Eclipse - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Lautapelit.fi
Autoři: Touko Tahkokallio
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

koupit či nekoupit?

Poté co jsem opustil nápad na koupi REXe začínám vážně uvažovat o koupi této hry. To co mě zatím odrazuje jsou následující věci. Jsou opravdu problémem?
a)není příliš podobná Space Empires 4X - obsahově, principy? Přeci jenom jsou to obě hry zařazené v kategorii 4X a nechce se mi dávat necelé 2000 za podobnou hru.
b) Není ve hře příliš velký podíl náhody? Je mi jasné že to nebude Caylus, ale aby to nebylo člověče nezlob se. Může náhoda zaříznout hráče a to tak, že se z toho už nemůže vyhrabat?
c) Co závěrečné bodování? V jiném vlákně jsem zaznamenal vášnivou diskuzi o "zvláštním" bodování na konci hry (body za boje, ne za lodě)
15.3.2012 14:02:00

za mě určitě koupit
a) ne - kromě stejného tématu to jsou dvě zcela odlišné hry.

b) opět ne - náhoda tam je, ale je jí tak akorát aby z toho nebyla čistě počítací hra. Přece jen to má hodně z eura...

c) s konečným bodováním nemám osobně problém, je to odbyté dost rychle a těch věcí co se boduje není mnoho. Body za boj získáváš po celou hru, jen zůstávají skryté a podle mě je to dobře, že tam jsou - motivuje to k vzájemnému konfliktu a to já v hrách rád. Ale rozhodně není boj jediná cesta k vítězství - v mé poslední hře vyhrál spoluhráč, který v podstatě ani jedinkrát nebojoval.

15.3.2012 14:08:54 | Upraveno autorem (porovnej)

kategorie 4X
Co to prosim znamena?

15.3.2012 14:23:43

4x
citace z BGG:
4X games are an expanding family of games that are linked through 4 categories of gameplay that are all crucial elements to the game. User toerck summarises the four elements that make a 4X game here:

Explore means players send scouts across a map to reveal surrounding territories.
Expand means players claim new territory by creating new settlements, or sometimes by extending the influence of existing settlements.
Exploit means players gather and use resources in areas they control, and improve the efficiency of that usage.
Exterminate means attacking and eliminating rival players. Since all territory is eventually claimed, eliminating a rival's presence can be the only way to achieve further expansion.

15.3.2012 14:25:06

rbx

sasa
no, popravde to srovnavas hrusky s jablkama. To ses spis mel zeptat, jestli ma cenu mit doma dve sci-fi hry...

15.3.2012 14:37:54

Eclipse
Dle mé zkušenosti s hrou (hrána pouze jednou)

b) boje jsou kostkové, ale dost je můžeš ovlivnit technologií použitou na svých lodích, varianty jsou dost rozmanité, ale ano boje jsou řešeny kostkami. (pro někoho to může být nevyhovující)

c) bodování je fajn, to co se dříve řešilo byla cesta kterou tato hra nešla a to že za to kolik máš na konci lodí nejsou body.

Ovšem máš body za vyzkoumání velkého množství technologií a to až ve třech odvětvích (nebo čtyřech, nejsem si teď jistý), dále body jsou za každý kontrolovaný hex a taky za boje. Kritika tu proběhla v hodnocení bodů za boje (oba hráči tahají žetony vítězných bodů hodnota 1 - 3, liší se ovšem v počtu ze kterého si hráči vybírají, teoreticky ten který vyhrál má větší pravděpodobnost nalézt dražší žeton, nevylučuje se ani možnost nalezení za prohranou bitvu žetonu o hodnotě 3)

Já v tomto problém neviděl, jde jak už tady zmínil zluda o to aby byl ve hře podporován konflikt.

Poslední detail navíc, hra je dobrou kombinací ekonomiky a boje. Ode mne palec nahoru. Nároky na spoluhráče nejsou nikterak vysoké, hra se hraje takřka sama. Už první hru si člověk s chutí zahraje. Co se pak děje ve hře záleží na spoluhráčích, pokud budou všichni pasivní bude i hra spíše ekonomická, pokud by byli všichni zase agresivní může to být zajímavější.

Závěr: dobrá simulace.

15.3.2012 14:38:58

to rbx
a co body b) a c) ?

15.3.2012 14:47:57

KOUPIT
Mam Eclipse, 2x hrana.

a) dost odlisne hry. Kazda ma neco do sebe, Mne osobne je Eclipse blizsi
b) Neni. Vse je vymysleno tak, ze porad se muzes prizpusobovat. Vymluvy na nahodu jsou jen zasterka pro nedostatecne zkusenosti s hrou. Obcas se toho muze sejit vic proti hraci.. to se ale stava i v jinych hrach. Ale jak jsem rikal. Spis je na vine nedostatecna schopnost hrace spravne situaci vyresit.
c) Tak.. je to urcite specifikum te hry. Jsou jiste (neoblibeni) hraci, kteri budou v poslednim kole dumat, jak nejlepe optimalizovat sve tahy na ukor zabavy a mozna i logice (syndrom posledniho kola, sebevrazedne nalety atd.). To je holt udel pocitacich her.
S normalnimi hraci to je ale uplne v pohode.

Takze je to jasny. Koupit :)

15.3.2012 15:01:15

rbx

sasa
b) neni, jedina nahoda je otaceni planet, jinak to je celkem na bednu, co koupit za technologii. Vlastne tam je take nahoda v tom, co je zrovna v nabidce. Ale celkove tam te nahody neni prilis, prislo mi to pekne vybalancovane a vse do sebe moc hezky zapadalo.
c) jo, to mi prislo trochu jako divocina, ale primarni body jsou za vlastnictvi planet. Pokud se vykasles na toto, tak skoro nemas sanci uspet. To ostatni je takove doplnkove. Policka za vyhrane souboje jsou jen ctyri, takze abys celou hru jen bojoval, tak tim body nenazenes.

15.3.2012 15:06:35

sasa
Ja ti môžem len povedať. Kúp to! Pre mňa jedna z najlepších stratégii. Ku náhode som sa vyjadroval, aj ku bojom už v niekoľkých diskusiách (možno si to tam aj zazrel, ak náhodou nie, môžem ti poslať link na tie diskusie. ) tak už sa ku tomu nejde vyjadrovať. Mám za sebou už desiatky hier a stále má ta hra čo ponúknuť. V každom počte hráčov je iná, s každým hráčom je iná (záleží kto proti tebe hrá, či agresívny či neagresívny hráči). Vyjadrím sa aj ku tým bodom za boje.. čo spomínal POLDA. Áno, na konci sa robia nelogické ťahy, že jedna loďka útočí na úplne presilu (kamikadze), len preto, aby získala jeden žetón za boj. Táto vec sa ani nám nepáčila a my napríklad ťaháme kartičky iba za dobité nepriateľské lode, a nie za účasť v bojoch. ZHRNUTIE: U mňa táto hra určte nieje šlapnutie vedľa! Ale nemusí sa každému páčiť, zatiaľ sa nepáčila mojej frajerke (asi jedine), ale tá nemá rada scifi, vesmír, boje, kocky a myslím že po prvých 10 minútach ma prestala pri vysvetľovaní počúvať, lebo tú hru som hral ja sám proti sebe keďže som jej všetko vravel čo má robiť :D

to rbx : iba ku tomu C bodu :) body z planét tretieho sektora sú slabé a zaberajú zbytočne influence (neoplatí sa veľmi iba v niektorých prípadoch). Ak bojuješ, získaš body za boje, plus väčšinou sa bojuje o kvalitnejšie sektory, čiže viac bodové (viac surovín), plus ešte zoberieš sektor s planétou (body) súperovi.

15.3.2012 21:27:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Koupil jsem ...
Tož před chvílí to bylo nehrané nabídnuto tady v Bazaru ... moc se to tam neohřálo ... koupil jsem to. Běda vám všem vychvalitelům Eclipse, jestli se mi to nebude líbit ;).

15.5.2012 14:14:24

kren
Tak to dáš případně znovu do bazaru?

15.5.2012 14:16:42

kren
To byla ta s obrazkem te Gigamic hry? Abys nebyl prekvapeny.

15.5.2012 14:17:49

kren
Potom uvítam dáku správu o zhodnotení :))

15.5.2012 14:19:03

kren
Vyzkoušej a neotálej s dojmy. Lhůta tak do pátku, ať máš nějaký čas na přelouskání pravidel :))

15.5.2012 14:19:11

sydo
jj, myslím že to byla deluxe verze... je tam třeba i pět kuliček na řetízku, o různých velikostech. řekl bych, že křenovi by se to mohlo zrovna hodně líbit

15.5.2012 14:21:01

Elenistar
Jo jo, Gigamic ty abstraktky zkratka umi, to se musi nechat.

15.5.2012 14:46:44

to všichni
Nedělejte si ze mě pr..l. Snad už mám nějaké zkušenosti a nejsem taková trubka ;). Eclipse za 1500,- se tam objevila skutečně před chvílí od kremilose z Ostravy a byla to Eclipse od lautapelit a ne abstract od Gigamicu.

... á opět páni mínusovači nerozumí přátelskému úsměvnému popichování ;).

15.5.2012 14:55:11 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
Myslím že jsi neudělal chybu. U nás to baví i manželku a ta scifi a boj k tomu moc nemusí. Je tam naštěstí hodně budování a ekonmiky.

15.5.2012 14:59:36

Koupit či nekoupit?
Jen malé doporučení. Uvažujete-li o koupi, ještě tak 3 týdny vydržte ;-)

15.5.2012 21:53:51

tak tak počkajte
počkajte, tu nieje text, toto BF nemôže tak pokaziť ako AH.. Ale oceňujem, že bude mať táto skvelá hra českú vlajočku na škatuli a dostane sa tak ku širšej verejnosti..

15.5.2012 22:04:30

no prosím...
tomu se říká marketing :)

15.5.2012 22:09:43

ad Beholder a lidé z Blackfire
Beholder má naprostou pravdu, samozřejmě vím, že to myslel ironicky. Klasický debilní Balckfireovský přístup tajemného hradu v Karpatech. Místo toho, aby propagovali hry, které chtějí vydat a tím si zajistili ještě větší odbyt, tak naprosto nesmyslně vše utajují, aby pak z velkou slávou odhalili úžasné vydání nějaké hry. Tahle politika má význam u vydání úplně nové hry, kterou nějaké vydavatelství vydá, ale u lokalizací zahraničních her je to úplně nesmyslná obchodní politika směřována proti zákazníkům a jediný důvod vidím v tom, že chtějí likvidovat konkurenci internetových obchodů u nás, které nakoupí nelokalizované originály a pak si je můžou narvat do špic. Mě teda cizojazyčný Eclipse vůbec nevadí, a o friendly přístupu Blackfire k hráčské veřejnosti si může udělat každý obrázek sám. Myslím, že horší pověst než mají už snad ani mít nemůžou.

16.5.2012 00:58:27

to kren
Jeste nezapomen na cenu. Jestli bude cena u lokalizovane hry nekde podstatne vys, jak byva zvykem nez original, tak stejne kazdy sahne po hre z odzkousenych obchodu a nebo si ji koupi nekde v zahranici v polstine, nemcine a pravidla si stahne tady a nebo z netu v AJ.
Jsem zvedavy, co z toho vznikne a po prohlaseni, ze to vydaji v CJ jsem si rikal, zda to bude preklad nekoho odsud nebo na to maji sveho prekladatele.
No, ocividne se opet neobtezovali napsat nekomu zdejsimu...

16.5.2012 15:21:58 | Upraveno autorem (porovnej)

vojta
vyssi cena? ja myslel ze cesky AH i civka byla levnejsi ne? ale mozna se pletu

16.5.2012 15:34:12

loser
Civka urcite, u AH mam pocit, ze se cena za AJ i CJ verzi nelisila a byla nekde kolem 1000. Ja z minulosti mel zkusenost, ze cokoli co slo pres BF melo cenu pekelnou a od te doby jsem to prestal sledovat, protoze pro me byl jako prodejce nezajimavy.
Takze i na cenu hry jsem zvedavy, za kolik budou hru prodavat. :-)

16.5.2012 15:38:30

Vybíráme z Bazaru

Kemet
Kemet
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas