Imperial - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: 1. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Eggert-Spiele
Rio Grande Games
Autoři: Mac Gerdts
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Investor

Ahoj,

mám dotaz k pravidlům ohledně hraní políčka investor. V originálním anglickém návodu je to pospáno takto:

Investor
This turn is conducted in three steps. Steps two and three are executed when the „Investor“ space on the rondel is not landed on but is only passed through. In this case, the action determined by the space landed on is completed first.

V překladu je uvedeno toto:
Investor
Tato akce rovněž proběhne ve třech krocích: 1. Výplata úroků, 2. Aktivace karty Investor, 3. Investice hráče držícího žeton Švýcarská banka. Akce 2. a 3. proběhnou i tehdy, pokud se kámen velmoci na tomto poli rondelu nezastavil, ale přešel přes ně. V takovém případě je nejprve provedena akce odpovídající poli rondelu, kde se kámen velmoci zastavil, poté proběhnou kroky 2. a 3. akce Investor.

Pokud nejsem úplně mimo s angličtinou, tak mi ten překlad nesedí. V originále je psáno, že kroky 2 a 3 se provedou pouze při překročení políčka investor (nikoliv při obsazení políčka). V českém návodu je uvedeno, že kroky 2 a 3 budou provedeny i tehdy, když se na políčku kámen nezastaví, z čehož automaticky plyne, že budou provedeny i v případě, když se na políčku kámen zastaví.

Jak to hrajete vy? My to včera hráli podle anglických pravidel a žeton investora se do hry moc nedostal. Když se kdokoliv zastavil na poličku investor, kroky 2 a 3 jsme nehráli. Žeton tak neobkroužil ani 2 celá kola a všichni skončili se 3-4 dluhopisy. Mně to takto přišlo dost zvláštní, s velmi omezenými možnostmi investovat do velmocí.
15.4.2015 10:51:04

Investor
Já jsem překládal pravidla pro Imperial 2030 a tam je v originále

"Steps two and three are also executed when the “Investor“ space on the rondel is not landed on but is only passed over."

Takže si dovolím předpokládat, že původní text v angličtině byl nepřesný a Sasův překlad vycházel z FAQ, errat, nebo něčeho podobného.

15.4.2015 11:05:14

investor
Kdysi dávno jsem také tato pravidla překládal, takže si dovolím rovněž potvrdit - kroky 2 a 3 pole Investor se provádějí vždy. Jak sis mohl i empiricky ověřit (jak píšeš), bez nich hra ztrácí smysl.
Potíž je v tom, že originál pravidel je německý, nikoliv anglický, a to ne zrovna nejzdařilejší. Když se nepřekládá z originálu a všechno se sečte (slabý originál - nedokonalý překlad do angličtiny - další bariéra při překladu do češtiny), může z toho vyjít paskvil. Pokud se dobře pamatuji, dělal jsem tam vícero stylistických úprav a pokoušel se zahrnout i všechny tehdy známé dotazy, errata apod.

15.4.2015 13:34:57

Investor vs. švajčiar
Chalani píšu správne, že kroky 2 a 3 sú povinné, ale treba poznamenať, že ak je v hre švajčiarska banka, tak vlastník švajčiarskej banky si môže od hráča, ktorý je na ťahu a chce políčko s investorom preskočiť, vynútiť zastavenie na políčku investora a rieši sa aj krok 1 vyplácanie podielov........neviem či toto platí aj pre pôvodný Imperial, ja hrávam Imperial 2030 a tam je to takto.

15.4.2015 16:34:30

Investor vs. švajčiar
Chalani píšu správne, že kroky 2 a 3 sú povinné, ale treba poznamenať, že ak je v hre švajčiarska banka, tak vlastník švajčiarskej banky si môže od hráča, ktorý je na ťahu a chce políčko s investorom preskočiť, vynútiť zastavenie na políčku investora a rieši sa aj krok 1 vyplácanie podielov........neviem či toto platí aj pre pôvodný Imperial, ja hrávam Imperial 2030 a tam je to takto.

15.4.2015 16:34:30

Švýcarská banka
Ano, toto platí i v Imperialu, ale až od toho tzv. třetího vydání.

15.4.2015 18:11:45

Vybíráme z Bazaru

Isofarian Guard - pouze osobní předání Praha
Isofarian Guard - pouze osobní předání Praha
Akt. cena: 5000 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas