nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Il Principe

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Amigo Spiele
Z-Man Games
Autoři: Emanuele Ornella
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Desková hra Il Principe zavede hráče do renesančního období v Itálii, kde právě pět šlechtických rodů usiluje o co největší rozšíření svého bohatství. Historicky doložené šlechtické rody D´Este, Carraresi, Visconti, Medici, Gonzaga soupeří o nadvládu nad Itálií. Na herním plánu se nachází 15 italských měst od Bologna až po Veronu a herní plán je rozdělen na 6 provincii, kde hráči staví města a získávají nadvládu nad jednotlivými provinciemi. K posílení vlivu lze využít i pět karet rolí. Jsou to vlastně úřady, které hráči mohou pomoci určitou speciální vlastností. Například biskup přidá jeden vítězný bod, bankéř zase peníze, soudce dává stavební karty apod.

Celá hra je založena na principu dražby. Na začátku každého kola dostanou hráči po 5 dukátech a pak hurá vydražit ten správný počet „stavebního materiálu“, který je zde zastoupen barevně odlišenými kartami. Těch je ve hře 5 a stejně jsou barevně odlišeny i karty úřadů. Herní kolo pak probíhá ve 4 fázích:

 1. Nové karty budov
  Každý hráč dostane 4 nové karty stavebních nákladů a vybere si z nich 2, zbytek dává do dražby, ve které se tyto karty draží podle barev. Každý hráč ještě dostane 5 dukátů.

 2. Dražba stavebních karet
  První probíhá dražba karet barvy, která je zastoupena v tomto kole nejméně. Ihned po vydražení je možno postavit nějaké město. Karty 4 měst se vyloží na začátku hry vedle hracího plánu a doplňují se pokud někdo postaví jedno z měst. Pokud stavíte v další fázi (fáze budování měst) dostávají za to vaši oponenti vítězné body. Tyto body ale získají pouze ti, kteří mají úřad stejné barvy jaká je zastoupena na stavebních nákladech města.

 3. Budování měst
  Ve fázi budování města se buď vykládají karty stavebních nákladů před sebe tzv. plánování města a nebo může hráč postavit město, pokud má dost peněz a stavebních karet, ale tím připíše některým hráčům body.

 4. Rozdělení rolí
  Poslední důležitou fázi kola je vybraní popř. navrácení karet rolí. Navrácení role z předchozího kola se děje na začátku této fáze. Úřady se přerozdělují podle právě karet vyložených stavebních nákladů. Kdo má před sebou vyloženo nejvíce například žlutých karet dostane hlavní úřad bankéře. Ale tím pádem musí otočit půlku těchto žlutých karet a nadále s nimi nesmí disponovat! Druhý, kdo má největší počet žlutých karet, dostane vedlejší roli této barvy. Pokud je shoda nastává dražba. Rozlišení mezi hlavní a vedlejší rolí je v počtu bodů, které hráč dostane při fázi budování měst!

Hra končí pokud dojdou karty měst, nebo zbývá méně jak 12 karet stavebních nákladů. Vítězí hráč s největším počtem bodů.

Autor: andik007

Vybíráme z aukcí

Království divů + promo
Království divů + promo
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>