Eclipse - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Lautapelit.fi
Autoři: Touko Tahkokallio
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Otázky na pravidlá.
2.2.2012 19:43:41

VM
ale tam je napsaný, že "ihned si musíte vzít pět jednotek zdrojů za každý artefakt na svých hexech" to je co?

10.8.2012 16:20:29

Artefact Key
Ted na to koukam a mozna jsme to hrali celou dobu spatne... Kdyz to postavis, tak za kazdy hex ktery ovladas dostanes 5 zdroju od jednoho typu. Cili jestli to chapu dobre, tak pokud kontrolujes 3 hexy s tou hvezdou a postavis ten artefact key, tak dostanes 15 penez nebo technologii nebo matros na stavbu lode.

10.8.2012 16:25:53

to Vojtech
Ano, tak je to správně - za každý hex s artefaktem, který v momentu postavení artefact key kontroluješ, dostaneš 5 libovolných zdrojů. Dále v průběhu hry již žádný efekt nemá.

10.8.2012 18:39:37

Vojtech Musil
Jo díky, už jsem to našel str.21 Ovlivňování hexů, je tam dokonce, že můžu umístit svůj disk na systém, kde nic nebylo, takže počítám, že ani bitva.

Jinak artefakty jsme hráli tak, že za každý artefakt bereme 5 zdrojů od jednoho typu, ale pro každý artefakt může být typ jiný.

10.8.2012 18:41:15

po první hře...
vzhledem k tomu, že pravidla jsou opravdu velice dobře napsaná, včetně uvedených praktických příkladů, tak mám vlastně jen takové kosmetické dotazy:

Upgrade - když přiletím na nepřátelský hex a potom ještě běží pár tahů, tak můžu vylepšovat lodě, dokud nezačne bojová fáze? ( Z pravidel mi vyplývá, že ano, ale přijde mi to takový divný...)

Reputace - jaký to má význam to tahání žetonů reputace z pytlíku? Vyhraju těžkej válečnej konflikt, tahám 4 žetony, soupeř tahá 2 a já si vytáhnu nejvyšší 1 a soupeř 4. Takže z prohrané války si přinese větši reputaci? :-(

Proč je ve hře 22 kolinizačních lodí, když je možno ppužívat max 6x3=18?


12.8.2012 07:36:35 | Upraveno autorem (porovnej)

ta"jemná"
Upgrade - můžeš vylepšovat.
Reputace - nojo no, smůla :-)
Kolonizační lodě - tuším, že nějaká rasa může používat více kolonizačních lodí, snad zelená...

12.8.2012 10:34:39

kalif
ad kolonizační lodě - a jo! :-) I když oni můžou používat jen jednu naví, tak jsou tam další 3 do foroty :-)

12.8.2012 10:38:30 | Upraveno autorem (porovnej)

JIP

útoky na obyvatelstvo planet
Zdravím, není mi zcela jasné, jak probíhá útok na planety po zničení všech soupeřových lodí. Chápu to správně, že když nemám neutronovou bombu, pak mám jeden útok všemi dostupnými zbraněmi (kromě raket) a nepodaří-li se mi tímto útokem odstranit všechny kostky populace, pak můžu útočit znovu až v další fázi vyhodnocování bojů? Zároveň tak nemohu odstranit soupeřův disk vlivu, dokud tam má svojí populaci. Děkuju za pomoc.

21.10.2012 11:18:33

JIP
presne jak rikas, pokud nevynaleznes neutronovou bombu, mas pouze jeden utok a kdyz se nezadari, tak az v pristim kole.

21.10.2012 14:48:21

Kolonizační lodě
Ve fázi údržby jsem našel toto:

Na rozdíl od akční fáze, nemůžete přesouvat kostičky na hexy, ve kterých jsou nepřátelské lodě.

Na začátku nebylo nic psané o tom, že můžu kolonizovat i když jsou tam nepřátelské lodě, ale podle tohoto v akčních fázích mohu.
Tím pádem pokud se někomu nepodaří mi vymítit kolonisty na jednu bojovou fázi (teď neberu v úvahu neutronovou bombu) tak mu tam vždycky v akční fázi můžu přisypat další kolonisty a znepříjemnit mu dobívání. Je to tak?

1.11.2012 08:53:00

Spawn
Bojová fáze probíhá (tedy všechny boje) až po akční fázi (kdy všichni pasovali).
Během akční fáze tedy můžeš kolonizovat svoje systémy (kde máš disk vlivu), i když tam kotví nepřátelské loďstvo. Po bojové fázi, kdy tě nepřítel na hexu vydrtil, ale nebyl schopen vyvraždit kolonisty a odebrat disk vlivu, se kolonisti doplňovat nemohou.

1.11.2012 10:51:04

Počet kostek
To Droll: Díky

Jak je to s počtem hracích kostek na házení k udělení poškození?
Pokud mám házet např. 8 oranžovými kostkami zaráz (lod jednoho typu či rakety)
a ve hře je oranžových pouze 6 můžu si půjčit třeba 2 žluté a brát je za oranžové, nebo jsem omezen počtem kostek? Následná citace pravidel nepotvrzuje ani nevyvyrací jednu či druhou možnost. Předem děkuji za názory, včera jsme to dlouho řešili.

OMEZENÍ POČTU KOMPONENT Ve hře je omezené množství
lodí, kostiček populace, disků vlivu, žetonů technologií,
objevů, reputace a velvyslanců. Pokud jsou všechny
vyčerpány, nelze použít žádnou náhradu. Toto pravidlo se
nevztahuje na žetony lodních částí a kostičky poškození,
kterých je nekonečný počet.

3.11.2012 10:30:43

Spawn
Kostek je neomezeně, můžeš je nahradit nebo jimi házet opakovaně a pamatovat si zásahy. Jejich barevné odlišení má cenu v případě různých zbraní na jedné lodi, aby bylo jasné, která zbraň zasáhla.

3.11.2012 18:38:05

zasah
mozno som to v pravidlach prehliadol, ale ako sa riesia zasahy? Musim dopredu urcit ciel kazdeho kanonu, alebo hodim kockamy a pridelujem zasahy?

4.11.2012 12:57:51

Gaspar
Az po hodu. :-) Damage ale nemuzes delit. Cili pokud jsi strilel z plasmovych kanonu, tak nemuzes z toho zasahu dat zraneni mezi ruzne lode.

4.11.2012 13:10:29

žetony reputace po boji
Máme odehráno už pár her, pravidla důkladně přečtená a snad i zažitá, ale pořád mám nejasnost v tahání žetonů reputace.
V pravidlech se píše, že si tahám jeden žeton za účast v boji, nebo více bojích a na referenční kartě je pak natištěno 1 reputation token per hex.
Mám tomu rozumět tak, že si tahám jeden žeton za každý hex, kde jsem bojoval? (plus další žetony za zničené lodě do maximálního počtu pěti žetonů), nebo jen jeden žeton za účast v boji, ať už jsem bojoval třeba na třech hexech?

9.12.2012 19:37:28

Ubik
Těmi boji je myšleno více bojů na jednom hexu (např. nejdříve s jedním hráčem, pak s druhým a pak ještě s galaktickým centrem). Takže jakmile se dobojuje na daném hexu, tak si všichni táhnou žeton za boji na hexu a dále za zničené lodě atd (max.5). Pak se bojuje na dalším hexu a táhnou se další žetony atd.

9.12.2012 20:18:05

díky
Tedy: budu-li bojovat na dvou hexech, taham po prvním dobytém hexu max pět žetonů a jde se na další hex... zmasakrujem se i tam a opět mohu tahat až pět žetonků.
super, díky za osvětlení, hned se mi bude lépe útočit ;P

10.12.2012 17:59:16

stupnice reputace
Nikde jsem nenašel o tom zmínku, tak mi snad pomůžete.
Musím pokládat žetony reputace/velvyslanců na stupnici odspodu nahoru (a bez možnosti pozdějšího přeskupení) nebo je možno pokládat libovolně?

A co se týká rasy Draco, tak i když je to v pravidlech (resp. v FAQ) koknrétně zmíněno, příjde mi, že je trochu podivné, že by po boji s lodí Prastarých nemohl vzít hráč, který už hex kontroloval žeton objevu.
Píše se, že je potřeba pomocí akce vliv žetony vlivu odstranit a znovu položit a až poté je možné si žeton objevu vzít.
Podle nás je to nelogické; jedině, že by při ladění/betatestu hry zjistili, že je tak Draco rasa zvýhodněna... nevim :/

12.1.2013 11:04:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Dotaz na obsazování nepřátelských hexů
Ahoj, poprosím o pomoc. Vstoupím se svými bojovými loděmi na hex, kde má soupeř svůj disk vlivu a kolonizuje planety. Nemá zde vůbec žádné lodě.
Jak mohu tento sektor získat pro sebe? Mohu jej "přetavit" na svůj pomocí akce Vliv? Nebo musím čekat na bojovou fázi, vystřílet kostičky populace a až poté změnit disk vlivu na svůj?

Děkuji

1.6.2014 09:59:57

Ubik
Reputácie môžeš na stupnici reputácie pokladať hocikde. Musia tam však už ale zostať a nemôžeš ich presúvať. Môžeš ich však meniť za reputácie s vyššími hodnotami. (nezabudni, že majú byť číslom dole, aby hodnoty nevideli ostatní).

čo sa týka Draco, oni sú silný už len s tým, že môžu byť na hexe s Prastarými (ktoré sú silnejšie na suroviny), bez toho aby strácali čas s bojmi. Tým sa boostujú už hneď od začiatku celkom kvalitne. Keby brali ešte aj explore žetóny, bolo by to už podľa všetkého príliš nevyrovnané. Ich nevýhoda je práve v tom že Explore žetóny nemajú práve kde získať a body za boj získavajú iba pri boji s nepriateľmi, stredovým hexom (alebo pri rozšírení z bojov proti Ancient .. dačo, už neviem ako sa volajú tie silnejšie lode prastarých:) )..

1.6.2014 11:53:28

Venca81
Až vo fázy bojov. Musíš vybombardovať civilizáciu (ak nemáš neutronové bomby). Ak sa ti to podarí, môžeš položiť vplyv a obsadiť planéty so surovinami (ak máš voľné colony ships). Ak nedobiješ, máš možnosť počkať na hexe ďalšie kolo a z opakovať si to.

Tu si treba dať pozor, že ak súper má na 4 planetach populáciu a ty mu dáš dole len 1-3, tak vplyv mu zostáva. Ty musíš čakať do ďalšieho kola, fáze bojov. Zničené kocky populácie idú do "graveyard" a stále z toho kola produkujú súperovi suroviny.

1.6.2014 11:57:44

stOKYi
Děkuji za rychlou odpověď.

1.6.2014 12:21:01

Nejasnosti
1.OBCHOD- je možné obchodovať v jednom ťahu aj viackrát za sebou? napr. 10:5 2.OVPLYVŇOVANIE HEXOV- pokud máte na konci bojové fáze alespoň jednu svou loď na hexu, na kterém není žádná kostička populace a nachází se tam disk vlivu soupeře, odstraňte tento disk vlivu a položte na tento hex svůjdisk vlivu. Navíc, pokud máte na konci bojové fáze loď na hexu, kde není žádný disk vlivu, můžete na něj položit svůj disk. Znamená to bonus pre víťaza boja, že môže osadiť na ďalšie hexy disky vplyvu? 3.ÚTOK NA KOLONISTOV- ak neoodstránim všetkých kolonistov z hexu musím čakať do ďalšieho kola boja. Môže obranca v novom akčnom kole doplniť kolonistov, alebo je ten hex už akoby zablokovaný na dobombardovanie v ďalších bojových kolách? 4.BUDOVANIE- je možné postaviť lode priamo na môj hex kde sú ale súperove lode? prosím o upresnenie

24.1.2015 10:01:14 | Upraveno autorem (porovnej)

marinator
1. Ano.
2. Ano.
3. Tady se přiznám, že nevím a nemám před sebou pravidla.
4. Ano, pokud tam máš disk vlivu. Lodě pak (podle počtu soupeřových lodí) nemohou odletět.

25.1.2015 11:27:38

Vybíráme z Bazaru

Rummikub+DaVinci code
Rummikub+DaVinci code
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas