Fotosyntéza - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost, Abstraktní
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Dino Toys
Asmodée Editions
Blue Orange Games
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Hjalmar Hach
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

V malém lese plném života spolu soupeří několik druhů stromů o možnost vyrůst a rozmnožit se. Koruny majestátních stromů pohlcují sluneční světlo a zároveň vrhají stín na menší stromky. A kdy jejich životní cyklus doběhne konce, vracejí se v podobě živin do půdy, ze které vyrostou nové stromy a rostliny.

Ve hře Photosynthesis se hráči starají o stromy, které soupeří s ostatními stromy o sluneční světlo a úrodnou půdu. Hráči užívají světelné body a provádějí své stromy celým jejich životním cyklem – od semínka až k majestátnímu stromu. Cílem hry je dosáhnout co největšího růstu stromů dřív, než slunce třikrát oběhne herní plán. Hráči sbírají bodovací žetony za velké stromy. Hodnota žetonů závisí na úrodnosti půdy, kde strom vyrostl.


Příprava hry:

Herní plán se položí doprostřed stolu. Každý hráč obdrží desku hráče, 1 světelný žeton, 6 semen a 14 stromů (8 malých, 4 střední a 2 velké) druhu, který je znázorněn na jeho hráčské desce, a umístí je na ni na vyznačená místa (nadbytečné komponenty pak poblíž ní – ty má ihned k dispozici). Bodovací žetony každé ze 4 barev se poskládají na sebe v sestupném pořadí (nejvyšší číslo vždy nahoře) a umístí se vedle hracího plánu. Nejmladší hráč si vezme žeton začínajícího hráče. V pořadí hráčů pak umístí každý hráč jeden ze svých dostupných malých stromů na pole na vnějším okraji herního plánu. Pak v opačném pořadí umístí hráči druhý malý strom, rovněž na vnější pole. Nakonec se na herní plán umístí slunce. Žetony slunečních oběhů se poskládají na sebe v sestupném pořadí a umístí vedle hracího plánu.


Průběh hry:

Hra se skládá ze 3 herních kol (oběhů slunce). Každé herní kolo (oběh slunce) se skládá ze 6 malých kol (pozic slunečního kotouče). A každá malé kolo se skládá ze dvou fází:

  1. Fáze fotosyntézy: Na začátku této fáze posune hráč s žetonem začínajícího hráče sluneční kotouč ve směru hodinových ručiček (s výjimkou prvního kola). Každý hráč obdrží v závislosti na pozici slunce světelné body za každý strom, který není ve stínu jiného stromu (větší strom přináší více bodů). Stromy vrhají stín na stejně velké nebo menší stromy, které nacházejí ve vzdálenosti 1 pole (malý strom,) 2 pole (střední strom), či 3 pole (velký strom). Stromy stíní i stromům svého druhu.

  2. Fáze životního cyklu: Jakmile si hráči započítají světelné body, provede každý z nich postupně jeden svůj tah. Během něj každý hráč provede libovolný počet níže uvedených akcí, za každou však musí zaplatit určitý počet světelných bodů. Hráč může během tahu aktivovat jedno a totéž pole pouze jednou. Dostupné akce jsou:

    • Nákup: Hráč může koupit semínka a stromy libovolné velikosti ze své hráčské desky, přičemž v daném sloupci musí postupovat od nejlevnějších po nejdražší. Zakoupené kusy přesune vedle hráčské desky a jsou nyní dostupné.
    • Vysemenění: Za jeden světelný bod může hráč umístit jedno z svých dostupných semínek na prázdné pole v okolí svých stromů. Velikost stromu určuje, jak daleko lze umístit semínko.
    • Růst stromu: Hráč může nechat vyrůst semínko nebo strom, ale vždy jen o jednu úroveň. Nahrazené stromy a semínka se přesunou z herního plánu na nejhořejší volné pole v příslušném sloupci na hráčské desce. Pokud není pole volné, je kus vyřazen ze hry.
    • Odebrání velkého stromu: Hráč ukončí životní cyklus velkého stromu, odstraní jej z herního plánu a obdrží za něj bodovací žeton, který odpovídá úrodnosti (barvě) pole, na němž strom vyrostl. Pokud není tento žeton k dispozici, lze si vzít žeton nejbližšího nižšího typu. 

Po zahrání všech hráčů končí malé kolo a žeton začínajícího hráče se posune po směru hodinových ručiček k dalšímu hráči. Pokaždé, když slunce dokončí celý oběh kolem herního plánu, odhodí se vrchní žeton slunečního oběhu.


Konec hry:

Hra končí, jakmile slunce 3× oběhne herní plán. Každý hráč sečte vítězné body na bodovacích žetonech a přičte k nim 1 vítězný bod za každé své 3 zbylé světelné body. Hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů vítězí.

Autor: chejnik

Rozšíření hry (1)

Photosynthesis: Under the Moonlight (2020)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 2 - 4 hráči

Celkové hodnocení: oooooooooo (hodnoceno 0x)

Další názvy této společenské hry

Vybíráme z Bazaru

Zombicide NPC-1
Zombicide NPC-1
Akt. cena: 606 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas