Gaia Project: Galaxie Terra Mystica

xxxxxxxxxo hodnoceno 120x (Seznam vlastníků)

Gaia Project: Galaxie Terra Mystica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Helge Ostertag
Jens Drögemüller
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Gaia vs terra mystika


Ahoj co je lepší? Je tu nekdo kdo hral obě? Rozmejslim se kterou koupit. Predem moc děkuji za názory ????
21.1.2020 13:18:17

..

Gaia je viac vyladená a menej náročná na počet hráčov a zatiaľ bez rozšírení, tera mystica ma lepšie spracovanú tému a je až pre 5 hráčov , ak ti nezáleží na téme a nechceš to hrať v piatich ale naopak v menšom počte ber gaiu

21.1.2020 13:56:12

podľa chuti
Hry sú si vo svojej podstate podobné.

gaia je odladenejšia, vymazlenejšia v detailoch akcii aj v samotnej konzistencii hrania. Iné tu je hlavne: modulárna mapa, vylepšenie cultu tracku v podobe research tracku - bodovanie za postup na research tracku, možnosťž pridávania energie. Gaia je tiež o kúsok náročnejšia a tématický je zasadená do vesmíru.

Terra je vo fantasy kabáte a funguje veľmi dobre, prvé rozšírenie jej síce moc nepridalo na kráse, za to teraz vyšlo druhé rozšírenie a to jej naopak veľmi pomohlo + pridalo ďalšiu mapu (dve) a funguje to skvele.

Mne osobne viac vyhovuje fantasy háv, troška nižšia náročnosť a vďaka rozšíreniu obchodníkov, ktoré hru zdokonalilo, je to pre mňa TM.

Pri týchto dvoch hrách sa treba poradiť so skupinou s ktorou hru budete pravdepodobne hrávať a zhodnúť sa na téme a náročnosti, sú to v skutočnosti dva najväčšie rozdiely a kopec menších ale tiež kvalitných rozdielov.


Pravda zabudol som:
Gaia je ozaj vhodnejšia ak ste častejšie 2,3 na hru.
Terra je fajn v 4.

inak:

https://www.dicetower.com/game-video/gaia-project-vs-terra-mystica-bryan

https://mavengames.co.uk/terra-mystica-vs-gaia-project/

https://boardgamegeek.com/thread/1884342/terra-mystica-vs-gaia-project


21.1.2020 13:56:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Ešte...

... čo môže, ale nemusí byť podstatné, je skutočnosť, že Gaia má aj celkom vydarený oficiálny sólo mód (aspoň tak sa mi zdalo z videa).

21.1.2020 16:46:36

Herni skupina a obtiznost
Ja bych spise volil pro zacatek TM - ono nez si clovek ohraje tech 14 narodu tak to trva ... minimalne 14 her. A pak je k tomu dalsich 6 v rozsireni a dalsi mapy, minirozsireni, rozsireni obchodnici (ktere uz ale hru komplikuje a opet pro zacatek bych ho spise vynechal).
A teprve pak bych sel do Gaia - protoze ta hra je prece jen o trochu komplikovanejsi a zacatecniky by mohla spise odradit.
Terra je v tomhle prece jen pristupnejsi.

Jinak souhlasim, ze Terra je nejlepsi pro 4-5 (pripadne i 3 hraci) a Gaia je podle mne ideialni ve 3 (delkou hry) ale je dobra i ve 2 nebo ve 4 (solo mod jsem nezkousel).

22.1.2020 00:28:14

ohrani Terry
Po ohrani Terry nez kupovat rozsireni,je lepsi ji prodat a koupit Gaiu,vyjde to podobne:-) Narody jsou jeste variabilnejsi,plno veci,co pridala Terre rozsireni,jako hra v poradi pasovani a ruzna bodovani na konci hry,je uz v zakladu.Mapa je modularni,tedy dalsi desky take nepotrebujes. Ta hra je proste kompletni.
Herne je nejvetsi rozdil krome o trochu vetsi narocnosti v tom,ze v Gaie se tolik nezarezava(ale interakce je tam porad dost).Jestli chces vic "zlou" hru,tak ber Terru.

24.1.2020 12:45:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Terra
ber jako hodně subjektivní:

terry mám odehráno strašně (STRAŠNĚ). Bohatě mi stačí základ, rozšíení oheň a led nebrat - to se dle mého naprosto nepovedlo. Na obchodníky se chystám. Gaiu jsem hrál asi dvakrát a jako proč ne, ale terra je terra. To je jak šachy. Můžeš to hrát pořád dokola a pořád je co řešit a baví... a baví... a baví...

edit: a asi jako jednoho z mála mě baví fakíři - podstatně více, než nomádi ;-/

24.1.2020 14:11:34 | Upraveno autorem (porovnej)

:-)
Hral som obe dve, terra je Terra, je proste tematicky lepsia a s rozsireniami ovela viac lepsia celkovo vo vsetkych smeroch, ako gaia

24.1.2020 16:01:02

gaia
Teda vůbec se nemůžu rozhodnout :-D, budem hrát s přítelkyní ve dvou, občas ve víc. Jak jsou na tom v Gaie ty národy jsou hodně rozdílné ? Jak je to třeba se znovuhratelností ? Díky

6.2.2020 23:47:03

herní doba
Za jak dlouho se to dá ve dvou dohrát ?

6.2.2020 23:47:43

goldy
Nehrála jsem ani jednu, takže na herní dobu nedokážu odpovědět.., ale třeba ti v rozhodování pomůže i trocha statistiky. Pokud říkáš, že plánujete hrát primárně ve dvou, tak na BGG:

Terru Mysticu nedoporučuje hrát ve dvou 313 lidí z 635, tedy 49,3 %.

Gaiu nedoporučuje hrát ve dvou 21 lidí z 263, tedy pouhých 8 %.

Vzorky jsou oba dostatečně veliké, aby to už o něčem vypovídalo..

My hrajeme všechny hry jen ve dvou s přítelem, a Gaia na mě momentálně čeká v obchodě O:)

7.2.2020 09:39:57

goldy
Herní doba se těžko odhaduje, když nevím, jak rychle hrajete, ale na prvních pár her počítej tak 2h na čisté hraní. Pravidla aspoň hodinu, pokud znáte Terru, tak míň.
Znovuhratelnost je nekonečná - a) rasy jsou rozdílnější než v Teře b) mapa je náhodná c) umístění technologií je náhodné.
Jak se v Teře můžeš naučit správná "zahájení" za každou rasu, tak v Gaie tohle nefunguje, pokaždé to musíš vymyslet znovu.
Budete-li hrát primárně ve 2, tak ber určitě Gaiu. Terra ve 2 funguje fakt špatně, v tomto počtu je vysloveně škoda ji hrát, když ve 4ech je tak skvělá. To už je lepší, aby každy hrál za 2 rasy:-)

8.2.2020 01:25:52

Vybíráme z Bazaru

Yohei KS + Miniature
Yohei KS + Miniature
Akt. cena: 990 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas