Great Western Trail: Cesta na západ

xxxxxxxxxo hodnoceno 190x (Seznam vlastníků)

Great Western Trail: Cesta na západ - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Alexander Pfister
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Hral uz niekto? A najlepsie, ako to vyzera pri hre 2/3/4 hracov?
Mombasa sa mi velmi, velmi pacila, ale v 2 to nie je uplne ono...
1.11.2016 15:48:05 | Upraveno autorem (porovnej)

milé ;)
Včera jsme vyzkoušeli ve třech a musím říci, že je to moc příjemná hra.
Ačkoliv se nám hra natáhla na čtyři hodiny, tak jsem se celou dobu bavil.

Pravidly je třeba se prokousat a po celou dobu jsme do nich nahlíželi a diskutovali s tím, že jsme se několika chyb stejně dopustili.
Díky Bacilovi za přesný překlad, ale i přesto jsou pravidla "na dvě přečtení", aby člověk všechny drobnosti pochopil.
Poznámka: Na BGG A.Pfister všechny nejasnosti klarifikuje, což je super.

Každý hráč se ujímá stáda krav (balíček karet), které vede do měst na západě US.
Po cestě naráží na místa, ve který provádí akce a vylepšuje svou situaci před tím, než dorazí do Kansas City. Ale i na nebezpečí na trase.
Najímá inženýry, honáky a dělníky, kteří mu umožňují cestovat železnicí, zvyšovat kvalitu stáda či stavbu svých budov a tím i zajímavější budoucí akce.

Interakce je zaručena stavbou budov po cestě, nákupem lepších plemen krav a najímáním pomocníků. Není nijak drastická, ale je tam.

Cest k vítězství je několik, ale nemohu se zbavit dojmu, že bez nových plemen krav se neobejdete a tuto část nemůžete vynechat...

Hodně mi hra připomína Marca Pola. Téma zde sice taky lehce zaměnitelné, ale hra stejně jako MP hezky běží a je fajn ji hrát. (Jasně, paralýza se taky vyskytne, ale to je o hráčích a přístupu ke hře).

Velmi rád hru představím své ženě a možná se zařadí vedle Marca jako příjmné euro, které nemusíme tak moc řešit a stejně nás pobaví.

1.12.2016 08:44:11

re: milé ;)
No to porovnanie s Marcom Polom ma dostalo (je to jedna z naj hier u mna). Citala som pravidla, pozerala som uz viacero videi s plnou partiou hry ci recenziou a urcite idem do toho. Najma po tom, co bola ohlasena CZ verzia. Diky!

6.12.2016 10:59:02

Po vícero zahráních
jsou dojmy jaké?

2.2.2017 13:24:19

Po více hrách
Hra je super, patří mezi mé nejoblíbenější. Herní plán je pokaždé jiný a cest k vítězství je několik. V naší skupině se dostává na stůl hodně často.

2.2.2017 13:57:12

jak ve dvou hráčích?
Jak je dobrá ve dvou hráčích? Díky.

19.2.2017 20:23:33

Ve dvou
Ve dvou jsem ji hrál jednou a můj dojem byl ten, že nic neztrácí oproti hře ve více hráčích.

20.2.2017 12:21:55

První hra ve čtyřech
Než jsme začali hrát, vypadalo vše strašně chaoticky. Po prvních pár tazích se vše tak nějak utříbilo a celkem jsme se zabavili. Skóre po skoro čtyřhodinové hře bylo zhruba 110-82-74-61. Pravidla jsem vysvětloval asi hodinu.

Ale ta pravidla, to je teda zážitek. Hrůza. Než tam něco najdu, trvá to věčnost. Stalo se párkrát, že jsme něco hráli blbě, protože jsme zapomněli na nějaké relativně důležité pravidlo, které ale bylo zmíněno jednou větou někde (třeba že destičku přednosty je potřeba nahradit žetonem pracovníka). Jen doufám, že jsme při hře už na nic dalšího nezapomněli.

Hra je to ale jinak dobrá a těším se na další zahrání.

13.3.2017 09:02:56

Pravidla
Kolik stranek rextu maji? A jaky je to format?

13.3.2017 09:42:06

Pravidla
Pravidla mají formát čtvercové krabice a 16 stránek, z toho asi prvních 5 je jen titulka, přehled komponent a setup hry. Zbytek jsou už pravidla. Dá se to stáhnout na stránkách Mindoku.

13.3.2017 18:04:42

doporučujem
stiahnúť si player aid z BGG prehľad kola aj vysvetlenie ikon je super

13.3.2017 19:11:19

dojmy
Abych se přiznal, tak jsem před koupí hodně váhal. Šedivá krabice, ... herní plán na první pohled moc nezaujme. Nakonec jsem koupil a nelituji. Těch možností co hrát je hodně hodně moc. Jen tak se neohraje. Pro fanoušky eurovek povinnost :-) Konec hlášení.

20.3.2017 12:09:38 | Upraveno autorem (porovnej)

libi
Pridavam se ke kladnym reakcim. A ta pravidla mi prijdou naprosto ok.jako vzdy. Dvakrat precist, pak zahrat zkacenouhru a tnovu precist pravidla. Takhle to delame u kazde hry a nikdy nebyl problem. Hra ma opravdu hodne moznosti, takze jsem sam zvedav, jake dalsi strategie vymyslime.

20.3.2017 12:58:24

Hrajete?
není to repetetivní po vícero zahráních?

6.4.2017 19:37:38 | Upraveno autorem (porovnej)

skp

Srdcovka
Nase dojmy s pritelkyni vesktze pozitivni.

Hravame veskrze ve 2 a ja to jedna z her, ktera hranim ve dvou netrpi. Rekl bych, ze je to mozna i lepsi, mensi mira chaosu zvysuje strategicnost hry.

Obehrati nehrozi, hra je po kazde jina, rozlozenim dilku i viteznou strategii. I kdyz plati obecne pravidla, jako treba ze potrebujete kravy vyssi hodnoty, tak treba neplati, ze vyhra ten co ma nejdrazsi kravy...

Rozhodne mohu doporucit. Pravidla, lepe receno mechanizmus neni slozity, pravidla nevim, me je temer vzdy uci ma milovana...:)

19.1.2019 06:09:11

souhlas
Taky ji hraju jen ve dvou se ženou a taky je to naše srdcovka. Mnoho vítězných cest, dokonce i bez těch krav se dá vyhrát :). A přitom ta hra působí pohodově a příjemně - nic zařezávacího, žadný přehnaný počítání. Nejhranější hra 2018

19.1.2019 07:50:22

Detto
My doma tiez len vo dvojici a musim plne suhlasit, ze repetivnost nehrozi. Strategii je neurekom a expanzia to este posuva dalej. Vo dvojici ma clovek viac moznosti, viac planovania, a vie z danej partie vytazit maximum podla mna co sa tyka bodov. U nas patri tiez do top 3 :) .

19.1.2019 09:39:19

délka hry u dvou hráčů
Opravdu je to těch avizovaných 150 minut? Děkuji

8.8.2019 10:29:49

Ve dvou
jsme to hrávali max do 90 minut.

8.8.2019 10:33:51

Vo dvoch
U nás je to od tých 90min, ale kludne aj 120-150min, ked je vela "indianskych stanov" vyzrebovaných na pozíciu 3, odkial sa dopĺna trh pracovníkov (cím sa v podstate predlzuje hra, lebo radsej doplím stan ako pracovníka). Ked sa snažíme využit každú budovku svoju, ale aj súperovu. A ked špekulujem dopredu co si kde zoberiem, aby som mal aj na nákup kráv aj na nákup pracovníkov aj na vsetko :).

8.8.2019 10:57:50 | Upraveno autorem (porovnej)

..
Tak já mám zkušenost ve dvou hráčích, když to oba dva znají a přitom i trochu promýšlejí tahy 45-60 minut.

8.8.2019 11:33:33

runner333

Uf tak to je masaker, prepokladam ze nezastavujete na kazdej budovke ako mi :)

8.8.2019 11:42:04

JAHMANsvk
Na všech budovách fakt nestavíme, podle našich zkušeností to je dost nevýhodný. Navíc záleží jak moc jich sám postavíš a jakou jedeš strategii. Navíc když jezdíš rychleji tak stihneš víckrát vyvážet krávy.

Nevidím, ale žádný důvod proč zastavovat na soupeřových budovách, to je úplně zbytečný a nevýhodný.

8.8.2019 12:44:43 | Upraveno autorem (porovnej)

My
My to tak hrame, vzdy sa zide minca, posun lokoškou o jedna ci potiahnut kartu. Viac krat dovazat? Ved dovazas len tolko krat, ako sa posuva zeton trhu, kym hra neskonci. Samozrejme ak super neujde o x krokov. A ci to das kolečko po mape rychlejsie alebo pomalsie je jedno, ked super robi to iste. Teda je v tesnom zavese za tebou, alebo pred tebou. Vacsinou na 90% obaja dovazame rovnaky pocet krat. Zrychli super, zrychlim aj ja. Spomalil super spomalim aj ja. Ale samozrejme je to na tej ci onej strategii kazdeho hraca. S expanziou mi pride este vyhodnejsie stát na kazdej moznej budove, lebo je tam mesto na dovoz za hodnotu 12 a potom hore je mesto za dovoz s hodnotou 13, ktore dáva 15 vytaznych bodov. Medzi nimi je 5 pobočiek, cize kazda budova na odhodenie dvojkovej karty a postavenie pobočky je mi dobrá. My to tak hrame a potom mi nikto neveri, ze dám v pohode 200 bodov :D Je mi jasne, ze si tak predlzujeme hraciu dobu na maximalny mozny cas, ale baví nas vyzmýkať z hry vsetko co sa dá.

8.8.2019 13:09:03 | Upraveno autorem (porovnej)

První hra
Po této hře pokukuji delší dobu, včera jsem měla konečně možnost si ji vypůjčit. Hráli jsme ve dvou, přítel moc není na komplexní hry, takže jsem si zase vyslechla, proč pořád domů tahám takové komplikované hry. Příprava docela dlouhá, pravidla vysvětlena v průběhu hry. Pravidla nešťastně napsaná, hrozně těžko se v nich něco dohledává (člověk ví, že měl něco udělat a něco někam přidat, ale než najde co a kam, uběhne půl hodina). Pořád jsme zapomínali dobírat karty do ruky po tahu a pak se divili, že nemáme co expedovat. Ve hře se člověk musí soustředit na spoustu věcí, jinak přijde o cenné body. Nic pro hráče, kteří s deskovkami začínají. Nevěřila jsem tomu, ale hráli jsme 4,5 hodiny, ve dvou.. Bylo to hlavně tím, že jsem pořád listovala v pravidlech jak šílená a protože jsme měli víc nejasností, bylo jejich objasňování opravdu na dlouho. Spoustu věcí jsme navíc hrály špatně. Na konci partie se mě přítel zeptal, jestli se bodují mince, které mu zůstaly. Nahlédla jsem do bodovacího bločku a nikde to neviděla, řekla jsem tedy, že ne. A to zase bylo keců, že podvádím, že už to se mnou nebude hrát, 4 hodiny v .. tahu :D Já jsem těch mincí oproti němu totiž měla fakt hodně. Ale nakonec mu málem vypadly oči, když jsem dopočítala body a řekla mu, že vyhrál o jeden. Bylo to 81 - 82. Mě bohužel vyřadily úkoly, nestihla jsem expedovat do cílového města, protože mi chyběl jeden bod do hodnoty chovu. "Hm, nebylo to tak hrozný, ale příšerně dlouhý, jdu spát." No, snad si to se mnou ještě zahraje :D Musím říct, že hra dobrá, zábavné téma a příjemné herní mechanismy.

8.9.2019 10:41:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Raketa
Včera jsme hráli s rozšířením a musím říct, že nechápu jak mohla tato hra dopadnou na českém trhu špatně.
Základ ve dvou jsme hráli mnohokrát a skvělý, pak se k nám přidal nejstarší syn a úplně mi to vyrazilo dech, jak ta hra nabrala na obrátkách prostě skvělý, skvělý.
A včera poprvé s rozšířením ve třech. Každý jsme jeli svoji strategii a byl jsem naprosto přesvědčený, že ta moje je vítězná, ale omyl a byl jsem daleko za ostatními.
Musím říct, že s rozšířením je to hra snů a mám pocit, že ji můžeme hrát zas a znova, protože se jen tak neohraje. Stala se hodně variabilní a komplexní a zahrát ji dobře už stojí přemýšlení a přitom se délka hraní neprodlužuje - ve třech i s dovysvětlením pravidel 2,5 hodiny.
Bohužel nebo bohudík je na trhu tolik her, že pokud nenabídne krásnou grafiku a nejlépe nějaké plastové modely, tak asi nemá šanci. Škoda ... ale kdo ji nezná, tak ji určitě vyzkoušejte stojí to za to.

16.5.2020 08:36:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

ISS Vanguard - The Lost Fleet
ISS Vanguard - The Lost Fleet
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas