nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Empires of the Void II

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická, ekonomická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Red Raven Games
Autoři: Ryan Laukat
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

Dojmy

Někdo zkušenosti ? Primárně by mě zajímala hra ve dvou

30.5.2018 22:33:36

Kvalita chce čas
Možná je to na první naučení trochu složitější, ale to už u velkých a dobrých her bývá. Včera jsme hru bez problémů rozběhli ve třech hráčích a už se těšíme na druhou partii. Na YT jsou dvě kvalitní videa na 30 a 60 minut. Určitě doporučuji obě. Pokud by se Malcolm alespoň na to kratší podíval, tak by tak neměl problém. Jeho příspěvky asi taky začnu automaticky přeskakovat...
__________________
HRANÍ U NÁDRAŽÍ
https://www.facebook.com/hraniunadrazi/

17.9.2020 12:31:32

malcolm
Tak tady musím jak souhlasit tak nesouhlasit. První zahrání jen z tištěných pravidel bez pomocných shrnutí ať už z BGG nebo youtube je trochu o hubu. Ano první hru jsme vysvětlovali hodinu. Druhou jsem úplným nováčkům vysvětlil za dvacet minut.

Setup, pokud ho nedělá jen jeden člověk a máš aspoň trochu napytlíkováno nezabral víc jak deset minut? I roztřídění karet je vcelku rychlovka a zbytek je jen o tom aby si všichni nabrali to co mají mít, opět záleží, jak má člověk vyřešen skladovací systém.

A dojmy. Veskrze pozitivní. Je to prostě Laukat, a jeho hry jsou takové specifické, jelikož jsem fanoušek, tak s jeho mechanismy nemám problém. Trochu nešťastné je možná jen to, že na začátku na všech akcích jsou prachy, které pokud někdo tu akci vezme poprvé dostane i prachy. Tedy první hráč má jak volné pole výběru, tak jistou odměnu, druhý prakticky taky. Jinak bych zapřemýšlel nad některými přidanými variantami na BGG (délka, liberation). Nedochází k mnoha konfliktům, o čemž hra ani až tak moc není. Boje jsou tu takové...za mě trochu "meh", ale ne špatné. Eventy na planetách jsou fajn, dokáží zamíchat s kartami. Ekonomika je docela drsná, nákupy jednotek a podobně hodně bolí na penězích. A potom ta délka. Ve čtyřech jsem měl pocit, že jsem toho stihl udělat víc. V pěti to bylo horší, byť balíček, který určuje i délku je upraven podle počtu hráčů, takže to mohlo být stylem hry daných hráčů. Za mě rozhodně palec nahoru, je to taková pseudo 4x vesmírná hra, která ale nemá tendenci (aspoň za mě) konkurovat klasickým 4x hrám.

20.9.2018 11:12:29

Malcolm
Upřímně po tomto příspěvku budu přistupovat už k tvým komentářům s jistým odstupem...

Opravdu zveličený popis té hrůzy, co na hráče čeká :D

Začal jsem překládat pravidla, tak doufám, že bude hra přístupnější.

Nicméně opravdu nechápu tvé rozhořčení. Hrál jsi například Great Western Trail? Já vysvětloval pravidla více než hodinu a přežil jsem.
Co se týče přípravy hry, tak ta je také o tom jak máš komponenty rozděleny a máš jistou rutinu, tak je to jen o znalosti hry a její přípravy. Věřím, že se to dá stihnout do 15 minut.

Hru jsem přinesl z klubu a budu mocně testovat, abych mohl nějaké dojmy poskytnout.

20.9.2018 10:32:38

Tiez si dám odstup> Tiež si dám odstup, od tvojich názorov na pravidlá, keď GWT vysvetľuješ vyše hodiny :) . (ber to s nadhľadom) - JAHMAN

hehe> Abych to osvětlil...
...GWT jsem poprvé rozbalil v klubu a pak jsem četl pravidla a snažili jsme se hru pochopit.

Nevěřím, že to někdo, kdo to nehrál a ani ostatní, dal napoprvé za kratší dobu ;)

Ty pravidla nejsou z nejlépe strukturovaných ;) - Leech

Dojmy
Nemůžu nabídnout dojmy z hraní, protože se mi nepodařilo hru rozběhnout, ale celkový dojem je hrozný. Ta hra je zbytečně složitá a překombinovaná snad ve všech myslitelných ohledech. Jako příklad uvedu, že ve hře je zhruba 40 různých druhů žetonů. Jenom samotný setup zabírá 4 strany pravidel, která mají 36 stran. Když jsem se koukal na video na YouTube, kde se týpek, který hru znal, snažil pravidla vysvětlit, zabralo to skoro 40 minut, kdy prakticky nepřetržitě mluvil a něco objasňoval. Jinak těch 36 stran doslova přetéká textem, takže aby se tím člověk prokousal sám, potřebuje angličtinu na hodně dobré úrovni, což věřím, že mám, ale nezvládnu se prokousat takovým kvantem, aniž bych začal ztrácet pozornost.

Stručně řečeno, hru je potřeba pokaždé přes půl hodiny rozkládat, pak jí novým hráčům skoro hodinu vysvětlovat a pak jí zase půl hodiny balit. A pokud se nebude hrát delší dobu, bude potřeba znovu projet pravidla kvůli již zmíněné překombinovanosti. Takže hraním strávíte plus mínus dvě hodiny a rozkládáním, vysvětlováním a uklízením další dvě hodiny. Na to kašlu. Hru prodám.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

10.9.2018 20:51:37

??> TO čo za negatívum? Skús si zahrať niektorú z hier od GMT, alebo inú wargame. Je milión zložitých hier a sú zábavné. To že je niečo zložité, alebo má veľa strán pravidiel neznamená že je to nie dobré.

Mimochodom, dojmy nepatria do otázok, ale do samotnej diskusie.. - stOKYi

to stOKYi> A to je taky důvod, proč wargame hry nehraju a nikdy nezačnu. Navíc tahle hra není wargame, ale obyčejné euro a když ho srovnám třeba s Pulsarem 2849 kde těch možností co dělat je taky hafo, ale pravidel je zhruba polovina, tak nevidím důvod, proč se s Empires of the Void vůbec namáhat. - MalcolmReynolds

Za prvé nevím co to je a za druhé mě to uráží...> Děkujeme Malcolme :) - Miner

Vybíráme z aukcí

Zeměplocha: Ankh-Morpork -CZ originálne vydanie
Zeměplocha: Ankh-Morpork -CZ originálne vydanie
Akt. cena: 5025 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>