Julius Caesar - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Columbia Games
Autoři: Grant Dalgliesh
Justin Thompson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

první dojmy

Tak jsme to dneska testli a na první zahrání to na mě působí docela dobře. Z počátku to sice vypadalo jako brutální dicefest plný náhody, ale postupně jsem zjišťoval, že přemýšlet se u toho musí :). Hrál jsem za Caesara, přítelkyně za Pompeye a v posledním kole vyhrála na body, tuším 9:7. Hru rozhodly bitvy v Římě a Alexandrii. Dobyl jsem Řím, ale v té vítězné euforii a zbytečným napadením sousedního města jsem jej neudržel a přesto, že 17. římská legie bojovala statečně, tak díky mým neuváženým unáhleným krokům Řím neudržela. Už mi zbývalo jen pokusit se dobýt Alexandrii. Šanci jsem docela měl, protože jsem do ní dostal čtyřblokovou flotilu lodí a ještě jsem si pomohl Bohem Ohně, Vulkánem. Jenže jsem udělal další chybu a na začátku posledního rozhodujícího roku jsem zahodil čtyřkovou command kartu, pomocí které bych stihl zaútočit rychleji než se Alexandrie vzpamatovala po řádění Vulkánu. Měl jsem nízké command karty a umožnil jsem oslabené Alexandrii zotavení.

Takže hodně záleží na tom jak člověk operuje s kartami, které jednotky léčí atd. Kostky samozřejmě dávají hře náhodu a souboje se podobají Nexus Ops, ale jsou imho sofistikovanější (hlavně díky tomu, že jednotky mají různé životy (které jsou zároveň jako síla) a mohou se léčit.

Takže docela příjemné seznámení s blokovými wargames a jsem zvědav jak se poučím z chyb v příší hře.

btw je to sice wargame, což je pro někoho strašák, ale hra je v podstatě velmi jednoduchá, co se týče pravidel.
4.6.2011 16:20:29

znovuhratelnost?
Dneska jsme dali druhou hru a zajímalo by mě co říkají ti co už ji mají delší dobu na znovuhratelnost. Ptám se pro to, že již po druhé hře se objevila jakási linearita. Pokud v prvním kole nedobyje Caesar Řím nebo aspoň Tarraco a ztratí navíc leadera, tak prohrává. Takže se vše láme už v prvním kole. Caesarovi musí přijít na ruku čtyřková nebo aspoň trojková (za předpokladu že Pompey nemá čtyřkovou) karta aby byl v Římě dříve než Pompey. Ještě mu může pomoct Mercury. A pak taky záleží na kostkách.

Mě to dneska dobře padalo a díky tomu, že jsem byl rychleji v Římě a pořádně jsem ho vyzbrojil a udržel ho do konce kola, Tarraco jsem taky udžel a navíc zabil Leadera. Takže 10 bodů a po 20 minutách konec :(

Doufám, že to byla jen souhra náhod (kostky, karty) a tato situace se nebude opakovat moc často.

5.6.2011 12:03:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Po 5-10 hrách..
Mám za sebou odhadem něco mezi 5 až 10 hrami a zdaleko se mi to neohrálo. Nemám pocit, že by to bylo lineární, protože většina her se vyvíjela naprosto odlišnými způsoby. Podobné byly hry, kde jsem za Ceasara hrál stejnou strategii, ale i tak to končilo různě.

Fakt je, že úvodní rozestavení nutí Ceasara do rychlé akce, jinak okamžitě prohraje. Takže musí hru otevřít jedním ze způsobů, kterých bude možná několik jednotek. Já zatím za Caesara hrál vždycky nějakou kombinaci z otvíracích strategii: pokus o zabití Pompea zatlačením jeho sil klidně až na Sicílii, obsazení Španělska, rychlé obsazení Athén a Byzance a postup nejlíp až do Ancyry.

Obsazení Říma v prvním kole Caesarem nepovažuju ani za strategii, to je imho nutnost. Řím už prakticky Caesarův je na začátku hry. Samozřejmě ho Caesar může zase ztratit, ale v prvním roce by to imho byl Pomeyův husarský kousek.

Prohrát za Caesara v prvním kole se mi povedlo jen jednou a i tak v tom byla hráčská chyba, ne jen kostky.

5.6.2011 14:22:55

Jezura
Tak buď jsme něco přehlédli nebo nevím :). Ale pokud jede Pompey dříve než Caesar, tak je Řím jeho a má v něm pak výhodu jako obránce.

EDIT: Ale v čem se určitě nebudu přít, prohra Caesara v prvním kole byla určitě chyba hráče, protože kdyby zahrál Mercuryho, tak by byl v Římě dříve. Ale čistě teoreticky, kdyby toho Mercuryho němala na ruce, tak by s tím prostě nic neudělala, protože neměla žádnou vyšší command kartu a já byl v Římě dříve. Asi je malá pravděpodobnost, že nastane situace kdy Pompey nemá na ruce žádnou vysokou command kartu (a ani Mercuryho). Ale stát se to může a to mi zatím na této hře malinko vadí. Každá hra musí začít tím, že Caesar valí do Říma co to jde, protože jestli se mu ho nepodaří na konci kola ovládat, tak je problém, v nejhorším případě prohra v prvním kole. V naší první hře, když jsem hrál za Caesara jsem sice taky (mám ten pocit) Řím neudržel, ale podařilo se mi dobýt Tarraco, takže jsem se těsně zachránil a pak už to bylo vyrovnané (přes to, že jsem nakonec prohrál)

EDIT: Ještě mě napadlo, že jsem vyhrál taky díky tomu, že padl Antonius v Římě, takže se to dá udělat ještě tak, že se snaží hráč za Caesara ochraňovat Leadery. Protože ten počáteční stav kdy má Pompey 7 bodů a stačí mu 3 je hodně na hraně a jakákoliv chyba může být fatální.

Asi dělám moc ukvapené závěry, protože ta "strategie" jedině Řím nemusí být opravdu jedinná a dalo se to hrát i jinak. Každopádně poučení pro příště :)

5.6.2011 14:45:25 | Upraveno autorem (porovnej)

ad Řím na začátku
Mě přijde ta převaha Caesara v Římě na začátku opravdu drtivá. Samozřejmě se může stát, že Pompeus bude mít první tah kartu s vyšší iniciativou. Když zainvestuje, přitáhne tam krom Pompea a nezkušené římské legie ještě to loďstvo z Neapole a Ravenskou legii, co má taky poblíž. Pak může ještě vyzbrojit Řím balisty. Cokoli dalšího účinného poslat jako posily už je na začátku poměrně komplikované (i když jsem viděl i hru, kdy připlul do Itálie i Scipio - ale ne hned :)). No a s touhle sestavou imho nejde Řím ubránit. Caesar tam může vtrhnout prakticky čímkoli a ze dvou stran. Když se spojí s Antoniem a třeba se severskou jízdou.. Určitě přitáhne svou 13. legii.. Může rychle přivést třeba i veterány z Cordoby.. Prostě má veškerou sílu připravenou na dobytí Říma.

Taky toho nemám nahráno tolik, abych mohl moc soudit, ale pro mne je snaha o udržení Říma ze strany Pompea spíš jeho sebevražda.

btw: Nechceš si někdy zahrát po VASSALu? :) Online nebo (preferuju) email..

5.6.2011 19:48:42 | Upraveno autorem (porovnej)

zkušenosti
osobně toho taky nemám moc nehraného (3 hry), ale jako Pompeius si hlídám to, co mám. Na Řím peču a Pompeya pokud možno stahuji z Itálie na Sicílii a šetřím ho na horké chvilky. Pak dále rychle do Řecka.
Za Caesara je to holt o tom bušení do brány a vyčkávání na chyby Pompeia. Dobrý je dle mého názoru rychlý a překvapivý vpád do Afriky. Pak může Pompeius znejistět a posilovat ze Španělska a opět se otevírá cesta pro silné jednotky Caesara, který je ovšem do té doby nesmí neuváženě pustit do nějaké zoufalé bitvy.

5.6.2011 21:38:04

Jezura
No už se nemůžu dočkat další hry abych si to všechno co píšete vyzkoušel :). Protože jsem se po dnešní hře trošku lekl, ale postupně zjištuji, že to byla hra ve které se zkloubila nezkušenost, chyby a velké štěstí.

Neber to osobně ale vassal fakt ne, nějak mě neláká hrát deskovou hru přes PC.

5.6.2011 21:53:52

...
Tak beru zpět vše co jsem minule napsal. Dneska jsem zase dali jednu hru a já hrál za Caesara a když jsem zase po nějaké době viděl to počáteční rozestavení, tak nechápu jak jsem mohl minule za Pompeye dobýt a udržet Řím :). Byla to fakt velmi špatná hra ze strany Pompeye. Ale dnešní hra už byla o poznání vyrovnanější. Asi v půlce hry padl řím do rukou Pompeye a já přišel o 2 body a až do posledního kola hry byl stav 7:6 pro Pompeye. Jenže jsem v posledním roce hry provedl pečlivě připravený výpad s Caesarem z Atén přes Egejské a Egyptské moře do neopevnění Alexandrie a tu dobyl. Skóre jsem tak obrátil na 8:5 ve prospěch Caesara. Ale byla to pěkná 3 hodinová, vyrovnaná bitva.

Moc pěkná hra a těším se na další kousky od Columbia Games.

25.6.2011 15:12:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Caesar

Ahoj,

hru hrajeme se synem už dlouho, tak 5 let, cca 6x do roka si dáme partii a ani po tak dlouhé době se nám hra neohrála....

Je fakt, že nehrajeme na základní rozestavení, na začátku dodržíme jen určené jednotky a správný počet jednotek v určeném městě, ale jednotky si do hry stavíme sami dle své strategie..... Obecně se vždy rozhoduje v Malé Asii a Athénách, oba protivníci tam potřebují verbovat svoje jednotky, takže když hraji za Pompeya, jeho samotného stavím do Antiochie a vyrážím s ním dobývat Malou Asii....v Neapoli většinou nechávám loďstvo a to v prvním kole odplouvá k řeckým ostrovům, zbytek jednotek se z Itálie stahuje na Sicílii... Loďstvo potom pomáhá i přepravovat jednotky z Afriky ( slon, jízda) do Malé Asie , ve Španělsku většinou volím defensivní strategii a se všemi legiemi bráním jen Carthago Nova....

19.8.2018 12:41:18

Vybíráme z Bazaru

Rolling Heights KS bundle (bonus tiles + mini game
Rolling Heights KS bundle (bonus tiles + mini game
Akt. cena: 1750 Kč
Končí za: 14 hodin

Offcanvas