nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Království

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 9 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická, logická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Hans im Glück
Midgaard Games
Autoři: Reiner Knizia
Rok vydání: 1994
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Vysoké zdi osady ochraňují farmáře, mlýn a nepočetnou vojenskou posádku. Uvnitř vládne pořádek a klid. Ovšem za zdí... bandité, vlci, čarodějnice, trollové – chaos nad chaos. Vysoké hory brání šíření zla, ale i dobra. Hory jsou ovšem jedinou překážkou, která chrání obyvatele před rozmary krajiny, kterou se potulují i mágové, kteří jsou na straně lidí a draci, jejichž pekelný plamen spálí vše dobré. A nesmíme zapomenout ani na zlaté doly – peníze (jak to tak bývá) zlepší dobré nebo zhorší špatné... 

Království je rychlá hra pro 2 až 4 hráče. Hraje se na hrací desce o velikosti 5x6 políček, na které se pokládají jednotlivé dílky mapy. Dílky označují kladné (dílky surovin) nebo záporné místo (dílky nebezpečí). Hráči postupně pokládají své hrady a hrací dílky (vždy pouze jeden dílek za kolo) a tím ovlivňují podobu herního světa.

V závislosti na počtu hráčů se určí počet hradů, ve více hráčích méně hradů a naopak; každý hráč dostane do začátku 50 zlaťáků a jeden hrací dílek (tzv. startovní dílek). Příprava hry je vskutku krátká.

Hrubý průběh hry

Náhodně vybraný hráč je v 1. kole začínajícím hráčem; má na výběr jednu ze tří akcí:

  1. zahrání startovního dílku,
  2. zahrání dobraného dílku,
  3. umístění hradu.

Poté, co začínající hráč ukončí svůj tah, hraje hráč po jeho levici a tak dále. Celá epocha (a hraje se celkem na 3) končí zaplněním celého hracího plánu dílky a hrady.

Dílky z dobírací hromádky leží rubem vzhůru, dobraný dílek musí hráč okamžitě umístit na hrací plán. Umístěním startovního dílku má hráč výhodu - ví, co v daném kole bude pokládat.

Umístěním hradu hráč označí daný řádek nebo sloupec jako „svůj“. Body z tohoto řádku / sloupce se mu budou na konci epochy přepočítávat na zlaťáky, které v případě kladného součtu dostane a v případě záporného výsledku doplatí. V jednom řádku mohou být hrady i třeba všech čtyř hráčů.

Konec hry a určení vítěze

Na konci třetí epochy se – jako na konci každé epochy – sčítají body. Pokud má hráč v daném řádku či sloupci svůj hrad, počítá. Pokud je daný řádek / sloupec bez hradu, nepatří nikomu a pro závěrečné sčítání se nepoužije. Hráč, který má na konci hry (po konci 3. epochy) nejvíce zlaťáků, vyhrává.

Závěrem

Hráči musí neustále kontrolovat řady a zároveň sloupce na hrací desce. Pokud toto opomenou, získají např. hodně bodů v řádcích a zároveň mohou stejně tolik – i více – ztratit při počítání bodů ze sloupců.

Hra je z kategorie „škodících“, podobně jako Jambo – při zahrání tahu se hráč musí zamyslet, zdali pomůže sobě nebo zavaří protihráčům.

Autor: Targa Dall

Další názvy této společenské hry

  • Auf Heller und Pfennig
  • Kingdoms