nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Harry Potter: Boj o Bradavice

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 11 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Kosmos
REBEL.pl
USAopoly
Autoři: Andrew Wolf
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

It's LEVIOSAAAAAAA! It's ALOHOMORAAAAAAA! Aneb tak trochu hnědý Harry Potter

Autor: ULDEPICA | 5.5.2022 | 6

Desková hra Harry Potter: Boj o Bradavice je kooperativní záležitostí pro 2–4 hráče. Já měl možnost se svou partou zdárně odehrát celý příběh a níže přináším svoje poznatky. 

Když se tato hra objevila na pultech obchodů, od prvního momentu jsem věděl, že jí musím mít. Popisy a doporučení slibovaly porci tématické zábavy zabalené do roucha deckbuildingu, procházení jednotlivých lokací a vývoj příběhu spojený s růstem postavy. Velmi mě proto zklamalo, když z výše uvedeného bylo v pozitivním slova smyslu naplněno pouze jedno: tématičnost.

Další části této recenze obsahují spoilery, které vás mají odradit od koupě této hry.

Hra jako taková je po stránce herních mechanismů opravdu nedořešená. Deckbuilding absolutně nefunguje. Balíček karet, které si za získané zdroje kupujete, rok co rok bobtná a i po odehrání celého příběhu se nám povedlo narazit na kartu, kterou jsme do té doby ve hře nepotkali. Kombinace jsou nahodilé a někdy se přísun adekvátních karet stává předmětem modlitby.

Rovněž systém nepřátel je víceméně náhodný a pokud přijdou špatné kombinace do začátku, hráči v podstatě nemají šanci a můžou si hru rovnou rozdat znovu. Příběh se vlastně vůbec nevyvíjí a od prvního do posledního ročníku je v rámci balíčku každého hráče nesmyslná zásoba karet Alohomora. (Ano, když ve finální fázi hry hledáte viteály a vraždíte všechny věrné nohsledy Toho, jehož jméno nesmíme vyslovit, vaše kolo sestává převážně z odemykání dveří).

Divné také je, že nijak není ošetřena délka jedné partie. První dva ročníky zvládnete oba za zhruba půl hodinky. Oproti tomu herní doba každého z ročníků 5, 6 a 7 se může vyšplhat až na 2,5 hodiny.

Nečekejte, že budete muset předvést nějaký intelektuální výkon, protože hra je veskrze primitivní a většinou ani není mnoho možností k výběru.

Pokud vás moje morousovité útržky neodradily, vemte si prosím k srdci následující postřeh: hra je určena hardcorovým fanouškým HP, kteří nemají s deskohraním příliš zkušeností (a pokud nepatříte do obou těchto skupin, pravděpodobně budete hrou zklamaní). Někomu rovněž vadí grafické provedení karet, které se inspirovalo grafikou z filmu. Já osobně s tím problém neměl a i kvalitu komponentů jsem hodnotil jako dostatečnou a vzhledem k defaultnímu inzertu i nadprůměrnou.

Toto zlořečení bych zakončil jedním komentářem k pravidlům. Když otevřete pravidla, nalistujete kapitolu seznámení s hrou, tvůrce vám navrhne, že pokud jste zkušenými hráči, tak můžete přeskočit ročník 1. a 2. a začít rovnou trojkou. Dobrá, je to ptákovina, ale to bych zkousnul. Další překvapení vás ovšem čeká v ročníku 7., kdy vám pravidla navrhnou, že pokud je na vás hra příliš obtížná, můžete vynechat část hledání viteálů. Moje otázka zní: mohl se autor hry (a pravidel) vůbec dopustit horšího prohřešku a nabourání příběhové linie HP? Pojďme si to shrnout v bodech:

Plusy:

Atmosféra – grafika mi přišla tématická, funkční a furt je to HP, takže jsme schopni odpustit ledacos :)

Kvalita provedení komponentů – osobně se mi líbila i velikost a grafika krabice, ve které hru dostanete 

Jednoduchost hry – hra určená pro začínající deskohráče, hru pochopíte během 10 minut

Minusy:

Nedořešený design – hra trpí špatným nastavením všech klíčových mechanismů (deckbuilding, vývoj postav, vývoj příběhu – první ročník se vpravdě příliš neliší od posledního)

Příliš velká míra náhody – level „Monopoly“

Málo příležitostí hru ovlivnit – souvisí s předchozím bodem, nelze příliš taktizovat/strategizovat

Repetitivnost balíčku hráče – „s kouzlem Alohomora na věčné časy“

Disbalance hry při různém počtu hráčů - někteří hráči uvádí, že ve čtyřech je hra příliš obtížná, zatímco ve dvou příliš jednoduchá (nemám ověřeno-odehráno, vím z doslechu)

Pokud jste recenzi dočetli až sem, jistě vás nepřekvapí, že po odehrání (a nutno zdůraznit úspěšnému a kompletnímu dohrání) tato krabice vyletěla z domu dřív, než byste stihli říct famrfpál. Koupí této hry učiníte definitivní tečku za nostalgií spojenou se světem Harryho Pottera.

Odehraný čas: 12 hodin. Počet hráčů: 4. Poměr výher a proher: 8:4 (nezapočítány příklady, kdy jsme po přípravě hru ihned restartovali kvůli špatným kombinacím vyložených nepřátel). Délka jedné partie: 30-150 min (platí, že čím vyšší ročník, tím déle hra trvá).

 

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Vytecne shrnuti. Trochu nadeji a vic kontroly dodava potom rozsireni, ale skoda, ze si to neuvedomili hned na zacatku. Zakladni hra uz mohla byt vytecnym uvodnim kouskem do deckbuildingu.

5.5.2022 12:24:21

Vybíráme z aukcí

Duna: hra o dobývání a diplomacii - nová ve fólii
Duna: hra o dobývání a diplomacii - nová ve fólii
Akt. cena: 333 Kč
Končí za: 3 dny