Gosu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština: není
Vydavatelé: Moonster Games
Autoři: Kim Satô
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Luckfest?

Jakožto velký nadšenec RFTG (Dobyvatelé vesmíru) se poohlížím po nějaké více interaktivní a divočejší karetce a tato hra mne velmi zaujala. Na BGG jsem nicméně narazil na 2 odrazující problémy, které se často opakovaly:

- nevybalancovaná výhoda prvního hráče (s advantage token)
- příliš velký luckfest. Pokud chodí blbé karty, je velmi malá šance vyhrát i pro zkušeného hráče, naopak nezkušený hráč může vyhrát překvapivě rychle (což se RTFG např. snaží minimalizovat víceúčelovostí každé karty apod.)

Námitky se týkají rovněž varianty s tournament pravidly, tj. draft varianta na začátku s omezením max. 10 tahů před passem. Mohl by nějaký zkušený hráč okomentovat jak je to tedy chaosem a náhodou ve hře?
12.1.2012 09:48:57

dadul
Já mám gosu moc rád a rtfg zbožňuju. Nicméně dle mého soudu tyhle hry nemají nic moc společného. V rtfg se snažíš vybírat karty které spolu hodně komunikují. V gosu je tenhle prvek hodně potlačen. Navíc v rtfg když ti uteče start tak prohraješ. Je to euro. mám ho nejraději ve dvou. V gosu je to hodně o štěstí.
Jako alternativu možná 51 state. Ale nehrál jsem ho. Ale mám pocit, že ho k tomu dost lidí hází jako podobnou hru. Nevím, co tě na rtfg baví nejvíc. Jestli jsi rád, že ti nikdo nic nelikviduje. (mám nahráno jenom základní hru, takže interaktivní rozšíření neznám) tak gosu je hodně konfliktní. A snažíš se dost ptočit na ostatní.
Podobnou optimalizaci karet jako v rtfg jsem ted viděl v dědictví. Což už je tedy deskovka a ne jenom karetka.
Nevím ještě jsem nehrál blood bowl manager, tak nevím jestli by se to dalo taky hodit jako alternativa k rtfg. Ostatní snad řeknou víc.

12.1.2012 09:56:14

Elenistar
Rftg je nesmírně promyšlená a komplexní hra, někdy se z ní ale člověku po večerech zatočí hlava (zvláště po práci :).
Hledám spíše než alternativu (typu 51 state) něco více bláznivějšího a "živějšího" v karetním duchu, co se dá odehrát do 20-30 min. Jako filler máme doba Ascension, u které si člověk příjemně odpočine, nicméně Gosu mi přišlo zajímavé tou konfliktností a přímým škoděním spoluhráči. Na druhou stranu bych byl nerad, aby to bylo tak moc o náhodě, proto jsem se ptal.

12.1.2012 10:08:00

Elenistar
Ještě bych doplnil, že se u nás hraní odehrává většinou ve dvou hráčích a tématika fantasy s prvkem humoru (tak se Gosu alespoň jeví) nám je velmi blízká. Z recenzí a popisu Gosu jsem trochu rozpačitý - je to luckfest "taktická" rychlovka (možná trochu jako Ascension) nebo se dá zapojit euro hlava, kombinovat (vzpomínka na Rftg) a vymýšlet (alespoň trochu) strategii? Jinak likvidace spoluhráče není problém, naopak vítáno, pokud je to jeden z mechanismů hry (aneb mordýři v Citadele se nebráníme :).

12.1.2012 10:43:38

dadul
On zásadní "problém" je v tom, že v gosu lížeš obecně dost málo karet. Takže prostě jsi dost odkázán na štěstí. Jinak ano.. musíš kombit ty karty. Nicméně v rtfg se ti v ruce otočí plácnu 60 karet nebo víc, ale v gosu stěží 30. Nevím jestli je to přesně pravda.. ale v tom je imho veliký rozdíl.

12.1.2012 10:47:27

DD

Gosu
Ja Gosu hravam a musim rict ze u toho obcas mozek zavarim, jak vytezit co nejvic z toho minima co mam .. protoze diky tomu ze tam neni Draw phase tak musi fakt clovek dost premyslet o tom jak kterou kartu vyuzije. Navic je tam kompenzacni mechanismus, kdy kdyz hrac prohrava tak ma vyhody jako ze bere vice karet a podobne. Luckfest bych to urcite nenazyval, ale urcite na draw zalezi, ale hlavne zalezi na tvych kombinacnich schopnostech a rozumnem usudku, jestli to kolo uz radsi nezabalit a nenachystat se na dalsi.

12.1.2012 11:09:52

GoSu
Tak mám Gosu zhruba týden. Sehrál jsem zatím asi jen 10 her (tournament rules), ale zatím nadšení. Líbí se mi, že se u toho musí dost přemejšlet a kombinovat, taktizovat. Horší ale je, když nejde karta, to pak člověk neudělá skoro nic...kompenzační mechanismus je tady asi nutností. Jelikož je odkrytej odhazovací balík a každému vždy dostupný k nakouknutí, tak mi přijde nutnost znát dobře všechny karty ve hře. Kvůli malému počtu odehraných her zatím nevím, jak moc je to celé luckfest, ale zatím mě baví to zjišťovat:D Jinak moje neoblíbenější karetka je RtfG.

29.2.2012 16:13:38

Oludin
..treba mat rozrobenych viacero moznosti-strategii- potom neva, ze jedna karta nechodi:D
..jj znalost a balika a pocetnost kariet pomozu.. pohlad na armady superov moze tiez prezradit, kto na co 'caka', hlavne co sa generalov tyka..
(..ako je vonku Kamakor, myslim na cele Gosu nejak casto..asi si ho zas zozeniem:))

29.2.2012 16:29:49

.opcik
Jj asi máš recht, chce to bejt připravenej na různý možnosti. Jinak Kamakor mám předobjednanej a už se na něj moc těšim:) Taky jsem zkusil cca 5 her na http://en.boardgamearena.com/ a přiznám se, že zatim 1W/4L.:) Musím se to ještě pořádně nadrtit.

29.2.2012 16:35:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Luckfest
Odehrál jsem více než 15 her GOSU a překvapuje mě, jak to může být strategické. Zpočátku se zdálo být důležité, jak chodily karty. S nastupující zkušeností týkající se využívání vlastností a znalostí karet se mi zdá, že až tak moc na štěstí nezáleží. Ještě další rozměr dává hra 2 vs 2 (http://www.moonstergames.com/gosu-2v2-usfr/), kde z vlatní zkušenosti můžu říct, že jsme se dokázali vyhrabat ze situace, kdy oponenti mají 2 VP, karty moc nejdou, ale navzájem si dokážeme pomoct.

Za mě určitě velké překvapení a jedna z nejoblíbenějších her ...

1.3.2012 00:40:59

Vybíráme z Bazaru

Anachrony CZ + Infinity Box ENG
Anachrony CZ + Infinity Box ENG
Akt. cena: 5500 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas