Jízdenky, prosím!: Evropa

xxxxxxxxoo hodnoceno 613x (Seznam vlastníků)

Jízdenky, prosím!: Evropa - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Současnost, Vlaky
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, dopravní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Alan R. Moon
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazek - Loko

Ahoj,
cetl sem pravidla a trosku se me to plete kvuli svycarsku a Nordicum.
a) Muzu pouzit Lokomotivu jako nahradni kartu i pri zabirani privozu nebo tunelu?
b) Muzu zabrat zlutej tunel o delce 2 jednim zlutym+1loko?
c) muzu pri zabirani prevozu kterej je [loko][seda][seda][seda], pouzit loko, cervena, cervena a misto posledni cervene loko?
17.11.2010 21:58:12

Habrik
a) ano muzes
b) muzes, samozrejme pokud si vytahnes ze 3 pribranych karet dalsi zlute tak musis dat dalsi zlute a nebo loko
c) muzes presne jak pises

17.11.2010 22:00:56

re
Diky moc

17.11.2010 22:29:42

Tunely
Nechci zda zakládat nové vlákno, tak využiju tohoto. Hru jsme včera rozbalili, dnes zahráli a tak se ptám, jak je to s tunelama? Nikde není napsáno v origoš CZ pravidlech, jak je to s šedými (tedy universálními) tunely.

ad. 1) Při obasazování tratě tvořené šedými tunely si tedy vyložím 3 své karty (dle pravidel, třeba žluté) a pak vyberu z balíčku karet další 3 karty. Např. modrou, fialovou a černou. V tomto případě tedy musím tyhle stejné barvy také vyložit ze své ruky, ne? (tedy přidat k mým již vyloženým kartám) Chápu to doufám správně? :-)

ad. 2) Jak je to pak s šedým tunelem o délce 2 vagonků? Vyberu ze své ruky třeba 2 modré karty a z balíčku opět 3 karty?

Díky za radu :-)

6.5.2012 10:45:54

Kent
ad 1) Z pravidel tady na zh: "Za každou takto
odhalenou kartu, která se svou barvou shoduje s barvou karet připravených pro zabrání tunelu, ..."
Takže bys musel doložit jen pokud by se objevila žlutá nebo lokotka.

ad 2) ano.

6.5.2012 11:19:47

Wolfsen, Kent...
ahojte, mňa by skôr zaujímalo používanie staníc (nádraží), resp. prepájanie tratí. Ako sa umiestňujú?
Povedzme, že staviam cestu zo Sarajeva do Pešti smerom na Berlín. Ak je trať z Wiedne do Berlína už obsadená, tak jednoducho privediem svoju trať do Wiedne a tam si postavím stanicu? Tým prepojím svoju trať s cudzou?

6.5.2012 11:35:57

ad johan
Ano, staci postavit stanici ve Vidni (nebo v Berline) a muzes vyuzit trat Berlin-Viden.

Jenom nezapomen, ze tato cast trati se ti nepocita smerem k nejdelsi souvisle trati (bonus +10b na konci). A take ze stanice nahrazuje jen jednu tebou zvolenou trat, ne vic.

6.5.2012 11:52:36

to Vasek
ok, fajn, takže stanicu môžem postaviť aj na konci (v cieli) svojej trate. dik

6.5.2012 12:31:38

To Wolfsen:
Tak ono je to tak napasáno i v origoš pravidlech, jen tam není nikde zmínka o "šdydých", tedy universálních tunelech. A to jsem asi teda pochopil špatně.
Takže ještě jednou pro upřesněníse vrátím k mému případu. Stavím "šedý" tunel o délce 3 vagónků.Zvolím žlutou barvu na stůl vyložím 3 žluté karty. Z dobíracího balíčku vagónků vytáhnu 3 karty v bavě modré, fialové a černé. Takže tunel můžu postavit s těmi mými 3 žlutými kartami a nemusím, již žádnou kartuz ruky dokládt, protože tam není žlutá? Já to totiž pochpil přesně naopak!

No a nádraží sem také nějak moc nechápal, ale díky Vaškovi v tom už mám snad jasno. :-))

6.5.2012 13:06:02

kent
Ano, teď to chápeš správně. Dorovnáváš pouze stejnou barvu nebo loko - opět stejnou nebo loko.

6.5.2012 19:02:41

Nádraží
Ještě jeden dotaz k nádražím, nebo spíše upřesnění. Jak tu bylo popsáno Vaškem Vydrou, stačí mi tedy, když si své nádraží postavím na začátku protihráčové tratě a pak jeho trať využiji k tomu, že si na konci hry zhodnotím svoji kartu trati?

Např. Vlastním kartu Berlín-Bukurešť, ale do Bukurešti se už nedostanu. Buď už nemám vagónky, nebo je trať obsazená. Postavím si tedy na začátku Berlína svoje nádraží (protihráčova trase vede právě z Berlína do Bukurešti a ještě dál) a tím pádem získám na konci hry bonus za tuto moji kartu tratě? Nebo to zase chápu špatně!! A při hře ve dvou hráčích tedy lze postvit pouze 1 nádraží?

A dále, je zde povinnost si pokaždé vzít dvě karty vagónů, nebo si lze vybrat jen jednu?
Kombinovat to asi nejde, tedy vzít si jednu kartu z dobíracího balíčku a druhou z nabídky 5-ti karet?

7.5.2012 15:52:32

Kent
Místo vlastního tahu si postavíš nádraží. Při stavbě prvního nádraží musíš zahodit jednu kartu, druhého dvě (stejné barvy), třetího tři (taky stejné barvy). Nádraží prostě položíš do něktrého města, ve kterém zatím jiné nádraží nestojí. Na konci hry pak můžeš použít pro zkompletování svých tratí jeden úsek tratě (tj. propojku mezi dvěma sousedícími městy) vedoucí z/do města, ve kterém je tvé nádraží. Tento úsek můžeš použít pro dokončení libovolného množství svých tratí, ale jedno nádraží nemůžeš použít pro využití více úseků z/do města vedoucích. Nádraží, které nepoložíš na desku ti na konci přinesou čtyři body.
Čili k tvému příkladu - v Berlíně ti nádraží může nahradit pouze úsek Berlín-Vídeň, ale Vídeň-Bukurešť už musí být propojeny tvými vagónky (případně samozřejmě i za použití dalších nádraží, takže teoreticky propojíš Berlín-Bukurešť cizí tratí, ale postřebuješ na to všechny tři nádraží, protože ta přímá propojka má tři úseky - nádraží pak bude ve Vídni, Budapešti a buď Bukurešti, nebo Berlíně). Pokud ale nádraží v Berlíně použiješ například pro jinou svou trať pro úsek Berlín-Frankfurt, už jej nemůžeš použít pro Berlín-Vídeň, ale můžeš pro to použít své druhé nádraží postavené ve Vídni Snad je to dostatečně polopatě ;-)

7.5.2012 16:21:51

to amis:
Tak ten úvod chápu - jedno nádraží-jedna karta....atd. Ale furt sem nechápal jak přesně ty
nádraží používat aby to bylo v souladu s pravidly?!!
A taky nechápu, proč tam není jediný příklad zobrazený v obrázcích, když taem je x-obrázků jak se hrají karty vagónků při stavbě trati. Prostě ten odstavec, který tam popisuje funkci nádraží, není moc dobře vyrešený. Ale díky za radu, snad je to dobře. Ještě si to pořádně přeču, i když sem to četl asi 5x po sobě a nebyl jsem z toho vůbec moudrý. :-//

7.5.2012 20:03:40

karty vagónů
Tak nenapadlo by mě brát si jen jednu kartu, když si můžu vzít dvě. Překážejí ti v ruce?:)
My jsme dlouho hráli tak, že si smíš vzít buď z nabídky nebo z balíčku, ne kombinovat. Přestože tato možnost mi připadá, že aspoň trochu jednoduchou hru ztrpčuje, tak mě postupně ostatní hráči přesvědčili, že z pravidel vyplývá, že se to kombinovat smí. Z pravidel na ZH to jasné není, z pravidel přiložených ke hře je to o něco jasnější.

7.5.2012 20:24:56

to Ikri
Tak hlavně se mi jednalo o to, že jsem Ticket to Ride hrál vždy ve dvou. A při poslední hře už nikdo nebral z nabídky, páč já měl 3 vagonky a malá 4 a čekali jsme jen na jednu barvu nebo loko, která ovšem v nabídce nebyla. (proto neměl ani jeden z nás zájem brát karty z nabídky) A tak mi to už připadalo takové divné. Pokud by byla nějaká povinnost vzít třeba 1 kartu z nabídky a 1 balíčku, bylo by to v tomto případě zajímavější.
A nebo, pokud vezmu jen 1 kartu z nabíkdy, kterou nutně potřebuji, tak proč brát 2, když vím, že ji už v závěru hry nevyužiju. Jen tím soupeři nahraji, že se v nabídce vymění 2 karty. Takto by se tam vyměnila jen 1. :-))

7.5.2012 22:18:46

Kent
Tak to leda. Ale ve dvou to teda musí být bída, tři jsou podle mě minimum.

8.5.2012 08:39:36

karty vagónů
z pravidel u hry:
... každá z těchto karet může být nalíznuta z pěti karet položených obrázkem vzhůru vedle herní desky nebe z vrchu balíčku.
příjdemi to zcela jednoznačné.

k zasekné nabídce. viděl jsem úpravu pravidel ve které se po 3 kolech kdy si nikdo z nabíkdy nevzal žádnou kartu, celá nabídka vyměnila. stejně jako kdyby byly v nabídce 3 lokomotivy.

8.5.2012 08:48:43

proč ještě brát karty?
Protože se dohrává celé kolo, včetně toho hráče, který konec způsobil. A velmi často se nám stává, že si tento hráč postaví nějakou trať, kterou pro splnění ticketu nepotřebuje, ale alespoň naboduje nebo si prodlouží nejdelší souvislou trať. To, že bys nějak zásadně někomu nahrál odkrytím dalšího vagónku se nestává. A mohl bys to vpodstatě řešit celou hru.

8.5.2012 09:07:27

Tharr
Potom jo, já byla líná pravidla vytahovat. My právě používali ta místní pravidla a tam to jasné není. Jinak ráda slyším o té výměně nabídky, protože mě to tak učili na Palubě a když jsem to pak šířila dál, tak jsem zjistila, že šířím něco, co není v pravidlech a když jsem se ptala na Palubě, tak mi řekli, že takovou úpravu neznají :D Ale teď je jasné, že ji někdo znal a opravdu mě to tak naučil.

8.5.2012 11:11:23

to all:
Tak úprava pravidla, že se po třech kolech, kdy se z nabídky nevezme žádná karta, tak se celá nabídka vymění, beru. Je to super úprava pravidel. :-) Asi si to přiložím k těm oficiálním.
Co se týká hraní ve dvou, ano je to bída, ale nejsem schopen donutit děti,aby si zahrály všechny! :-/

No a ještě se tedy zeptám jako úplný "imbecil" k těm nádražím, abych v tom měl jasno. Nádraží mi de facto umožní prodloužit moji trať využitím určité délky trati soupeře a to v podstatě jen o vzdálenost mezi sousedními městy?
Takže nemohu postavením jednoho nádraží využít celou délku soupeřovi tratě, či její poloviinu, která by procházela přes více měst, aniž by tam bylo další moje nádraží. Je to skutečně tak? :-Q

8.5.2012 13:53:44

Kent
Jo, jedno nádraží na jeden úsek. Pokud potřebuješ využít další kus, musíš dát v dalším městě další.

Jestli se vám to bude líbit a nebudete víc než dva, tak je lepší si koupit ty mapy pro dva, Švýcarsko a jánevímco to teď všechno vyšlo.
Nebo Nordic.

8.5.2012 14:30:39

ikri
je docela možné že jsem to slyšel (četl) od tebe. nicméně je to užitečná záležitost. hlavně ve dvou, ono se to taky v jiném počtu hráčů snad ani nestává)

8.5.2012 14:38:26

Tharr
Aha, takže je pořád možné, že jsem nechtěně vymyslela homerule :D

8.5.2012 15:08:08

to Ikri:
Jasně, díky za TIP. Na mapy určitě mrknu. Hru sme pořídili nedávno,takže pro mne je to novinka. :-))

8.5.2012 16:04:26

to Kent
Švýcarsko je pro 2 naprosto ideální. Mám ho a často to hrajeme ve dvou. Velice doporučuju.

8.5.2012 18:54:49

to Kren
JASAN. Už sem se díval a teď je nějaká novinka Indie - Švýcarsko, tak po tom mlsně koukám. :-))
Díky za TIP.

8.5.2012 20:21:04

Vybíráme z Bazaru

Hvězdáři
Hvězdáři
Akt. cena: 270 Kč
Končí za: 23 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas