Hive - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 9 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: strategická, logická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Crómola
G3
Gen Four Two
Gigamic
Huch & Friends
Smart Zone Games
Autoři: John Yianni
Rok vydání: 2001
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

ohratelnost a schopnost naučit se hru


Hive máme asi 2 měsíce. Chtěla bych znát názor vás, co už máte pár desítek nebo stovek her odehráno.

Dá se Hive naučit? Jak hodně je to věc inteligence (něco jako šachy, kde vyhrává ten lepší - zpravidla) a nakolik je to věc naučení se pár tahů?

Je mi jasné, že během pár her pochytíte ty základní finty (zablokování pomocí mravence, odskočení kobylkou od vlastní královny), ale rozhoduje dále jenom to, co máme naučeno (a odehráno), nebo inteligence?

Možná slovo inteligence je nesprávně zvolené - schopnost kombinovat, přemýšlet dopředu, soustředit se?

Platí, že když někomu jde Hive, jdou mu i šachy (a opačně)?
28.5.2010 14:30:05

Sodovka
No, já bych neřekla, že šachy jsou jen věcí inteligence, naopak, k mistrovství v šachu je třeba naučit se některé známé partie a tahy, řekl bych, že šach je hodně o studiu. Při hře dvou zkušených hráčů v Hive rozhoduje dle mé zkušenosti přehled, schopnost vidět dopředu a také "nezbrklost". Ale my to většinou hrajeme po pár pivech a jiných povzbuzovadlech jako zakončení večera, tudíž je třeba připočítat další faktory :) Většinou hraju s kamarádem, se kterým máme za sebou přes sto her a nováčky s přehledem drtíme, takže tolik ke zkušenostem. Minule jsem nad ním hezky vyhrál s černými, doteď jsem na to pyšný :)

28.5.2010 14:36:16

eh
"neřekl", nějak se ve mě probudila žena na počátku věty :)

28.5.2010 14:36:56

Sodovka
Zacnu odpovidat od konce. Ne nepujdou mu sachy a opacne. Ale bude mit lepsi predpoklady, ty ale nebudou dany tim ze ma nahrany hive/sachy ale tim ze ho bavi tento zpusob hry. Do urcite miry urcite rozhoduje inteligence/um/kombinatorika (je jedno jak to budeme nazivat) nicmene zkusenosti z her take delaji hodne. Kazdopadne sachy jsou vice kombinatoricky narocnejsi (puvodne jsem si myslel ze je to zhruba nastejno), take za sachama stoji uz nejaky ten patek vytvarena teorie. Nicmene ja si radeji zahraju Hive (napriklad pro jeho delku hry).

28.5.2010 14:37:05

ke sto partiím
jsem už určitě odehrál, a samozřejmě, že člověk je pak zkušenější. Ovšem myslím, že ten náskok jde celkem rychle vyrovnat, jde o to, aby se člověk naučil (na vlastní kůži) ty největší boty, co může udělat a vyhýbal se jim. hrál jsem pravidelně se dvěma kamarády a byly to pak hrozně zajímavé a intenzivní partie a občas člověk přišel na nějaké elegantní řešení, to bylo fajn. čili není to jenom mechanické šoupání kameny, dá se tam toho hodně vymyslet.
v tomhle je to se šachy hodně podobné. Rozhodně je to stejný druh přemýšlení, kombinatorika, schopnost zhodnocení situace, ochota jít do rizika, vidět dopředu atd. skvělá hra prostě.

28.5.2010 15:32:23

díky za reakce

No, já vám řeknu, v čem je problém.

Asi před měsícem jsem svého syna (v létě 6 roků) naučila Hive. Ze začátku jsem ho nechávala vyhrávat, pak už to ani nebylo třeba. Před 14 dní jsem nasadila do hry rozšíření Komár, abych mu to lehce zkomplikovala. I to pochopil. Pak jsem zkusila jsem šachy, ty nechápe vůbec. Ale Hive chce hrát pořád.

No a včera jsem z 8 her 7 prohrála.

Prozatím jediné vysvětlení, které mě napadá, je to, co zmínil Sydo: nezbrklost. On se na tu hru absolutně soustředí, kdežto mi lítají myšlenky. Pořád si myslím, že to mám pod kontrolou a pak najednou zjistím, že ne... Jinak teda mladík je spíš šišlavé trdlo, žádné geniální dítě to rozhodně není.

A nikdo s ním už nechce hrát. Dnes se zkusím lépe soustředit, to přece není možné:-) Jinak moje úspěšnost s dospělými je tak 50%, prostě normální.

28.5.2010 16:29:16

soustředění
je důležité, pak něco jednoduše přehlídneš a děláš základní chyby. a taky u téhle hry mám pocit, že člověk musí pořád útočit. jakmile soupeře aspoň trochu nedusíš, tak tě velmi rychle udolá. být defenzivní jde, ale je to těžší. Pokud nemáš nasazeno o mnoho kamenů míň, než soupeř pak se to dá. Blokuješ ho a až nemá čím útočit zaútočíš ty. ale je to ošidná strategie :)

28.5.2010 17:39:37

kandelabr
No, ono je to rozdělené - černý se brání a má to podle mě o mnoho těžší, jelikož právě musí ustát nátlak bílého a pak přejít do protiútoku.

28.5.2010 17:56:57

Vybíráme z Bazaru

Prodám Windward
Prodám Windward
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas