Eclipse - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Lautapelit.fi
Autoři: Touko Tahkokallio
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Má už někdo v ČR? Jaké jsou vaše dojmy?
25.10.2011 22:11:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Moje dojmy
V sobotu som mal možnosť prvý krát zahrať túto hru vďaka kamarátovy stOKYi. Po jednej hre môžem povedať ,že hra sa mi páči a keď som prišiel večer domov tak som nemohol zaspať čo som nad hrou stále rozmýšlal. Sú ale aj veci ktoré ma trochu sklamali a niečo mi príde aj trochu divné (subiktívny názor po jednej hre!). Trochu ma sklamalo to ako to tu už popísal užívateľ "tacud" ,že boj nepatrí medzi jeden z hlavných spôsobov ako vyhrať hru. Podľa môjho pocitu boj je v tejto hre len HROZBA ktorú treba rešpektovať, určite nepodceniť a byť na ňu pripravený ,ale určite to nie je plnohodnotný spôsob ako vyhrať hru (ešte raz pripomeniem je to môj subjektívny názor!). Divné mi príde ,čo som si vyskúšal na vlastnej koži, že v tejto hre zaútočiť na súpera a boj VYHRAŤ je dosť nebezpečné vzľadom k tomu ,že boj vás finančne vyčerpá a ešte vám klesnú akcie do ďalšieho kola, čo by nebolo nič zvláštne, čo mi ale príde zvláštne je to ,že porazený súper si finančne polepší a do ďalšieho kola má väčší rozsah akcií. A tak sa stane to ,že porazený súper v ďalšom kole (keďže si prehrou polepšil) bleskovo dozbrojí a prejde do protiútoku na súpera ktorý si výhrou pohoršil. Toto spôsobuje podľa mňa divné pravidlo ktoré hovorí, že po dobití hexu si populáciu sťahujete na pohrebisko a disk vplyvu nejde na pohrebisko, kam by podľa mňa spávne mal ísť, ale normálne do zásoby ešte pred údržbou. Toto je podľa mňa hlúposť, ktorá spôsobuje práve to ,že porazený si prehrou polepší. Ďalšia vec ku ktorej by som sa chcel vyjadriť sú veľa krát preberané sebevražebné útoky. Keď som o tom prvý krát počul tak ma doslova nahnevalo ako mohol autor pustiť do hry takúto vec ,ale zmenil som názor. Body za účasť v boji určite majú svoj význam a autor to tam nedal len tak prenič, zanič a hra bola ďalej skúšaná a testovaná hromadou ľudí. Svojvolné vynechanie tohto pravidla podľa mňa narušuje mechanizmus hry a možno spôsobuje nevyváženosť. Aj z reálneho hľadiska to podľa mňa nie je až tak mimo. Veď koľko armád v minulosti bojovalo do posledného muža, aj keď to bolo už dávno prehrané, alebo nemecký dôstojníci ktorý po kapitulácii spáchali samovraždu , lebo sa nevedeli vyrovnať s prehrou. Myslím ,že sa to dá odvôvodniť aj viacerými príkladmi zo života. Ešte taká jedna poznámka k tejto hre , ktorá prekvapila aj mňa samého. V partií som prehral a vôbec mi to nevadilo. Zvláštne :D

31.7.2012 18:08:42 | Upraveno autorem (porovnej)

springb
Tak samotný autor na BGG odporúča rôzne modifikácie na hru ktoré niesu v oficiálnych pravidlách. Napríklad neťahanie si žetónov za čisto iba boj je jeden z nich. Napríklad sú tam aj rady pre konfliktnejší vesmír na minimalizovanie hexov tretieho sektoru. Každý si to môže určiť podľa vlastného gusta.. A 16 bodov v ideálnom stave ktoré môžeš získať za boje je podľa mňa dosť. Vlastne za boje si môže hráč bodovo polepšíť v pomere ku ostatným veciam asi najviac. Keď si predstavíš koľko hexov by si musel ovládať aby si mal aspoň 10 bodov a to ani nehovorím o množstve technológií ktoré by si musel mať aby si mal 10 bodov za postup v technology tracku a pod ..

5.8.2012 22:50:04 | Upraveno autorem (porovnej)

První dojmy
po rozbalení na mě vypadla tuna komponent, myslela jsem, že se konce vylupování žetonů a hexů nedočkám, nebo alespoň, že se v té záplavě, která se na mě hrnula utopím...
Pravidla - oceňuju maximálně! Perfektně napsaná, všechno souvisí se vším, není problém tam cokoli dohledat. Záplava na první pohled absolutně nesrozumitelných žetonů technologií a vylepšení lodí - čert, aby se v tom vyznal! Nic se nelekat, už při první hře se symboly zažijí a opět - všechno má nějakou návaznost, takže se v tom nikdo neztratí. Kombo euro - améra nám v této hře sedí a je skvělý, že se musí lecco hlídat a k tomu zážitek - házení kostkama - paráda! Pocit už po první hře naprosto epickej. Těším se na další a další partie této hry, protože je nad čím přemýšlet, co vylepšovat, zkoušet a pokoušet. Takže - u mě dobrý!

12.8.2012 10:28:48

Dojmy
Včera jsem se k tomu poprvé dostal a musí to být asi vážně dobrý, bo se mi to líbilo;) A to sci-fi hry u mě mají tradičně na startu nějakej ten bodík do mínusu, bo mi moc nesedí prostředím. Jediné, co mi trochu vadilo, byl děsně dlouhej setup, ale snažili jsme se to na konci nějak rozpytlíkovat, takže příště to už snad zabere méně času...;)

1.11.2012 11:16:28

Dovětek
Ještě teda musím dodat, že hru jsme nestihli dohrát, tekže jsme se nedostali do megapočítacího posledního kola, před kterým někteří hráči varují. Uvidíme, až to dotáhneme do konce, jestli to trochu nezkalí nadšení;)

1.11.2012 11:18:20

aneken
ad počítání na konci - ono když už pak víš co a jak počítat, tak to zabere tak cca 2 minuty, a co počítat budeš vědět po první hře, takže toho bych se nebál:)

ad setup - jak píšeš, rozpytlíkováním se dost urychlí, pořád chvilku zabere, ale není to tak hrozné.

1.11.2012 11:24:36

První hra
Tak jsem si konečně po roce, kdy se mi prášilo na krabici zahrál poprvé tuhle perfektní hru. Hráli jsme ji v pěti lidech. Z toho tři jsme byli v téhle hře nováčci. Springb píše, že boje jsou spíše jen hrozba, ale u nás se to mydlilo hlava nehlava každý s každým, kromě mě. Já jsem se snažil budovat impérium nenápadně trošku stranou a během předposledního a posledního kola jsem to rozjel a podařilo se mi vykidlit Caulyho civilizaci kompletně z mapy. Přestože jsem ovládal skoro polovinu vesmíru, tak mi na vítězství chyběly body a byl jsem třetí. O pořadí nejde, skvěle jsem si zahrál, perfektní hra. Právě díky bojům měli první dva hodně bodů za prestiž (či jak se to jmenuje) z bitev.

Co se týče závěrečného počítání bodů, tak opravdu nechápu, jak si na to někdo může stěžovat. Vždyť jsou podstatně více počítací hry. Těch pár bodů z vesmíru, prestiže a technologií je spočítané během minuty, takže těm stížnostem fakt trošku nerozumím. Podle mne skvělá hra.

5.11.2012 08:46:33

Počítací poslední kolo
Pravděpodobně tím nebylo myšleno počítání bodů na konci hry, ale propočítávání v posledním kole hry, zda se vyplatí hrát akce do mínusu, útočit na protivníky nebo spojence, kteří mají třeba stejně bodů, odhadování skrytých bodů apod. Osobně to nedělám a zatám jsem nehrál s nikým, kdo by tím zdržoval nějak hru.

Jinak hraní bylo super, sice jsem hrál jen 2 hry ze 4 co se za těch 12hod po sobě odehrály, ale hráči hráli svižně a bojovalo se od půlky hry. Rozšíření hru nijak výrazně nemění, nové rasy se nezdají být nijak přesílené a oživuje to hru.

5.11.2012 10:36:09

to Droll ad počítání
Tak jasně, pokud je to myšleno takhle, tak to chápu. Nicméně nejsem hráč, který by chtěl zvítězit důslednou analýzou propočítávání nejefektivnějšího zisku bodů v závěru hry. Já jsem ani neměl přehled (respektive nezajímal se, kolik má kdo bodů). Já jsem byl rád, že jsem ovládl široký vesmír a jak to bylo s body už pro mne nebylo až tak podstatné. Pokud by ale někdo hrál tak, že by důsledně propočítával body, tak by to asi dost zdržovalo hru a ostatní by z toho mohli být otrávení.

Proto se ani nezúčastňuju a nikdy jsem se nechtěl zúčastňovat nějakých turnajů a soutěží v deskovkách. Mě jde většinou o samotný zážitek ze hry a ne o výhru jako takovou.

5.11.2012 10:49:14

kren
Pekný prístup.. Ja zase nemám rád keď pri hre niekto kričí a rozčuľuje sa z hociakých dôvodov. To potom nemám ani chuť hrať, však hrám pre zábavu a nie pre to aby ma niekto nasieral :) Ale k téme.. Som rád že niekto už pri prvej hre pochopil, že boje sú dôležité a len ekonomikou sa dá vyhrať len ťažko. Však napokon, toto som prizvukoval aj v recenzii. A tiež myšlienka zaútočiť v poslednom kole hocijakými loďkami len aby som si "niečo" potiahol sa mi nezdá byť šťastná. Ktorá tu mimochodom tiež chvíľu obiehala vláknami. Po tých X hrách môžem povedať, že ak hráči posielajú v poslednom kole lode na istú smrť, tak nie kvôli jednému žetóniku reputácie, ale ako obranný "útok" pinovaním. Väčšinou tých influencov nieje dosť na to, aby sa zahadzovali nezmyselnými samovražednými útokmi, kde už je len malá šanca si potiahnuť dáky užitočný reputation tile.

6.11.2012 13:58:17

vymazanie
V nedeľu som bol kompletne vymazaný z mapy a to už po 6. kole. Len tak na margo toho údajne slabšieho 4tého X (exterminate). Je pravda že sa mi ale vôbec nedarilo a to vo všetko :D

11.3.2013 21:31:34 | Upraveno autorem (porovnej)

delka hry ve 3 lidech
jakaje prosim delka hry ve 3 a nebo 4 lidech cca?
diky za info

15.5.2013 18:50:07

dĺžka hry
tak to je relatívne. Prvá hra je určite dlhšia. Hlavne ak sa dobre nenaštudujú pravidlá (mimochodom skvelo napísané). Ale my 4ia odohráme do 150 minút aj s rozložením a zabalením. Sme skúsení hráči a vieme čo chceme, čiže nie sme premýšľaví :). Samotná hra je tak okolo 25-30 minút na hráča.

PS: ešte by som dodal, prvé kolá sú svižné. Avšak neskôr sa začnú naťahovať, keď postupom narastá napätie v galaxii :)

15.5.2013 21:21:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Truhlaříci s.r.o
Truhlaříci s.r.o
Akt. cena: 670 Kč
Končí za: 22 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas