nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Exile Sun

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 160 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština:
Vydavatelé: Game Knight Games
Autoři: Eric A. Martin
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Spočívajíce v zapomnění, daleko od domovského systému, obíhajíce hvězdu pojmenovanou Vyhnanství, bojují rozštěpené skupiny koloniálních sil s nelítostným prostředím jejich nových domovů. Od chvíle, kdy byli před více než dvěma sty lety zničehonic zbaveni šance na jakýkoliv kontakt se Zemí, byl proces pozvolné ekonomické obnovy velmi pomalý a svízelný. V populaci stoupá nesnášenlivost a vůdcové musí bojovat o každičký kousek ekonomické a technologické výhody, na své cestě k spojení kolonií a naplnění snahy o kontaktování Země.

Role hráčů a cíl hry

Hráči ve hře představují vůdce jednotlivých kolonií, kteří staví a vypouští flotily lodí, řídí jejich pohyb, brání své planetární systémy a pouští se do bitev. Získávají body za plnění veřejných úkolů (které může splnit kterýkoliv z hráčů), plnění privátních úkolů (utajených, držených v ruce), udržení funkčních lodí, planet pod svou kontrolou a některé bojové akce (zničení soupeřovy vlajkové lodě, obsazení planety, apod.). Hráč s nejvyšším počtem bodů na konci hry vyhrává.

Herní princip

Hra je založena především na strategii pohybu flotil, které mají utajenou sílu (počet lodí), část žetonů flotil pohybujících se po hracím plánu navíc mohou být i klamné cíle, a taktice v bitvách a při zásobování (rozdělení bodů mezi výrobu a opravu lodí, nasazení nových flotil, zisk nejrůznějších výhod pomocí karet technologií). Je zde i mírná příměs deckbuildingu (tvorba dobíracího balíčku vyrobených lodí a jejich dobírání pro použití v bitvách z balíčku do ruky).

Ve hře se projevuje minimum náhody, ale hra není založena ani tak na propočtu variant, jako spíše na odhadu strategie soupeřů při pohybu flotil a jejich taktiky rozdělení energie při bitvách (kolik energie na obranu, kolik na útok, které lodě bránit a na které útočit).

Příprava hry

Na začátku hry si každý z hráčů zvolí jednu z kolonií, které mají různé vlastnosti přinášející výhody (vyšší počet karet lodí v ruce, možnost zdarma vypouštět klamné cíle, výhody při alokaci bodů při boji, nebo rozdělování zásob) a jeden díl herního plánu, který představuje domovský planetární systém, který ovládá. K tomu dostane balíček údržby (lodě připravené k použití přesunem do ruky) a balíček výstavby (lodě ve výrobě, které napřed musí přesunout do balíčku údržby). K tomu jednu kartu privátního úkolu a jednu kartu technologie.

Průběh a fáze hry

Hraje se na několik (standardní hra na 3) oběhů časového žetonu na počítadle okolo slunce (cyklus). Cyklus se skládá z tahů jednotlivých hráčů, kteří se postupně střídají, přičemž se může stát, že během cyklu někteří hráči odehrají více tahů (konec kola se nemusí krýt s koncem cyklu). Během jednoho cyklu se kromě standardních tahů hráčů odehrají dvě fáze bitev flotil (žetony flotil, které se sešly na jednom políčku herního plánu) a jedna fáze zásobování (dobrání a obnova karet lodí a technologií).

Tah hráče se skládá z pohybu flotil (skenování flotil, vypuštění klamných cílů, vlastní pohyb žetonů flotil, vstup do bitvy) a pohybu časového žetonu (hráč jím může pohnout vpřed i vzad).

Na začátku každého cyklu si hráči postupně volí pořadí, podle kterého budou hrát v tomto cyklu své tahy. S každým pořadím je spojen jiný počet bodů pro rozdělení v rámci fáze zásobování a jiný typ herní výhody (vyšší počet akčních bodů, možnost výměny privátního úkolu, menší poškození lodí v bitvě, apod.) pro daný cyklus hry.

Průběh bitvy

Specifické je především vyhodnocování výsledku bitvy. V každém jejím kole sečte energie zbylých lodí účastnících se bitvy, kterou pak hráč skrytě rozdělí na tabulce s deseti posuvníky - mezi obranu svých lodí a útok na soupeřovy. Porovnáním hodnot pro jednotlivé lodě se vyhodnotí míra jejich poškození, což pak sníží celkový příděl energie pro další kolo bitvy. Tento postup se opakuje až do úplného zničení jedné z flotil.

 


(Prozatímní popis hry podle předběžných pravidel)

 

Autor: amis

Rozšíření hry

Exile Sun: Race for the Gate Expansion (2012)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 2 - 6 hráčů od 14 let

Celkové hodnocení:oooooooooo(hodnoceno 0x)

Exile Sun: Tech Interrupt Cards (2012)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 2 - 6 hráčů od 14 let

Celkové hodnocení:oooooooooo(hodnoceno 0x)