nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Golem

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 5 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, závodní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Dino Toys
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Legenda o Golemovi se stala hlavní předlouhou této deskové hry, která je navíc doprovázena zvukovým efektem, jenž má navodit atmosféru, že jsme se skutečně setkali s tajemným Golemem. Jak tato legenda praví, Golema měl z hlíny kdysi stvořit rabín Löw a po té jej oživit pomocí bájného šému a ten bude v této hře potřeba získat.

 

Téma hry a popis hracího plánu

Hráči ve hře Golem představují hledače zázračného „šému“, který má být ukryt v některé z komnat starého hradu. K prohledání jednotlivých komnat je ale nezbytné mít od nich správné klíče.

Hrací plán je dvoudílný a je zasazen do krabice, jejíž útroby tvoří záhadné podzemí hradu. V průběhu hry se hracím plánem posunuje zleva doprava a naopak, přičemž ve spodní desce jsou otvory, kterými můžou některé figurky propadnout do útrob krabice a skončit tak v temném podzemí hradu. Každý posun hracího plánu je doprovázen zvukových efektem pro dotvoření atmosféry.

Vrchní část hracího plánu představuje starý hrad, který je rozdělen do čtyř komnat obdélníkového tvaru (pro každého hráče je určena jedna). Každá komnata má také jinou barvu a je na hracím plánu oddělena pevnými zdmi, které jsou pro figurky průchozí jen v určitých místech. Uvnitř každé komnaty jsou barevná pole, po kterých se jednotlivé figurky pohybují. Na začátku každé komnaty jsou tři pole, kde se může za splnění podmínek nasadit nová figurka na místo té, která při posunu hracího plánu propadne do sklepení. A pak je zde v rohu klíčové pole, kde se při získání klíčů od všech 4 komnat, musí hráč se svojí figurkou dostat a toto pole představuje „zázračný šém“.

 

Průběh hry

Hráči se nejprve snaží získat klíče od všech 4 komnat starého hradu a po té se co nejdříve dostat na určené místo na herním plánu, na kterém se nachází „zázračný šém“. Na začátku hry si hráči rozmístí své tři figurky do ostatních komnat, než je ta jejich „domovská“. Další tři figurky si rozestaví libovolně do své „domovské“ komnaty. Hráči se pak mezi sebou střídají v tazích, kdy se postupně hází barevnou kostkou a podle barvy, která na kostce padne, se figurka hráče posune na nejbližší barevné políčko, které odpovídá barvě na kostce.

Hra má na dvě fáze, kdy v první fázi se musí každý hráč přesunout svými 3 figurkami, které má v ostatních komnatách, do své „domovské“ komnaty a mít tak všech 6 figurek pohromadě. Když se to podaří alespoň jednomu z hráčů, začíná druhá fáze hry.

Tou je získávání klíčů od všech 4 komnat. Klíče se získávají tak, že musí každý hráč aspoň jednu figurku dostat do zbylých komnat hradu a tím, že figurka do této komnaty vstoupí, získá hráč klíč od této komnaty. Ten, kdo jako první získá všechny 4 klíče, se musí se svojí figurkou přesunout na rohové pole ve své  „domovské“ komnatě, na kterém se nachází již zmiňovaný „zázračný šém“.

Kostka, kterou se hází, má mimo zelené, modré, červené a žluté, také barvu bílou a černou a podle barvy která na kostce padne, se figurka přesunuje. Nepříjemné je, že má-li blíže konkrétní barevné pole vzadu, musí se figurka přesunout zpět, nikoli dopředu.

V první fázi hry platí bílá jen k určení políčka, na které se figurka přesunuje. Ve druhé fázi hry (kdy se již začíná posunovat herní plán a tím se může stát, že některá figurka propade) se může hráč, jemuž padne bílá barva, rozhodnout mezi 2 akcemi:

  • svojí figurku posune na bílé políčko,
  • na některé ze svých polí, které jsou na začátku jeho komnaty, nasadí jednu z náhradních figurek (ty má ale pouze 3)

Padne-li v první fázi na kostce černá barva, znamená to pro daného hráče STOP na jedno kolo. Ve druhé fázi hry, se při padnutí černé barvy automaticky posune herní plán. Posun provádí hráč, kterému tato barva padla, a může se rozhodnout zda s herním plánem posune vlevo nebo vpravo. Po provedeném posunu se herní plán vrátí zase do neutrální, středové polohy. Ty figurky, které při posunu hracím plánem propadnou, jsou již vyřazeny ze hry. Při dobrém osvětlení se ozve zvukový efekt, který tvoří řinčení skla a pronikavým smích.

 

Konec hry a určení vítěze

Hra končí v okamžiku, kdy některý z hráčů získá klíče od všech 4 komnat a dostane se na pole, na kterém se nachází zazračný šém. Tím oživí ihned Golema a stává se vítězem hry.

Autor: Kent

Vybíráme z aukcí

Eldritch Horror + Ztracené vědění
Eldritch Horror + Ztracené vědění
Akt. cena: 1550 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>