Hadriánův val

xxxxxxxxxo hodnoceno 76x (Seznam vlastníků)

Hadriánův val - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Bobby Hill
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

jaké to je

Tlama spustila před objednávky. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemá zkušenost s touhle hrou a nechce se o ni podělit.
15.2.2021 13:53:20

Zatím nic
Podle informací bude hra letos teprve vycházet i ve světě, takže pokud někdo někde nehrál nějakou variantu tak asi žádné dojmy zatím nebudou.

15.2.2021 16:54:59

Dice Tower (sólo) + Meeple University
Video ze sólo hraní + unboxing:
https://www.dicetower.com/game/304783/hadrians-wall
Nebo rychlé představení, How to Play a Playthrough na kanálu Meeple University.

15.2.2021 20:02:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Je tu někdo kdo by mohl napsat dojmy z hraní? Nájezdníci ze Skýtie jsou vážně pecka tak by mě zajímala ještě tahle hra..

28.6.2021 19:13:44

Zatím mám za sebou jednu hru ve dvou hráčích (což je docela irelevantní). Je tam spousta možností, zdá se že spousta cest. Každý jsme jeli jinak a bodově jsme byli podobně. Vypadá to, že možná bude hra svádět k dělání stejné osvědčené cestě.

29.6.2021 08:59:02

Zdar, včera na Deskohraní první hra ve dvou. Po zahrání se vždy rozhodujeme, jestli hru rovnou na místě koupíme (když už nebudeme muset doma číst pravidla a místo toho ji rovnou dáme na stůl). V tomhle případě to dopadlo tak, že jsme ji nekoupili hned, ale postupem času mi to vrtá hlavou čím dál víc, prohlížím odehranou partii na poškrtaném papíru, a asi se pro hru vrátím. Moje důvody proč jsem ji nekoupil (-) a naopak motivace proč se pro ní vrátit (+):

(-) solitér - máme děti, u her se rádi bavíme a takhle solitérní hru jsem snad ještě nehrál - to i v těch Paladinech je snad víc interakce mezi hráči ;)

(-) absence desky i desek hráčů - hraje se na sheetech z bloků a trochu mi to přijde jako bych luštil křížovku :) …tohle je asi můj subjektivní problém, že jsem se zatím vyhýbal mechanismu flip & write

(+/-) pro materiálově orientované - bloky plní krabici dobře z poloviny a dělají tak 75% hmotnosti celé hry; je tam tedy sheetů na hodně her, konkrétně by to mělo být 200 “osobo-her”

(+) vaření mozků - těch možností je v každém tahu milion a zřejmě dlouho bude co objevovat (ale myslím, že budování pevnosti a valu je klíčové, což pro hru “Hadriánův val“ nejspíš není špatně :))

(+) fakt vymazlená kombíčka - tahy, při nichž něco NE nevýznamného získám na bodovacích stupnicích, a díky bonusům mám na konci stejný nebo ještě lepší materiál pro další tah, jsou naprosto boží :)

(+) díky paralelnímu / solitérnímu pojetí je doba hraní přijatelná (viděl bych to v průměru tak na 40 minut, při AP 60)

(+) sheety jsou velmi přehledné (nebo alespoň na to, kolik toho na nich je), neměl jsem sebemenší problém zaznačovat vše získané … a to obvykle u her s mnoha konsekvencemi tahu často zapomínám (dobrat surovinu, zaznačit progres apod.), tady s tím fakt problém není

(+) i naše 12 letá dcera to chytla tak, že nepotřebovala support

(+) dají se dokoupit mazatelné tabulky (btw. kdyby byla verze bez bloků, ale s mazatelnými tabulkami a popisovači v základu, tak už jí máme doma).

Tak si říkám, jestli jsem to neměl dát spíš do recenzí, když už zbývá snad jen verdikt - za mě 85 % :)

12.9.2021 06:40:20 | Upraveno autorem (porovnej)

@Kadylek to popsal velmi hezky, v zásadě s plně ztotožňuji, s několika drobnými (a zdůrazňuji, že čistě subjektivními!) modifikacemi:

(+) téma: v téhle hře je téma velmi hezky naroubované na mechanismy hry, a vše dává i (tematicky) smysl. Tzn. pokud má někdo rád antickou historii, tahle hra je  z hlediska tématu takové “příjemní pohlazení”. Jedinou vadou na kráse je z mého úhlu pohledu vyhýbání se pojmu “otroci” a jeho nahrazení pojmem “služebníci”, ale to by bylo na delší a zcela jinou debatu, do které asi nemá smysl  v těchto souvislostech zabředávat (rozhodně to není problém českého vydání - to v tomto směru plně respektuje - a musí respektovat - originál, který s tímhle przněním historie přišel),

(+) roll & write mechanika: já mám tuhle mechaniku poměrně rád a tenhle kousek je zatím jednoznačně nejkomplexnější, co jsem hrál. Možností postupu je spousta a ani po cca 8 -10 hrách jsme zdaleka nezkusili vše (některé jednodušší cesty jsou lákavější, ale při zpětném pohledu asi méně výhodné…. analyzovat si to ale netroufám),

(+) množství sheetů: je jich dost na obrovskou spoustu her (2 x 200 listů, pokud se nepletu). Mazací tabulky by určitě byly lepší, ale vše má své výhody a nevýhody (např. po některých partiích si člověk bude chtít ponechat daný sheet na památku - jeho foto je samozřejmě možné, ale není to ono). Já např. řeším tak, že v menším počtu hráčů (typicky 2 - 3) hrajeme s teplem mazacími tužkami (používám Piloty a sheety, pokud nebudou vyhodnoceny jako hodné zachování, časem vyfénuju, což spolehlivě zaškrtané věci vymaže, jak mám odzkoušeno z jiných her, např. Kartografů),

(-/+?) komplexita: vysvětlit hru naprostým začátečníkům nebo málo zkušeným hráčům je trochu problém. Naopak zkušenější nebo velmi zkušení komplexitu ocení. V závislosti na tom, s kým člověk chce hru hrát, je to následně buď výhoda nebo naopak nevýhoda.

Já jsem hru pořídil po shlédnutí/přečtení několika recenzí a po zahrání oněch cca 8-10 her rozhodně nelituji, naopak.

12.9.2021 11:37:30

Hru jsem jednou vyzkoušel a za mě velké zklamání.

Je to neskutečný solitér. Interakce s ostatními hráči je jen ve dvou speciálních případech, na které se při budování ani nemusí hráč zaměřit. A ta interkace je jen v tom, že místo odevzdání jednotky (tj. jednoho zdroje) do společné zásoby, se odevzdá jinému hráči, jehož kartu jsme využili.

Mám rád flip & write hry, ale zde ten flip ovlivňuje hru na můj vkus fakt málo (to jsem v tom spíš cítil feeling ze Settlerů jako při budování vesnice - jenže v Settlerech je docela významná interakce mezi hráči a navíc možnosti, co stavět dávají karty; v Hadriánově valu lze stavět téměř cokoliv, pokud na to jsou zdroje). Nemám tedy ani chuť hrát hru znovu a podstoupit to budování ještě jednou, protože mi přijde, že to bude podobné.

Podle mě bude hra také hodně trpět na AP, což nemám rád. Nutno podotknout, že nejsem úplně velký fanda euroher.

4.10.2021 20:41:15

A co znovuhratelnost? Viděl jsem k tomu nějaké výtky…

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

16.11.2021 10:36:09

@Jonash To záleží hlavně na samotných hráčích - můžeš to hrát pokaždé jinak nebo pokaždé stejně, nic moc tě netlačí.

16.11.2021 11:20:59

Tak jakože člověk hned zjistí, jak to hrát (jaká cesta je nejlepší), tak by moc důvodů pro to to hrát jinak neměl. I o to mi šlo. Jestli tam je více cest a způsobů, jak se k dobrým bodům dostat.

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

16.11.2021 13:32:56

Pokud budeš hrát sólo, ke znovuhratelnosti dost přispěje oficiální kampaň, je i tady v souborech přeložená. Obsahuje 16 scénářů, každý s nějakou výzvou, která tě donutí hrát jinak. Myslím, že i pro víc hráčů by se kampaň dala třeba trochu upravit a zahrát.

16.11.2021 19:49:52

Znovuhratelnost je výborná. Po 15 hrách jsou pořád oblasti, které jsem ještě neprozkoumal a které čekají na využití (exploataci). V prvních partiích jsem se zaměřoval hlavně na obranu a celkově levý list, ale čím víc to hraju, tak přesouvám důraz na akce a strategie na pravém listě s občany.

Po těch 15 hrách si myslím, že neexistuje jedna vítězná strategie. Jak už tady zaznělo, hodně tomu prozkoumávání napomůže hraní kampaně, kdy některé výzvy rozdrtí “standardní” strategie na prach a člověk prostě musí hledat nové cesty jak uhrát potřebné body a podmínky.

28.9.2022 11:39:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Za mě rozhodně příjemné překvapení. Hře jsem se dlouho vyhýbala, (protoze nevyhledávame solitérní hry), už behem čtení pravidel jsme si říkali, hmmm to půjde pryč, ale jak jsme začali hrát… No hráli jsme pak ještě 3x a další den zase. 

Co k tomu říct. JE to solitér. Interakce je nulová, v podstatě začnete hrát a hodinku koukáte do svych papíru a neřešíte ty další. Ale mně to tak nějak nevadilo. Naopak, když jsem třeba končila dřív tak jsem se koukala k příteli a radili jsme si, nebo jsme si říkali hele mám dva fialové, jak to mám nejlépe nakombit abych třeba dostal ještě kamen…

Co se týče znovuhratelnosi - tady dost záleží na hraci. Pokud je člověk, který si najde jednu cestičku a tou se vydá pořád, tak ta hra bavit nebude. My jsme takoví, že rádi zkoušíme nové taktiky a stragie, klidně za cenu výhry.

Mám za sebou 5 her a ani jednou jsem si nepřipadala, že hraju stejně. A ještě zatím jsem pořádně nevyzkoušela ani arénu nebo trh.  Nicmene věřím tomu, že je tam určitý bod, kdy vyzkoušíte uplne všechno, všechny kombinace a pak hra přestane bavit. Nebo pokud budete hrát více her za sebou, třeba během jednoho týdne, tak to bude repetitivní. Přece jen některé lokace jsou jednoduše výhodnější. Ale na občasné pohodové hraní paráda. 

Pokud někomu nevadí solitér a má rád něco & write hry, tohle je pecka. Je to komplexní, přemýšleci a hlavně! Co se mi na tom hrozně líbí je, že čas plyne strašně rychle. Ve dvou máme za hodinku a mne ta hodinka uteče jako voda. A to si jenom něco cmaram :D

13.9.2023 10:08:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Mám za sebou 20 her, 2 zkušební a pak oficiální kampaň. Beru to to jako čirou sólovku, k tomu nikoho nepotřebujete :o) A skvělou sólovku. U této hry je velkým lákadlem ta kampaň, bez ní bych asi těch 20 her neodehrál. Momentálně jsem se zasekl na pevnosti 9, kde musím získat 80 bodů a 8 zboží, což je v sólu problém, protože každé zboží rovná se jeden útok Piktů navíc. Ani na čtvrtý pokus jsem na to nenašel recept.

Doporučuji si k tomu stáhnout neoficiální achievementy z BGG:

https://boardgamegeek.com/filepage/221854/achievements-unofficial

Je tam 44  achievementů , v každé hře je možné zaškrtnou pouze jeden (pokud získám alespoň 45 bodů), takže zábava na minimálně 44 her :o) Je to sice anglicky, ale dá se to. Pro zisk achievementů je nutné vyzkoušet vše, co ta hra nabízí.

13.9.2023 23:50:40 | Upraveno autorem (porovnej)

@Martinus71, útok navíc je pouze pokud bereš zboží z neutrálních karet úkolů, pokud ho vezmeš z karty piktů, tak je to bez útoku.

14.9.2023 07:00:56

@Eragon Díky moc za tenhle postřeh, to mi v pravidlech nějak uniklo, že útok navíc je jen za použití zboží z neutrálních vyhlídek. To ovšem mění situaci :o)

Připomnělo mi to situaci u Kaskádie, jde jsem nemohl udělat scénář 13 a začal jsem to hledat na internetu. Až jsem na BGG zjistil, že jsem špatně pochopil ty symboly u toho scénáře a měl jsem to zbytečně těžší…

To je problém sólo hráčů, když to hraju blbě, tak mě nemá kdo opravit a přijdu na to většinou jen náhodou :o)

14.9.2023 08:14:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Pulsar 2849 - nový
Pulsar 2849 - nový
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas