El Grande - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, intriky
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Richard Ulrich
Wolfgang Kramer
Rok vydání: 1995
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaký je?

Přemýšlím o téhle "eurovce", je opravdu tak dobrá? Dá se principem k něčemu připodobnit?
14.9.2009 05:58:25

El Grande
Pro tuhle hru mám slabost. Je to dle mého nejlepší "area" control" hra. V podstatě jde o rozmisťování caballeros do jednotlivých španělských provincií s cílem mít tam většinu (nebo případně skončit na druhém či třetím místě - závisí také podle počtu hráčů). V každém kole probíhá jednokolová dražba pomocí karet, které kromě pořadí v daném kole určují také počet caballeros, které je možné získat do dvora. Pak si hráči berou akční karty z 5 hromádek a provádějí je. Vždy po 3 kolech probíhá bodování. hodně podobné je např. San Marco (nebo je to spíš naopak).

14.9.2009 08:14:10

PJ

Připodobnění
No... "Granďák" je převahová hra, snad nejprofláklejší a ostatní převahovky vychází právě z ní. Nejpodobnější mi připadá San Marco, Ludvík XIV, King of Siam, trochu podobné mechanismy jsou i v Tikalovi či Himalaye. Obecně se dá říct, že každá hra, kde se vyhodnocují většiny a převahy v různých regionech či oblastech vychází částěčně z této hry.

14.9.2009 08:29:15

rbx

richmond
ted koukam na prebal te hry a vidim tam hlavu toho jezdce na koni a uz vim, odkud je, vlastne ted uz byla, tvoje ikona :-) Je to tak?

14.9.2009 09:47:34

rbx
jj :) Pak jsem překšaltoval na obal z jiné deskovky :)

14.9.2009 10:29:37

rbx

Richmond
ok, budu hledat tu novou :-))

14.9.2009 10:31:00

vs AoEIII
Díky moc za názory, porovnal by to někdo z vás s Age of empires III? Je to moje oblíbená hra, která se podle všeho způsobem bodování od El Grande příliš neliší. Nerad bych hru, která se principem příliš neliší od něčeho, co už mám...

14.9.2009 10:53:02

skvělá hra
Tahle hra má u mě 10/10. Jednoduchá pravidla, grafika žádné kouzlo, ale ve dvou lidech naprosto dokonalá strategie, kde s každým tahem se může všechno změnit, takže vás nenechá v klidu až do konce partie. Ve více lidech už to zřejmě nejde dostat plně pod kontrolu ale její jednoduchost a taková ledabylá krása provedení mě prostě fascinuje.

14.9.2009 10:56:44

David

RBX
Že by Hansa???

14.9.2009 11:04:29

Upozornění
Pokud se rozhodnete koupit, rozhodně doporučuji verzi: El Grande Decennial - je za stejnou cenu jako standardní El Grande, ale je včetně všechn rozšíření.

14.9.2009 11:08:05

Tangram
Píšeš, že je to dobré ve dvou hráčích, mě právě od koupě, kdy jsem se nyní rozhodoval mezi El Grande a Euphrat & Tigris odradili diskuze na téma, že to moc ve dvou nemá cenu,... :-( Je to tedy ve dvou dobře hratelné?

Eyron
AOEIII mám taky velice rád, pak by mě ještě zajímalo, jestli tam není veliká podobnost s Tikalem, který také patří mezi moje oblíbené.

14.9.2009 11:16:01

AOE a EG
Jsou vyrazne rozdilne v tom, ze v AOE je vsechna ta omacka okolo, zatimco EG je cista prevahovka s jednoduchym principem. Patri k mym nejoblibenejsim hram, zvlaste varianta Decennial, kdy k tomu dostanes i vsechny rozsireni, je dobra koupe...

14.9.2009 11:39:36

El Grande ve 2
No tak ve 2 jsem to nezkoušel, to by mě docela zajímalo. Já to hrál zatím ve 3 a ve 4, ale v těch 3 to prostě nebylo ono. Ideálně je možná těch 5 lidí, ale dalšího potomka si pořizovat teda nebudu!! :)

14.9.2009 11:46:46

David
Bingo! :)

14.9.2009 11:47:00

různý počet lidí
takže:
1) ve dvou ... něco jako šachová partie ... rozhoduje všechno co uděláš ... hromada věcí má vliv na zisk převahy a vítěství ... prostě strategie, protože je jenom jeden protivník a tak se dá plánovat a počítat, přemýšlet co asi udělá on a co můžu udělat já
2) ve třech ... jeden začne zaostávat a ten pak může snadno rozhodnout a ovlivnit, kdo z těch dvou nakonec vyhraje ... prostě je tam někdo, kdo Ti může nabourat plán, dva protivníci to už je hodně zamíchané a všechno se může hodně měnit a těžko už se odhaduje, kam oba půjdou a co udělají
3) ve 4 a v 5 ... mockrát jsem to nehrál, protože když se nás sejde víc, hrajem něco jiného většinou ... ale tam už je to prostě guláš ... udržet pod kontrolou to už moc nejde ... jde o to, udělat to nejlepší možné v každém tahu ... je to prostě o překvapení a o tom, zareagovat nejlepším možným způsobem na právě vzniklou situaci ... plánovat se nedá prakticky nic
Asi tak to vidím já ... ale hra je to prostě exkluzivní v jakémkoliv počtu :).

14.9.2009 13:00:00

4 a 5 hráčů
Hrajeme většinou v 5, někdy ve 4 a je to super. Chaos trošku, ale to k tomu patří, jinak jedna z našich nejhranějších eurovek.

14.9.2009 16:20:12

El Grande - vytecna strategie!
El Grande je naprosto fantasticka hra. Mohu ji jedine doporucit.
Pokud si prejete narocnou partii, zkuste si ji zahrat ve dvou. Jedina chyba, jediny vrtoch nahody (se kterou musite pocitat) Vas muze pripravit o vitezstvi.
Ve trech se zpravidla dva perou a jeden se nenapadne snazi vysplhat na prvni misto.
Je to hra, ve ktere neni zadna kostka, ale jsou karty. Pokud chcete byt experti, karty musite znat a pocitat s jejich moznym vyskytem, stejne jako ve vsech karetnich hrach. Dale se hodi mit dobrou pamet, abyste si pamatovali kolik kostek je schovano v hradecku.

14.9.2009 18:50:42

No super
ja si tuhle hru nekoupil prave z toho duvodu, ze mi vsichni rikai, ze ve dvou ee. Dokonce jsem si ji i vyrobil, ale pak jsem to zahodil, protoze jsem byl odrazovan natolik, ze jsem si rikal ze to ve dvou ani nebudu zkouset. Nekde na BGG jsem se dokonce docetl, ze na krabici melo byt spravne napsano od 3 - 5 hracu a ze jedinou chybou tehle hry je to, ze na krabici uvadi ze je uz od dvou. Tak jak to teda je:-)

14.9.2009 19:02:23

Ringo
Zásadně pro dva :). Královská hra. Ale pokud si nejsi jist, tak dej s někým ve dvou partii, než to koupíš.

14.9.2009 19:23:01

Ve 2
No zkusím o víkendu někoho z členů rodiny přemluvit :) Teď jsem koukal na BBG a z 46 hlasů nebyl jedinej pro 2 hráče, všichni unisono 4 nebo 5 :)

14.9.2009 19:58:43

může se stát :)
Třeba jsem nepochopil o čem ta hra je :D

14.9.2009 20:02:29

2 hraci u area control
tak ja treba osobne nejsem proti hre dvou hraci, napr. Tikal ma m ve dvou rad, Javu obzvlaste, ta se stala jednou z mych nejoblibenejsich her pro dva. Mam proste obcas rad bbeznahodovou brilantni partii jako duel, kdy se jeden nemuze druhemu proste vymlouvat,ze se proti nemu s tretim ic ctvrtym domluvili a tak se to nedalo.

14.9.2009 20:19:14

pro dva
Mě právě původně od koupě definitivně odradilo také (ne)doporučení na BGG, kdy ze 150 hlasů 90% nedoporučovalo hru ve dvou,... Hra se mi ale líbí a rád slyším, že se to někomu ve dvou hraje dobře ;-).

14.9.2009 21:41:34

Pocet hracu
Osobne si myslim, ze tahle hra je nejlepsi pro 4 ci 5 hracu. Ale ja hraju ve vetsim poctu lidi radeji vse:)

14.9.2009 23:21:50

počet hráčů
Tuto hru hraji jak ve dvou, tak ve čtyřech hráčích. V obou případech jde o výborný zážitek. Jak už bylo řečeno níže,čím víc hráčů tím méně to má člověk pod kontrolou.Osobně mám asi radši hru ve dvou.

15.9.2009 06:14:23

Archaon
No právě o tu kontrolu jde. Ve 2 lidech skoro nemá cenu házet něco do věže, protože to je spočitatelný :) V 4 a 5 lidech si myslím, že je výsledek z věže občas překvapením :)

15.9.2009 08:06:20

Vybíráme z Bazaru

Neoville
Neoville
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas