Great Western Trail: Rails to the North

xxxxxxxxxx hodnoceno 33x (Seznam vlastníků)

Great Western Trail: Rails to the North - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Great Western Trail: Cesta na západ
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: desková hra
Čeština: undefined
Vydavatelé: Eggert-Spiele
Autoři: Alexander Pfister
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak co jake to je? Uz jste to nekdo testovali? Vylepsuje to hru nejak zasadne nebo naopak?

Lehce jsem procital bgg a psali tam lidi ze s timto rozsirenim se hra stava jeste vice “nenahodna” (pro nekoho plus pro nekoho ne) a hru to taky prodlouzi protoze trva dele nastartovani enginu. Nekteri psali i neco v tom smyslu ze ten plan z rozsireni jim nejak nepasuje k puvodnimu planu
24.9.2018 12:49:00

Plan
Ano polska verzia moc dobre nepasuje, ale neviem ci vsetky, lebo dalsi pisali a fotili ze im pasovala, ja mam nemecke vydanie (pegasus spiele) a ta pasuje aj ked 1-2mm by sa este zisli, neprekriva sa to dokonale ale nic, co by si nezasväteny clovek nejako vsimol, tie nepodarky na bgg su ovela nepresnejsie, tam to je az nepekne. No a hru to podla mna uplne zmeni, my doma GWT hráme casto a tak je to velke ozivenie zauzivanych postupov a taktik ako vyhrat, pre nas velke ozivenie a hodne viac moznosti ako pracovat z balickom krav, a s tym suvisi zmensie tej nahody, tak isto zetony "2x vymen kartu" su super a lepsie sa dá pripravit stádo pocas putovania mapou na dovoz. Doteraz bol dovoz jednotvarny, proste smerom do San Francisca, teraz je tam viac moznosti kam dovazat a ktorou cestou sa vydať. "dele nastartovani enginu" neviem co presne znamená, ale nejaký pomalsi rozbeh som nezaznamenal co sa tyka balika kŕav, prave naopak, lepsie a hl. rychlejsie teraz moze clovek dovazat do drahsich miest..tolko moje pocity po dvoch hrach, bez prelozenych pravidiel :)
Mia san mia...

24.9.2018 13:11:34 | Upraveno autorem (porovnej)

hrál jsem
Zatím jednou na zkoušku. Zásadní změna je v rozšíření plánu a odvážení krav do jiných měst. Protože snadnější města jsou sice lépe dostupné, ale je jich méně a navíc při propojení levných měst jsou poměrně výrazné tresty. Přibyla nová akce stavení domečků po cestě, což je právě potřeba ke spojení s novými městy a jste nuceni si otvírat nové spojení s dalšími městy, abyste měli kam vozit krávy. Navíc získáváte po cestě zajímavé bonusy(například vzít dvě karty a odhodit dvě karty) . Za mě parádní rozšíření, navíc pro každého hráče dvě nové budovy a pár nových stanic. Není to nutnost, ale určitě zajímavé a hraní je potřeba víc promýšlet a nevozit krávy náhodně "kam to dá ".

24.9.2018 13:13:54

kde? :)

kde sa dá zohnat toto rozšírenie? :(

26.9.2018 08:40:03

Svet
Bolo v svet deskovych her, 5+ kusov, uz maju vypredane ale cakaju dalsie kusy.
Mia san mia...

26.9.2018 10:50:44

lolowest

Dnes my prišla z Ihryska DE verzia maju ju tam na objednavku skus sa tam informovať.

26.9.2018 11:16:58

dojmy
za mě jednoznačně: kdo má rád základ, tohle je must have. Příjemný a zajímavý rozšíření, který nezahlcuje hru zbytečnejma novejma mechanismama a ani hru neprodlužuje.

26.9.2018 14:51:26

Variabilita
Je super ze napr. dva zetony prednostou sa daju tam hore na novu dosku a ak su to z tych silnejsich zetonov, ako napr. bod za kazdeho pracovnika, alebo nejaky na ktory clovek hra a moze mat na nom vela bodov, tak to hraca nuti dovazat inam a stavat pobocky inde, podobne je to aj so zetonmi strednnych miest s jednorazovymi bonusmi. A zakazdim sa to rozmiesti inak. Tiez sa da krasne cistit balik v ruke novou akciou. New york kde sa berie zeton prednostu tiez super.Za mna ***** z 5.
Mam taku otazku na cely GWT. Ked robite akciu: potiahni si kartu a odhod jednu z ruky. Potiahnes, pozries si kartu a odhodis? Alebo potiahnes-odhodis a pozries nakoniec so si si potiahol?


Mia san mia...

26.9.2018 18:21:06 | Upraveno autorem (porovnej)

JAHMANsvk
Vezmeš kartu, dáš do ruky a jakoukoliv z ruky potom vyhodíš: )

26.9.2018 18:44:05

teším sa - dlho očakávané u nás.
Už odkedy to ohlásili, sa neviem dočkať.

Základu sa neviem nabažiť a dokonca je pravda, že práve na túto hru ma nalákali jouob - chlapci. U nás sa pekne uchytili a radi si ju zahráme, celé leto pokukujeme v očakávaní po expanzii, ale už sa jej veru dočkáme.

Inak vidím, ako sa rozmohlo promo na bazáre, dúfam, že si ľudia uvedomujú, že to promo je súčasťou tohto rozšírenia a asi, že to je hlavný dôvod, prečo sa ho všetci zbavujú. Lebo radšej si kúpim expanziu za 600, ako dve budovy za 200-250. No, ale to je každého osobná vec.

26.9.2018 20:32:40

@hracik
Som si myslel, lebo tak vravi aj piktogram, len som sa chcel uistit ci si daco nezlahcujeme..

Mia san mia...

26.9.2018 20:41:24

Dojmy s odstupom času
Tak aké sú vaše dojmy z tohto rozšírenia po viacerých hrách?
Čítal som príspevky nižšie a zaujala ma možnosť lepšieho čistenia balíčka a dostupnejších možností na dopravenie kráv do miest. Netlačí toto rozšírenie na hráčov aby sa zamerali na dopravenie stáda kráv do miest? Lebo ja osobne z času na čas napríklad nehrávam len na dopravu kráv, ale na stavbu cenných budov / prípadne posun lokomotívy čo najďalej a získavanie staníc s bodmi - pre pochopenie, niekedy sa nezameriavam na to aby som mal len najlepšie a najcennejšie kravy. A to sa mi na tejto hre páči, že je tam viacej možností k víťazstvu. A preto otázka: nedostávajú sa ostatné možnosti získavania bodov týmto rozšírením do úzadia a ,,tlačí,, sa tak na čo najlepší balík kráv?

5.2.2020 08:12:09

Dojmy
Ja myslim, ze nie. Strategie ostavaju zachovane. My uz bez neho nehravame. Su tam ovela viac vyssie bodove mesta, to je fakt a moze to trochu tlacit na nakup krav. Naopak stale ti na ne staci s kazdej farby kravy jedna plus docasne alebo trvale certifikaty. Na co ti stacia dvaja kovboji co je v podstate nic, a staci kupit len jedneho. Su tam nove dve stanice, ktore podporuju naopak taktiku vlačika. A ked sa vyzrebuju "spravne" zetony, tak mozes stavat budovu zadarmo! To zas podporuje stavanie budov. Podla mna je to vyvazene. Ked to skombinujes s promo 13. tou budovou, kde opat stavas lacnejsie o nevyvazenosti nemoze byt rec. Po dalsie su tam nove zetony prednostou stanice, kde jeden ti da na konci hry body za stanice a dalsi naopak za budovy. Tato expanzia posuva gwt na uplne inu uroven, je to najlepsie rozsirenie, ake som kedy ku hre mal. Kam sa hrabe v tomto ohlade moje oblubene scythe :D. Moj nazor. A komu by bolo malo, nech si kupi mini expanziu: On poker table, a ma postarane o hazard a napätie :).

5.2.2020 09:18:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Je dobré s tímto rozšířením rovnou začínat nebo je lepší to nejdřív ohrát a až potom přidat? Mám za sebou zatím jednu hru a nadchlo mě to, tak jestli mám rovnou rozjet s rozšířením nebo si počkat, až budu mít nahráno víc.

12.6.2022 19:36:12

Urcite par krat zaklad a potom expanziu. Ktora pridava na komplexnosti.

12.6.2022 23:05:10

Rozhodne hraj zaklad. Toto rozsireni bohuzel hodne meni hru.

Muj osobni nazor:

Ze zaklad je hra, ktera si zaslouzi hodnoceni nejmene 9/10 - proste je temer perfektni - komplexni, maly podil nahody, nekolik moznych vyvazenych strategii (cowboy, stavitel, zeleznicar), rozumna znovuhratelnost.

S rozsirenim hodnoceni klesne na prumernych 7 az 8/10. Strategie se redukuje na jedinou novou moznost - stavet ty extra domky, nic jineho delat nelze, protoze jinak proste nemas kam vyvazet (neni to odemcene). Ano, porad muzes jet varianty cowboy, stavitel, zeleznicar ale stava se to marginalni, prioritou je odemykani tech extra domku. Vsechna vylepseni na hracske desce jsou temer zbytecna a i kdyz si je odemknes, tak je nikdy nepouzijes - protoze vzdy budes stavet ty nove domky. 

Kratkodobe (na par zahrani) tedy rozsireni pridava nove moznosti, ale dlouhodobe (castejsi hrani) se zhorsila variabilita a utrpela znovuhratelnost.

13.6.2022 08:44:39

@robkin To je zajímavé, co jsem zatím všude četl a bavil se s lidmi, co to mají, tak to všichni velmi doporučují. A stejně jako příspěvek níže, jsem se během včerejška setkal s několika doporučeními, abych to zapracoval po pár zahráních.

13.6.2022 10:20:58

Mne to príde ak keby si niekto sťažoval, že musíš doručovať kravy a na to hrať nechceš. Jednoducho je to tak, že rozšírenie na okrem doručovania kráv núti aj stavať ďalšie domčeky, ale to je len zvýšenie komplexity, nie jej obmedzenie, pretože to je ďalší strategický prvok, tak isto ako aj doručovanie kráv, nie je len o doručení, ale má samo o sebe hĺbku.

Samozrejme, nemusí to každému sadnúť, lebo sa v tom môže stratiť a nedokáže si tú hru v zvýšenej komplexite tak rozbehnúť, to si ale každý musí otestovať sám. My doma sme mali základ ohraný relatívne dosť (cca 15-20 partií) a tak nám rozšírenie prišlo vhod, lebo v hre je teraz toho o niečo viac, čo treba zvážiť a kam ísť.

13.6.2022 10:31:20

Na BGG najdeš velmi zkušené hráče, kterým rozšíření nevyhovuje právě kvůli tomu, co píše @robkin - není to o komplexitě, ale prostě musíš jako první vylepšení na desce udělat domky a hraješ pak v zásadě jenom je, jelikož to čistí ruku, získáváš bonusy (a závodíš o ně s ostatními hráči) a potřebuješ to na vývoz. Další výtky jsou posílení stavitelů kvůli bonusu levné stavby (ale hlavně je to akce stavění navíc) a budově 11a (ta je v upravené podobě ve 2.edici základu) a oslabení San Franciska. Rozšíření je paradoxně asi lepší pro hráče, kteří nehrají tak často a nenaučí se pořádně stavitele - stavitelům totiž pomáhá a zpomaluje kovboje, což je pro nové hráče (i díky doporučenému setupu pro první hru) dominantní strategie.

2. edice rozšíření má tyto výtky řešit - stavění domků bude stát navíc pokaždé 1 dolar, na bonus levné stavby můžeš využít jen 2 stavitele, předělává se trochu ta mapa.

13.6.2022 11:04:07

Takže se vyplatí spíš vyměnit za 2. edici a rozšíření pořídit pro to (až vyjde)?

13.6.2022 11:16:45

Zkousel jsem opakovane hrat bez tech domku a to proste nejde.

V zakladu jsou lokace 0,1,4,6,8,10,12,14,16,18 s tim, ze do 0 a 18 muzes opakovane (coz se casto vyuzivalo jako jedna ze strategii).

V rozsireni je 0,1,4,6,10,12,15,18 takze je vynechana 8,14/16 a 18 neni opakovaci. Tyto odemcene lokace davaji jen minimum kladnych bodu (cca 10+3 za tu lokaci 18, zatimco v zakladu 24+9). Takze pokud chces ziskat za vyvoz body, musis si neco odemknout.

Na to aby odemykani bylo trochu efektivni tak musis odebrat disk z druhe pozice - ti padem je toto MANDATORNI akce, kterou nelze vynechat.

Nasledne musis to odemykani hrat - v zakladu byla akce dvojkolecko spise takova doplnkova (popr. soucast urcite strategie - napr. cisteni nebo posuny masinkou), tady se z toho stava temer MANDATORNI zastavka. Odemykat cokoliv jineho temer nema smysl - protoze to stejne nebudu hrat - budu vzdycky pokladat domecky, protoze a) musim to stejne delat b) se to nejvic vyplati c) kdyz to nebudu delat tak necham vsechny bonusy ostatnim a o to vic na tom prodelam.

Temer celou zakladni desku tedy mohu ze hry vyhodit (krome pozic na handlimit a zvyseni pohybu) - protoze to nebudu pouzivat a budu tam odtud jen brat disky bez dalsiho smyslu - to je stejne dobre muzu mit na hromadce…

Akce stavba domku navic chce odlozit dve dvojky - takze abych to mohl hrat - tak je musim mit na ruce. Kdyz si tedy nakoupim hodne lepsich krav a nedejboze vycistim balik - tak budu se stavbou mit problemy - protoze jsem si do ruky mohl dobrat i neco jineho nez dvojky pozadovane pro mandatorni akci. Zaroven to zvysuje nahodu - jsem vice zavisly na tom co si nahodne doberu do ruky.

Takze mohu jen opakovat sve doporuceni - rozhodne bych timto rozsirenim nezacinal nejak brzo - pro bezne hrani naprosto staci zaklad, rozsireni z toho dela uplne jinou hru. Hru ktera je sice mozna komplexnejsi, ale je vice “plocha” - pokazde pojedes temer totez.

13.6.2022 11:19:51 | Upraveno autorem (porovnej)

@Infidus Také jsem o tom přemýšlel, ale zůstanu u 1. edice. Viz JOUOB.cast YT kanál díl 604 s perfektním srovnáním. Druhá edice je jeden krok vpřed a dva zpátky. Nový grafický design se mi nelíbí. Je tu ale pár drobných změn na desce, které půjdou bez větších problémů "nasadit" i při hraní první edice. Sám je chci zkusit, protože mi připadají opravdu dobré. (https://boardgamegeek.com/thread/2841479/patching-1st-edition-upgrade-2e).

K rozšíření: Rozhodně naše nejhranější hra. Když vyšlo rozšíření, ani jsem se nerozmýšlel a rovnou ho pořídil. (Mám i proma z BGG  a At the Poker Table). Z počátku jsem z něj nadšený nebyl. Zejména kvůli tomu, že nemá moc velký smysl používat jinou podpůrnou akci než domky. S odstupem času se mi ale rozšíření líbí, protože přidává mnohem více, než bere - Ony ty staré podpůrné akce stejně nejsou žádné terno, takže nahrazení "minihrou" s domky je lepší. Potenciálně použitelné byly akorát Mince, Výměna karet a možná Odstranění karty ze hry - Ani jedno není a nebylo nosnou strategií. Určitě to ale není zásadní rozšíření, které musíš mít na začátku, ale když už ho mám, nechci hrát už bez něj. Odehraj si pět deset her pouze se základem, a pak se rozhodni - zkusil bych ale aplikovat ty změny na desce z bgg linku výše.

13.6.2022 13:57:42

Díky za popis. 

Na tom linku je víceméně jen seznam změn,ne? Nejsou tam žádné konkrétní implementace. Mně nejvíc u těch her chybí dual layer board.

13.6.2022 19:59:23

@ Hned ten první link, viz níže. Obsahuje přímo přelepky k tisku. https://drive.google.com/drive/folders/11NG7RkBxCnnbFw06itrT1MaggP2mFo8x

13.6.2022 21:19:21

Vybíráme z Bazaru

Labyrinth
Labyrinth
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 14 dnů

Offcanvas