Legendy Západu

xxxxxxxooo hodnoceno 96x (Seznam vlastníků)

Legendy Západu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Hervé Lemaître
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Hodnoceni

Ahoj, kdyz jsem si prochazel hodnoceni, tak jsem si rikal, jestli hraci neocekavali neco jineho. Jedna se mi o to, ze pokud hru budu hrat jako Euro, tak je jasne, ze tato hra nenaplni me ocekavani - na to je jina hra ze zapadu Great Western Trail. Ja nemam odehrano tolik, ale hru je treba hrat ne Euro zpusobem (tzn. hranim pouze 1 akce, ktera je nejvyhodnejsi), coz muze delat nekterym hracum problem.
25.4.2020 10:52:36

Dojmy
Nejdříve upozorním na to, že jsi založil duplicitní vlákno (zas tolik diskuzí u této hry není, aby bylo náročné to zkontrolovat), ale co už...

Není to špatné, je to jak říkáš - musí se to hrát jako ameri-trash, kde chceš lítat po mapě a maximálně využít interakce mezi hráči a u toho postupně plnit cíl a nic extra nepočítat dopředu. Je to zábavné, ale hráči se musejí chtít bavit a užít si trochu atmosféry, kterou hra může a taky nemusí přinést.

Názory jako "je to nuda, stačí těžit zlato nebo hrát poker a pak za to nabírat vítězné body" nejsou úplně na místě, protože to jen znamená, že hru hráli hráči, kteří hru nepochopili.
Je to takový rock-paper-scissors -> je potřeba se dívat, co ostatní dělají a pak jim to zhatit svým stylem hraní.
- Pokud někdo hraje poker, musí se někdo jiný zapojit taky a připravit ho o vítězství, zlatokopa je potřeba zase po cestě k prodeji valounů/do kasina okrádat.
- Pokud vedou psanci, je potřeba je zase lovit šerifem nebo jako strážce zákona.
- Strážce zákona zase musí být při lovu banditů silný, aby body získal. A pokud je moc strážců a málo banditů/psanců není zas moc jak ty body získávat.

Na druhou stranu zase žádná topovka a je na ní poznat, že tvůrci jsou nováčci. Pokud chceš podobný tip hry, ale ještě hezčí zpracování, hratelnost daleko lepší, zábavnější, levnější a celkově lepší, poohlídni se po space-westernu Firefly: The Game od GF9. To je naprostá topovka, pro fanoušky seriálu must-have. poměr cena/výkon úplně jinde.

25.4.2020 18:39:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Ellenar
K vlaknu, to tak neni - nebavim se o dojmech, ale o hodnoceni 3.5 z 5. Napr. na BGG to ma 7.7 a Firefly 7.4. Ja jsem Firefly nehral a serial nevidel, takze si myslim, ze by me tak netahla kvuli tomu, ze ve vesmiru preferuji strategie, kdezto western si chci uzit jako Clint Eastwood. Nechci nejaka super uber slozita pravidla (jak si nekdo stezuje na poker, ale to je blbost) - i tak je jich na vice nez 20 stran. Ja si myslim, ze s tim velkym rozsirenim to muze byt velmi dobra hra. Ale jak rikas, zalezi s kym to hrajes.

Urcite me zarazila pravidla, ktera jsou takova nedocesana. 3 akce za kolo, ktere se mohou opakovat? To je spatne, protoze pak to vede k tomu, ze v 1 tahu stihnes dojet do banky a promenit vse na prachy a utratit je. Navic pokud hrajes s lidmi, kteri nad tahem premysli 10 minut , tak je to v pytli. Takze je otazka, zda by nebyly vhodne nejake house rules - a insipirovat se jinde napr. v Eldritchi - akce 2 a nesmi se opakovat atd.

25.4.2020 19:11:38

Mix
No neviem, hrat hru tak aby som sa zabavil? Bud je to euro a idem na vitazstvo, alebo je to AT a nechavam sa unasat atmosferou a cakam co ma prekvapi. Hrat to tak, aby som nevyhral (lebo tak je to nudne a repetivne), ale aby ma to bavilo mi pride dost divne, taky paskvil. Bud hram na vitazstvo (na body) a zaroven ma to bavi a hra je super, alebo hram tak isto na vitazstvo a popritom to ma super pribeh a atmosferu.

25.4.2020 21:31:18 | Upraveno autorem (porovnej)

...
U týhle hry je to v tomhle složitější. Hrát to jako euro je dost suchý. Hry přece hraješ, aby ses bavil. A tohle opravdu musíš hrát aspoň trochu v roli. Je to sandbox a tak se k tomu musí přistoupit, proste pojďme si hrát na kovboje. Není to hra na každý večer, ale jednou za čas ji vytáhnout bude super. Popravdě už se těším k sousedovi do garáže, dáme pivko a legendy.

26.4.2020 00:03:55

Souhlas s defith
ta hra neni na kazdy vecer. JAHMNANe, zrovna ty jsi psal, ze jsi u hry Na kridlech stravil stovky partii.

Na kridlech je dost soft EURo hra, kde skalni EURovkari rikaji, ze je v ni velky podil nahody - zalezi co Ti prijde v nabidce a co do ruky, neda se naucit, celkovy pocet bodu je dost odvisly od toho, jestli Ti prihravaji souperi jidlo atd. Proste pohodovka pro rodinu na vecer, kterou jsou ochotny hrat manzelky. Zadna Agricola, zadny Barrage nic takoveho.

A toto neni hra pro manzelky, ale pro otce se syny a pro chlapy, kteri si radi nekdy zahraji na kovboje. Neda se hrat porad, ale jednou za cas je super. Urcite ma nedotazene mechanismy, ale existuji custom rozsireni -napr. 1 jsem tady daval ja na zraneni, ohledne tezby nugetu a moznost custom pravidel - nic nebrani hrat poker s blafovanim, pokud Ti to chybi. Urcite je to surovy "diamant", ktery je treba jeste vybrousit.

Jeste par veci - ja bych privital 3D rozsireni, aby byl feeling lepsi a tesim se na Ante, kde pridaji moznost vlaku a jeho vyloupeni + asi si pridame custom pravidla pro bandity, kteri se objevuji na mape - nejakou jednoduchou AI, ze napr. po polovine tahu hracu, se hodi kostkou a podle vysledku bandite zustanou stat, nebo pohnou k mestu nebo k hraci a zautoci, na polich obsazenych bandity nebudete moci obchodovat nebo provadet akce lokace, dokud je nesejmete. Obchody budou mit omezenou nabidku, ktera se bude resetovat 1 za 2 tahy a vylepsovat veci se budou moci jen ve velkem meste. Proste, aby to vypadalo, ze ten plan vice zije, ale aby to nebylo prekombinovane.

26.4.2020 10:14:56 | Upraveno autorem (porovnej)

p_lichnovsky
To narocny eurorkar nemoze hrat rodine euro hru na.kridlach kvoli frajerke?

26.4.2020 11:24:02 | Upraveno autorem (porovnej)

JAHMANsvk
Ale prave, ze muze, ale nehraje to proto, ze to ma super vyvazene mechanismy, ale proto, ze ji hraje s pritelkyni a ocekava od toho jiny zazitek. Vcera, me treba dcera porazila o 2 body a mam z toho radost. Nejdrive jsem na kridlech nemel moc rad, ale po par hrach, jsem na ni zacal ocenovat, ze si ji se mnou zahraje cela rodina.

A zrovna to same je s touto hrou. Neni to Uber Euro, kde proste delas porad jednu a tu samou akci, protoze se domnivas, ze je nejvyhodnejsi, ale je to o tom, ze Vy chcete zazit dobrodruzstvi z divokeho zapadu. Jak to rikal Kopecky v Limonadovem Joeovi-mala modifikace - chvilku padouch, chvilku hrdina, hraje cela rodina. Takze dulezite je to prostridat a delat veci, ktere nemuzes, ale chtel jsi je nekdy vyzkouset.

A jeste jedna vec. Presilenost tezeni se rozebira dost na BGG, ale dosli k zaveru, ze bud jste nehrali s osobnimi ukoly nebo/a hraci proste nereagovali na vzniklou situaci. Jinak by tezari nemohli vyhrat. Takze asi si dokazu predstavit, ze pokud to hraji 3 Eurovkari, kteri jenom tezi, tak to zadna sranda nebude.

26.4.2020 14:21:01

p_lichnovsky
Ohledně amosféry a euro-přístupu, PŘESNĚ!

Ty nápady s house rules z ní velice dobře a mohla by to být paráda. Jen teda u hry netrávím zase tolik času, aby se mi vyplatilo nad tím tolik přemýšlet a testovat to.

26.4.2020 19:07:13

pravidla
ono ta hra je open world,
teda kto si ake pravidla vymysli take ma, je to len o dohode,...

mna hra tiez velmi laka, ale hrame len dvaja s manzelkou a to mi hraci kupovat pre hranie neodporucili

26.4.2020 19:55:15

lichnovsky
No ja neviem, snažíš sa tu trochu vnútiť ľuďom, že tí čo to zle hodnotili, to proste len zle hrali. Ja som skôr na ameritrash, (áno mám rád aj eurovky ale tie hrám hlavne zo ženou, v prvom rade vyhľadávam americké hry), ale western legend bola proste nuda. Tie mechanizmy nie sú absolútne dobré a nedávali mi žiadny prvok zábavy a to v podstate žiadny.

26.4.2020 21:19:01

stOKYi
Hele stOKYi, ja se spis zamyslim, nad tim, proc je hodnoceni tak rozdilne mezi BGG a hodnocenim tady. A co jsem videl v dojmech, tak cela rada dojmu, je shodna s kritikou na BGG, kde jim racionalne odpovidali na jejich problemy a me ty odpovedi davaly smysl.

Ty pises "Tie mechanizmy nie sú absolútne dobré a nedávali mi žiadny prvok zábavy a to v podstate žiadny."
Zadna hra nema absolutne dobre mechanismy. Jinak bohuzel nepises, ktere mechanismy Te nebavi. Pokud Te nebavi vsechny, tak je mozne, ze hra proste Ti vubec nesedla a westerny Te nebavi. Nebo Te nebavi pouze urcite a je mozne s tim neco udelat.

Ja planuji si hru upravit (protoze me bavi vymysleni, jak hru upravit, aby byla lepsi):
1) Hrat to custom rozsirenim Western survival - nahrano zde na Zatrolenky - napad z BGG
2) Upravit tezbu valounu - jednoduse jsem si objednal 3 pytliky + 100 cernych kaminku a budeme si tahat z pytliku. Kdyz vytahnes zlato nechas si jej, skala se do pytliku vraci. Po prodeji v bance se zlato nevraci do pytliku - napad z BGG ze hry Spur nebo z Kvedlalu.
3) Upravit nabidku v obchodech - nabizene zbozi stylem Divukraj - louka. V malem obchode dostupnost pouze nekterych typu zbozi. Ve velkem obchode vsech. Reset je navazany na prijezd vlaku. Upgrade je mozny delat jen ve velkem obchode, pokud se shoduje zbozi s nabidkou. - Napad je muj.
4) Upravit Poker - pridat moznost blafovani a pasovani. Poker budou hrat vsichni hraci, ale Ti co nejsou ve meste za virtualni postavy. Napad je muj.
5) Vlak - po kolejich bude jezdit po kazdem tahu hrace. Prodat kravy pouze pokud je vlak ve stanici. Vlak bude ve stanici cekat 1/2 kola. Napad z BGG.
6) Pridat 3D tereny a obarvit je - pro lepsi atmosferu.
7) Udelat AI pro bandity(mozna i pro serifa) - tzn. aby se hybali na mape - jednoduse, cil dle hodu kostky (kazdy hrac hraje za 1 banditu) - 5/6 zustavaji na miste, 1-4 cile na mape. Jakmile bandita dorazi na misto, zustava 1 kolo, pak se hodi znova kostkou. Moznost uplatit banditu a poslat je na jine misto - napad je muj.
8) Prepadnuti vlaku - ale to stejne prijde s Ante rozsirenim.
9) Snizit pocet akci na 2 - at se to rychleji otaci - napad je muj.
10) Udelat neco s kabaretem/ saloonem - tady jsem nad tim jeste nepremyslel.

Ja to beru tak, ze mi dali neopracovany kus diamantu a briliant si z nej vybrousim sam. Hru chci hrat se synem a dcerou a az to pujde se sousedem/y pripadne jeho synem. Zadne velke Euro, spis zazitkova vec.

Minimalni pocet je podle me 3 lidi.

27.4.2020 08:48:58 | Upraveno autorem (porovnej)

p_lichnovsky
Hodnotenie na ZH a BGG býva veľmi rozdielne, a to na ZH zvykne byť aj o 1-2 stupne vyššie než na BGG. Ale nepýtaj sa ma, prečo. :) Celé je to veľmi subjektívne, a ja sa už dávno týmto vôbec neriadim. Ani na BGG, a už vôbec nie tu na ZH. Popravde ani nevnímam, že tu nejaké je.

Keď ťa hra baví, alebo si ju chceš upraviť, OK. Mňa zrovna táto hra tiež totálne nudila. A to mám westerny veľmi rád. Nemám potrebu ju hodnotiť, ale keby som hodnotil, tak viac ako 4/10 jej nedám. A možno ani tie 4. Nie je to vôbec hra pre mňa, absolútne ma nebavila, dlhé prestoje, ja som tú atmosféru nijako z toho necítil, doslova som trpel pri nej. Nebaví ma bezcieľne sa len tak motať po hracom pláne, a hrať sa na kovbojov. A ak mám hrať na body, tak hrám na body, a v takom prípade je tá hra úplne zlá.

Ale sú ľudia, ktorí sú z nej nadšení, baví ich, a s mojím pohľadom by nesúhlasili. A možno by jej dali 7/10 alebo 8/10. A teraz mi povedz - akú známku by teda tá hra mala mať? :) Ak dáš priemer, nebude spokojný nikto. :)

Nerieš hodnotenie, ľudia majú rôzne "chute", a tak je to dobre, inak by tak rôznorodé hry ani nevznikali. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

27.4.2020 09:41:40

...
Nemůžu si pomoct, ale mně tahle hra v lecčems připomíná Minecraft. Tam taky není žádný definovaný cíl, děláte si co chcete jen proto, že chcete... Stejně tak tady, i když to není tolik open world, jako Minecraft, na deskovou je tam svobody až až. Výhoda je, že se to dá lehce ohnout a doladit k obrazu hráčovu, pokud bude chtít.

Pokud budu chtít hrát na body a cílem bude vyhrát, určitě vyberu jinou hru. Pokud ale budu chtít hrát čistě proto, abych hrál a pobavil se, tak LZ není špatná volba. Nicméně ostatní hráči musí mít podobnou motivaci a chuť si s tou hrou skutečně hrát. Jinak to stojí za pendrek.

LP pak vnímám spíše jako ukazatel toho, kdo byl díky svým činům větší legenda. Ne vítěz, který optimalizoval a kalkuloval, o to tady vůbec nejde a není to smyslem hry. Tím je hra samotná...

27.4.2020 20:59:41

hm
No neviem, skúšal niekto Merchants & Marauders? Tak má vyzerať sandbox, kde keď človek niečo robí, má aj zmysel. Samozrejme, to že to niekoho baví, neberiem mu to, ak hra baví, to je dôležité.
Zároveň, radšej ako WL, a mal by som to hrať ako tu je spomínané (napr. M&M s tým nemá problém) radšej by som si vytiahol dáke western RPG, tam človek nie je aspoň hraničený dákymi mechanikami.

PS: Ja westerny zbožňujem. Nie nadarmo je S.Leone jeden z mojich najobľúbenejších režisérov.

27.4.2020 22:43:19

Vybíráme z Bazaru

Virtú: umění vládnout
Virtú: umění vládnout
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas