nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Ekopolis

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 9 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: undefined
Vydavatelé: neuvedeno
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

- "... takže elektrárnu postavíme hned vedle školky a domova důchodců."

+ "A nebude to těm dětem a staříkům vadit?"

- "Když jsem jim tam stavěl chemičku a povrchový lom, tak nic neříkali. A navíc takhle za to mám nejvíc bodů!"

I tímto způsobem se dá ve hře Ekopolis přemýšlet. Hra je určena pro 2 až 5 hráčů, kteří se vžívají do role projektatnů a budují město. Každý z nich se snaží vhodným umístěním a kombinací budov tří typů (přírodní - parky, zelené plochy, obytné/kulturní - domy, školy, industriální - elektrárny, továrny atd.) vytvořit co nejlépe fungující metropoli.

Hra je v zásadě kompetitivní, existují však různé varianty a modifikace. Ekopolis není běžně prodejný, původním úrčením slouží jako učební pomůcka do občanské výchovy na základních školách. I přesto je hra velice hezky zpracovaná především po grafické stránce, kvalita kartonových a dřevěných komponentů za grafikou nezaostává.

Příprava hry

Každý z hráčů si vybere po jedné barvě, obdrží dřevěnou figurku (známou z Carcassone) ve své barvě, umístí ji na 0 v počítadle skóre a základní budovu Radnice položí na hexový herní plán na předem dané místo (záleží na počtu hráčů). Každý hráč obdrží 3 stavby a zamíchají se 3 balíčky karet událostí.

Průběh hry

Hráči se pravidelně střídají v tazích. V tahu hráč umístí jednu ze tří budou v ruce na hexový plán tak, aby souseděla s hráčovou Radnicí nebo již postavenými budovami. Každá budova má svou barvu podle typu (přírodní - zelená, obytná - modrá, industriální - červená), dále má vyznačeno kolik bodů hráč získá, při umístění budovy k budovám ostatních typů.

Př.: Poliklinika (-2 za každou sousední červenou budovu, +1 za každou zelenou a +2 za modrou budovu)

Pokaždé, když hráč umístí stavbu, sečte body za přilehlé budovy a posune se na počítadle. V tom tkví celý princip hry. Některé budovy mají speciání vlasnosti jako například povinnost umístění znečištění, které ztěžuje další postup. Po postavení budovy si hráč lízne kartu událostí stejné barvy jako právě postavená budova a provede, co je na ní napsáno. Nakonec si dobere budovy, aby měl na ruce tři. Takto hra probíhá daný počet kol v závislosti na počtu hráčů.

Konec hry

Na konci hry se spočítají body za karty událostí mající vliv při závěrečném počítání bodů, navíc hráč získává body za vyváženost města - za každou kompletní trojici budov o všech barvách, stejnětak body za trojici karet událostí (hráči si je ponechávají do konce hry). Vítězem je hráč s největším počtem bodů.

Pravidla jsou velice jednoduchá, hra trvá krátkou dobu a hodí se jako rychlá hra na odreagování, která nezabere moc času (20-30min.). Jako výuková hra se nemůže rovnat ostatním složitějším a komplexnějším hrám od specializovaných herních gigantů, ale jistě stojí za povšimnutí.

Pravidla, další varianty hry a dokonce i zjednodušenou verzi ke hraní online lze na jít na stránkách www.ekopolis.cz.

Autor: Ellenar