Eclipse - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Lautapelit.fi
Autoři: Touko Tahkokallio
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Má už někdo v ČR? Jaké jsou vaše dojmy?
25.10.2011 22:11:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Influence akcia
Autori uz na tuto otazku na BGG odpovedali: http://boardgamegeek.com/thread/714227/influence-action
Odtial som vychadzal aj ja.

Odporucam prebehnut si FAQ na BGG udrziavane autormi: http://www.boardgamegeek.com/thread/711246/eclipse-official-faq

7.11.2011 14:39:56

Vojtech Musil
Mohl bys prosím ještě ve zkratce popsat souboje.

7.11.2011 19:13:28

Beholder
Uz jsem tim nechtel prudit, protoze stejne to skoro nikdo nemohl precist, jak to bylo dlouhe. :-D

Takze:
Kazda lod jak jsem psal se sklada z urciteho poctu casti/modulu. Tyto moduly se daji prekryvat akci upgrade ze ziskanych technologii, ktere si poridite. Aby lod mohla vubec fungovat, potrebuje zdroj energie, ktery pote napaji zbrane, stity, pocitac a motory.

Co delaji jednotlive moduly:
Zbrane pouze zvysuji dmg => 1 - 2 - 4 (iontove kanony, plasmove kanony a pak nejake uber kanony)
Stity zvysuji pocet zasahu, ktere muze lod dostat.
Pocitac zvysuje sanci na zasaht. Pokud neni pocitac, je zasah na hod kostkou 6, pocitac +1 toto upravuje na +5,6, pocitac 2+ zvysuje na +4,5,6 atp. Krom toho nikdo netvrdi, ze nemuzete mit 2x +2 pocitac. ;-) Ale pozor, tim zabirate modul pro jinou technologii na plavidle.
Motory umoznuji behem akce Move vetsi pohyb + zvysuji iniciativu. Zaklad je vzdy pohyb o jedna a motory toto modifikuji.
Posledni modul jsou stity, ktere modifikuji souperuv hod obracene. Cili pokud ma souper lod s pocitacem na zasah 4+, tak tyto stity hod modifikuji obracene => zasah je napr. na 5+ atp....

A jak dochazi k souboji? Ve fazi pohybu se na tvuj hex, kde mas lode nekdo pohne se svymi lodemi. Souboj neprobiha okamzite, ale az vsichni hraci ohlasi pass. Pote, co se tak stane, tak se urci iniciativa lodi. Tim se stanovi, ktere lode budou strilet jako prvni. Pokud je shoda, tak mam za to, ze jako prvni utoci obrance, ale nejsem si tim ted uplne jisty. Ted prijde trosku "nesmysl" pri souboji. Jednotlive kanony maji "vlastni" kostky. Pokud ma lod iontove kanony, hazis zlutou kostkou. Pokud ma plasmove kanony, hazis oranzovou atp... ale ve skutecnosti jsou vsechny kostky stejne, klasika D6, jen jinak barevne a barva nema vyznam. Je to spis jen pro atmosferu asi. Takze utocnik spocita, kolik ma jednotek s nejvyssi iniciativou, vezme prislusny pocet kostek a hodi. Vyhodnoti se dmg a ty jako utocnik si urcujes, do koho vlastne strilis. Takze se nam stalo, ze interceptory sundaly dreadnaught, ktery se ani nedostal ke strelbe, coz je hodne zajimave a velmi vystihuje bitvu. :-) Pokud mas dmg 2 a lod ma jeden zivot, tak dmg nemuzes rozdelit. Takto se hraje na zivot a na smrt, dokud nekdo neumre a nebo se nestahne, ale to nikdo neudelal (tedy ja a byla to chyba.:-) ).

Aby to nebylo tak nudne, tak ten boj je trochu sofistikovanejsi. Kdyz jsi na hexu a nekdo na tebe zautoci, tak bude souboj. Ale pokud tam vlitne nekdo treti, tak tusim, ze se musi nejdrive vyporadat s tim druhym a teprve pote muze zautocit na toho prvniho. Cili ne ze tam prilitne a zmasakruje toho, kdo v bitve prezil, ale musi si to odkroutit se vsemi v podstate s tim, ze se nemusi prezit ani ten prvni souboj. :-)

Doufam, ze to je dostacujici a hlavne pochopitelne.

7.11.2011 19:33:39

Vojtech Musil
jo bohatě stačí, díky. Takže poměrně klasický kostkový souboj s tím, že mám možnost modofikaci při jakém hodu zasáhnu. Tohle se mi líbí :). Měl jsem strach že to bude příliš euroidní (vlastní píseček s minimem soubojů). Ale myslím, že třeba ve dvou hráčích bez diplomacie to může být pěkná řežba :)

Co se týče těch barevných kostek, tak ty barvy jsou tam podle mě proto abys mohl hodit jedním hodem všechny kostky (na inntových kanonech můžeš mít jiný level než na plasmových) a abys nemusel házet zvlášť 2x, tak si podle barev nabereš kostky a hodíš 1x. Nebo jsem mimo? :)

7.11.2011 19:51:18

Beholder
Nejsi prvni kdo rika, ze to muze byt v mene hracich rezba a rikas presne to same, ze to je kvuli te diplomacii.
Je to klasicky styl nahody, kterou nejak modifikujes a me se to hodne libi. Je pravda, ze me ta nahoda zarizla. Utocil jsem se tremi interceptory a trema cruisery proti peti interceptorum a dvoum dreadnaughtum. Mel jsem zasah na 3+ tusim a souper mel tri zivoty s interceptorem. Daval jsem dva dmg s kazdou lodi. Souper mel pouze hit na 6. Po prvnim hodu jsem mu zlikvidoval dreadnaughty. Pote prisla jeho rada a zneskodnil mi dva cruisery. Z peti hodu 2x sestka tusim. Nakonec byla situace takova, ze jsem mel tri interceptory a on pet. Ze tri mych hodu dva 2x hit, cili jeden interceptor sel dolu. On hodil ze ctyr kostek 2x sestku. Potom jsem zase hodil hit a nakrapnul mu interceptro a on opet ze ctyr hodu hodil jednu nebo dve sestky. Takze v hodech ze 4 - 5 kostek mel v prumeru 1 - 2 sestky na hodu. Coz potom dokaze vyslovene nasrat. Ale holt s tim uz nic nenadelas. Kostka bude vzdy neuprosna. :-) Kazdopadne to bylo hodne epic.

A co se tyce barev, tak mas pravdu, ale me neprijde zas takovy problem hodit 2x. Takze to ze zacatku trochu matlo, prco tam jsou ruzne kostky.

Jinak kdyz zminujes to Euro. Kdo passuje jako prvni, tak zacina v dalsim kole. Takze tam nekdo prohlasil, ze to vubec neni Euro => koncim kolo, beru peniz a pristi kolo zacinam, takovy pro me typicky prvek Euro her, casto jsem se s nim setkaval u nekterych farem. :-)

7.11.2011 20:23:28

Vojtech Musil
No i ten (pro mě nový prvek) passování s tím, že to nemusí znamenat definitivní konec mého kola je silně antieuroidní :)

7.11.2011 20:30:44

2. dojem
Ve vlakne o porizeni se objevily rozpaky, tak bych se je pokusil vyvratit. Neberte v potaz hvezdickove hodnoceni, ale komentar. Hra zaslouzi 4 - 5 hvezd samozrejme, ale ten komentar plati. Pokud hrajete se skupinou lidi, ktera kazdych pet vterin neco pocita, tak se neni cemu divit, ze z toho je nekdo zklamany. Ja hral dve hry a ani v jedne se v poslednim kole nic zbesileho nepocitalo, jednoduse to zalezi na skupine, se kterou hrajete. Jako kazda hra. Hra je vice do Eura samozrejme. Management je proste jasne Euro spolu se ziskanim 1. hrace, ale boj se zase jasna Amerika, kde je vse zalezitost nahody, kterou modifikujete nakoupenymi zbranemi.

Dnes jsem mel moznost zahrat druhou hru, ktera byla diametralne odlisna od prvni. K vetsimu souboji doslo kolem 5. - 6. kola tusim, kdy se jeden hrac odkryl. Toho jsem vyuzil, nakoupil neutronove bomby a maskoval to vetou, ze je potreba zacit nakupovat levnejsi technologii, abych uplatnil plnou slevu. V zapeti, kdy hrac prede mnou pasnul kolo jsem vsak ucinil pohyb do jeho relativne bohateho systemu a nasledne do dalsiho systemu. Souper mel slabsi lode a jeden Dreadnaught byl daleko na vylete, kde se pokousel znicit alieny, aby obsadil onen system. Vysledek meho strategickeho tazeni vedl k temer uplne porazce hrace, ktery o kolo pozdeji vzdal hru a odstoupil. Snazil se jeste zareagovat (hra umoznuje hrat tzv. reakce, kdy hrac, ktery jiz pasnul muze delat akce move, upgrade, build v omezenem meritku), ale nebylo to jiz nic platne a vysledek byl pomerne krvavy, jelikoz neutronove bomby jsou neuprosne a misto dlouheho dobyvani planet vyhladi okamzite vse. Tento stret v ostatnich vyvolal pocit ohrozeni a tak se zacalo zbrojit a vybavovat lode velkym DMG a zvysenim sance na hod. Bohuzel jeden hrac byl vsak technokrat, cili mel temer veskere technologie, ale nemel dostatek surovin na vytvoreni velke armady, kterou by mne mohl ohrozit a druhy hrac byl spise prumerny, tak jsem dobyl galakticke centrum a to jsem do konce hry udrzel bez vetsi problem. Mimo to jsem svoji flotilou udrzoval respekt.

Zaver z toho je takovy, ze mimozemske rasy podstatne zahybaji celou hrou. Ja mel Mechanema rasu, ktera tezila z produkce. Vsechny lode, starbase, monolit atp. byl o jednu produkci levnejsi, nez souperuv arsenal. Dale jsem mohl techovat az tri moduly za kolo, misto dvou. Mel jsem vsak postih na move akci, kde jsem mel pouhe dva pohyby mistro tri a smenu jakekoli suroviny za jinou v pomeru 3:1. Technokrat mohl zkoumat pri akci pruzkumu az dve technologie misto jedne, rovnez mel pohyb 2 misto tri a smenu v pomeru 3:1. Treti vetrelec mel postih v podobe ztraty dvou akcnich disku jiz od zacatku, ale zacinal s financni injekci, ktera presahovala cislo cca 20 tusim. Hrac, ktery byl porazen behem hry byl clovek, cili jeden vyzkum za akci, 3 pohyby a smena 2:1. Tyto drobne rozdily mezi narody vsak vedly k odlisnemu stylu hrani a prubehu hry, coz povazuji za naprosto super.

11.12.2011 21:03:41

1.hra
No ona první hra s Ježurou byla ovlivněna tím, že se mu podařilo jako prvnímu hráči vzít pokročilé laboratoře, takže až skoro do předposledního kola mohl jako jediný umísťovat populaci na pokročilá vědecká políčka a výrazným způsobem nám tak utekl v technologiích. Nikdo ho pak radši moc neprovokoval, aby ho Ježura nezadupal do země. Teprve v posledním kole jsme se vrátili k našim oblíbeným dýkám do zad a vrhli jsme se na něj s cílem co nejvíc si urvat pro sebe. :)

12.12.2011 09:14:17 | Upraveno autorem (porovnej)

to zgrywus
A to behem cele te hry neprisla dalsi technologie na to vylepsene techovani? Krom toho zasadnejsi je asi advanced economy, protoze bez penez nemuzes delat tolik akci a nebo nemuzes mit tolik kolonizovanych galaxii. Za jakou hral rasu vlastne? Vcera mel technokrat na konci hry temer vsechny technologie nakoupene a stejne jsem vyhral ja, ktery jel na stroje. Proste bez hrube sily se toho taky moc neda zvladnout. S tim jeho komentarem souhlasim, ta hra je opravdu trochu vic do Eura asi, ale hvezdicek si rozhodne zaslouzi vic nez 2,5. :-)

12.12.2011 09:41:47

Vojtech Musil
Advanced economy přišla taky jednou a taky ji hned uchvátil Ježura. Druhý advanced labs přišly až v předposledním kole. Suveréně nejvíc přicházelo vylepšenejch trupů. Jinak jsme všichni hráli za lidské frakce.
No zkusím ještě Ježuru umluvit do pár her :)

12.12.2011 18:22:43 | Upraveno autorem (porovnej)

to zgrywus
Tak to je nejake prapodivne, ze ty technologie chodily takhle. V pozdejsi fazi hry by mela byt vetsina na stole, ale.... nahoda je blbec no. Kazdopadne neznamena to vsechno, ono pokud mas pocitac +2, k tomu plasma kanon, tak si myslim, ze je velka sance neco uhrat. Ja si vzpominam na tu prvni hru, kde se vsichni drzeli zpatky a bali se cokoli udelat nebo zautocit. Ve druhe hre to bude o necem jinem si myslim, rozhodne bych zkusil druhe kolo.

12.12.2011 18:56:39

nové dojmy?
Koukal jsem ve vedlejším vlákně, že počet majitelů téhle hry se rozrostl, tak jsem zvědav jestli nepřibyly také nové dojmy?
Já jsem v obrovském pokušení hru také objednat, vlastně už jen čekám, jestli ji některý z našich eshopů nebude mít i s tou miniexpanzí...S tou už máte nějaké zkušenosti, stojí to za to se po ní shánět?

16.12.2011 14:24:47

gev

zluda:
Ja mam zatim dojmy jen ciste vybalovaci, prvni hru, navic jen ve dvou, dam az pristi tyden. Komponenty kvalitni, dobre provedene, pouze maly karton s opravnym vytiskem modrych starbase jsem mel zmuchalny, uz jsem si psal o nahradu, zatim bez odpovedi (asi ve Finsku chystaj Vanoce, nebo co :-)

16.12.2011 16:17:08

zluda
No ona ta miniexpanze je skutečně hodně mini (3 žetony).

16.12.2011 17:07:07

zluda
Miniexpanze neni nic jineho, nez minikarticka, kde jsou dve nove galaxie, na ktere se vztahuji nejaka "spesl" pravidla a pak tam je jeste nejaka drobnost, ale kdyz jsem to videl, tak jsem se spis pobavil nad dobrym vtipem o rozsireni. :-)
Jinak jestli ti nevadi cena, tak nevahej a kupuj. Pokud mas alespon 3 hrace, tak je to imo jasna volba.

16.12.2011 17:41:50

zgrywus
jojo, já vím, ale stejně ji prostě potřebuju:) Od zdejších prodejců jsem zatím žádné info o dostupnosti miniexpanze nedostal a předpokládám, že nikdo z čerstvých majitelů ji prodat také nechce, takže budu asi mít stejně smůlu:(

16.12.2011 17:42:56

Vojtech Musil
u těch dvou nových hexů je možnost právě exploze supernovy, která zničí vše co tam je, na druhou stranu má být riziko vyváženo velmi dobrými hodnotami těchto soustav, což mi přišlo jako zajímavé zpestření:) ta drobnost je technologie Ion missile. Vím, že toho není moc, ale já rád věci kompletní:)
Jinak s cenou jsem se už smířil a do hry určitě půjdu, jen se ještě snažím nějak pořešit tu expanzi. Finálně mě utvrdilo přečtení pár herních reportů z BGG...

16.12.2011 17:49:45

zluda
Tusim, ze ta miniexpanze je u kazdeho Eclipsu, ne? :-) Ale ruku do ohne za to nedam.

16.12.2011 18:07:24

Vojtech Musil
No asi ne, mělo to být jen k pre-orderům z Essenu a stránek výrobce a pak pro vybrané distributory. Tak jsem se snažil zjistit jestli právě některý z našich shopů nemá tyto "vybrané distributory":) ale zatím ticho po pěšině...:(

16.12.2011 18:42:54 | Upraveno autorem (porovnej)

zluda
No dvě šedivá políčka a po jednom pokročilém od všech ostatních mi zase nepřijde moc super, na to, že ti hex může bouchnout pokud máš smůlu a tahají se špatné technologie.

16.12.2011 23:52:00

zgrywus
Tak to nedokážu posoudit, tohle jsem jen vyrozuměl z popisu a diskuzí, že by měly být atraktivnější než ostatní políčka.

17.12.2011 08:15:27

zluda
Jinak já jsem taky křeček:) Musím mít všechno kompletní. Bohužel kvůli tomu jsem se musel rozloučit s LCG Warhammer Invasion a Lord of the Rings.

17.12.2011 15:08:58

zgrywus
Tak LotRa se teda nevzdám:)

Jinak Eclipse jsem už objednal, tak se nechám překvapit jestli přijde i s expanzí:) už se nemůžu dočkat:)

17.12.2011 15:19:56

hrál někdo ve 2
dá se to? Vím že tam ve dvou není diplomacie, ale to mi nevadí :). Jen jestli to není nuda jen ve 2...

8.1.2012 19:22:08 | Upraveno autorem (porovnej)

gev

Beholder:
Hrál jsem zatím jenom ve 2, ve více lidech to musí být lepší, ale byl jsem i tak, hodně spokojenej...

8.1.2012 20:00:06

Vybíráme z Bazaru

Mars: Teraformace – Expedice Ares
Mars: Teraformace – Expedice Ares
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas