nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Gloomhaven

Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: vývoj postavy
Čeština: undefined
Vydavatelé: Albi
Cephalofair Games
Autoři: Isaac Childres
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Skryté poseleství v runách

Zdárně jsme dokončili jeden ze scénářů, kde byla na konci zašifrována zpráva v runovém písmu.
Trochu jsem pátral na těch internetech a zjistil jsem, že je těch zpráv více a taky že jsou runy různě rozesety po kartách atd...


Víte o tom někdo něco více?

27.8.2018 19:02:42

ad runy...

Vlastním anglickou verzi GH, takže budu vycházet z ní.
Na texty zakódované v runách lze narazit v několika scénářích.

Nevím, zda je dekódovací tabulka pro českou (ceskou) abecedu přiložena v české verzi. V anglické verzi (2. vydání) přiložena byla, ale všiml jsem si ji až po ručním dešifrování, které jsem provedl s menší nápovědou sám :-).

Šifru lze totiž po troše úsilí po otevření obálky X rozlousknout s použitím hlavy, tužky a papíru - tam je toho textu poměrně dost. Jen je třeba vědět, zda jde o češtinu nebo angličtinu. Na získání odměny je ale potřeba nalézt větší množství indicií, které jsou ukryté na různých místech hry.

Některé z nich jsem našel, ale když jsem si vyhledal na webu řešení/výsledek (tj. všechny indicie a závěrečné řešení), tak vím, že bych je určitě ani během celé kampaně nenašel všechny a jen s částečným počtem bych řešení (v anglické verzi) rozhodně nevyluštil.

To neříkám pro odrazení ostatních, jen pro informaci, že samotné dékódování runové abecedy je jen 1. krokem k cíli :-).

18.9.2019 13:56:04

RE: Překlad

Ahoj, já jsem na to koukal (pravděpodobně jsme včera dodělali ten scénář, který Yaksha zmiňuje) a přeložený to musí být, stejně tak i lokalizovaný.

Překlad run z toho jednoho scénáře je kompletně jiný, než překlad run z anglické verze (scenario book je k dispozici na netu) - a navíc je ten český překlad takový nic neříkající a dá se uchopit z milion a jedna pohledu...

18.9.2019 12:30:16

Překlad

Spoiloval jsem si trochu na různých fórech, kde to hráči přes Isaacovu prosbu nekazit druhým zábavu rozebírali, a obávám se, že to bude překladatelsky nerealizovatelné. Musely by se předělat veškeré materiály, které obsahují nápovědy k šifrám i šifrované texty samotné - celý obsah jedné obálky, grafika na kartě, grafika na dílku mapy, ... :/

6.9.2018 22:10:03

Překlad

Tak to by mě celkem zajímalo, nakolik se toto podaří "přeložit" v českém vydání, jestli vůbec.

28.8.2018 07:45:21

Runy

Dá se to dohledat, ale sám autor si to moc nepřál a tak zakázal i podobné diskuze.. :)

Ale jinak runy jsou skryty v celém Gloomhavenu a nejen tam :) po vyluštění všeho čeká vcelku zajímavá odměna

27.8.2018 22:46:12

Tabulka

Díky té "tabulce" jsme zprávu dešifrovali, ale je to taková zpráva vytržená z kontextu.

Tak by mě spíš zajímalo jestli se někdo skrze ty zprávy a různě ukryté runy ve hře dobral nějakého smysluplného rozluštění.

27.8.2018 22:05:23

Runy

Mělo by to fungovat čistě na principu jednoduché záměny co runa, to nějaké písmeno. Kickstarter verze měla jako bonus "pohlednici", na které byla na jedné straně převodní tabulka pro tyhle runa, určitě bude vyfocená porůzně po netu.

27.8.2018 20:59:48