nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Hab & Gut

Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Winning Moves
Autoři: Carlo A. Rossi
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Za vzestupem průmyslových baronů stála především jejich dovednost na trhu akcií důležitých komodit. Díky svému postavení měli přístup k zákulisním informacím, které jim usnadňovaly rozhodování v otázkách investic. Nicméně přístup k zákulisním informacím měli jiní baroni - investice bylo tedy nutno přizpůsobovat i jejich rozhodnutím a předpokládaným informacím z trhu. Osobní bohatství však nebylo to jediné, co bylo zapotřebí k cestě na vrchol. Baroni museli také dbát o svoji společenskou pověst! Ta se dala získat třeba štědrými příspěvky na dobročinné účely. Ti nejsobečtější, kteří darovali nejmenší zlomek svého tvrdě nabytého bohatství, se bez ohledu na svoji zámožnost na vrchol nikdy nedostali.

Hráči představují ve hře Hab & Gut průmyslové barony, kteří obchodují na burze s komoditami. Pomocí zákulisních informací ovlivňují cenu komodit a investují. Jejich cílem je získat co největší bohatství.

Hraje se na dvě kola. Každé kolo se skládá ze čtyřech tahů a každý tah z dvou fází:

  1. Fáze obchodování s akciemi - hráči mohu buďto nakupovat či prodávat akcie a volitelně je mohou darovat na dobročinné účely, tj. umístí je na charitativní desky.
  2. Fáze ovlivňování trhu - karty trhu nedrží hráči v ruce, ale jsou zasunuté ve speciálních stojáncích umístěných mezi hráči tak, že každý hráč vidí dvě sady karet - jednu vidí spolu se sousedem po levici, druhou se sousedem po pravici. Ve fázi ovlivňování trhu vezme hráč z každé sady právě jednu kartu a obě karty zahraje. Jedna karta má plný dopad na trh, druhá karta poloviční. Dopadem na trh je míněn posun ceny komodity buď do plusu či do mínusu.

Když se všichni hráči vystřídají ve fázi ovlivňování trhu, končí první tah. Na konci čtvrtého tahu končí první kolo: hráči odhalí akce darované na dobročinné účely - akcie se prodají na trh a získané peníze zůstávají na charitativních deskách. Následuje zamíchání dobíracího balíčku karet trhu a karty se doplní do stojánků stejně jako při přípravě hry. Začíná druhé kolo se stejným průběhem jako první.

Hra končí na konci druhého kola. Hráč(-i) s nejmenším obnosem peněz darovaným na charitativní účely je automaticky vyřazen ze hry (podobný vyřazovací princip je ve hře Livingstone). Ze zbývajících pak vyhrává nejbohatší hráč.


Shrnutí: Pravidly velmi jednoduchá eurohra s tématem burzy a originálním mechanismem sdílení informací. V počtu 3 hráčů má každý k dispozici nejvíce informací a ve hře je tak nejmenší vliv náhody.

Autor: PJ