Fallout - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Post-apokalypsa
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Andrew Fischer
Nathan I Hajek
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Názory

Tak co jaké jsou vaše první dojmy z oznámení? Těšíte se? Zklamáni? Díky za reakce... :)

I když mě osobně některé věci trošku děsí, tak se ve směs těším... očekávám že FFG nepromešká možnost takové velké kulturní značky :)
12.8.2017 20:41:19

Tahle hra je porouchaná.
Po shlédnutí dalšího kompletního gameplaye a pročítání diskuzí na BGG musím říct, že ač jsem se snažil najít nějaký důvod, proč si tuhle hru pořídit, v tuhle chvíli ho opravdu nevidím.

Krom problémů, které už jsem uvedl v předchozím příspěvku, bych dodal, že všeho kromě questů je ve hře zoufale málo - dílků mapy, zbraní, zbroje, variant nepřátel, variant předmětů a hlavně scénářů a karet agendy. U těch se ještě na chvíli zastavím, protože ty celou hru totálně pohřbívají.

Pro ty, kteří netuší, o co se jedná, tyto karty dostáváte za splněné questy a body za splněné podmínky na kartách určují vítěze hry. Problém je jednak v tom, že těchto karet je málo, ale hlavně v tom, že variabilita je naprosto směšná. Například ve hře tří hráčů se používá pouhých 19 karet agendy a celých 14 z nich (7 za každou frakci) má jako podmínku, že získáte tolik vítězných bodů, o kolik je jedna frakce lepší než druhá. Jenže potíž je v tom, že jelikož jsou všechny questy ve hře společné, vy vůbec nemáte žádný způsob, jak zaručit, že frakce, za kterou hrajete, ty body vůbec získá. Protože vy sice rozjedete quest, ale dokončí ho jiný hráč, který hraje za protistranu a vy s tím nemůžete vůbec nic udělat.

A těm z vás, kteří o hře uvažují jako o hře pro jednoho, prozradím, že ve hře pro jednoho se používá pouhých 11 karet agendy z nichž 8 má opět jako podmínku vítězství jedné z frakcí. Vtip je v tom, že karty agendy, které nemáte v ruce se otáčejí po tahu hráče k aktivaci monster a ve chvíli, kdy karty dojdou a balíček se zamíchá, tak ta z frakcí, která je na tom hůř, získává při hře jednoho hráče automaticky jeden bod. A pokud máte v ruce 4 karty agendy, což je maximum, které můžete v ruce mít, zbývá vám pouhých sedm tahů, než se vám druhá frakce opět o jeden bod přiblíží. A když zjistíte, že těch vítězných bodů potřebujete 11, tak pokud budete chtít vyhrát, tak si hru pořádně nevychutnáte, protože vás bude tlačit čas.

Viděl jsem gameplaye za jednoho, dva i tři hráče a z mého pohledu tahle hra nefunguje dobře v jakémkoliv počtu (ve 4 jí nedoporučují hráči na BGG). Tohle je nejspíš jen pro opravdové fanoušky.

22.12.2017 21:58:38 | Upraveno autorem (porovnej)

MalcolmReynolds
Tak to jsi mě nepotěšil :+).
Dvě zamilované hry z pc ,Fallout a Jagged Allience a ani u jedné netuším jak dopadnou ?

22.12.2017 23:25:10

Fanoušek
Tak jestli jsi podobně jako já fanoušek prvních dvou dílů, tak ti ta hra asi moc neřekne. Já jsem sice třetí díl dohrál dvakrát, ale naposledy před zhruba sedmi lety a moc si ho už nepamatuju, takže mi jména lokací, postav a monster skoro nic neříkala. Ale jestli jsi fanoušek třetího a hlavně asi posledního dílu, mohlo by se ti to líbit. Ony ty úkoly jsou (kromě toho, že jsou bohužel společné) opravdu tematické a hodně zajímavé. Nevím ale, jak je to s variabilitou u vedlejších úkolů, protože jeden z nich byl ve všech třech videích, co jsem viděl a další dva ve dvou.

Každopádně průměrná známka na BGG je momentálně 7,80 a když čte člověk hodnocení, zjistí, že průměrná známka u fanoušků posledních dílů je zhruba kolem 9, zatímco průměrná známka od ostatních je přibližně kolem 6,5. A podobné jsou v tuto chvíli i recenze. Fanoušci hru vynášejí do nebes, zatímco ostatní recenze jsou docela dost kritické (jednu videorecenzi bych rovnou nazval nemilosrdnou).

V nejzajímavějším názoru, jaký jsem zatím na hru četl, bylo napsáno, že se nejedná o hru z postapokalyptického prostředí, ale že se jedná o hru podle videohry z postapokalyptického prostředí. A tak je k ní asi potřeba přistupovat.

23.12.2017 06:49:45 | Upraveno autorem (porovnej)

fallout
Osobně pouze první a druhý díl ,třetí jsem zkusil ,ale 3d už není pro mě.
Nazval bych se "old school player turn-based strategy " :+)

23.12.2017 10:57:57

FO
Fallouty jsem hrál na PC a konzoli úplně všechny, takže o tomhle furt přemýšlím a asi ze zvědvosti nakonec s bratrem zkusím a pošlu dál. Naposled jsem hrál Fallout VR, tak to snad ještě bude v paměti. :)

4.5.2018 11:35:28

dojem z hry
ahoj,

mám otázočku, silne uvažujem, že si tuto hru kúpim. Mám rád príbehové hry a toto vyzerá, že má túto časť hry vyšperkovanú. Sú tie mechaniky v hre naozaj také zlé, žeby to pokazilo celý dojem z hrania? Mám doma Arabské noci, čo mi celkom príde, že je to viac menej stejné. Tiež je interakcia s hráčmi len v tom, že si navzájom čítame príbehy a to nás v arabských nociach bavilo. Hlavne ta škodaradosť, keď protihráčovi nevyjde čo chcel. Nejde mi ani tak o to, či niekto vyhraje, alebo prehraje. Skôr o ten príbeh počas tých dvoch hodín čo sa to hraje.

ďakujem za názory

Ladislav

20.7.2018 14:32:21

recenze SUASD
Tahle recenze přesně vystihuje moje pocity a potvrzuje obavy podobně jako u Zaklínače (což tam taky zmiňují).

https://www.youtube.com/watch?v=v8xue0JDT7Q

20.7.2018 14:56:29

...
Tak treba povedať, že na rozdiel od zaklínača, sa táto hra dá hrať v 1 alebo 2 hráčoch. A v nich si myslím, že bude dobrá, lebo nie je dôvod, aby nebola. Ale v 3-4 hráčoch to skrátka nie je pre hráčov amerytrashu, lebo hra má minimum vzájomnej komunikácie a interaktivity.

A to je problém, lebo veľa ľudí čaká hru pre 3-4 hráčov a sú sklamaní. Ja čakám hru pre 1-2 hráčov a myslím, že mi ako fanúšikovi žánru prinesie to, čo má, hodiny zábavy.

20.7.2018 15:02:11

Ludomyl
Promin, ale co je tohle za argument?

(...)v 1 alebo 2 hráčoch. A v nich si myslím, že bude dobrá, lebo nie je dôvod, aby nebola.

Je mozne, ze je to dobry soliter, ale kvuli tomu deskovky nehraju. To si radsi prectu dobrou knihu, pustim film, nebo zahraju na PC. Drbat se se setupem, milionem karet a tokenu a hazet si kostkama s minimalni moznosti ovlivnit hru? Kazdemu dle jeho chuti. Preju, aby te hra nezklamala. Ja ji bohuzel ani nemam chut davat sanci.

20.7.2018 21:35:23

Čo tak útočne?
Čo je to za argument? Ten argument je upresnenie! To, že ty nemáš rád solitéri je každému úplne jedno, vo svojom voľnom čase si rob čo chceš a nás tým nezaťažuj.

A toto upresnenie som napísal presne pre ****** ako ty, aby tu hru nekupovali, lebo si ju zjavne neužijú. A písal som ho aj pre ľudí, ktorí sólo či v dvojici hrávajú, aby vedeli, že tá hra môže byť pre nich.

Presne k tomu toto upresnenie slúžilo.

20.7.2018 22:29:31 | Upraveno autorem (porovnej)

ludomyl
Zapomněl jsem k té první otázce přidat smajlíka, aby to nevyznělo útočně. Pobavilo mě, že jsi pojal jako fakt, že to nemůže být špatná hra, protože prostě nemůže a basta. :)

Ale to je už teď jedno. Vidím, že se nebojíš rozhazovat ostrá slova, považovat lidi za podřadné a označovat je za magory. Považoval jsem tě za někoho na úrovni, za někoho s obecně podobným názorem a hodnotami, ale očividně jsem se spletl.

Legrační, co dovede jeden smajlík...

20.7.2018 22:59:03

Havelock
Ospravedlňujem sa... mám blbú náladu a do toho ten komentár, tak som sa neudržal. Mazať to nebudem, lebo by to stratilo kontext, ale aspoň to vyhviezdičkujem.

Teraz k téme - písal som z mobilu, nechcelo sa mi to rozpisovať. Pod tým vyjadrením som myslel to, že väčšina argumentov proti tej hre sa týka len práve hry vo vyššom počte. Ako náhle sa hra hrá v 1-2, tak drtivá väčšina argumentov prečo hra nie je dobrá padá.
To som myslel tým, že nie je dôvod, aby bola zlá.

20.7.2018 23:07:27 | Upraveno autorem (porovnej)

to Havelock
Tak asi to ludo nemusel podat úplně takhle, ale zase na druhou stranu, mě nahlodal aspoň k přemýšlení o pořízení téhle hry, zatímco tvůj komentář, že si radši zapneš telku nebo dáš PC hru, nevyjadřuje nic, co by mě zajímalo. A to, že zrovna tobě připadá sólo hraní zbytečný/blbý/nezajímavý (dosaď si sám), úplně neznamená, že to tak mají všichni.

21.7.2018 00:25:50

...
Zaklínač se nedá hrát ve dvou hráčích? To jsou mi novinky :) Vzhledem k téměř nulové interakci si myslím, že i sólo se dá střihnout.

Ale zpět k tématu. Na Falloutu jsem vyrostl (1, 2, další díly už mě tak nebraly) a deskovku z tohoto universa bych bral hned. Tohle ale nechci doma ani za zlatý prase. Chybí tam v podstatě všechno, co bych od hry s jmenovkou "Fallout" očekával. Možná ta příběhovost bude ok, ale to je dost málo. Kdyby to nebyl Fallout, byl by to nejspíš solidní propadák.

Ta hra mi přijde jako by ji autor spíchl za jeden večer někde u piva. Moc si nad tím hlavu nelámal a spoléhal na licenci. Na Falloutu byly vždy (mimo příběh) zábavné souboje, nebo tehdy ne úplně běžná volnost v rámci hry a možnost situace řešit mnoha způsoby.

Chápu, že ne vše se dá přenést do deskovky, ale tohle je prostě paskvil... pro mě osobně zatím stále nejblíž Falloutu zůstává Earth Reborn.

21.7.2018 07:14:32

Abe

sám jsem ještě nehrál
tak na tu hru nemám názor. I tak mě zaujala tématem, zpracováním i licencí (přiznávám). Každá hra má svoje Hatery (zdravím Malcoma), takže bych nepropadal panice. Úplně nejjednodušší bude přijít na některou naši akci, kde budeme tuto hru prezentovat (je to novinka, takže primárně budeme v následujícím 1/2 roce ukazovat právě tuto hru, nejbližší akce bude 3-4.8. v Ostravě, nebudeme chybět na Hopeconu nebo Brnohraní) a vyzkoušet si ji, sami se pak můžete rozhodnout, zda je ta hra dobrá či špatná.


Vít Procházka | Sales representative
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

21.7.2018 10:31:35

Abe
Nezadal jsi nahodou dia o ban pro sebe?

21.7.2018 11:08:05

Abe

Ano
Z nějakého důvodu mi nepřišel, tak i nadále se rád podělím o svá moudra ;)


Vít Procházka | Sales representative
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

21.7.2018 11:18:05

Abe
Ano, jsem hater této hry, ale nejsem v tom sám. Podobné pocity měli před pár dny pánové že Shut Up and Sit Down ve svojí recenzí na YouTube.

https://www.shutupandsitdown.com/videos/review-fallout-the-board-game/

A moc dobře si hra nestojí ani na BGG, kde jí od doby, kdy jsem zde sepsal svoje dojmy, kleslo průměrné hodnocení ze 7,80 na 7,32. Což v dnešní době, kdy hype žebříček BGG ovlivňuje opravdu zásadním způsobem, je dost slabé hodnocení.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

21.7.2018 11:22:10

hra a hra
Tak zásadný problém tejto hry je, že keď si niekto predstaví Fallout, tak nečaká takúto hru. A preto veľa ľudí jej automaticky dáva o niekoľko bodov nižšie hodnotenie. Nie kvôli tomu, že by mechaniky nefungovali, že by nebol zaujímavý príbeh, ale skrátka preto, že to nie je fallout.

Samozrejme to chápem (nie je to kritika užívateľov len hodnotenie hodnotení), lebo ja by som pri Falloute čakal niečo iné tiež. Ako bolo naznačené nižšie - niečo ako Earth Reborn, len možno jednoduchšie alebo niečo tým smerom.

Na druhú stranu, ak sa oprostím od tematiky Falloutu a to, že v 3-4 hráčoch hra nie je pre amerytrash hráčov úplne zaujímavá. Tak si myslím, že táto hra má čo ponúknuť.
Keby to nebol fallout, ale hra postapo pre 1-2 hráčov, tak po nej skočím úplne rovnako. A myslím si, že aj viacero ľudí. Žiaľ hype okolo Falloutu a nulová interakcia medzi hráčmi zrážajú hodnotenia nižšie a vo veľa nadšených ľuďoch spôsobujú objektívne sklamanie a frustráciu.

21.7.2018 11:36:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Abe

MalcolmReynolds
nemohu s tebou souhlasit. 7,32 na BGG není vůbec špatná známka. Jen ty opravdu TOP hry se vůbec dostanou přes 8,0 (viz Rising Sun :-D), podobné hry jako Fallout, vycházející z PC předlohy dostaly i podobné známky (DOOM 7,7, XCOM 7,1 - jedna z nejlepších kooperaček vůbec)


Vít Procházka | Sales representative
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

21.7.2018 11:37:14

Abe
Čekal jsem podobnou reakci, proto jsem si dal vyhledat všechny hry, které mají alespoň 300 hodnocení (aby tam nebyli hry z KS, které ještě ani nevyšly) a vyšly v letech 2017 a 2018. Fallout je momentálně v tomto žebříčku až na 151. místě. Jinak celkově je na 882. místě. Pro mě tohle je slabé hodnocení.

Jinak podle mě se na hodnocení přes 8,00 krátkodobě dostane kdejaký blábol (např. V-Commandos), ale ty TOP hry si to přes 8,00 udrží i když už mají několik tisíc hodnocení. V tomto ohledu naprosto výjimečně souhlasím s Abem, že Rising Sun se momentálně řadí mezi TOP hry.

To víš, Abe, musel jsem s tebou aspoň jednou souhlasit ;-). Ale nečekej, že ode mě dostaneš něco pod stromeček ;-).

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

21.7.2018 11:45:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Fallout
Souhlasím s tím, že tato hra prostě není Fallout, stejně jako není "pravej Fallout" ani žádná hra od Bethesdy a čtyřka (podle které je tato desková hra) už vůbec.
Falliut 1 a 2 jsou moje srdcovky a podle mě jedny z nejlepších her vůbec, proto jsem dost naštvaný z toho kam se tao série posunula...po Fallout Tactics, kterej by ještě dobrej to Bethesda strhla do ztracena. Ještě New Vegas bylo dobrý (asi protože na něm dělali původní tvůrci Falloutu) i když už to nemělo tu pravou atmosféru Falloutu. A z této deskovky necítím ani nádech té atmosféry :( Neméně důležité byli narážky na jiné hry, filmy, události atd. a skvělý černý humor... ne toto vážně není Fallout, jen to dojí známou značku a o to horší to je... Líbí se mi nápad s očíslovanými kartami, ale ten mě napadl dlouho předtím než se objevil v této hře - propojit deskovku s gamebookem (jen namísto očíslovaných odkazů na stránkách bych očísloval karty) a tím vytvořit příběh, který se bude vyvíjet a větvit podle toho jak hrajte a jaká zvolíte rozhodnutí.

Fallout jsem chtěl do deskovky předělat už dávno a v hlavě jsem ten nápad nosil a promýšlel přes dva roky. Takže hned co jsem se o této hře dozvěděl a zjistil o co půjde, tak jsem začal pracovat na vlastní verzi deskového Falloutu… jen bez licence :D Prostě deskovka na motivy Falloutu :) Pokud to půjde dobře a nevzdám to, tak bych rád stihl příští zatrocon (pokud bude) a vzal/poslal to tam na testování :)

21.7.2018 12:06:03

Ludomyl
Nechápu proč hážeš hru ve dvou do jednoho pytle se hrou sólo. Hra ve dvou trpí úplně stejnými problémy jako ve třech či ve čtyřeh, jen nejsou až *tak* výrazné, ale se hrou sólo se to nedá srovnávat. Fallout nefunguje jako kompeitivní hra pro více hráčů a největší důvod proč tomu tak je je v recenzi SUSD jen naznačen letmo - skórování které rohoduje o vítězi a ukončení hry je naprosto náhodné a rozbité.

Fallout funguje dobře jen jako sólo hra, ale to má jeden háček: pokud už je člověk sám, podobný ale mnohem lepší zážitek vytěží ze hry, kterou se tato deskovka zoufale snaží napodobit - videohra Fallout 4.

Takže - příznivec Falloutu si sám radši zahraje na PC a ve více hráčích to ani nemá smysl hrát. Takže jako jediná cílovka bývají lidi, které láká postapo, ale nemají rádi videohry. Licence Falout je tu naprosto zbytečná.

21.7.2018 16:20:38 | Upraveno autorem (porovnej)

vs Zaklínač
Padlo tu srovnání se Zaklínačem, ten je podle mě ve 2 super oddychovka, ve více hráčích nuda. Tak či tak se Zaklínač prodával skvěle a Fallout bude taky, protože 90% kupujících netuší, že existují nějaké Zatrolené hry a užijí si fajnovou casual hru.
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

21.7.2018 18:18:04

Michal
Prodávat se to bude, ale jak říká Matt ve své recenzi, mě je líto těch, co si to koupí jako první pořádnou deskovku a jinak jsou to spíš pc hráči. Herní licence je super prilezitost jak ziskat nove deskovkare, ale tohle není nejlepší úvod do moderních deskovek, protože ta hra prostě objekitvně má dost problémů a jako ukázka toho, co dnes vychází, je to bída. Vlastně přeskinovaný Talisman.

Opět parafrazuji susd - hra vypada skvele a vytvari super ocekavani, ale nenaplni jej.

21.7.2018 18:56:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Pilíře země DE
Pilíře země DE
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 2 hodiny

Offcanvas