High Frontier 4

xxxxxxxxxx hodnoceno 59x (Seznam vlastníků)

High Frontier 4 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Sci-fi, Současnost
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Autoři: Dom Rougier
Jon Manker
Justin Grey
Phil Eklund
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

IN
IN - avatar

Dojmy z hraní....

Jelikož se záznamy z hraní neukazují tak pěkně aktuálně jako diskuse, upozorním na hezky sepsaný záznam z jedné testovací hry...

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/high-frontier-4-10576/hrani/67736/#content

----------------------
Majitel liščí krabice
29.1.2021 14:24:12

ZoV, scénář Honba za štěstím.
Zahrál jsem si tento kooperativní scénář Závodu o věhlas jako jeden hráč hrající za dva. Jako frakce jsem si vylosoval NASA a Anonymní P2P.
Vyhrát v tomto scénáři je poměrně jednoduché a dosáhnout nejvyššího možného hodnocení (nazývaného “Utopie”) taky není nijak zvlášť těžké. NASA to zvládla zcela samostatně, P2P museli využít výhod kooperativní hry a díky tomu získali od NASA darem jeden patent a nemálo Aqua jako výpomoc, aby na poslední chvíli mohli Industrializovat Měsíc.
Tento scénář rozhodně doporučuji všem začínajícím hráčům. Díky spolupráci a vzájemné pomoci si můžete naplno užít jednu z vašich prvních her bez vzájemných šarvátek. Nejideálnější je to asi pro kombinaci hráče, který už HF zkusil, a naprostého začátečníka, kterému může zkušenější hráč díky kooperativní hře pomáhat.

EDIT:
V tomto scénáři je cílem hry překonat ideologické rozdíly, společně prozkoumávat vesmír a posbírat co nejvíce VB během 3-3,5 slunečních cyklů. Hodnocení se odvíjí od hráče s nejmenším počtem VB (26 utopie). Můj výsledek byl: NASA 28 VB, P2P 33 VB.
.....................
liščí překladatel

7.2.2021 07:29:24 | Upraveno autorem (porovnej)

příprava na hru
Toto je snad první hra kterou mám nastudovanou dříve než si ji koupím. Zkoukl jsem dvakrát výukové video od Foxů, znovu načetl pravidla, prošel další výuková videa na YouTube, koupil kvůli tomu TTS, vyzkoušel krok po kroku Honbu za štěstím podle záznamu ze hry Wopata, krok po kroku zahrál přesně podle Let's play videa Foxů (bez hodů kostkou) a sfoukl první 2 sólo hry základní varianty na 2 období. Přesto mám stále pocit že na něco zapomínám, nebo že něco hraju blbě:-) Ale jdu do toho.

24.2.2021 00:18:19

Re: Panzer
Tak to klobouk dolů! Pokud pořád něco zapomínáš, tak si z toho nic nedělej. To si sedne. Já jsem třeba až po více než deseti hrách začal používat pravidlo asistovaného startu/přistání. Do té doby jsem na jeho existenci zapomínal a dělal si hru těžší :D

Říkám si, že ta má první Honba za štěstím nebyla nic moc a asi si to zahraju znovu a zkusím s každou frakcí získat 40+ VB. To je skóre požadované pro vítězství v sólo variantě Altruismus. Rád bych třeba natočil i nějaké video sólo hry, ale bohužel na to nemám ideální prostředky a nevím, jestli by to bylo koukatelné. Jsem teda rád, že ten zápis z hraní někdo využil. Pokud by byl zájem o další (třeba i jiné varianty hry), stačí napsat.
.....................
liščí překladatel

24.2.2021 07:02:24

CZ verzia

To uz mate CZ verziu doma?
Ja mam tiez KS, ale netusim kedy to pride, ani ziadny update nic....

24.2.2021 07:13:46

Re: wlcina
Update byl několikrát na mnoha místech. David oznamoval, že hra je ve výrobě a dorazí nejspíš na konci dubna, rozesílání nejpozději začátkem května. Panzer nemá českou verzi. Psal, že to zkoušel na Tabletop Simulatoru. Já mám jakožto překladatel hry zapůjčenou předvýrobní zkušební verzi (viz výukové video).
.....................
liščí překladatel

24.2.2021 08:04:18

Wopat
jasné že chceme dalšie videa ;)
to vyukové bolo výborne natočené aj pravidla super vysvetlené.

24.2.2021 08:10:37

matko1986
Já jsem myslel další jakože další zápisy z hraní. Video sám asi nesesmolím, to by vypadalo otřesně. To výukové video natáčel profík Yedle, který k tomu má potřebné hračky.
.....................
liščí překladatel

24.2.2021 09:05:05

grrr
Já to neměl číst, teď to musím předobjednat...

24.2.2021 09:26:33

Wopat
Možná vypadám jako prdlej, že to tak hrotím, ale musím se tu hru naučit natolik dobře abych ji dokázal skvěle vysvětlit, jinak si ji se mnou nikdo nezahraje. A většinou jsem ten, kdo tuto službu vysvětlování využívá, než kdo ji poskytuje :-)

6.3.2021 10:58:25

První hry
Tak jsem to též nevydržel a při čekání na hardware verzi jsem si zahrál 2 hry v TTS. A musím říct, že úplně boží. Atmosféra hustá, mozek zavařený, prostě paráda. Občas jsem některé tahy vracel, když mi došlo, že jsem udělal nějakou krpu. A taky se stále ztrácím na mapě, což z části přičítám horšímu přehledu v TTS. Výsledky jsem měl nic moc, ale vypadá to, že se to zlepšuje.
Hrál jsem solo variantu altruismus podle live pravidel - v aukci beru kartu plus podpory a platím 1 Aqua za kartu, kterou beru. V první hře jsem stihl pouze kolonizovat Mars a kvůli špatnému plánování a pár nehodám už nic víc - 14 bodů. Druhá už byla kapku lepší. Opět kolonizován Mars i s průzkumem marsovských měsíců (oboje busted). Poté s ET technologiemi cesta k planetkám skupiny Karin - zase nic. Přelet k Vestě a Eichsfeldii a konečně úspěšný průzkum. Návrat posádky - to bylo radosti. Na Eichsfeldii jsem nechal robonauta. Bohužel vlivem nepřízni kostek, mi nevyšel návrat s rafinérií a tak jsem těsně (o jeden rok) nestihl kolonizovat.

10.3.2021 16:50:27

sleva na TTS na Steamu
Aktuálně jse 50% sleba na Table Top Simulátor na Stemu, tak jsem neodolal a zakoupil. Který ze dvou dostupných balíku High Frontier 4 pro TTS je použitelnější. Vím, bude to subjektivní, ale stejně se ptám. O víkendu bych to rád testnul :)

26.3.2021 10:40:18

TTS
Já doporučuju tenhle modul, i když jsem to zatím nehrál. Autor Samuelw dělá velmi kvalitní oficiální moduly pro všechny hry od Ion game design. Spoluhráče na jejich hry na TTS se dají sehnat na jejich Discordu.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1904166818

https://discord.gg/NdWtdGKtqk

26.3.2021 12:26:55

odklad
Sakrys tohle mi nedelejte
Ja se uz uz klepu, ze je tu duben a uz to budu mit doma a pak zjistim, ze je odklad na kveten. Jeste jednou ... a mate me na svedomi :-)

30.3.2021 20:23:54

repost z discordu DF :)

Dneska jsme s kamosem ve dvou dali core HF a paradni 3 hodinky. Diky zakladne na Herte se mi jako Roskosmosu otevrela cesta k Jupiteru a dal. Takze jsem s posádkou pristal az v pasu Jupitera a vratil se zpet. Vydatne jsem na dalku z vesmiru robonautem prozkoumaval ruzne planetky a narokoval si jejich bohatstvi a postavil i dve vesmirne tovarny. Nutno rici, ze vetsina vesmirnych teles se ukazala jako bezcenne sutry. NASA se ale lepila smula na paty a prvni mise na Mars se rozbila pri pristani. Pak vsak dalsi roverem zabrala cely Mars a vytvorila i tovarnu. Pote se zacala soustredit na novou misi a to osidlit Merkur :) roky financovani prisly vnivec behem mohutne slunecni erupce, ktera nelitostne sezehla zakladnu s vyckavajicim robonautem a rafinerii na orbitu Merkuru a take posadku chystajici se na pristani. Vynikajici hra. Priste dame urcite nejaky scenar.

___
redaktor Deskofobie

13.7.2021 09:32:30

Zamýšlím se nad určitou problematikou HF4 a zajímal by mě názor místních hráčů.

Měl jsem možnost odehrát několik her v rozsahu základních pravidel (bez modulů), ve 3 hráčích a se základním scénářem.

S ostatními hráči jsme se shodli, že se celkově jedná o hodně dobrou deskovku, avšak všimli jsme si jednoho úskalí základního scénáře.

Prakticky u všech her nám došlo k situaci, kdy během 3. cyklu (někdy to byl už začátek 3. cyklu, někdy až ke konci 3. cyklu) bylo docela jasné, kdo je vítěz. Nebylo to samozřejmě na 100%, ale byla to natolik vysoká pravděpodobnost, aby to bylo pro hráče demotivující dohrávat, když je jasno o vítězi…

Máte někdo podobnou zkušenost? Pokud ano, jak k tomu přistupujete? Nebo u Vás dochází spíše k těsným vítězstvím?

Za mě osobně řešením je změnit scénář, což ale úplně nechceme nebo se prostě s ostatními hráči v takové chvíli domluvit, že je finiš. Co ale v situaci, kdy dva se perou o těsné vítězství a třetí jen smutně kouká a nemá už do čeho píchnou, jelikož ví, že to projel... ?
 

2.11.2021 11:02:18

stava sa to, obzvlast v zakladnej hre. Nevadi mi to. Zakladanu hru beriem ako tutorial na zacvicenie novacikov. Stale sa da hrat na 2. alebo 3. miesto. Tak ako u dalsich Eklundovych hier nam pri hrani ide hlavne o pribeh.

2.11.2021 11:28:23

@ResikT podepsal bych se pod to, co napsal @Gaspar. Do poslední tečky. Tohle se může stát. Řešení je několik, nejjednodušší je obměna scénáře, což přinese úplně jiný zážitek ze hry. Pak lze přidat moduly, kdy zejména M2 může s body k závěru hry výrazně zamíchat, M0 může způsobovat (ne nijak významné, ale přesto znatelné) přelévání bodů z jedné strany na druhou a M3 (v budoucnu) může všechno postavit na hlavu a nemusí být jasno až do posledního okamžiku.

.....................
liščí překladatel

3.11.2021 06:40:23

u Eklunda běžný jev, zkus si Neandrtálce :D. Jinak tady by to mohl změnit modul politika, který mění bodování hry. 

3.11.2021 06:41:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Frostpunk - insert
Frostpunk - insert
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas