Gloomhaven - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Isaac Childres
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Skryté poseleství v runách

Zdárně jsme dokončili jeden ze scénářů, kde byla na konci zašifrována zpráva v runovém písmu.
Trochu jsem pátral na těch internetech a zjistil jsem, že je těch zpráv více a taky že jsou runy různě rozesety po kartách atd...


Víte o tom někdo něco více?
27.8.2018 19:02:42

Runy
Mělo by to fungovat čistě na principu jednoduché záměny co runa, to nějaké písmeno. Kickstarter verze měla jako bonus "pohlednici", na které byla na jedné straně převodní tabulka pro tyhle runa, určitě bude vyfocená porůzně po netu.

27.8.2018 20:59:48

Tabulka
Díky té "tabulce" jsme zprávu dešifrovali, ale je to taková zpráva vytržená z kontextu.

Tak by mě spíš zajímalo jestli se někdo skrze ty zprávy a různě ukryté runy ve hře dobral nějakého smysluplného rozluštění.

27.8.2018 22:05:23

Runy
Dá se to dohledat, ale sám autor si to moc nepřál a tak zakázal i podobné diskuze.. :)

Ale jinak runy jsou skryty v celém Gloomhavenu a nejen tam :) po vyluštění všeho čeká vcelku zajímavá odměna

27.8.2018 22:46:12

Překlad
Tak to by mě celkem zajímalo, nakolik se toto podaří "přeložit" v českém vydání, jestli vůbec.

28.8.2018 07:45:21

Překlad
Spoiloval jsem si trochu na různých fórech, kde to hráči přes Isaacovu prosbu nekazit druhým zábavu rozebírali, a obávám se, že to bude překladatelsky nerealizovatelné. Musely by se předělat veškeré materiály, které obsahují nápovědy k šifrám i šifrované texty samotné - celý obsah jedné obálky, grafika na kartě, grafika na dílku mapy, ... :/

6.9.2018 22:10:03

RE: Překlad
Ahoj, já jsem na to koukal (pravděpodobně jsme včera dodělali ten scénář, který Yaksha zmiňuje) a přeložený to musí být, stejně tak i lokalizovaný.

Překlad run z toho jednoho scénáře je kompletně jiný, než překlad run z anglické verze (scenario book je k dispozici na netu) - a navíc je ten český překlad takový nic neříkající a dá se uchopit z milion a jedna pohledu...

18.9.2019 12:30:16

ad runy...
Vlastním anglickou verzi GH, takže budu vycházet z ní.
Na texty zakódované v runách lze narazit v několika scénářích.

Nevím, zda je dekódovací tabulka pro českou (ceskou) abecedu přiložena v české verzi. V anglické verzi (2. vydání) přiložena byla, ale všiml jsem si ji až po ručním dešifrování, které jsem provedl s menší nápovědou sám :-).

Šifru lze totiž po troše úsilí po otevření obálky X rozlousknout s použitím hlavy, tužky a papíru - tam je toho textu poměrně dost. Jen je třeba vědět, zda jde o češtinu nebo angličtinu. Na získání odměny je ale potřeba nalézt větší množství indicií, které jsou ukryté na různých místech hry.

Některé z nich jsem našel, ale když jsem si vyhledal na webu řešení/výsledek (tj. všechny indicie a závěrečné řešení), tak vím, že bych je určitě ani během celé kampaně nenašel všechny a jen s částečným počtem bych řešení (v anglické verzi) rozhodně nevyluštil.

To neříkám pro odrazení ostatních, jen pro informaci, že samotné dékódování runové abecedy je jen 1. krokem k cíli :-).

18.9.2019 13:56:04

Ewo

Sifra

CZ a AJ verzia mi pride uplne ina, uz len z podstaty ako aj vznikala a rozbehala sa... Cz verzia z obsahu Je ina... Len skoda za nie Je tip co v cz verzie hladat... Kolko indicii, pismeniek v akej souvislost atd... A su 2 tipy run...
Btw podarilo sa niekomu cesku verziu rozlustit? Je to mozne? Mam zatial 4 texty...

21.11.2019 23:25:24

preklad
Ahoj,
na nektery runovy texty v CJ verzi jsme uz narazili. Ze zvedavosti jsem si pohledal AJ verzi prislusnejch textu a dost jsem koukal, jak je ceskej preklad uplne jinej. Nemirim na to, ze nejspis musi bejt jinej, aby ta hadanka mela v CJ smysl, ale ze ty runovy text v CJ jsou uplne jinak pojaty a davaj mi mnohem mensi smysl co asi tak hledat nebo kam se koukat, oproti AJ. Z toho co jsem videl mam zatim pocit, ze rozlousknout to v CJ bude asi tvrdsi orisek, nez v AJ.

edit: zmenil jsem CZ na CJ, aby to bylo konzistentni se zkratkou AJ (protoze k CZ by melo patrit EN, jsem obcas detailista :) )

22.11.2019 09:55:57 | Upraveno autorem (porovnej)

tápu
narazil jsem na pár run, něco přeložil ale absolutně nevím co s tím :)

22.11.2019 12:08:41

...

je to jednoduché - jestli nevíš, co s tím aktuálně dělat, tak s tím nedělej nic, zaznamenej si to někam a časem třeba zjistíš, co s tím (jo...zní to trochu jako sexuální výchova) :D

22.11.2019 14:12:44

tápu
No já mám rozluštěné 3 texty.
z toho jsem pochopil jeden, ostatní nevím jak vyřešit.
Psat je sem nebudu,ale pokud nekdo pomuže s řešením,budu rád

22.11.2019 17:09:00

Reseni

Zna tu nekdo reseni a je ochoten se o nej podelit?
Vim toho uz hodne, mam spravny pocet pismen, u vetsiny jsem si jist ze jsou spravne,ale koukam na to tejden a nic z toho neslozim :(

26.11.2019 07:44:41

hotovo
Řešení nalezeno

5.12.2019 09:56:33

zatím dva
Ahoj,
my máme zatím dva texty a z toho asi jeden ten nejdůležitější, který nám tak nějak říká co potřebujeme. To jsem koukal je v EN verzi skoro stejně. Pak máme ale druhý text, který v CZ verzi může navádět na upnlě cokoliv a když jsem koukal do EN verze tak tam je uplně něco jiného. Nevím tedy jak moc to v CZ verzi pozměnili, ale zjistil jsem že například prohodili znaky pro K a E :)

28.12.2019 08:41:12

En vs cz

Reseni je v Cestine jine nez v Anglictine.
Nektere pismenka jsou stejna a nektere jine
Prijde mi to tezsi. Pro pripadnou kontrolu mi klidne napis

28.12.2019 09:06:17

En vs cz

Reseni je v Cestine jine nez v Anglictine.
Nektere pismenka jsou stejna a nektere jine
Prijde mi to tezsi. Pro pripadnou kontrolu mi klidne napis

28.12.2019 09:06:18

řešení
Prosím všechny kdo mi chtějí psat kuli řešení aby uvedly jak moc toho chtějí prozradit :)

Ideálně:
pošli mi celé řešení
pošli mi jen přeházené písmenka
napiš mi které mám špatně a které dobře
a pod

13.7.2020 10:03:53

obtíže s řešením
Již druhým týdnem si s mojí herní skupinou lámeme hlavy nad řešením celé této honby za otevřením Sarkofágu. Všechny potřebné indicie jsme nalezli, jen u některých si nejsme jistí. Existuje způsob jak si správnost jednotlivé indicie ověřit? Problém s uhádnutím hesla je taky počet možných řešení; u deseti znaků to činí okolo 3,5 miliónu možností. Navíc pokud je jedna indicie nesprávná, je pravděpodobnost uhodnutí hesla mizivá.. (Nemluvě o tom, že žádná z nápověd nenaznačuje jestli jak má být odpověď formátovaná, malá velká písmena, háčky atd.) Měl někdo podobné problémy? Nebo děláme něco špatně?

16.8.2020 17:47:21

Drk

lostmy
měl jsem to přesne tak, jak píšeš. Hraje to s kamarádem ve dvou a je tam nápověda, které písmeno je první. On se na to koukal 5min a pak to uhodl. Není to lehké, ale dá se na to přijít. Pokud buděs chtít něco poradit, napiš mi zprávu.

16.8.2020 18:11:42

Mám trable

Vážení spoluhráči,
Jak jsem si tak pročítal zdejší komentáře, uvědomil jsem si, že podobný problém s vyluštěním tajenky z obálky “X” máme všichni.

A i já patřím mezi tuto skupinu lidí, kteří mají trable s nalezením správné odpovědi a zadáním správného hesla.

Tak jsem se rozhodl napsat do této komunity o pomoc. Už pomalu ztrácím naději.

Tudíž apeluji na kohokoli kdo by byl ochotný mi nějak pomoci. Aktuálně jsem prohledal všechny části, které doprovázeli původní baleni včetně šablon a polystyrenu, minimálně dvakrát.

Myslím si, že mám většinu písmenek, jež jsou zapotřebí, správně. Bohužel se mi z nich nepodařilo složit nějaké smysluplné slovo.

Předem děkuji za jakoukoli pomoc
Mentallyill

16.8.2020 18:24:40

EDIT: Děkuji moc za řešení. Už BYLO POSLÁNO.

/////

Zdravím, prosím o zaslání řešení. Nedaří se nám uhodnout už týdny.

Děkuji moc

Pavel

9.6.2022 13:46:49 | Upraveno autorem (porovnej)

Mohl by mi někdo vysvětlit/napsat, co je myšleno částí nápovědy s textem “písmeno leží tam, kde čeká odměna”? 

19.6.2022 00:31:33

@Oneiro posilam zpravu…

Oskar,
občas se objevuju v JOUOB.castu

19.6.2022 06:39:26

Zdravím, mohl by mně někdo také prosím poslat kompletní řešení? Děkuji.

9.4.2023 17:03:37

Vybíráme z Bazaru

Archipelago DE
Archipelago DE
Akt. cena: 21 €
Končí za: 12 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas