nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Kamisado

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: strategická, logická
Čeština: není
Vydavatelé: Burley Games
Autoři: Peter Burley
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Představení

Kamisado je abstraktní strategická hra pro 2 hráče. Základem je „šachovnice“ o rozměrech 8x8 čtvercových polí, zde vyvedených v osmi barvách. Hráč má k dispozici 8 hracích kamenů – dračích věží – ve stejných osmi barvách. Příprava hry spočívá ve vyrovnání věží do první (domovské) řady, na čtverce barvou odpovídající věžím. Na začátku hry tedy proti sobě na protilehlých stranách stojí arzenály obou hráčů.

Cíl hry

Cílem hry je v jednotlivých kolech pomocí střídavých tahů dostat jednu ze svých věží do domovské řady soupeře.

Princip

Tahy jednotlivých věží musí být vedeny buď vpřed nebo šikmo. Úkroky stranou nebo couvání nejsou dovoleny.

Zpočátku není omezen ani počet polí, o které se může věž posunout. A podle jakého mechanismu se věžemi táhne? K tomu slouží barvy: První tah je zcela libovolný, soupeř ovšem musí táhnout věží té barvy, jakou má pole, na němž se zastavila má věž. Pokud například táhnu fialovou a zakončím na žlutém poli, soupeř musí pokračovat právě žlutou. V případě, že jsou všechny tři možnosti pohybu blokovány, ať vlastními či protivníkovými věžemi, tah propadá a počítá se, jako kdyby věž provedla pohyb o nulové délce.

Hra nabízí čtyři různé herní formáty, lišící se počtem bodů, které musí jeden hráč získat, aby v partii zvítězil.

Ve chvíli, kdy je do domovské řady soupeře dopravena věž, končí kolo a jeho vítěz dostane bod. Tato věž je ale přiložením prstence povýšena na věž sumo. Věž sumo má kratší dosah, ale zase může odtlačit věž soupeře o krok vzad. Při delších hrách je možné do domovské řady dopravit i věž sumo, kteráž se tímto stane dvojitým sumo, s ještě kratším dosahem a silou přetlačit dvě věže; dvojité sumo je možno povýšit na trojité sumo. Věže sumo mají vzrůstající bodovou hodnotu a pro výsledek hry není podstatné, zda hráč získá více jednoduchých věží sumo po jednom bodu či jednu trojitou za sedm bodů.

Poznámka na závěr

Autor hry pomýšlel i na hráče trpící nějakou formou barvosleposti (například lidí nerozlišujících červenou a zelenou je dle Guinessovy knihy rekordů nejvíc právě u nás), deska je proto oboustranná a druhá varianta má ke každé barvě přiřazen specifický čínský znak umožňující rozlišení polí.

Autor: Bacil