nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Formace

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: neuvedeno
Herní doba: 30 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, logická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Igra
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1989
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Prach na bojišti se dral pěšákům do hrdel a bránil jim v postupu. Dívali se ustrašeně jeden na druhého a neustále po očku kontrolovali, jestli jsou jim jejich druhové stále po boku a drží formaci, ve které byla jejich taktická výhoda. Navzdory prachu pomalu postupovali vpřed. Najednou se jako sekem meče formace roztrhla a zatímco část pěšáků postupovala dále vpřed, menší část zůstala stát na místě jako přikovaní. Bez ohledu na prach měli oči doširoka otevřené a z nich mohl tichý pozorovatel vyčíst strach. Vtom jim do zorného pole vešel ten, který je paralyzoval už na dálku, kdy jeho přítomnost jen tušili. Jediný obrovský svalnatý muž oděný jen v hrubých lněných kalhotách s hrozivou kovovou maskou, která mu zakrývala tvář. V rukou držel děsivou sekeru, jejíž ostří bylo pošpiněno krví. Pomalu, ale s děsivou určitostí, se blížil vpřed. Pěšáci zoufale koukali na ten děsivý zjev a když zaznamenali pohyb za sebou, bylo již pozdě. Nepřátelské pěší jednotky byly už příliš blízko a s pěšáky rychle udělaly krátký proces. A na bojišti bylo zase ticho a příšerná postava Kata se pomalu sunula bojištěm za dalším krveprolitím...

Ve hře Formace se dva hráči ujímají identických armád a v boji podobném šachové hře se snaží zajmout jednu ze dvou nepřátelských figur Vladyků, čímž ve hře zvítězí.

Příprava hry je také podobná šachové partii - složení hrací desky a rozmístění figurek na ní jednodušší být asi nemůže a hra je během minuty připravená k partii. Každý hráč má několik figur, z nichž většinu tvoří Pěšáci (nejslabší jednotka, omezený pohyb, ale možnost držet se s dalšími Pěšáky ve formaci a hýbat se a útočit zároveň), Kati (jednotka, jejíž hlavní silou je znemožnění pohybu ve svém kvadrantu hracího pole), Hejtmani (jejich počet je určuje spíše k podpůrné roli, ačkoliv jsou jednotlivě silnější a pohyblivější než Pěšáci) a Vladykové (užitečná jednotka, jejímž zajetím ale končí celá hra).

Hrací plán je rozdělený na 12x12 polí a dále na 3x3 kvadranty (takže každý kvadrant má 4x4 pole). Kvadranty jsou zásadní pro strategii celé hry. Nejen že Kati fungují pouze na cizí jednotky ve stejném kvadrantu, ale pohyblivější jednotky (Hejtman, Vladyka) jsou omezeni hranicemi kvadrantů a ačkoliv se v rámci jednoho mohou pohybovat volně, do vedlejšího kvadrantu mohou vstoupit jen z pole, které s ním bezprostředně sousedí. Hra tak staví na hlavu principy šachu, protože hrací deska je díky tomuto pravidlu výrazně větší a možností kombinace je výrazně více.

Důležitou součástí hry je formace, útvar, který dal hře jméno. Pokud se pěšáci jednoho hráče nacházejí v rovné linii (vodorovné, svislé nebo i diagonální), je povoleno s nimi hýbat najednou a je dokonce možné pomocí tahu s formací zajmout více nepřátelských figur. Při porušení formace ale tato výhoda zaniká a jednotlivý pěšák je bezkonkurenčně nejslabší figurou hry.

Vítěztví dosáhne hráč, kterému se podaří zajmout nepřátelského Vladyku (jednoho ze dvou), což je - zase v rozporu s šachem - hra se zajícem, protože oproti šachovému králi má Vladyka lepší možnosti pohybu a navíc má každý hráč hned dva.

Autor: ggoblin

Vybíráme z aukcí

Arkham Horror LCG: Dream-Eater kampaň
Arkham Horror LCG: Dream-Eater kampaň
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>