nepřihlášený

přihlásit

registrovat

La Isla Bohnitâ

Rozšíření pro hru: Fazole
Počet hráčů: 2 - 7
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra, diplomacie, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: 999 Games
Amigo Spiele
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 1998
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Nic nedokáže lépe navodit atmosféru, než citace novinových článků informujících o uvedení La Isla Bohnita:

  • The New Bohn Times: Fazolové šílenství zaplavuje svět!
  • Rolling Bohne: Lepší nářez, než Led Zeppebohn!
  • Bohnzvestija: Vladimír Iljič mění svůj budoár na Bohnzoleum!
  • Bohnterární noviny: Bohntelektuální zábava pro bohnteligentní farmáře.
  • www.Zabohněné-hry.cz: Fazole v éře globální bohnalizace. 

Co vzbudilo toto celosvětové šílenství?

La isla Bohnita je jedno z řady rozšíření pro populární agrárně obchodovací hry Fazole. Vaše fazolové hospodářství se rozšiřuje z obligátních dvou či tří fazolových záhonků na globální impérium. Do svého arzenálu získáváte:

  • Dvě obchodní lodě umožňující převážet fazole mezi kontinenty.
  • Jednu pirátský škuner, který ohrožuje obchodní lodě vašich soupeřů.
  • Jeden přístav, kde můžete kotvit své loďstvo.
  • Dva nové druhy fazolí.

Toto rozšíření lze hrát se základní hrou, nebo i s dalšími rozšířeními v počtu 2 až 7 hráčů. Základní pravidla i princip hry zůstávají v platnosti. Ovšem kromě sázení a sklízení fazolí můžete také posílat své loďstvo do přístavů Bohnbay a Bohnaco ležících na ostrově La Isla Bohnita. Odtud si přivážíte další fazole, které pak můžete prodat za fazolary. A navíc můžete posílat své piráty drancovat soupeřovy obchodní lodě.

Co vás ve hře čeká?

Na počátku si vyberete svůj domovský přístav. Na výběr jsou Rio de Bohneiro, Bohnstantinopol, Thessabohniki, Barcebohna, Melbohn, Lisabohn a Bohnos Aires. K přístavu automaticky dostáváte jednu obchodní loď. Dále si můžete přikoupit druhou obchodní loď, pirátský škuner a třetí fazolové políčko.

Doprostřed stolu položíte kartu centrálního ostrova se dvěma přístavy. V každém přístavu čeká 5 karet fazolí, které si můžete odvážet svými obchodními loděmi. Jakmile je celá zásoba 5 karet spotřebována, z dobíracího balíčku se doplní další pětice.

Dále dostáváte dva nové druhy fazolí s čísly 26 a 28, které se zamíchají mezi ostatní karty.

Malé ale důležité změny v pravidlech

Většina pravidel zůstává v platnosti. Stále sázíte fazole, obchodujete s fazolemi a sklízíte fazole. A hlavně se u toho opět handrkujete se svými soupeři. I přesto se jedna partie významně protáhne a pod hodinu čistého hracího času se nejspíše nedostanete. Co je tedy ve hře nového?

Každá obchodní loď může obsahovat jednu odrůdu fazolí, kterou získáváte v obou přístavech centrálního ostrova. I zde platí pravidlo, že můžete brát fazole pouze v pořadí, jak byly vyloženy. Tyto fazole není možno zasadit na pole, ale jakmile stejnou odrůdu sklidíte, můžete je ke sklizni přidat a zvýšit tak svůj výdělek fazolarů. Jakmile je loď prázdná, můžete opět vyrazit pro další odrůdu. Fazole z lodi můžete prodat, vyložit, ale nesmíte je darovat soupeři.

Pirátská loď Vám umožní oloupit libovolnou soupeřovu loď o jednu kartu za jedno kolo. Ovšem v jednom kole můžete oloupit více lodí. I zde platí, že pirátská loď může převážet jen jednu odrůdu.

Speciální pravidla pro 2 hráče

Ve dvou hráčích smíte v první fázi svého tahu odhodit z ruky jednu libovolnou kartu. Pomáhá to zbavit se nejméně pohodlné karty, protože při dvou hráčích máte menší šanci na obchodování.

Na začátku fáze obchodování lížete tři karty namísto obvyklých dvou. A další speciální pravidlo říká, že pokud je na vrchu odhazovacího balíčku některá z těchto tří líznutých karet, přidáte si ji mezi fazole určené k obchodování. Toto opakujete tak dlouho, dokud není na odhazovacím balíčku jiný druh fazolí. Tímto způsobem Vám může náhoda pomoci k několika fazolarům.

Konec hry

Zakončení hry přichází po třetím rozebrání dobíracího balíčku, tedy stejně jako v normální pravidlech. Vítězí majitel největšího počtu fazolarů.

Autor: husak