Drako: Drak a trpaslíci

xxxxxxxxoo hodnoceno 173x (Seznam vlastníků)

Drako: Drak a trpaslíci - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Adam Kałuża
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jen tak...

tenhle kousek mě zaujal, cokoliv o hře - sdílejte, prosím :-)
24.10.2011 11:42:30

v jakem jazyce?
pred casem jsem nekde neco vyhrabal v polstine

24.10.2011 12:01:18

ndru
aha, podělte se o dojmy ze hry...:-)


...ono to nejde v tom hlavním příspěvku opravit, saprlo!

24.10.2011 12:03:55 | Upraveno autorem (porovnej)

drako-len tak za seba:
PLUS
moc pekne vyhotovenie, tema sedi do mechanizmov uplne skvele vice versa
asymetricka hra pre 2 - takych je malo
poradie karat (nahoda) sa dlhodobo imho neprejavuje, paradne vybalansovane, smekam
znalost balika a pokrove pocty davaju dalsi takticky rozmer, skusenost sa prejavi
napatie az do konca (aspon co som zazil)
(Edit: uplna jazykova nezavislost, ikony funguju fajn)
NEUTRAL
trivialnost systemu(pravidiel) vyvazuju pomerne velke takticke moznosti
cena
MINUS
cista herna doba 5 -10 minut mi je 'ehm' (ja to teda nepoberam..pre niekoho je to urco plus:)

24.10.2011 17:25:57 | Upraveno autorem (porovnej)

z Essenu
Hru jsem měl možnost shlédnout a posléze dovézt z Essenu. Popis v předcházejícím příspěvku odpovídá. Ve hře jde o to, že je zde drak a tři trpaslíci, kteří se snaží navzájem zabít (trpaslíci draka či naopak) Boj se odehrává pomocí karet, kdy figurky chodí, útočí, plivají oheň či šípy atd. Každá figurka má několik životů. Trpaslíky může drak postupně zabíjet. Drakovi zase mohu jednotliými zásahy ubírat schopnosti např. létat či chtrlit oheň. Víc se musí snažit trpaslíci, protože pokud nezabijí draka do doby než se dolížou karty tak vyhrává drak.
Systém je jednoduchý, hra rychlá. Nejsem schopen zatím posoudit vybalancování co jsem hrál zatím vyhrávali trpaslíci. Celé kouzlo hry je v jednoduchosti, rychlsoti a v hezkém zpracování. Jsou zde pěkné figurky, a celkově slušná grafika. Negativum je cena která se v Essenu pohybovala kolem 25 Eur, což je na jednoduchou dvojkovku dost. U nás jsem to již viděl za rozumnější cenu.
Vzhledem k jednoduchým pravidlům to lze i hrát i s menšími dětmi než doporučených 8. Hru jsem zakoupil pro hraní se sedmi letým synem, což se mi jeví po prvních partiích jako dobrá volba.
V Essenu se Poláci vyjadřovali, že k tomu snad mají být rozšíření dalších postav - varianty, kdy by tam válčili např. Elfové či jiné bytosti a bylo by možné zápas jednotlivých postav kombinovat.

25.10.2011 21:51:33

Dojmy...
...po prvních několika hrách (partie cca 15-20 minut, ale je to ve výsledku časově docela i náročné, jelikož bez odvet se to neobejde ,-) jsou dojmy veskrze pozitivní. Každá ze stran vyžaduje zcela jiný přístup a taktiku a s každou přibývající hrou je stále jasnější, že ač se to zpočátku zdá docela o náhodě jaké přijdou karty, tak opak je pravdou; prostor pro taktiku, blafování apod. je na takovouto odpočinkovou rychlovku celkem značný. Za draka možné vyhrát je (pravda, zdá se to subjektivně těžší), ale na přežití skrze zahrání poslední karty trpaslíků, docela by mě zajímalo zda se za něj dá vyhrát i jejich zabitím (pokud samozřejmě protihráč nedělá jednu botu za druhou). Zpracování velice vydařené a navzdory celkem skladné krabici, je to přenositelné po vyjmutí i ve větší kapse ,-)

25.10.2011 23:06:52

re
Vypada to moc pekne :-) Asi si vyrobim nakou homemade verzi a vyzkousim. Figurky mam, planek taky, akorat s kartama bude problem. Na fotkach neni videt kolik kterejch je.

26.10.2011 10:19:23

karty
karet je pokud si správne pamatuju 38 pro každou skupinu :-)

7.11.2011 14:23:43 | Upraveno autorem (porovnej)

re
jasny ale me jde o to, kolik je u trpasliku a draka ruznych karet napriklad 4x pohyb 2 utok 1, strelba 1 sit, atd...

7.11.2011 14:28:35

karty
no není to úplně ideální způsob, ale počítej :-D
http://boardgamegeek.com/image/1110869/drako
http://boardgamegeek.com/image/1110870/drako

7.11.2011 14:48:05

figurky
zajímalo by mě zda kde by se dali koupit takové figurky. Hlavně ten drak :-)

7.11.2011 20:20:26

rbx

ok227
Wizards of the Coast v soucasne dobe vydava krabici draku pro potreby jejich Dungeon and Dragons RPG, takze tam mas draku dost. Trpasliky vyrabi treba Mantic pro sve Kings of War a daji se take koupit samostatne. Komponenty k teto hre jako takove samostatne nesezenes, pochybuju, ze by to prodavali, zatim to u zadne hry, co znam, takto neni, pokud se nejedna o barvene verze ala Adventurers.

7.11.2011 20:44:07

re ok227
diky za obrazky, viudel sem ale nedokazu spocitat napriklad kolik je u draku 2utok defense, 1utok, defense 3 utok defense atd, nejsou tam videt

8.11.2011 22:03:53

dotaz na pravidla
Pro jistotu - chápu správně, že i trpaslík s kuší může útočit nablízko, že ano? :o)
Jinak hra mi přišla dobrá, líbila se mi.

20.11.2011 09:04:44

Tygr
Ano i trpaslík s kuší útočí z blízka.

20.11.2011 10:55:49

Tak teda
Je pravda, ze hra je velmi jednoducha, a cena sa asi odvija skor od grafickeho spracovania, ktore je sice uzasne, ale vedel by som si to predstavit aj trochu skromnejsie...sto ludi sto chuti :) Uz aj hracia doska, ktora je obycajnym hexovym polom je dost detajlne vymakana, a to ani nevravim o kartach, ktore su pokreslene roznymi obrazkami draka/trpaslikov v akcnych pozach (hoci jedina podstatna vec su jedna/dve malicke znacky v lavom hornom rohu).

Celkom ma zaujalo balansovanie hry, a musim sa priznat ze pri nasich hrach sa podarilo trpaslikom vyhrat len raz - na moj vkus ma drak obrovske mnozstvo utocnych kariet (aj ked sa vsade pise ze ma hlavne utekat a snazit sa prezit kym trpaslici dotahaju karty)...ak trpaslici stratia typka s kusou (Morin) tak maju vacsinou po chlebe, a tak vela spominana schopnost hodit siet sa nachadza len na troch kartach, a celkovy princip hodenia siete vlastne drakovi trochu aj nahrava, pretoze trpaslici za ten cas pouziju karty, ktore on usetri(tym padom minu balik rychlejsie a drak unikne).

Hra zaujimava, skryva sa v nej viac ako sa na prvy pohlad zda. budem rad ak potvrdite/vyvratite moje hypotezy, a podelite sa so svojimi nazormi

29.5.2012 00:48:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Lord Silenoz
Souhlasím se zpracováním, figurky jsou moc hezké, překvapil mě materiál (měkký plast, který je pružný a není tak náchylný k lámání). Karty mohly být dle mého názoru většího formátu.
Co se týká vybalancování hry, tak já s tím žádný problém nemám. Obě strany pravidelně vyhrávají. Samozřejmě záleží na namíchání karet, když máš obrany na konci balíčku, můžeš se rozkrájet, ale hrát se ti bude prostě blbě. Výhoda je, že hra je odehraná za 15 minut, takže to není taková tragédie, člověk si povzdechne nad osudem a už hraje další hru.
Týpka s kuší nepovažuju za moc silného, to pro mě je už větší problém, když ztratím síťaře. Určitě záleží, kdy síť použiješ. Já osobně se snažím, když hraju za trpaslíky, přiblížit se k drakovi se dvěma bojovníky a mlátit ho kartou "dva útoky za jeden hitpoint". Pokud jich mám na ruce více, tak právě nyní přichází na řadu síť, znehybnit ho a mlátit a mlátit. Pokud on vynechá kolo pro zrušení sítě, mám další možnost jej mlátit, nebo dobrat dvě karty a doufat, že tam bude další masivní útok. Taktik je určitě hodně. A to se nerozepisuju o možnostech vyřazovat drakovi některé jeho speciální dovednosti útokem na ně.
Mě se hodně líbí, že u nás hra často končí velmi těsně, drak vyhraje s posledním životem, nebo polomrtvý trpaslík poslední kartou zapíchne draka. Několikrát se stalo, že rozhodovala poslední karta trpaslíků o výhře nebo prohře.
Za mě: super hra, rychlá, velmi jednoduchá, baví i nehráče.

29.5.2012 11:01:46

Poznámka ke střelci
Jen bych chtěl dodat poznámku k postavě střelce, příjde mi, že pokud může i střelec útočit zblízka, tak je trochu drak v nevýhodě. Proto my máme pravidlo, že může střelec pouze střílet. Ale je to můj subjektivní názor :-)

30.9.2012 09:30:48

Michi79
To si nemyslím, protože těch střeleckých karet tam zas tolik není. Trpaslíci už to tak mají těžší, když se hráč za draka naučí hrát.

30.9.2012 11:16:54

první dojmy
Dneska jsem si tuhle hru vyzkoušel a moje dojmy byly úplně opačné. Já měl pocit, že to má naopak drak těžší. Ze tří her 2x vyhráli trpaslíci, drak 1x, ale hlavně jsem z té výhry měl pocit, že to je díky náhodě, protože jsem prostě jsem zkusil zaútočit a hráč, který hrál trpaslíky neměl obranné karty. Přitom jich má v balíku poměrně dost. V předchozí hře se mi trpaslíky nepodařilo nachytat ani jednou.

Nicméně pěkná rychlovka, ale jsem zvědavý jak to bude po pár hrách. Jinak mi přišlo, že je hodně důležité využívat právě ty útoky dračí dech a současný útok 2 trpaslíků za 1 kartu a síť.

25.1.2013 00:12:02

drak
mě se nejvíc vyplatilo s ním hlavně utíkat, útočit moc ne.
Jinak bude drako 2, elfi proti orcům, mám pocit.
Chci to.

25.1.2013 11:14:31

jarmuk
Mě to přišlo jak kdy, protože když s drakem pořád utíkáš tak si tě trpaslíci za chvilku uloví sítí. Takhle jsem ulovil draka v první hře, síť a pak rubačka se dvěma trpaslíky a za chvilku byl drak na prkně. Ale rozhodně pohyb je důležitý a je potřeba ho chytře používat.

25.1.2013 11:21:18

taktika
Mně se taky nejvíc osvědčilo s Drakem utíkat (jak psal jarmuk). Trpaslíci pak musí hrát karty pohyb/obrana jako akci pohyb a chybí jim obrana. Pak se do nich pustím. Pokud trpaslíci chtějí (řekl bych dokonce, že musejí) hrát multiútoky (jak psal Parxel), musí přijít (často na úkor karet obrany), pak často hodí síť, ale to už jsou blízko a strhne se bitva - u té trpaslíci vyhází své karty obrany, nebo lépe karty pohyb/obrana a pak je čas, zbavit se sítě a zmizet (ideálně odletět).

Jinak Drak 2 (nebo spíš expanze) se podle autorů skutečně připravuje a měla by to být kombinovatelné se základem, ale dlouho jsem neviděl žádnou zprávu o aktuálním stavu.

25.1.2013 11:36:41

Deskovec
No já jsem právě zažil tu situaci co popisujete, kdy protihráč hrál přesně tuhle taktiku a draka jsem prostě dostal do sítě, pak jsem mu usekl křídla a pak už to bylo porcování jako u řezníka. S drakem se mi mnohem víc osvědčilo popoletět ve vhodný čas, tak abych mohl plivat oheň pokud možno alespoň na dva trpaslíky, aby se vyházeli z karet. Jinak jsem se vždycky snažil doletět k síťařovi a kousat do něj co to šlo, protože má nejmíň životů a s každým mrtvým trpaslíkem líp pro draka.

25.1.2013 12:35:02

taktika
Hraju to podobně jak jste psali, až na to že po pár hrách si už většina dává pozor na to aby ti trpaslíci nestáli v jedné lajně a nešli spálit.

Co se týče rozšíření, tak mám snad od samotného autora zprávu, že by se mělo jednat o další dva národy - elfové, kteří by snad místo obrany hrat karty pohybu a tak utíkat a také trolové, kteří by měli vrhat kameny. Každopádně, už je to trochu starší zpráva :-)

25.1.2013 18:14:47

Rozsirenie
Odkial mate tie spravy o rozsireni? Cez vianoce som objednaval hry z rebel.pl a o ziadnom planovanom rozsireni este nevedeli.

25.1.2013 21:55:38

Vybíráme z Bazaru

Na louce
Na louce
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas