nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Gandhi: The Decolonization of British India, 1917 – 1947

Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: undefined
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Bruce Mansfield
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Gandhi je devátou hrou ze série COIN vydavatelství GMT Games. Pojednává o boji Indů na svou nezávislost na britské koruně. Proti sobě budou bojovat Britský Rádž – představitelé koloniální vlády, kteří chtějí Indii udržet v britském impériu, revoluční síly, které chtějí vládu Britů svrhnout jakýmikoli prostředky (tedy i násilím), Indický národní kongres, který chce dosáhnout nezávislosti Indie mírovou cestou a Muslimská liga, jejímž cílem je vznik muslimského státu na subkontinentu.

I tato hra přináší do série nové, originální prvky. Tím nejdůležitějším je přítomnost pacifistických (non-violent, NV) frakcí – Národního kongresu a Muslimské ligy. Pacifistické frakce usilují o změnu režimu pomocí občanské neposlušnosti, protestů a podkopávání legitimity britské vlády v Indii.

Tyto frakce fungují jinak než klasičtí povstalci známí z dřívějších her série:

 • Nepoužívají zdroje: Počet míst, kde mohou operovat, se odvíjí od stavu země (ten je vyjádřen dvěma stupnicemi – míra britské represe vůči protestujícím a sounáležitost hinduistů a muslimů v zemi)
 • Aktivují se pouze v místech protestů: Jednotky NV frakcí jsou vždy skryté v místech, které nejsou zasaženy protesty, a vždy aktivní na místech, kde protesty propukly.
 • Jejich jednotky nemohou být zabity: Aktivisty je možno (pokud se účastní protestů) zavřít do vězení, odkud je frakce musí vysvobodit, aby je mohla znovu používat.

Pro svou odlišnost od partyzánských jednotek navíc nejsou aktivisté znázorněni osmihrany, ale válci.

Z dalších zajímavých prvků se ve hře objevují např. tyto:

 • Nezávislé státy, do nichž má vláda omezený přístup.
 • Vládu (kontrolu) nad územím smí mít pouze Rádž. Ostatní frakce ji ale mohou blokovat, pokud převyšují počet rádžových jednotek
 • Žetony protestů umožňují NV frakcím manipulovat s náladou obyvatel a omezují pohyb jednotek rádže.
 • Žetony nepokojů jsou obdobou žetonů teroru z předchozích her série (slouží však pouze jako vítězná podmínka revolučních sil)
 • Britští místokrálové – dočasně platná zvláštní pravidla, která platí vždy po dobu jedné kampaně (jsou uvedena na kartách kampaní, které po vyhodnocení zůstávají ve hře).
 • Dříve zmíněné stupnice (represe a sounáležitost), které ovlivňují provádění některých herních akcí.

Série obsahuje i známé společné prvky COIN her – např. systém nálady obyvatelstva (podpora/opozice), komunikační trasy (zde železnice), systém měst a provincií, partyzánské jednotky revolučních sil (osmihrany) a pravidelné jednotky britské správy (kostky).

Zcela novým mechanismem, který Gandhi zavádí jako první hra ze série, je náhrada diagramů pro hrou řízené frakce (ve hře méně než čtyř hráčů) za balíček karet (pojmenovaný Arjuna). Při hře s hrou řízenými frakcemi, se vždy, když je hrou řízená frakce na tahu, otáčí karty z balíčku do té doby, než je otočena karta patřící dané frakci, a podle instrukcí na kartě (a tabulky priorit cílů) se urči, jakou akci bude tato frakce provádět.

Cíle jednotlivých frakcí ve hře jsou tyto:

 • Rádž: Vysoká podpora a populace oblastí pod jeho kontrolou
 • Revoluční síly: Vysoký počet populace v oblastech s nepokoji a dostatečný počet základen
 • Indický národní kongres: Vysoká opozice vůči britské vládě
 • Muslimská liga: Dostatečně vysoká populace v muslimských státech a opozice na těchto místech

Autor: Kew