Imperium: Dějiny

xxxxxxxxxo hodnoceno 91x (Seznam vlastníků)

Imperium: Dějiny - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk, Starověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé: Fox in the Box
Osprey Publishing
Autoři: Dávid Turczi
Nigel Buckle
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je

Má to někdo nahrané. nevypadá to vůbec špatně. 

16.6.2021 17:08:24

Ještě není u nás na trhu.

17.6.2021 14:15:03

Mám za sebou první 3 hry sólo za Vikingy a musím říct, že očekávané nadšení se nedostavilo.
Hru není úplně snadné rozhodit. (však taky na BGG je přes 100 vláken k pravidlům). Ale když se to podaří, už je to celkem jednoduché.
Ale přijde mi to docela dlouhé. Jsou tam sice zajímavé mechanismy a nápady, ale nevidím tam  nějaké super zajímavé a vzrušující efekty karet, že bych si řekl, wow, to byl tah. Na druhou stranu, aspoň u těch Vikingů, jsou ty efekty často hodně tématické.
Asi jsem očekával nějaký intenzívnější pocit střetu národů, ale člověk si tak nějak hrabe body, aniž by věděl, jak si vede druhá strana (v mém případě bot).
Zatím taková ok hra, neurazí, nenadchne. Uvidíme po dalších hrách, jestli z toho ještě něco vymáčknu.

 

EDIT: nevymáčkl jsem z toho nic. Akorát mě to ještě víc otrávilo.

30.6.2021 20:55:11 | Upraveno autorem (porovnej)

První zahrání bylo tedy příšerné. Pravidla nejsou zrovna jedny z nejlepších. Musel jsem kouknout na let's play. Pak mi to docvaklo a z hry se vyklubal klenot pro sólové hraní. Překvapení letošního roku. Trošku delší hrací doba. Úplně si nedokážu představit to hrát ve 4. Hra mě tak uchvátila, že jsem koupil i druhou krabici Legend. Hra na kterou nedokážu přestat myslet.

2.7.2021 09:33:14

V pondělí nám dorazila, tak už jsme se do ní také pustili. Hráli jsme Kartágo proti Keltům, skončili - po určitých chybách na obou stranách - o 2 body od sebe. Každý národ se hraje úplně, ale úplně jinak: má jiné cíle, jiné mechaniky, “jdou” mu jiné věci. Tohle je potřeba si uvědomit, snažit se dohnat protihráče v něčem, co se mu skvěle rozjíždí, může být nemožné a pro vlastní hru kontraproduktivní. Ti Keltové jsou třeba docela škodící, pořád něco kradou (a za Kartágo se tomu neubráníte). Kartágo zase, pokud ho hrajete dobře, hromadí neuvěřitelnou rychlostí zdroje (a v důsledku je keltské kradení proti Kartágu asi slabší než proti národu, který tohle neumí). Hra je hlavně o dlouhodobém plánování (pokud nepočítáte s tím, že jako civilizovaný národ nemůžete hrát barbarské karty, můžete se dostat do velkých problémů) a umožňuje vytváření docela pěkných komb. 

Nás to moc bavilo a moc se těšíme na poznávání dalších balíků. Pokud od toho někdo očekával přímočarou bitku, tak ta to není. Na druhou stranu, i když s každý spíš kombí na svém vlastním “písečku”, není to multiplayer-solitér, musíte sledovat, co dělá oponent (už jenom pro to, že každé kolo dáváte na jednu kartu v nabídce cenný zdroj, který mu prostě jen tak dát nechcete).   

Jo, a ve 4 bych to hrát nechtěla. V pokročilé fázi hry, když to začne soupeř kombit, čekáte (občas) na tah i ve dvou hráčích. Ale ono je o čem přemýšlet :)

6.4.2022 11:51:24

Od pondělka hráno 3x, zatím dojmy velice pozitivní. Není to běžný deckbuilding, kde si hráč dobírá do 5 karet, následně odehraje co může, zbytek zahodí a dobere znovu do 5 karet. Tady je dynamika balíku určována hráčem. To se mi na hře moc líbí. Když potřebuji rychle projít balíkem, můžu karty poslat úplně ze hry, případně je můžu jen dočasně odstavit a nemotají se mi v balíku, ale případné vítězné body za ně dostanu tak jako tak. Navíc názvy a efekty karet jsou velice často moc pěkně navázané tematicky na konkrétní národ/budovu/území. Asymetričnost národů slibuje, že ve hře bude co objevovat i po padesáti hrách. 
Na druhou stranu, pravidla jsou sice jednoduchá, ale po prvním přečtení jsem přemýšlel, jestli je to vtip, nebo co jsem to právě zrovna četl, protože pravidla jsem se z toho vůbec nenaučil. Při první hře jsem měl ten stejný pocit minimálně třetinu hry, pak to ale hezky zapadlo. On už setup může vypadat jako solidní bordel, ale už ve třetí hře jsem pravidla k přípravě vůbec nepotřeboval. Jinak teda hra klame tělem. Vypadá to jako malá krabička, skoro filler. Ve skutečnosti je to ale dost komplexní hra s dlouhou hrací dobou. Hráli jsme dvakrát ve třech a jednou ve dvou. A druhá hra ve třech stejně trvala dvě a půl hodiny. 
Každopádně, za mě super a zatím objev roku.    

8.4.2022 22:48:34

Zatím jsem hrál dvakrát, jednou ve 4 hráčích, jednou ve 3 hráčích. Hra ve 4 skončila na Krále králů, ve 3 na dobrání karet. Vždy to bylo o kolo, jinak by se spustil ten druhý efekt. V první hře jsme byli docela blízko kolapsu, kdy po pár kolech zbývaly snad jen 2 nebo 3 karty Nepokojů. Ve druhé hře jsme víc využili toho, že Nepokoj lze zahrát jako akci a za odhození dvou karet je vrátit zpět.

 

Pravidlově hra těžká určitě není. Problém je velké množství klíčových slov. Dá se na to zvyknout rychle, ale je toho opravdu moc. Přijde mi totiž, že se autoři snažili do hry zapracovat všechny možnosti práce s kartami. Je to vidět třeba na pojmech Opusť a Odvolej. Opusť - dej kartu na odhazovací balík vs. Odvolej - dej kartu na ruku.

 

Hra se nám jinak líbí. I to množství kombinací je poměrně velké, ale hra je spíše multiplayer solitér, takže asi nebude mít takový význam hrát všechny možné kombinace jako například v Terra Mystice, kde ty herní rozdíly při jiných kombinacích národů jsou větší. Příště už asi vyzkoušíme Legendy.

20.5.2022 06:43:23

@zruda první hra ve čtyřech? Jak dlouho jste to hráli?

20.5.2022 07:53:02

@zruda Jako není to pravidlově složité a po dvou hrách to zaklapne. Ale je fakt, že je tam opravdu hodně velké množství keywords na zapamatování a setup je celkem bordel, hlavně v množství všech možných “balíčků” (budování, dobírací, odhazovací, hlavní, věhlasu … :D

Ale baví nás to moc. Jsou to takoví Settleři na steroidech.

Jediné co mě teda trochu mrzí jsou kartonové komponenty: celkem nic moc kvalita, na zběžný pohled blbě poznat od sebe (to tam u 5 a 10 místo těch blbých teček nemohli prostě dát číslo nebo je udělat od pohledu větší?), prostě první věc co si říká o nějaký 3D tiskový upgrade.

20.5.2022 09:41:41 | Upraveno autorem (porovnej)

@Juanitos Jestli si pamatuju správně, zvládli jsme to zhruba za 4 hodiny včetně vysvětlení pravidel. Druhá hra ve třech trvala asi 3 hodiny, ale dalo se to zvládnout rychleji. Holt jsme ještě studovali efekty karet hlavně u nových národů. Myslím, že to zvládneme urychlit ještě víc, až budeme líp znát efekty karet a využívat všech herních možností. Například jsme zatím vůbec nehráli Inovaci, přičemž včera jsem to asi jednou nebo dvakrát zahrát mohl (zisk modré zdarma pro Peršany s tím, že jsem neměl na ruce lepší karty). V první hře jsme měli nasypáno dost Nepokojů, takže jsme párkrát zahráli Vzdorování.

20.5.2022 10:25:24 | Upraveno autorem (porovnej)

@zruda my jsme asi nenapravitelní AP hráči. Do pravidel jsme nekoukali, co znamenají konkrétní slova jsme měli na lamakartě, která je zde na zh ke stažení, takže žádný zdržování a stejně jsme první hru ve dvou hráli 4 a půl hodiny:)) ta hra tě vyloženě nikam netlačí, takže ani nebyl důvod něco uspěchávat. Ale další hry už byly rychlejší.

My zatím taky inovaci ještě nepoužili, vždy bylo co hrát a ztráta celýho tahu přece jen trochu bolí. 

Každopádně hra je skvělá! Na takový deckbuilding jsem čekal.

20.5.2022 11:14:15

Asi za 20 partiíí jsem viděl Inovaci hranou tak čtyřikrát. Většinou v posledním kole hry.

Obecně mají národy v Dějinách mají podobnější herní styl, ty v Legendách už se odlišují herním stylem daleko více.

---
Pomáhám s korekturami překladů pro Fox in the Box a testováním her pro Ion Game Design.

20.5.2022 11:18:57

Vybíráme z Bazaru

Neo-Morphosis Infestation Hatchery Pledge+3D pack
Neo-Morphosis Infestation Hatchery Pledge+3D pack
Akt. cena: 3000 Kč
Končí za: 11 dnů

Offcanvas