nepřihlášený

přihlásit

registrovat

King of Siam

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Období kolonizace
Herní kategorie: strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Histogame
Autoři: Peer Sylvester
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Roku 1984 inicioval siamský král radikální reformy, jejichž zavedení vyústilo ke vzniku občanské války mezi třemi frakcemi: Malayi, Laosi a Roajalisty. Vnitřní konflikt ale musí být zahalen zdáním jednoty a celistvosti - jinak hrozí britská intervence a  ze Siamu by se tak stala jen další britská kolonie (ve skutečné historii k tomu nikdy nedošlo). Zda Siam nerozloží vnitřní rozdmýšky a uchová si nezávislost záleží jen na taktice obratnosti hráčů...

King of Siam (KoS) je převahovou hrou - hráči v roli blíže nespecifikovaných politických lobbistů usilují o získání co největšího vlivu v osmi různých regionech na mapě starého Siamu, tj. dnešního Thajska. Na počátku hry se určí pořadí bojů v jednotlivých regionech, dále se zaplní tři území se základnami politických frakcí příslušnými kostičkami symbolizujícími zástupce bojových sil frakce a ostatní území náhodnými kostičkami. Každý hráč dostane dvě náhodné kostičky a sadu osmi akčních karet. Po počátečním rozmístění se v hře nevyskytuje žádný náhodný faktor.

Hráč v každém kole může zahrát akční kartu nebo pasovat. Akční karty jsou velice podobné kartám v El Grande. Zahraná akční karta se již do ruky nevrací, takže hráč disponuje průměrně jednou kartou na jedno území. Je ale možno všechny karty uplatnit v boji i na jednom jediném území. Za každou zahranou akční kartu si hráč bere z mapy jednu libovolnou kostičku do své vlastní zásoby – ta symbolizuje hráčův vliv v dané frakci. Kolo končí, když těsně za sebou pasují všichni hráči (podobně jako v Sankt Petěrburgu). Poté se provede vyhodnocení převahy jednotlivých frakcí. Pokud žádná nezvítězí, území obsadí britská vojska. 

Hra končí buď

  • po vyhodnocení převahy ve všech regionech (tj. po osmi kolech). V takovém případě vítězí hráč, který má ve své zásobě nejvíce kostiček symbolizující vliv vítězné frakce (tj. té, která má převahu v nejvíce regionech)
  • nebo v případě, že britská armáda obsadí čtvrtý region. V takovém případě hra okamžitě končí a vítězí hráč s nejvyrovnanějším vlivem ve všech znesvářených frakcích – tj. hráč, který má nejvíce „trojic“ různě barevných kostiček.

Hra je ideální v počtu tří hráčů (podobně třeba jako Carolus Magnus). Trvá cca 40 minut; v počtu 2 hráčů kolem 30 minut. V počtu 4 hráčů se hraje na dva týmy po dvou hráčích opět podobně jako Carolus Magnus.

Autor: PJ

Další názvy této společenské hry

  • König von Siam