Francis Drake - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Eagle Games
Kayal Games
Autoři: Peter Hawes
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Mohl by někdo poreferovat o této hře? Uvažuji o ní, zejména pro její úžasný vizuál.
12.2.2014 12:43:43

Pořád žádné dojmy?
Furt nikdo?

3.7.2014 10:51:55

Marabu
Mrkni na druhý web, tam je o tom sáhodlouhá debata.

3.7.2014 11:06:39

super
Táto hra je vynikajúca. A ako čerešnička na torte sú komponenty, spracovanie a krabica. To je proste krása. Nie len že hra a jej mechanizmus fungujú fantasticky, ale ešte aj uloženie komponentov je vyriešené na špičkovej úrovni!

21.7.2017 20:38:08

FD
velmi paradna ceresnicka, skoda, ze s rozsirenim uz nemas kam dat dalsiu bednicku pre 6-teho hraca :-)

21.7.2017 22:13:59

Souhlasím
Souhlasím s vámi, jenom je třeba mít napaměti, že je ta hra určena pro větší počet hráčů, 4 lidi jsou minimum a osobně bych řekl, že 5-6 je ideál. Problém je v tom, že část nákupu ta hra s počtem hráčů omezuje skvěle, ale při cestování je zbytek mapy už strašně prázný a prakticky nedochzí k žádnému konfliktu. Škoda stačilo využít stejnou mechaniku jako u verze pro 2 hráče kdy se omezí počet míst kam se dá dojet. Jinak za mne super hra, škoda, že se na stůl nedostává příliš často.

22.7.2017 08:49:45

Trošku jiný názor
Hru jsem nějaký čas vlastnil, ale prodal jsem ji. Je pravda, že je co se týče designu fantastická a hodně povedená. O herní části tak přesvědčený nejsem. Vadili mi na ní 2 věci:
1) Obsluha hry - podle mne obsluha hry převažuje nad vlastním hraním a zážitkem ze hry.
2) Nevyváženost mechanismů získávání bodů - k úspěchu ve hře hlavně stačilo sbírat suroviny a nebýt výrazně pozadu v jiném kritériu. Ani nebylo nutné sbírat body za nejlukrativnější místa.

Je to jen tak ve stručnosti, nemám teď čas to nějak výrazně rozvádět. Byla to jedna z her, kde po prvotním nadšení následoval pocit průměrnosti a pocit, že existuje mnoho mnohem lepších her.

22.7.2017 09:06:28

kren
Může být, nicméně vůbec nechápu co myslíš tím prvním bodem. Se surovinami máš víceméně pravdu, ale není to tak jednoznačné vše závisí na všemv 5-6 lidech je dost obtížné se dosta na zboží, zvlášte když se blbě rozestaví nákupní žetony. Právě pro to, že to zboží chce každý nakonec třeba přeskočíš něco co ti pomůže v dlších aspektech. Už jsem se účastnil několika her, když zboží jednoznačně nezvítězilo. Jak ale říkám, všechno jde ruku v ruce s počtem hráčů a pro mne je ta hra jednoznačně pro 5-6, pak je docela těsno při dobývání a získat sety zboží je daleko obtížnější.

22.7.2017 09:18:40

presne tak
ako bolo napisane, ta hra je dobra priam vynikajuca pri 5 a 6 hracoch. Pri tom pocte suroviny hru nevyhravaju a hlavne sa k nim nedostanes ak mas aspon trosku agresivnych protihracov co nehraju svoj solitaire, alebo ak neobetujes zisk inych bodov. Hlavne netreba zabudat na bonusy za utok na vsetky tri typy miest za kolo: mesto, pevnost a lod - to je ovela prinosnejsie, ako suroviny + samozrejme spanielske lode su viac ohodnotene s rozsirenim :-)

22.7.2017 13:41:56

Ad obsluha hry - podrobněji
... teď jsem přijel domů, tak mám trošku víc času napsat, co jsem myslel tím, že obsluha hry převažuje nad zážitkem.
Hra se skládá ze dvou fází:
1) Příprava na plavbu.
Jednotliví hráči postupně procházejí přístavní ulicí a získávají zásoby a podporu pro svou následující plavbu. Za mne je tato část hry vynikající a je správně frustrující rozhodovat se, jestli nějaký zdroj přeskočit, abych byl u toho, co potřebuji jako první. To co přeskočím už totiž nemůžu získat a nemůžu se vrátit - cesta ulicí je jen jednosměrná. Je to vždycky boj a člověk musí mít pevné nervy a navíc, kdo je první na konci ulice, tak taky jako první vyplouvá. Tématicky vynikající a přímo jsem se vždycky vžil do role kapitána, který chystá svou loď, získává zásoby a najímá posádku na dlouhou plavbu.

2)Vlastní mise.
Z vlastní mise jsem už tak nadšený nebyl a čím jsem hru hrál vícekrát, tak tím se mi tato fáze ohrála a výsledkem byl pocit ne z plavby a dobývání nových uzemí nebo obchodu ale spíš jen pocit umístit disk, sledovat disk, číslo disku, zbytečný disk atd. Je to prostě jen postupné skryté pokládání disků, pak vyhození přebytečných disků a pak pořád dokola řešit všechny jedničkové disky, pak všechny dvojkové disky, pak trojkové disky, atd. atd. Vůbec jsem právě pro tu obsluhu disků neměl pocit, že někam pluji a něco dobývám. Proto jsem psal, že obsluha vítězí nad tématem.

A poslední věc co mi vadí je, že se jedná o tři plavby a prakticky se třikrát dokola dělá naprosto totéž. U mnohých her, i když nevyhraju, mám dobrý pocit z tématu, pestrosti a atmosféry hry. U téhle hry jsem měl na konci pocit z totálního "přediskování" a téma Francis Drake a jeho výpravy šlo nějak mimo mě.

Tím nechci říct, že je to špatná hra se špatnými mechanismy a nádherným kabátem. To rozhodně ne. Hra funguje velice dobře, obzvlášť, jak už tady bylo dřív zmíněno, především v plném počtu hráčů, ale nějak pro mne mechanismy a obsluha disků přebily zážitek z tématu.

22.7.2017 17:14:03

Žádné nadšení
Hra vypadá nádherně a už proto jsem rád, že jsem si ji mohl zahrát. Můj dojem ale není úplně pozitivní. V první fázy se umisťují disky. Ve druhé fázy - taky se umisťují disky. Pořád se někam umisťují nějaké disky - a to je tak všechno, co jsem si z hraní odnesl.

22.7.2017 17:56:04

disky
No, mozno si jeden z tych modernych hracov, co potrebuju miniatury :-) teraz je taka doba, nie su minis, hra nestoji za nic :-) a cim viac figuriek a cim su vacsie, tym je hra "lepsia" (Blood rage, Gloomhaven…).
Prve disky su panacikovia, kludne si ich nahrad figurkami. Druhe disky su lode, kludne si ich nahrad malymi lodickami.
Vsimol si si, ze sposob a strategia umiestnovania prvych "diskov" a druhych "diskov" su uplne rozdielne?

23.7.2017 20:56:00

@Wuuduu
To jsi špatně pochopil. Mě nevadí disky jako herní komponenty. Ať už by to byly čtverečky, figurky nebo lodičky je to jedno. Mě prostě ten mechanismus, který sice funguje, přebil zážitek z dobývání a objevování. Obsluha toho mechanismu umísťování, odhalování, odstraňování nepotřebných a procházení disků podle čísel kazila zážitek ze hry. U jiných her mám pocit, že mechanismus zapadá do tématu hry u této hry mi to tak nepřipadalo a měl jsem u toho objevování pocit že obsluha toho mechanismu přebíjí to, co má ten mechanismus představovat - tedy kdo bude první u dobývaných území.

Jak už jsem psal, první fáze hry procházení přístavní ulicí - paráda. Druhá fáze hry dobývání území - pro mne o ničem a jak psal Enzo - výsledný pocit, jen nějaké přemísťování, umísťování a odstraňování disků s čísly.

24.7.2017 13:04:56

disky
hral si Forbidden Stars? Tiez tam umiestnujes disky a predstavuju "rozkazy / orders" :-)

Vo Francisovi mozu predstavovat poznamky kapitana lode v jeho denniku napr. a na mape, co ma polozenu na stole (presne ako herna doska) a planovanej trase, odkial kam sa plavit. A je to aj dost realne, kedze ziadna elektronika vtedy este neexistovala a nejako si tu cestu naplanovat museli :-)

To je len opis mojej predstavivosti, samozrejme :-)

24.7.2017 13:55:31 | Upraveno autorem (porovnej)

hmm
Hmm asi chápu co tím myslíš, mě se tedy líbí obě části té hry. Každá má jiné napětí a i ta druhá, i když jde vlastně jenom o blafování stojí za to. Nicméně druhá se dost odvíjí od toho kdo si co sebou nabral. V druhé části se dá docela příjemně škodit tím, že dle zásob a dojezdu se dá odhadovat kam chtějí protihráči jít a třeba jim před jejich umístění ještě nějaké políčko vyfouknout. V tom případě je ale potřeba sledovat ostatní hráče a ač se tahle fáze může zdát, že na tom vlastně nesejde tak ten škodící element tam je. Je fakt, že toto již vyžaduje trošku soustředění a ne jenom rychlé odhazování těch disků.

Takže za mne záleží na osobních preferencích, mě se líbí obě části té hry.

S druhým bodem víceméně souhlasím. Po každém kole se prakticky všechno resetuje a jede se 3x prakticky to samé. Zde je škoda, že si do další fáze člověk nenese nějakou "speciální abilitu" nebo "zkušenost" a hra to ani nijak neodráží. Přechod z prvního do druhého kola a z druhého do třetího by se dal asi ještě vyladit, ale jako jinak ta hra funguje ve větším počtu hráčů opravdu dobře.

24.7.2017 16:57:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Descent: Bonds of the Wild, nové, angl.
Descent: Bonds of the Wild, nové, angl.
Akt. cena: 1600 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas