nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Jäger und Späher

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: sběratelská
Čeština:
Vydavatelé: Kosmos
Autoři: Gerhard Hecht
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Ocitáme se na Zemi počátku čtvrtohor. Jsme vyhládlý pračlověčí pár na cestách. Podařilo se nám najít útočiště v prostorné jeskyni. K životu v kruté přírodě potřebujeme nejen jídlo, ale i cenné suroviny, z kterých si můžeme vytvořit užitečné nástroje. Po zdařilých lovech se nám začíná dařit. Náš kmen se rozrůstá. Avšak větší nebezpečí než jeskynní medvědi a šavlozubí tygři jsou ... ano, jiní pralidé z jeskyně o údolí vedle. A s nimi budeme soupeřit o přežití a nadvládu nad okolím.

Hra je určena pro 2 hráče. Každý se zhostí role vůdce jednoho z kmenů. Cílem hry je strategicky využívat možnosti svých postav a dostupných surovin. Cílem hry je získat jako první cílový počet bodů. Body získáváme za úspěšné nakrmení našich členů kmene nebo za výrobu užitečných předmětů.


Příprava hry:

Připraví se hrací deska jeskyně spolu s ukazatelem dosažených bodů. Vedle ní se umístí žetony hladu, kostičky využitých surovin a nepoužité figurky pračlověka. Do jeskyně se přichystá po jednom pračlověku v obou barvách, připraveném na „narození“. Hráči (černá a bílá barva) si rozdělí karty postav, karty západu slunce, po dvou figurkách pračlověka a také skrytě před zraky protihráče karty předmětů. Balíčky ostatních karet předmětů, karet divočiny a karet lovišť zamícháme a umístíme vedle jeskyně. Zbývá už jen podle druhu hry (lze hrát jako hru pro začátečníky a pro zkušené) přichystat nepoužité karty postav ve třech řádcích.

Průběh hry:

Hráčí se střídají v tazích. Začíná chlupatější z dvojice. Tah nabízí tři možnosti:

  1. zahrát kartu postavy,
  2. přivést figurky zpět do jeskyně a s nimi i suroviny a zároveň zúročit lup výrobením předmětů nebo nakrmením kmene,
  3. V rámci západu slunce vyhodnotit stav kmene a za to získat body. Dále dobrat nové karty postav a patřičný počet žetonů hladu.


Konec hry:

Vyhrává hráč, který jako první získá 24 bodů. Body lze získat za výrobu předmětů, ale i (a to často více) za úspěšně zahrané západy slunce (více figurek ve hře a málo žetonů hladu a karet postav v ruce). Hra je svižná a velmi vyrovnaná. Nabízí možnosti zvýšení obtížnosti pro zkušenější hráče.

Autor: Sharley