nepřihlášený

přihlásit

registrovat

La Città

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: 999 Games
Kosmos
Rio Grande Games
Tilsit
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2000
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

- "Serenissime, Serenissime, v sousedním městě postavili novou klášterní školu."
- "Opravdu? Zdá se, že se místní rada poučila z předchozích nezdarů. Co navrhujete?"
- "Vzhledem k tomu, že tato škola přitáhne do města nové občany, měli bychom okamžitě zareagovat. Existuje totiž reálné nebezpečí, že mezi nimi budou i naši vlastní lidé."
- "A čeho si vůbec žádá hlas lidu?"
- "Naši agenti hlásí, že lidé chtějí vzdělání. Někteří se ale vyslovili i pro zlepšení sanitárních podmínek."
- "Dobrá. Postavte tedy špitál. Pokladník vám poskytne příslušné prostředky."
- "Skvělé, Serenissime."
- "A nezapomeňte připravit zásoby. Je možné, že k nám brzy dorazí noví měšťané."

La Cittá je budovatelskou strategií zasazenou do prostředí vrcholně středověké Itálie, v níž hráči rozšiřují svá města, zajišťují výživu jejich obyvatel a se svými protivníky soupeří na poli prestiže a výdobytků městské civilizace.

Herní kolo (v délce jednoho "roku") se skládá z několika fází: vyložení karet hlasu lidu, získání výdělku z dolů, populačního přírůstku, pěti politických kol, zjištění hlasu lidu, přemístění obyvatel a nakonec i jejich výživy. Hra končí po šesti kolech. Vítězné body hráči obdrží nejen za každého obyvatele, kterého udrží ve svých městech, ale i za kombinace různých budov, které se jim v daném městě podaří postavit.

Hra začíná umístěním dvou "startovních" měst do náhodně sestavené krajiny, jež obsahuje tři druhy "zdrojů" - obilí (potřebné k výživě obyvatel), zlato (nutné pro stavbu větších budov) a vodu (nezbytnou pro růst osídlení). V každém z nich disponuje hráč také jistým počtem obyvatel. Poté se na příslušné místo na hrací desce vyloží čtyři karty hlasu lidu - tři lícem dolů, jedna lícem nahoru.

Hlas lidu představuje jeden z hlavních hnacích motorů hry. Určuje totiž, které civilizační výdobytky (rozuměj budovy) budou lidé při fázi stěhování považovat za směrodatné. Mohou si přát hygienu (budovy označené modře), vzdělání (budovy označené černě) nebo umění (budovy označené bíle).

Po obdržení peněz a příchodu nových obyvatel, který probíhá každé kolo, nastupuje pět politických akcí, v jejichž provádění se hráči střídají. Tyto akce mohou sloužit ke stavbě budov (každou z nich je potřeba "zaplnit" obyvatelstvem) a expanzi stávajícího osídlení, založení nového města, zajištění dvojité úrody, tajnému zjištění hlasu lidu, přilákání nových měšťanů či k jednorázovému vylepšení "atraktivity" dané metropole. Děje se tak prostřednictvím politických karet, jež jsou k dispozici na hrací desce a průběžně se doplňují. Hráči tyto karty mohou získat buďto zdarma, nebo za ně zaplatit.

Po odehrání politických akcí následuje fáze hlasu lidu a migrace obyvatelstva - všechny výše zmíněné karty se otočí lícem nahoru a hráči zjistí, jaké mají jejich měšťané preference. Lidé se stěhují vždy pouze do sousedních měst, stěhování mezi městy jednoho hráče není možné.

Nakonec přichází na řadu výživa obyvatel a demolice opuštěných budov. Při neschopnosti uživit své měšťany hráč ztrácí jako penalizaci v dalším kole (roce) jednu ze svých politických akcí.

Vzápětí je určen nový začínající hráč, vyloží se nové karty hlasu lidu a hra pokračuje dále...

Hlas lidu, krajina, jejíž podoba je pokaždé jiná, i mechanika politických akcí zajišťují hře značnou znovuhratelnost. Neustálé přelévání obyvatelstva a soupeření o omezeně dostupné budovy zas zaručují napětí, které by nemělo chybět žádné civilizační hře tohoto typu.

 

Autor: stastlivec

Vybíráme z aukcí

Mansions of Madness: Second Edition
Mansions of Madness: Second Edition
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>