High Frontier 4

xxxxxxxxxx hodnoceno 58x (Seznam vlastníků)

High Frontier 4 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Sci-fi, Současnost
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Autoři: Dom Rougier
Jon Manker
Justin Grey
Phil Eklund
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

Nejasnosti v pravidlech

Při pročítání pravidel na stránkách FitB jsem narazil na jednu nesrovnalost mezi aktuálními anglickými pravidly a překladem:
Bod G2a v originále neobsahuje větu "Tato akce nemůže být provedena...," která je pouze u bodu G2b.

Edit: Změna názvu a textu, aby to odpovídalo situaci, která nastala. Původně jsem měl tuto nesrovnalost za chybu, která ovšem, jak se ukázalo pozdější odpovědí, byla pouze překladem původního textu, který se později změnil. Viz odpovědi Wopata.
18.2.2021 21:27:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Re: schidlo
Nejedná se o chybu. Je to správně a má to tak být.
.....................
liščí překladatel

19.2.2021 07:26:56

To Wopat
Dovolím si nesouhlasit. V anglických pravidlech na https://cutt.ly/hf4-core (případně i na stránkách ionsmg.com tato věta v G2a chybí. Navíc si myslím, že se na to vztahuje pravidlo o mixování.

Chápu to takto. Pokud vnitřně tankuju PN (vodu nebo zlaté) v palivo a žeton provozní hmotnosti má černou barvu, tak se použije pravidlo pro mixování. Šedý PN není při tomto kroku vůbec relevantní. V G2b ano, protože měním palivo na PN, a protože neexistuje šedý žeton PN, tak nemůžu přeměnu provést, pokud je žeton provozní hmotnosti šedý.

Na závěr chci dodat, že to nemyslím jako kritiku překladatele. Pravidla jsou naprosto úžasně přeložená. Nyní je čtu jen tak pro radost a je to krásné a poučné čtení. Rád uvítám radu, kam příště psát, pokud to chcete řešit nejdříve neveřejně.

19.2.2021 10:46:08

re: Schidlo
Tak beru zpět a omlouvám se. Opravdu je to chyba. Obecně je to pravidlo i citovaná věta v pořádku a všechno funguje. Až na to míchání paliva, které je s tou větou v rozporu. Na míchání paliva jsem při odpovědi na tvůj komentář nemyslel a při nahlédnutí do originálu jsem tam tu větu viděl. Děkujeme tedy za upozornění, zahrneme to do oprav.

Pátrali jsme po příčině a přišli jsme na to, že v originále ta věta původně byla, ale později byla vyškrtnuta. V IonGames změny v pravidlech prováděli takřka každý den (a dodnes je v HF4 dělají), ale ne vždy je označili. Vzhledem k enormnímu množství textu pak není možné všechno donekonečna číst slovo od slova a porovnávat s originálem. Tím neomlouvám naši chybu, jen upozorňuji na to, jak se věci mají. Rozdílů v textech českých pravidel jsou totiž oproti originálu desítky a má to mnohé příčiny. Není tedy nutné ani vhodné na tyto rozdíly upozorňovat. Zkrátka living rules.

Když se už ptáš, jak upozorňovat na nalezené chyby, tak nejlepší cesta je buď napsat na info@foxinthebox.cz nebo soukromou zprávu tady na fóru (mi, Kewovi nebo INovi). Pokud bude chyba potvrzena, zveřejníme její opravu.

Jinak si dovolím upozornit, že tato konkrétní chyba není chybou překladu, jak je uvedeno v názvu diskuze. To je dost zavádějící a je to zhruba to samé jako říct, že je to gramatická chyba ;)
.....................
liščí překladatel

19.2.2021 11:45:12

Re: Wopat
Děkuju moc za vysvětlení. Když narazím na něco příště, zeptám se přímo. Téma i úvodní zprávu jsem změnil tak, aby to neznělo nijak hanlivě (snad). Původní záměr byl spíš vytvoření vlákna, které by obsahovalo podobné nesrovnalosti nebo změny. U spousty her mi podobné vlákno pomohlo objasnit některé nejasnosti.
Každopádně ještě jednou díky, že jsi to vůbec přeložil a též za výukové video v češtině, které mě přesvědčilo, že tu hru musím zkrátka mít.

19.2.2021 12:06:25

re: schidlo
Já děkuju za upozornění i za změnu názvu vlákna. Jsem rád, že se ti video líbilo.
.....................
liščí překladatel

19.2.2021 13:01:16

Vybíráme z Bazaru

Dark Souls: Gaping Dragon
Dark Souls: Gaping Dragon
Akt. cena: 890 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas