Doom: The Boardgame

xxxxxxxooo hodnoceno 129x (Seznam vlastníků)

Doom: The Boardgame - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: DeltaVision
Fantasy Flight Games
Heidelberger Spieleverlag
Ubik
Autoři: Christian T. Petersen
Kevin Wilson
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

porovnání s Descent: Journeys in the Dark

Mohl by mi někdo přiblížit, jak moc je to zábavné a oč je to horší/lepší než Descent? O Descentu (resp. o NĚJAKÉ dungeon crawl hře) celkem uvažuji, ale odrazuje mě jeho složitost a herní doba - Doom proti tomu vypadá svižněji, jednodušeji a navíc se mi víc trefuje do vkusu. Jenže když se podívám na místní komentáře i hodnocení Dooma, není to nic moc a spousta lidí na hru nadává. Oproti tomu na BGG je hodně hlasů v její prospěch, takže bych uvítal názor někoho místního, kdo je schopen obě hry porovnat. Díky
31.1.2010 02:43:44

DOOM vs. Descent
podle mne jde o téměř stejné hry, liší se jen v detailech
Doom nemá tak propracovaný vývoj postavy, což mi nevadí
Descent má složitější pseudozápletky
toliko od hráče co hrál Dooma jen třikrát (ale descenta docela znám)
mě je taky bližší sci-fi tak by to u mne vyhrál Doom, taky proto, že mám rád komplet dodatky a do Descenta jich je mraky, což je horší pořídit

31.1.2010 06:54:47

Rozdíl
Ahoj, mám nahranejch několik desítek her za obě hry takže bych ti mohl snad dát smysluplnou odpověď.

Hlavní rozdíl je ten, že bez rozšíření do Dooma je to za mariňáky prakticky nehratelné. A i s tím rozšířením je to taky docela peklo. Jde o to, že se jednotlivý mariňáci od sebe vůbec neliší. U Descenta je každá postava vyvážená a pokud je některá silnější než jiná, je to zase vyjádřeno v tzv. conquest hodnotě což je číslo které hráči ztratí když postava zahyne z jejich banku conquest žetonů. Takže slabší postava má hodnotu 2, silnější 4 a ty průměr 3. Kdežto u Dooma jsou si všichni mariňáci stejný - životy, zbroj, pohyb a munice. Navíc si vždy líznou náhodně dovednosti, které se ani nemusí podporovat a tím vznikají nesmyslné a hlavně nepoužitelné kombinace. Jakmile jeden mariňák umře dostanete frag. Jakmile máte 6 fragů mariňáci skončily. Pak je tu munice. Descent se tím nezabývá a můžete si bojovat jak chcete, u Dooma je při každém výstřelu 33% (a to je HODNĚ) velká šance že přijdete o náboj. Těch máte samozřejmě omezeně takže pak se hra hraje ve stylu - znáš mapu, honem proběhnout, střílet jen výjimečně, konec mise. Navíc, čím více hraje mariňáků tím méně munice, zbroje a životů máte. Takže paradoxně při více mariňácích to je ještě těžší. Pak je tu balíček karet. V Descentu Overlord hraje karty za tzv. thread což dostává na začátku kola podle toho kolik hraje hrdinů, líže si dvě karty a ty pak používá = takže je jaksi omezen. U Dooma ne - tam si lízneš tolik karet kolik hraje mariňáků a zahrání karty tě nic nestojí. A jsou tam takové hnusoty, že můžeš přijít o munici, zničí ti přípravný žeton, což je vlastně skoro jediná záchrana mariňáka před smrtí atd. V Descentu se postavy vylepšují, sbírají peníze, kupují si lektvary, zbraně atd. V Doomu jen utíkáš kupředu. A mohl bych pokračovat dál. Dooma doporučuji jen s rozšířením kde je upraveno pár pravidel, dá se hrát Deathmatch a Capture the Flag což je ultra nářez a je to o trošičku vyváženější. V descentu je už 5 rozšíření včetně propracované kampaně. Volba je na tobě.

Adalpo

31.1.2010 08:43:59

díky za odpovědi
Nevyváženost Dooma by se dala teoreticky řešit modifikací pravidel - rexistuje jich nespočet. Šlo mi spíš o to, jestli je Doom (třeba i upravený) skutečně napínavější, jednodušší a kratší. Na tom Descentu mi zkrátka vadí, že (cituji kohosi z BGG) - "je to příliš složité a dlouhé, aby to byla dobrá deskovka, a díky tomu příliš nudné, než aby to plnohodnotně nahradilo klasické RPG", ale jinak mě tam víc láká právě ten RPG prvek, i když se fakt dost děsím pětihodinových rozplizlostí vyplněných hody kostkou... Safra, to je dilema :)
(a když jsme u toho, Doom má poloviční pořizovací cenu za téměř stejný počet komponent)

31.1.2010 12:12:08

Dansemacabre
jak už tu bylo několikrát zmíněno, řídit se podle vypíchnutých negativních komentářů na BGG, tak by si člověk žádnou hru nepořídil. Doom neznám, ale Descent máme a zatím ho hráli jednou a s učením pravidel jsme první scénář hráli ten první scénář cca těch 5 hodin a rozohodně jsem nepociťoval žádné složitosti rozpliznosti nebo snad dokonce nudu. Skvěle jsem se bavil a přítelkyně taky. Ale pokud ti vadí dlouhá herní doba a to bez ohledu na to jestli je ta dlouhá herní doba vyplněná výbornou zábavou, tak to asi není hra pro tebe. Mě vadí dlouhá herní doba u her, kde jsou velké prostoje a nic moc se ve hře nedějě, ale když se celou dobu bavím nevadí mi herní doba třeba i 7 hodin :)

31.1.2010 12:42:08

...
menší omyl. těch 5 hodin bych odhadoval jako čistý herní čas, s učením pravidel a přestávkami jsme to hráli déle ;)

31.1.2010 12:45:51

Beholder
Pět hodin je fakt masakr... Jestli je to pořád zábava a něco se děje, tak super. otázkou zůstává, jestli to bude zábava i podesáté.
Negativní komenty na BGG si tolik k srdci neberu, ale některé argumenty mi připadly docela relevantní - obzvlášť u lidí, kteří Dooma stavěli nad Descent. Mňo, ještě je možnost pořídit si oboje, vyzkoušet je, a pak jedno prodat :) (my, co nejsme z Prahy, to máme se zkoušením her těžké)

31.1.2010 14:24:50

Dansemacabre
Ten čas zní hrozivě, ale fakt záleží jestli se u hry bavíš nebo ne. Když jo tak ti to ani nepřijde. Taky jsem se dlouho bránil dlouhým hrám, ale když jsem vyzkoušel War of the Ring, Descent nebo Through the Ages změnil jsem názor, protože tyhle dlouhé hry mě fakt celou dobu bavily a čas jsem nevnímal. Ale každopádně je asi nejlepší prvni zkusit. Já jsem měl možnost si Descent prvni půjčit z klubu a pak teprve kupovat, ale neudělal jsem to, koupil rovnou a nelituju :)

31.1.2010 14:48:31

Dansemacabre - pozvání
Ahoj, koukám, že jsi z Hradce, takže pokud by jsi chtěl, tak můžeš vyzkoušet Doomáčka ve Dvoře Králové n/L v našem klubu. Doomáček patří mezi naše oblíbené hry a vzhledem k slušnému množství her a tudíž jejich střídání se nám neohrává. Osobně jsem ho hrál (a to většinou první dva scénáře) hodněkrát, ale vzhledem k atmosféře se mně stále líbí. Mám rád dlouhé hry a myslím, že Descent bude ještě lepší, ale ten si zatím vzhledem k nedostatečné ohranosti Doomáčka šetříme pořídit. Takže Tě srdečně zvu do našeho klubu - "vysíláme" každý pátek od 17.30 hod. do kdy je chuť (viz herní kluby). Není to sice zrovna úplně blízko, ale alespoň Dooomáčka si můžeš přijet vyzkoušet. Když by jsi chtěl přijet, tak se mně ozvi a upřesním místo.

31.1.2010 18:02:10

srovnání
aha no tím pádem je Doom o poznání kratší, rychlejší, je tam rozhodně méně počítání a méně angličtiny, pravidla se samozřejmě upravit dají, ale to pak není ono to už si, je to jen můj názor, můžeš rovnou udělat vlastní hru, já hraji podle pravidel a když jsou špatná nebo mi nevyhovující hold to nehraju.

a co se týká délky, tak to je jen a jen o zkušenostech, ze začátku nám jedna hra trvala poměrně dlouho, ale s přibývající hrami jsme čas zkracovali a teď se vejdeme (s nějakým normálním dobrodružstvím) i do 3 hodin.

31.1.2010 19:34:17

Dansemacabre
moje připomínka k Descentu: Descent není rpg je to deskovka se vším co k ní patří s minimálním rozvojem vlastností postav ve stylu rpg

31.1.2010 20:01:46

hmmm... (také vás občas nenapadne, co napsat do názvu?)
Asi toho Dooma pořídím, až ho zas někdo bude za levno prodávat. S Descentem si počkám, až jestli mě ten Doom bavit bude nebo ne. Kdyžtak zase šup do bazaru, ať se ty hry pořádně točí.

BOLDRICK: za RPG faktor v deskovce považuji už samotný fakt, že mám možnost si líznout novou schopnost nebo třeba najít lepší zbraň (i když to z definice RPG vůbec nevyplývá), ale jinak samozřejmě - "roleplaying" se na stůl převést nedá.

ADALPO: my teda pravidla u nedokonalých her opravujeme dost často. Radši budu hrát s úpravou a bavit se, než nehrát vůbec. Pokud se pravidla upravit nedají, tak má hra smůlu...

ALDOMORO: díky za pozvání, už o návštěvě uvažuji delší dobu. Tak to snad někdy konečně vyjde.

1.2.2010 12:33:23

Atropos

Mecenáš trolíků

odkaz
Dobry den,da mi sem nekdo odkaz kde se hra descent prodává s českym navodem?Dekuju

9.2.2010 18:31:36

Atropos
doporučuji k descentu psát pod descent:-)
a máš tam i česká pravidla ke stažení

10.2.2010 00:28:07

Vybíráme z Bazaru

Scythe - promo karty továrny (FR)
Scythe - promo karty továrny (FR)
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas