým je sólo hra zábavnejšia.

Čo sa týka AI postavičky Alexandra Mackenzieho, tak ten ma v prvej z týchto partií skoro predbehol a skončil len 2 políčka pre cieľom, takže mi horelo za pätami a miestami som už musel použivať aj "dvojpohyb", čiže kartu na pohyb pred zbalením tábora a hneď po rozložení tábora, aby ma Mackenzie nepreskakoval a nezískaval "zadarmo" náskok. Pri testovaní týchto trasu-meniacich žetónov začínali zvedovia vždy na rovnakom políčku, ale po štvrtej výhre mi už trošku chýba challenge, tak sa začnem posúvať vzad na začiatku.

V prípade sólo hry je z hľadiska času na hranie veľká výhoda v skoro nulovom downtime, lebo pri plánovaní vám suroviny nik nevyfúkne zbalením tábora, i keď priznávam, že pri hre viacerých hráčov má takáto plánovacia neistota a napätie baví.

Čo mi v sóle trošku chýba je boj o výhodné karty – škoda, že Mackenzie napr. pri zmene terénu na trase náhodne nevyhodí do discardu nejakú kartu postavy z ponuky, aby v hre vznikal trošku tlak na rýchle kúpenie aj trebárs drahšej postavy. Zatiaľ som totiž cez tlmočníka vždy zlacnil žiadané karty a kúpil ich najlacnejšie, takže tento houserule vyskúšam a poreferujem.

11.11.2015 16:03:17

dojmy
Většinou hraju tak, že Meckenzieho nechám utéct, na začátku koupím nejlépe jednu trojkovou vylepšovací akci, používám akce indiánů a za dřevo koupím kánoje a indiány navíc. Pak už dokupuju snadno lepší karty akcí a snadno ho doženu. Určo ho nepředbíhám, protože mě stejně dožene a pohne se o dva, což je špatně.
Jediné, co mi ještě nejde, je, když nepřijde karta na pohyb v horách. Pohybovat se po horách pouze s tou základní kartou je drahé a pomalé a většinou prohraju.

12.11.2015 08:37:24

Vybíráme z Bazaru

Prodám hru Patchistory
Prodám hru Patchistory
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas