Euthia: Torment of Resurrection

xxxxxxxxxo hodnoceno 112x (Seznam vlastníků)

Euthia: Torment of Resurrection - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Diea Games s.r.o.
Autoři: Markéta Bláhová
Tadeáš Spousta
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Srovnání s Mage Knightem

Dá se to nějak srovnat s #Mage Knight: Ultimátní edice ?

22.11.2021 16:24:37

@cartas Nikdo Ti tu patrně hned tak něco nenapíše. Hry od Chvátila jsem míval rád. U mageknighta mé nadšení velmi rychle vyprchalo. Neskutečný porod někam dojít a udělat to co chci, při kombinování karet a krystalů se mi kouřilo z hlavy, abych zjistil, že na dané místo nedojdu a spoluhráč mně přeběhl, vykoupil mi v kostele mágy díky, kterým narozdíl ode mně neinkasoval zranění, pak vlezl do dungu, přejel příšeru, pak jsem tam vlezl sám a otočil si něco proti čemu jsem neměl šanci a nakumuloval si zranění, kterých se velmi špatně zbavovalo. Říkal jsem si, jasně, ta mechanika je myšlená tak, že dojdu kam chci v dalším kole/nemám někam lézt, když mám špatnou ruku, jenže jaksi v dalším kole tam za použití many bylo možné dojít, ale už nijak nešlo porazit příšeru. Super bylo třeba spotřebovat tah, aby se člověk alespoň přiblížil k nějakému místu, aby spoluhráč díky dobrému draw člověka předběhl, nebo se v dalším kole sešly karty tak, že nešlo postoupit o jediné pole a příšeru porazit. S lepšími kartami se výpočet zkomplikoval nad pro mně únosnou mez, protože ve hře byly složitější příšery, různé druhy terénů a člověk doběhl dál. Ve finále přes tunu počítání mi to přišlo náhodné, protože tam občas žádné optimální řešení tahu prostě nebylo a zejména nebyla jistota, že v dalším bude, pokud si tady někdo nepamatoval obsah všech karet, co mu přijdou. Duševní úsilí vynaložené na posun o 3 pole a poražení příšery mi při kombinacích karet/krystalů/terénu/vlastností příšer přišlo za hranou. Hrál jsem to všeho všudy 2x a už to nechci vidět.

Od Euthie si slibuji, že v porovnání s mageknightem zahodím kalkulačku, dojdu kam chci a nepřízeň osudu v kostkách si pořeším schopnostmi a budu přemýšlet nad tím co chci dělat, ne to co mi hra nadiktuje po komplikovaných počtech. Prostě míň hardcore Euro a ve finále s menším podílem náhody co se týče věcí jako pohybu po mapě.

23.11.2021 08:55:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Podle mě ty hry srovnání nesnesou. :D Ano, ťapeš po mapě a objevuješ. Herně by ale snad nemohly být odlišnější.

Já na Mage Knighta nedám dopustit. Méně počítám a hraju to citem. Pravda je, že to je podle mě ideální na sólo hraní. Nebo kooperativní. Kompetitivní mód mě ze všech baví nejmíň.

Když vhodně bereš schopnosti a nové karty, tak máš podle mě skoro vždy možnost zahrát silný tah, nebo se připravit na příští silný tah. Ano, přemýšlení je v té hře dost, ale chce si to pamatovat, že to je jen hra. :)

Euthie je v tom určitě volnější a soustředí se na tunění hrdiny. Čím vytuněnější hrdina, tím víc šancí, jak ovlivňovat výsledky kostek a dovolovat si na silnější nepřátelé. 

Euthii zas tolik nahranou nemám, spíš jsem chtěl upozornit na tu rozdílnost a na to, že ač je Mage Knight dost svůj, tak pokud ti sedne, bude to jedna z tvých nej her. Já jsem zarytý odpůrce euro her a hle, Mage Knight mám určitě v top 5. :)

...................................................................
Odvážný dobrodruh / www.deskozona.cz

26.11.2021 13:52:51

Souhlasím, že se hry podobají víc vzhledem než herní mechanikou. Domnívám se, že obě hry budou mít nadšené obdivovatele, ale i hráče, kterým nesednou. Na Euthii je na hodnocení brzo, ale zatím spokojenost. Na Mage Knighta jsem se těšil, ale postupně taky nadšení opadlo. Problém byl, ale ve mě, nevyhovovaly mě akce, které snižují reputaci a do soubojů jsem byl ochoten jít jen když jsem měl spočítané, že ho zvládnu bez jediného zranění. Tímto způsobem hraní jsem se nedostal téměř k žádným artefaktům ani kouzlům. Největším úskalím pro mě byl pohyb. Dokonce jsem vymýšlel způsob jak upravit pravidla pro pohyb. Někdy se stalo, že za celou fázi dne nebo noci jsem se nebyl schopen téměř pohnout. Náročný terén na pohyb, na ruce bojové karty, ty jsem spotřeboval na pohyb. Pak došly cestovní a nemohl jsem se pustit do nestvůry a pokud bych ji chtěl obejít, tak se vrátím kde jsem byl. 

28.11.2021 17:40:29

Obě hry mají jedno společného, pokud ti sednou, máš po X hodinách super epický zážitek. Jinak jsou ve všem jiné.

28.11.2021 18:24:15

Souhlasím s martannenem, obě hry vypadají velmi lákavě, ale rozhodně nesednou každému a nejsou podobné. Mage knight má už také na krku 10 let. Dnes je v módě menší..řekněme.. těžkopádnost. Možnost přerušit v Euthii pohyb jinou akcí a pak pokračovat+portály poměrně hustě rozseté po mapě+žetony na +2/přehoz+systém udílení zranění, mi přijde celkově elegantnější řešení. Raději ten čas budu trávit přemýšlením v souboji než propočítaváním kam mám šanci dojít a co udělat. Dovedu si ale představit, že někdo bude preferovat Mage Knighta a že bude rozdíl mezi solem a versus variantou. MK má taky pár expanzí, u Euthie je teprve základní hra.

28.11.2021 18:44:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Dovolím si oživit diskuzi. Mage Knight: Ultimátní edice co nevidět vyjde v reedici a Euthie se na hráčských stolech už nějakou dobu zabydlela. Dá se to porovnání nějak upravit, nebo stále platí níže napsané?

11.7.2022 19:05:25

@Bloud Vše, co píšou ostatní platí :). Pro mě jsou Mage Knight a Spirit Island nejlepší hry, co můžu hrát v solu. Na ultimátní edici Mage Knight teprve čekám, zatím mám jen základní hru v Aj. Mage Knighta bych ani jinak než v solu hrát nechtěl. Rozchodit Mage Knighta je fakt porod. Zahrát si ho po delší době znamená znova pořádně kouknout do pravidel. A když Mage Knighta hraju, vždy mám v hlavě, “tohle mohlo být jinak, tohle bych udělal spíše, takhle…”.  Co mi ta hra ale dá je pocit, že jsem se z hrdiny, co si nezaváže ani tkaničky, dostal na drakobijce. Hledal jsem hru, která by mi dala to samé, co Mage Knight, bez těch všech ale! A  je tady Euthia. Při hraní Euthia nemám připomínky, pravidla jsou jednoduchá. Hlavní rozdíl mezi nimi je, že Mage Knight je deckbuilding, Euthia ne. V Euthii jsou pro souboj kostky (nesnáším kostky, ale je dost možností, jak špatný hod ovlivnit). Ostatně v Mage Knightu jsou taky kostky na manu a v solu je to hrůza, špatný hod na začátku dne/noci může znamenat zabití 3 i více kol, než se doberete ke kartě s manou, která byla hozena (dokonce uvažuju, že bych si dal house rule, možnost přehodit 1 kostku na konci tahu, kdy jsem nevyužil kostku, protože ty kostky tam budou trčet, dokud to nějak nevyužijete). Super na Euthii je hra více hráčů, kdy si pokoutně škodíte přes nestvůry, ale přímo na sebe neútočíte. Ale stejně ji hraju jen solo.

Přesto všechno. Mage Knight a Spirit Island jsou pro mě pořád číslo jedna pro solo hraní. Euthia je v top 5 solo her.

 

18.7.2022 09:16:38

Tohle jsem asi úplně slyšet nechtěl, ale díky :D Teď co vyřadit z plánu….je tolik chystaných novinek…

20.7.2022 16:44:21

čau, napadlo mě konečně po delší době co jsem nad touhle otázkou přemýšlel a neustále se mě na to někdo ptá, docela solidní odpověď. :-D

Euthie je oproti MK více euro styl hra, kde člověk řeší efektivitu tahů jako v eurovkách. Což pro někoho bude výhoda a pro někoho nevýhoda. A úplně stejně je to tak i s pohybem po mapě, MK a pohyb po mapě je náročný, velice strategický a omezený. V Euthii si můžete po mapě běhat jak chcete kdykoliv, což pro někoho je třeba zase nevýhoda a pro někoho výhoda.

Rozhodně k ní ale teď vyjde cca za rok a půl kupa obsahu co hrát. :-)
Hraní zdar!

_________________________
/-Otrokář v Diea Games s.r.o.-\

3.8.2022 15:10:14

@SwamRazer No nevím, opravdu myslíš, že je Euthia víc euro než je Mage Knight?

Podle mě právě na MK sedí “člověk řeší efektivitu tahů”. A v Euthii se navíc bojuje hodem kostkami, což vůbec není euroidní mechanika. Naopak v MK se bojuje pomocí karet na ruce a prakticky si lze předem boj a celý tah propočítat.

A jinak k mému názoru - oboje jsou super hry, ale herními mechanikami poměrně odlišné. Euthia má přístupnější pravidla, jednodušeji se prochází svět - a to je fajn, to hraní vlastně není tak náročné (i když časově je to oboje na dlouho). Ale to mi právě na MK přijde zajímavější, že je důležité rozmyslet, kam se na mapě vydat - osobně je MK moje srdcovka, takže za mě mám z MK epičtější zážitek. Což souvisí i s tím, že kompetitivní mód v Euthii mi tolik nesedl (i MK radši zahraju sólo nebo koop, ale tam mi kompetitivní scénáře přijdou také fajn) - a Euthie ty scénáře koop a sólo nemá tak dobré jako MK, což se ale s rozšířeními změní.

4.8.2022 16:25:58

Tohle je hodně individuální, souhlasím vlastně s tebou, že MK je extrémně strategický, ale nemám z toho takový ten klasický pocit jako když hraju nějakou eurovku, ale naopak mám víc pocit, že se vylepšuju a pořád připravuju na další a další boj a čekám na tu dobrou kartu, co jsem koupil/získal v minulých kolech abych sestřelil draka nebo dobyl město a tak mi to přijde takové více epické s tahem na finální boj než abych koukal, kde nabrat více bodů. Ale možná jsem to hrál jinak než ty a hlavně už si to tak dokonale nepamatuju, jen to ve mě zanechalo tyhle pocity. MK je super hra, jen já sám jsem na ni nenašel spoluhráče v době co jsem ji chtěl hrát a solo hraní mě zas tolik nebere, takže jsem toho až tolik neodehrál (ikdyž i tak dost). :-D

_________________________
/-Otrokář v Diea Games s.r.o.-\

4.8.2022 18:32:47

Jo, jasně, teď s tím souhlasím.

V Mage Knightu se snažíš opravdu vylepšit svou postavu většinou s vidinou toho finálního boje. V Euthii to je jak v některých scénářích.

A je pravda, že v Euthii je třeba víc řešit za co jsou jaké body - a to je právě ta věc, která mi tolik nesedí. Vlastně jsem po první hře zjistil “aha, já měl víc dobývat obchodní místa, protože za ně je hafo bodů” a tam se dostavilo mírné rozčarování. V tom je Euthia víc euroidní. Proto jsem si pak víc užil některé scénáře proti drakům  či golemovi sólo nebo koop s cílem tu potvoru na závěr prostě zničit.

Na Mage Knighta nedám nedopustit, ale Euthia pro mě má kouzlo v té “jednoduchosti” nebo spíš přímočarosti - na výběr, co zahrát mám vlastně 4 různé akce (pohyb, těžba, obchodování, boj) a je na mě, jak je v tom tahu nakombinuju.

4.8.2022 19:09:09

Vybíráme z Bazaru

Sleeping Gods: Distant Skies (Collector's Edition)
Sleeping Gods: Distant Skies (Collector's Edition)
Akt. cena: 3300 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas