nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Frontline General: Spearpoint 1943

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: karetní hra, válečná
Čeština:
Vydavatelé: Collins Epic Wargames
Autoři: Byron Collins
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Čelní Německé tanky se blíží k přední linii. Všichni na svá místa - Desátník Grabowski, velitel obsluhy 75mm děla dává pokyn k palbě a do prostoru německých jednotek dopadá hustá dělostřelecká palba. Nikdo netušil, že zde padl první výstřel velké bitvy a že zde také padne, a za jiných okolností, i výstřel poslední ...

Frontline General: Spearpoint 1943, je karetní hra pro dva hráče, která se zaměřuje na frontové boje s jednotkami, které se válečných akcí reálně účastnili. Každý z hráčů bojuje za jednu ze stran konfliktu 2. světové války - za spojeneckou a nebo za německou armádu. Jednotky, se kterými je možno hrát, odpovídají nasazeným jednotkám během roku 1943 - dělostřelectvo, tankové jednotky. odstřelovači, letectvo, pěší divize.

Balení hry obsahuje: 

 • karty jednotek (spojenecké a německé) - na jednotlivých kartách můžete najít bodové ohodnocení jednotky, hodnoty obrany, seznam zbraní, hodnoty poškození, identifikace do jaké linie může být jednotka přiřazena atd.
 • příkazové karty - poskytují hráčům vylepšení jednotek a různé bonusy pro hru
 • karty poškození - určuje hodnotu a způsob poškození pro příslušnou jednotku/y
 • 4 kostky

Hru je možné hrát formou, která je zakončena standardním vítězstvím a nebo je hráčům umožněno hrát situační scénář (v současné době je volně ke stažení 9 scénářů).  Také jsou k dispozici doporučené varianty seznamů jednotek, se kterými je možné hru začít  (a to pro každou stranu konfliktu).

Cílem standardní hry je

 • získat alespoň 51 vítězných bodů (za každou zničenou jednotku získáte příslušný počet bodů)
 • obsazení soupeřových pozic

Cíl hry, kdy je hrán příslušný scénář

 • je specificky určen v popisu scénáře (např. německý hráč musí získat 75 bodů, případně obsadit soupeřovy pozice. Oproti tomu spojenecký hráč musí zničit všechny 8.8cm FlaK kanóny).

Na počátku každé hry si hráči zvolí jednotky, které se zúčastní konfliktu (případně se inspirují doporučenou variantou ze seznamu jednotek). Hra probíhá na bojišti, kterou má každá strana rozdělenu do 2 bojových linií (přední a obranná). Hráči postupují hrou v následujících fází:

 1. přiřazení jednotek na bojiště - toto hráči provádějí simultánně (souběžně) a spočívá v nasazování jednotek, posádek, letectva atp. do příslušných linií
 2. bojová fáze - pro každou jednotku na bojišti je možno určit cílovou jednotku útoku podle pravidel (schopnost zaútočit na příslušnou jednotku, omezení, do jaké linie může útočit apod.)
  útok je vyhodnocen pomocí karet (karta jednotky, příkazové karty, karty poškození) a kostek
  pokud je jednotka zničena, získává útočník příslušný počet bodů
  v případě, že jednotka obsahuje také posádku, je vyhodnocen její stav po útoku (zda přežije apod.)
 3. dobírání karet - každý z hráčů si dobere podle pravidel příkazové karty a karty jednotek

Shrnutí: Frontline General: Spearpoint 1943 je jednoduchá a velmi zajímavá wargame s určitým podílem náhody (který je dán házením kostkami a dobíráním karet) a s mírně nevyváženými jednotkami - spojenci disponují slabšími jednotkami. Bojiště nemá podobu nějaké desky či plánu, ale je zde pojato abstraktně - pouze dvěma liniemi.

Poznámka na závěr: Rozšíření Frontline General: Spearpoint 1943 Village and Defensive Line Map Expansion přidá plán - terén, budovy a další komponenty pro lepší hratelnost. To hře dodá větší pocit reality.

Autor: Hyman