nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Klunker

Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: undefined
Vydavatelé: Hans im Glück
Lookout Games
Rio Grande Games
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 1999
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Hráčí se snaží seč jim síly stačí, aby na svých drahokamech vydělali co největší finanční obnos. Stojí před nimi však těžké dilema - musí se rozhodnout, zda-li budou své kameny raději pomalu ukládat do trezoru, či odvážně zariskují a zkusí rychle zbohatnout. 

Klunker je karetní hra pro 3-5 hráčů, jejíž náplní je obchodování s diamanty a jinými drahými kameny. Hráči tyto kameny nakupují a snaží se je v průběhu hry co nejvýhodněji zpeněžit. Herní systém se vzdáleně podobá hře Fazole, nejvíce pak jejímu rozšíření s názvem Telebohn.


Příprava hry:

Karty s drahokamy se pečlivě zamíchají a každý hráč jich dostane do ruky šest. Doprostřed stolu jsou umístěny očíslované nákupní karty, jejichž počet se řídí podle počtu hráčů. Všichni hráči následně obdrží určitý finanční obnos, aby mohli již od začátku provádět obchody. Nakonec je náhodně zvolen začínající hráč, který obdrží kartu Start.

Průběh hry:

Hra je rozdělena na kola a každé kolo se skládá z následujících čtyř fází:

1. fáze - vykládání karet do nabídky: Startující hráč vyloží libovolný počet karet z ruky do své nabídky. Stejný úkon po něm následně ve směru hodinových ručiček zopakují všichni protihráči. Tato akce je povinná pouze v případě, že hráč nemá ve své nabídce žádné kameny. Jestliže mu tam nějaké zůstaly z předchozích kol, nemusí tam přidávat další.

2. fáze - ukládání karet do trezoru: I tuto fázi začíná startující hráč, který si jako první vyloží jednu kartu do trezoru. Ostatní hráči udělají to samé a celá akce se poté znovu a znovu opakuje. První hráč, který vyložení karty odmítne, si vezme ze stolu nákupní kartu s číslem jedna. Druhá fáze pokračuje až do chvíle, kdy se poslední hráč rozhodne, že už nechce nebo nemůže vykládat další karty do trezoru. Tento hráč si vezme poslední zbývající nákupní kartu.

Pokud některý z hráčů nashromáždí ve druhé fázi do svého trezoru čtyři karty stejného druhu, musí je okamžitě prodat. Cena jeho sbírky se odvíjí podle různorodosti jeho trezoru. Jestliže má v trezoru jen jeden druh kamenů, má jeho sbírka cenu čtyř mincí. S každým dalším druhem se cena snižuje o jednu minci, takže se může stát, že hráč za své drahokamy nedostane nic. Mince jsou vyobrazeny na zadní straně karet drahokamů, takže hráč si při zpeněžení své sbírky otočí příslušný počet karet a zbylé odloží na vrchol lízacího balíčku.

3. fáze - nákupy: Tuto fázi začíná hráč, který obdržel první nákupní kartu. Tento hráč má možnost koupit si za jednu minci celý obsah nabídky jednoho ze spoluhráčů a uložit si jej do trezoru. Může si také vzít do trezoru obsah vlastní nabídky, což ho žádné peníze stát nebude. Po jeho nákupu má stejné možnosti i vlastník druhé nákupní karty a následně i další protihráči. Pokud jeden z hráčů nemá ve vlastní nabídce žádné kameny a nechce nakupovat od protihráčů, může nákup odmítnout a celou třetí fázi tím ukončit. Takový hráč se v příštím kole stane startujícím hráčem.

I ve třetí fázi platí pro zpeněžování sbírek stejná pravidla. Jestliže se některému z hráčů podaří nashromáždit do trezoru více než čtyři karty stejného druhu, utvoří si z přebývajících karet novou sbírku.

4. fáze - doplnění karet do ruky: Na konci kola si hráči doplní karty v ruce tak, aby jich měli znovu šest.

Konec hry:

Hra končí ve chvíli, kdy už není možné, aby měli všichni hráči v ruce šest karet. Vítězí pochopitelně hráč, který nasbíral nejvíce mincí.

Autor: Matthew