nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Hexeto

Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 6 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: logická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Autoři: Jan Vodička
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Hex je původně řecké slovo, které znamená šest nebo šestiúhelník. HEXETO je desková hra, kterou tvoří60 šestiúhelníků, které se podle pravidle různě kombinují a přikládají k sobě. Aby to nebylo tak jednoduché, má každá strana šestiúhelníku jinou barvu. A pokud se nám to bude zdát ještě jednoduché, budeme tyto hexy přikládat na čas. Tak tahle by se dala stručně charakterizovat desková hra HEXETO.

Obsah balení

Jak se tedy HEXETO hraje?

Před zahájením hry je dobré všechny hexy promíchat. Po té položíme na hrací plochu bodovací tabulku, každý si hráč si zvolí svoji barvu, kdy může hrát až 6 hráčů a nebo také podle zvláštních pravidel, pouze 1 hráč. Dále vezmeme promíchané hexy a vytvoříme z nich několik hromádek, tak aby barevná strana nebyla vidět. Po té vezme začínající hráč jeden hex z libovolné hromádky a položí jej barevnou stranou, tedy lícem nahoru. Další hráč po něm vezme jiný hex a tento k němu přiloží, ovšem tak, aby se shodovala alespoň jedna barva. A pak další, dokud každý z hráčů neotočí a správně nepřiloží 1 hex. Když je takto hra připravená, může se začít hrát na body.

V podstatě se nic v průběhu hry na rozdíl od přípravy nemění. Pouze se přiložený hex po skončení tahu bodově ohodnotí. Pravidla pro bodování jsou jednoduchá. Každá správně přiložená strana znamená 2 body. Pokud se hráči podaří spojit vybraný hex dvěma či dokonce třemi stejnobarevnými stranami k sousednímu hexu dostane za každou takto správně napojenou stranu 2 body.Ovšem přiloží-li se hex tak, že jedna či více stran nenavazují stejnou barvou na sousední hex, naopak ztrácí hráč 1 bod. Takto se pokračuje po směru hodinových ručiček, dokud nejsou všechny hexy rozebrány. V případě, že počitadlo bodů již pro jednotlivé hráče nestačí, obdrží hráč, který se svojí figurkou přišel až na konec počitadla, hex s odpovídající bodovou hodnotu a se svojí figurkou začíná na počitadle od nuly.

Rozehraná hra

Různé varianty hry

Součásti hry jsou také přesýpací hodiny a ty slouží při hraní této hry na čas. Na rozdíl od základní varianty, se tato hra liší tím, že všichni hráči berou z hromádky hexy současně a současně také přikládají vybrané hexy. Jakmile se hodiny přesypou, musí hráč ukončit svoji činnost a v případě, že hex nestačil přiložit, ztrácí možnost bodovat. Jím držený hex se dá do krabice a už se s ním nehraje. Dále je velmi důležité pravidlo, že pokud vezme hráč nějaký hex do ruky, už jej nesmí vyměnit.

Dále může hrát hráč sólo hru, která se od základní neliší a záleží jen na konkrétním hráči, s kolika hexy bude hrát. V sólo hře se snaží nahrát co nejvíce bodů. Podle speciální přílohy lze také skládat určité obrazce a hra může sloužit i jako hlavolam.

Vyhodnocení hry

Jelikož se hraje na body, vítězem je hráč, který má po posledním přiloženém hexu co nejvíce bodů. Přitom se započítají i body obdržené na žetonech.

Autor: Kent