Gaia Project: Galaxie Terra Mystica

xxxxxxxxxo hodnoceno 125x (Seznam vlastníků)

Gaia Project: Galaxie Terra Mystica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Helge Ostertag
Jens Drögemüller
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Mobilní aplikace + řešení hry samotné

Na Google Play je už nějaké čas také digitální podoba GP. Za mě ideální pro sólisty a lidi, co chtějí zkoušet nové rasy a strategie. Stojí 270 Kč.

Online hraní je určitě lepší přes BGA (ale jde i zde, jen tam je málo lidí), ale v aplikaci je možnost hrát proti 1-3 botům o 4 různých obtížnostech (pokud už máte za sebou 10+ her, tak to chce aspoň Hard). Jsou tam i dodatečné nastavení jako v reálu (rotace sektorů posl. hráčem, menší mapa pro hru tří apod.).

Já tam teď během 3 dnů dal asi 7 partií (na stole dal za víc jak půl roku v sólu "jen" 12).

A kdybyste tam někdo byl a chtěl dát online (spíše tahový režim), dejte vědět, jsem tam jako Jonash87.

Odkaz na aplikaci v Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digidiced.gxprelease&hl=cs&gl=US

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

22.8.2022 08:32:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Já se furt odhodlávám naskočit na vlnu Gaia Projectu, ale pořád mě odrazuje to hodnocení komplexity. Je hra tak složitá pravidlově nebo je složité zahrát to dobře? Dlouho jsem se například odhlodával rozjet Barrage, protože to má 4.1 na BGG, což už je dost. A přitom je ta hra pravidlově snadná, ale je ku*va těžké to zahrát dobře :)

22.8.2022 09:27:03

Pravidlově to těžké není, těžké je vyhrát :) Každý tah je důležitý, takže to chce mít dobrou taktiku.

22.8.2022 09:45:25

Pravidlově bych řekl středně těžké, pokud hráváš pravidelně, nebudeš mít problém. Těžké je právě zahrát to dobře, tahle hra neobsahuje žádný prvek náhody a neodpouští chyby. Když začneš blbě 1. kolo, může se to s tebou táhnout více či méně po zbytek hry.

Já tam mám celkem asi 22 partií včetně onlinu, až na jednu vše v sólu (na stole či v apce). A bodů dávám nejčastěji v rozmezí 135-150. Pod 100 to je ostuda, ti zkušení hráči dávají i přes 180.

Ona aplikace je dobrá v tom, že tam je tuším i tutoriál a u snad každé akce, co děláš, ti vyskočí okno s nápovědou. I rasy tam jsou popsány včetně jejich komplexity a jak jsou dobré v ekonomice/expanzi/vědě. Je nutné říci, že se hodně liší.

Ale každá hra má jiný setup (a časem, když chceš) i jinak poskládaný plán, takže úspěch každé rasy závisí z velké části na tomhle. Jsou tu obecně silnější (univerzálnější?) a slabší rasy, ale setup a počet hráčů dělá hodně. A v tom je ta obří komplexita a nutnost se správně rozhodovat.

Pokud nad tím uvažuješ, tak bych možná spíš dal těch 270 Kč za mobilní aplikaci než 1600 Kč za krabici a viděl bys. (Anebo s Premium účtem na BGA můžeš zkoušet proti Automě.) Je to sice méně přehledné - v tomhle prostě stůl je stůl, ale zvykneš si -, ale ušetříš si 20 minut setupu a hru zahraješ proti botům plácnu za 45 minut, ne 1,5-2 hodiny.

Kdybys chtěl s něčím poradit, napiš. Gaia je moje nejoblíbenější sólo hra, a ač nejsem přeborník ani náhodou, tak dost věcí tak nějak vím. @Infidus 

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

22.8.2022 09:53:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Já tu krabici mám doma už rok, právě, že vždycky, když se šlo hrát něco nového, tak jsem sáhl po něčem na oko snadnějším. Hráváme Brass, GWT, Barrage nebo i Galerista byl v pohodě, takže nejsem europanic. Určitě zkusím ten tutorial v appce a uvidím :)

22.8.2022 10:38:38

@Jonash “Pod 100 to je ostuda” - tomu říkám způsob, jak na to nalákat nováčky :D

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

22.8.2022 10:43:03

@Kew haha, hele hned v první hře jsem za obecně slabé Lantidy (kor ve dvou hráčích) dal 89 bodů. A to jsem pořádně nevěděl, co mám kdy a kde stavět. :D 

 

@Infidus tak tím lépe, že to máš, pravidla jsem četl raději 2x o Vánocích (stran to má dost), pak zkusil two-handed partii, ale to bylo až zbytečný, Automa tu funguje pěkně a není to složitý a dobře se s ní hru naučíš. Doporučuju dát základní sestavení mapy a vybrat 1 z těch národů vhodných pro první hru (Yodarace alias Xenos mám doteď mezi nejoblíbenějšími).

Jen pozor na správné skórování, jakmile něco někdy zapomeneš na stupnici označit, už to zpětně nedohledáš (jak u sebe, tak u tahů Automy). Ale to zase dobře hlídá právě apka či BGA, kde navíc nemusíš tahy Automy / botů řešit, ač tě samozřejmě svými akcemi ovlivňují a musíš je nějak sledovat…

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

22.8.2022 11:43:26 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash To já solo nehraju, stejně jako co-op hry. Vůbec mě nenaplňuje porazit hru jako takovou, takže bych to určitě zkusil proti někomu. Ale zase hrát proti AI v aplikaci mi nevadí, alespoň na naučení. Tak určitě zkusím ten tutorial v appce a uvidím, jak mě to zaujme :-)

22.8.2022 12:05:54

@Infidus Doufám, že zaujme - rád bych dal s někým živým online, ale na čekat na tah 2 dny na BGA se mi nechce (a nemám tam Premium) a přímo live je zase těžký kvůli naší malé. Proto raději proti botům, kde se ti můžu pauznout. A ono jako než člověk pořádně pronikne jen do té jedné rasy ze 14, zabere to X her, ač jak jsem psal, jsou tu ty herně lehký jako Xenos, Terrans nebo Hadsch Hallas, a nebo naopak ty náročnější jako Bescods, Firaks nebo Lantids. Tak bych začal asi s těmi přímočařejšími. :)

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

22.8.2022 13:48:03 | Upraveno autorem (porovnej)

No čekat dva dny… Já mám obecně problém s AP hráči, když někdo přemýšlí na BGA 2 minuty, tak už jsem nesvůj :D

22.8.2022 15:11:29

Nejdřív pár  upřesnění pro lidi,co nemají s BGA zkušenosti.Premium je potřeba jen pro zakládání her,připojit se můžete ke všemu. Jde hrát live s určitým časovým limitem na tah(řádově minuty) nebo tahově s limitem v řádech větších hodin až dnů. Pokud chce hrát člověk na tahy "hutnĕji", může si rozehrát třeba 10 her najednou. Je nutno ale upozornit, že v součtu to je časově náročnější než živé hraní, jelikož si člověk musí pořád vzpomínat, co vlastně chtěl hrát. 

@Infidus S tvými zkušenostmi bych se toho nebál. Případně si můžeš se svou skupinou nejdřív vyzkoušet Terra Mysticu či Klany Kaledonie. Má to stejný herní základ, jen je to možnostmi míň otevřené. To je největší komplexita Gaii-na rozdíl od Terry si svůj národ dotváříš podle nastavení dané hry pomocí technologií, nehraješ to tedy pokaždé úplně "stejně". Zase podobně jako v Terre člověk zjistí, že tam jsou určité mustry v zahájení,které fungují pro většinu národů. Je dobré to hrát častěji, ne úplně kvůli pravidlům, ale jsou tam různé pasti, kam se nováček snadno chytne a hra se mu rozpadne. Každý půl rok to znovu objevovat není velká legrace. S AP hráči je Gaia spíš nehratelná.

23.8.2022 10:40:34

@UmmA Ale právě pro hraní (a trénování) s Automou na BGA potřebuješ Prémium.

Já si chválím hodně tu apku v mobilu, od pátku už 7 partií proti botům a teď jsem rozehrál i 1 online.

Souhlas s tím, co píšeš výše, že lze spustit X partií najednou, to dělám u Through the Ages, kde jsem hrával i 10 zároveň, ale je to trochu na palici, vždy zjistit, co za hru to je, jak na tom jsem a co dělají soupeři.

Pro začátky bych se tedy tomuto vyvaroval a šel do hraní s Automou na BGA/na stole či proti botům v mobilní aplikaci. Tam se toho fakt naučíš nejvíc a pochopíš rychleji, jak co funguje. Už i proto, že toho stihneš za kratší čas řádově víc než při tahovém hraní s lidmi.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

23.8.2022 11:17:08 | Upraveno autorem (porovnej)

@UmmA Já premium mám, hrávám tam GWT a Barrage. Clans of Caledonia mám naživo taky něco nahráno, včera jsem koukal na tutorial na tu Gaiu a je tam prostě jen hrozně možností, ale jinak to zas tak složitě nevypadalo. Zkusím najít, jestli je na tom BGA možnost té automy

23.8.2022 12:10:50

@Infidus Je, jak jsem ti psal do pošty, jen to musíš najít. Já na BGA byl jen pár týdnů, tak přesně ani nevím, jak se tam pořádně co spouští.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

23.8.2022 13:10:04

@Infidus Jak to jde? :)

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

2.9.2022 13:38:20

@Jonash No zkusil jsem asi 5 her proti AI a musím dělat něco hrozně špatně, v každém tahu mám suroviny tak na 2-3 akce a končím na 50 bodech. Neměl jsem zatím čas se podívat na nějaké tipy a triky

2.9.2022 13:59:04

@Infidus No vzhledem k tomu, že máš nahrány Klany Kaledonie, tak děláš asi něco strašně špatně:-) Napadají mě 3 hlavní rozdíly:

power akce - je důležité být blízko ostatních, upgradovat budovy, abys čerpal energii - 2 za 1 VB se vyplatí vždy, v první půlce hry skoro určitě i 3 za 2 VB.

teraformování - v první půlce hry rozhodně neteraformuj za rudu - vždy jen skrz power akce/bonus. Neboj se používat zelené kostičky na zvýšení dosahu či teraformaci Gaia planet. Na rozdíl od Klanů lze hrát i hodně do výšky, není většinou nezbytné rychle expandovat. Zkus třeba v prvním kole postavit Akademii, s dobrým plánem to většinou jde:-)

bodování v kole - je potřeba hrát více takticky než u Klanů - v zásadě boduješ akce, tedy je dobré hrou postupovat tak, aby pro tebe bylo výhodné dané akce v daném kole provést. To souvisí i s expandováním - když rychle vyexpanduješ, tak ti nemusí zbýt dobrá místa na stavění dolů do kol, kdy se to boduje. Zkus získat rudu jinak:-)

2.9.2022 14:13:48 | Upraveno autorem (porovnej)

@UmmA neřekl bych zrovna nahrané, hrál jsem to tak 10x a naposledy před více než rokem :) Ten Gaia project mi přijde hodně nekompromisní a hrozně trestá veškeré chyby.

2.9.2022 14:35:37

@UmmA @Infidus Akademii v prvním kole bych nedoporučoval, už jen proto, že možnost ji vůbec zahrát je dost omezená a musíš to hodně propočítat a ještě mít vhodný národ.

Já většinou končím první kolo s 2 doly a 1 laboratoří s tím, že se snažím mít i nějaký příjem kreditů (přes běžnou technologii, postupem po ekonomickém výzkumu či dobitím energie, díky které ve druhém kole kredity získám přes onu akci na společném boardu). A energii dobíjím osobně asi vždy až do 6. kola. V jedné hře jsem utratil za dobití energie 31 bodů a stejně vyhrál se 162. :)

Víceméně první 3 kola jde hlavně o to mít dobře rozjetou ekonomiku a další 3 hodně bodovat - ač jak psal UmmA, je dobrý body získávat průběžné. Proti Automě jsem dokonce jen v poslednímu kole získal 55-60 bodů a tím ji nakonec předehnal.

Teraformovat cizí planetu za víc jak 1 rudu za krok (tzn. pokud jsi jen na 0. až 2. stupni na onom výzkumu) ti sebere hrozně zdrojů a já to neudělal téměř nikdy.

Určitě zkoušej ty lehčí národy, co jsou přímočaré.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

3.9.2022 10:27:01 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash @Infidus  Nemusí to být vždycky optimální, ale snad nikdy to není úplně špatně. Je dobré se naučit, jak se na Akademii v prvním kole dostat a mít to jako základní úroveň, pokud člověk nevymyslí něco lepšího. Velká nevýhoda je pomalá expanze, ale jinak člověk rychleji čerpá energii, je to flexibilní a když se sejdou dobře techy, tak to vede na výbornou ekonomiku. A není to to tak těžké postavit:

na začátku má každý 7 rud, na Akademii dohromady potřebuješ 11. 2 rudy lze získat z postupu na teraformaci, 2 rudy jsou v power akci (případně 1 ruda za 3 energie), QIC se dá směnit za rudu v případě nouze, několik bonusových příjmů má také rudu.

Krásná ukázka je tato hra, všichni 3 udělají Akademii v prvním kole, každý trochu jinak. Doporučuji se podívat alespoň na začátek, jsou to fakt dobří hráči:

https://boardgamearena.com/archive/replay/220811-1000/?table=293177696&player=84906365&comments=83981814;

Statistiky zahájení lze najít skrz diskusi tady:

https://boardgamegeek.com/thread/2871643/should-you-always-build-academy-r1

 

5.9.2022 02:05:10

Já samozřejmě vím, jak se k ní dostat. Ale na každý na to má. Třeba Lantidi mají smůlu, nemají na to kredity. U Firaks mi zas přijde lepší co nejdříve udělat institut (jinak ho většinou, pokud vůbec, dělám až po 1. akademii). Ještě u pár národů mi to nepřijde tak jasný. S Ivits půjdeš taky asi jinou cestou než dělat hned akademii. A právě mi přijde, že ti to dost zpomalí ekonomiku. Zatím jsem se s tím moc nesetkával, co hraju primárně proti hard botům v apce. Online hry mám zatím jen 2 rozjetý. Sám dělám akademii třeba 2.-3. kolo i podle toho, jaká je situace na mapě / bodování kol. 

Ale právě že je hezký, že tahle hra nabízí hrozně moc variant. A vzhledem k různému setupu a různým frakcím se nedá, podle mě, říci jasná cesta, vždy dělej to a to a budeš úspěšný. Snad mimo toho, aby člověk dobíjel energii, co to jen jde. Jak jsem psal, sám to dělám vždy až do závěru hry.

Edit: Jasně, tady se sešel tech ruda+kik přímo pod teraformační stupnicí, co dá další 2 rudy, tak se to nabízelo. A tím, že Ivits (nesnáším tuhle OP rasu, není divu, že vyhráli jako skoro vždy, zasloužili by nerf) udělali hned v prvním kole federaci a získali další zdroje, tak do akademie šli taky.

Každopádně furt se mám co učit.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

5.9.2022 11:50:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Však jak jsem říkal, není to vždy optimální, ale málokdy je to úplně špatně (pro většinu ras to statisticky vychází solidně, tedy ne horší než běžná zahájení - určitě to může být trochu posunuté, protože to vyžaduje větší skill). Ale nováček si běžně řekně, že to ani není možné, přitom to jde. Samozřejmě jsou i rasy, pro které je to vysloveně špatně (třeba Firaks, Bescods). Nicméně třeba ty Lantidi to také mohou zvládnout, i když zahájení s Institutem vede k lepším výsledkům (ale je potřeba udělat aspoň 3 nové doly). Záleží určitě i na spoluhráčích, pokud se někdo zařízne a moc toho nepostaví, tak ti nemusí dodat dostatečně energie.

Ivits jsou jednodušší na hraní, je potřeba se proti nim trochu opřít. Zabrat jim Gaia planety, vylepšovat dál od jejich Institutu. Pokud hráči začnou vylepšovat svoje počáteční doly tam, kde jsi nedal Institut, tak je to docela zářez a nemůžeš s tím moc dělat. Když člověk hraje za Ivity, tak si uvědomí, jak super je ta Akademii v prvním kole - čerpat 3 energie najednou je velký rozdíl.

5.9.2022 15:49:10

Za Ivits se právě hraje snadno a body skáčí samy, je to hrozně nefér. Ve hře dvou jsou totálně broken, a i ve třech hodně silní. Člověk si tak prostě jede a stejně dá 150+ bodů. Za Lantids se snažím, jak můžu, a stejně pak mám třeba 120 :D Já si nejsem moc jist, jak moc výhodný ten institut u nich je (získáš přes něj max 16 znalostí díky schopnosti a ani ti nepřidává energii jako všem jiným). Snažím se teď zkoušet strategie, kdy jej vůbec nestavím. Ale lepší to není. On i sám autor přiznal, že je nerfnuli moc. Je škoda, že tu nejsou rozdílné setupy pro různý počet hráčů. Lantids jsou nejlepší v plném počtu a nehratelní ve dvou. Ivits zas ve 4 konečně padají mezi ostatní rasy, ale jinak se proti tim skoro nedá hrát. (Na čistou Euro hru je takový zvláštní, že jediný Ivits musíš cíleně blokovat a znepříjemňovat jim to.)

Bescods i Firaks jsem podle popisu nemusel, přišlo mi to za ně hrozně těžký a že patří mezi slabší rasy, ale za obě jsem už pár partií dal a líbí se mi čím dál tím víc. Za Bescods je fakt zábavný hrát, ale chce to skill a zcela změnit uvažování. Ale dal jsem třeba s nimi svých zatím rekordních 56 bodů ze stupnic pokroku. Nebo Bal Taks jsou taky zábavní tím, jak je člověk musí hrát jinak, to samý Gleens.

Ale když si pak vezmeš, jak silný a přitom snadný jsou Ivits, Ambas a Itars (podle mě 3 nejlepší rasy), je těžký proti takovým lidem hrát no.

Ale schválně některou další partii proti UI zkusím s tou akademií v 1. kole, jak se mi to bude páčit. Přeci jen většinu her končím jen mezi 130-150 body (rekord 169 s Xenos), takže jsem jen průměrný hráč a rád objevím i jiný typy otevření.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

5.9.2022 16:16:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Můžeš to ale také obrátit, to že je potřeba hrát proti Ivits také znamená,že jejich herní plán lze narušit. Nejsou sami.Je potřeba také hrát jinak kolem Taklonu (nenechat je moc čerpat,nebo se svým mozkem tu hru rozbijou),Terranum také nemuzez nechat všechny transdim planety. U asymetrický her to často ani nijak nejde,stejně tak nelze všechny rasy vyvážit do všech počtu hráčů a na všechny možné konfigurace mapy. Třeba u Terra Mystici je pro každou mapu udělaná tabulka,kolik bodů si má každá rasa připočíst,aby to bylo zhruba vyvážené.Ale nebere to samozřejmě v potaz bodování na konci kol a hry,takže to nikdy není úplně vyrovnané.Pro turnajové hraní je potřeba aukce.

Zkusil jsem v Appce ty Lantidy proti 2 botům s největší obtížnosti. Bohužel nehrajou úplně optimálně,stejně jsem ale prohrál se 135 body. Neudržel jsem závěrečné bodování,bodovaly se budovy ve federacích a počty sektorů,obojí vyhrál Hadz. 

Nikdy jsem za ně nehrál,chvilku jsem také resetoval mapu,aby pro ně vypadala rozumně (nejdříve se většinou rozhoduje podle mapy,jakou barvu chci hrát),pak koukám na zbytek. Začátek se zdál super,nejdříve institut,pak 4 doly na cizích planetách.Jelikož jsem byl ve skupině 4 planet,v 1.kole federace,ve výzkumu jsem se posunul o 1 na teraformaci(2 rudy) a 2 ve vědě. Bohužel tím dobré zprávy končí. Celkově jsem to s dolama na cizích planetách přepalil,chyběli mi pak na expanzi-měl jsem jen 2 federace. První velký problém Lantidu je nedostatek žetonů,bez boosteru “1 ruda,2 žetony” bych je už nehrál. Dále  byla smůla,že na teraformaci byl 12b žeton federace-potřeboval bych nějaký,který bych mohl otočit na technologii či úroveň 5. Ve hře jsem udělal chyby za 10-15 bodů.Kdybych hrál  perfektně a udržel na konci někde 1.misto,tak by to na vítězství mohlo stačit.

6.9.2022 17:54:30

Což by bylo furt 150. Za Ivits jsem hned v první hře dal bez většího přemýšlení 168 VB proti Automě. Za Lantidy jsem to zkoušel už asi 5x s hard boty a nikdy nedal přes 140. UI jinak hravá jak kdy, ale už několikrát dala 160+ (s Ivits, Ambas, Itars a Bescods).

Mně nejvíc sedí asi Xenos, ti jsou dost příjemní na ovládání, dal jsem to za ně teď v mém prvním živém hraní na BGG.

Ono dejme tomu 10 ras ze 14 je slušně vybalancovaných, já prošel už desítky diskuzí. Jen zejména Itars a Ivits jsou OP a Lantids proti slabouncí. Ale hru miluju, tak se to snažím tak brát. Furt je to jen hra. ALE mé autistické já by chtělo, aby byl balanc ještě o stupeň lepší.

Edit: aukce jsou dost náročný pro lidi, co to nehrají denně. Moc se mi tohle řešení nelíbí, ale vím, že se to tak dělá. Viděl jsem pár turnajů v TM. 

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

6.9.2022 18:17:24 | Upraveno autorem (porovnej)

No 10-15b bylo jen ze hry,jak jsem hrál,1.misto  by pro mě bylo +12 a -6 prvního, to je 33 bodů relativní rozdíl. Sice by to pořád ještě nestačilo, ale jen o 3b(Hadz měli 171). Ale moje strategie určitě nebyla optimální,setup také úplně ne. Bohužel trpí tím, že na druhé straně jsou Terrani, kteří jsou dost univerzální, člověk se tak nenaučí hledat vhodný setup pro Lantidy,ti v každé hře určitě nejdou.

6.9.2022 20:09:52

Vybíráme z Bazaru

Talisman : Lesní království CZ (rozšíření)
Talisman : Lesní království CZ (rozšíření)
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas