DOOM: Desková hra

xxxxxxxxoo hodnoceno 84x (Seznam vlastníků)

DOOM: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Jonathan Ying
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Doom 1.edice vs. Doom 2. edice

Ahoj, dokázal by někdo tyto dvě edice porovnat? Myšleno herně, nechci se bavit o tom co se komu vic líbí na vzhledu. Co je herně, pravidlově vymakanější, co je zábavnější atd.

Díky

J
28.2.2017 15:12:20

Jeden z rozdílů je určitě ten, že první Doom je poměrně náročný a těžký za mariňáky (při jakémkoliv počtu).

Nová verze je naopak mariňákům více nakloněna, o to více pak s klesajícím počtem mariňáků. Hráli jsme čtyři scénáře ve dvou mariňácích a invader prakticky neměl šanci, a to mám třeba já s těmito hrami opravdu velké zkušenosti (Doom, Descent, Descent 2, Imperial Assault, SDE).

Je to dobré pro ty, kteří hrají tento typ her pro zábavu ve stylu RPG a "chtějí" nechat hráče vyhrát (třeba v prvním Doomu se invader musí opravdu hodně snažit, pokud chce prohrát :-))

28.2.2017 15:20:24

To JayDee
Opravdu je tak težké u 1. Edice pro Invadera prohrát? Jak píšeš... chceme to hrát pro zábavu, úkolem Invadera opravdu nebude všechny vydrtit v prvním kole...

28.2.2017 16:00:13

Obtížnost 1. ed.
V rozšíření jsou karty obtížnosti. Při té nejjednodušší to pro invadera není žádný med a lze ho porazit. Jinak souhlas, bez nastavení obtížnosti z rozšíření se nám nepodařilo invadera porazit. Většinou jsme se potýkali s nedostatkem nábojů a nadbytkem monster. Prostě Hell on Earth!

28.2.2017 16:10:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Těžké je to dost - je potřeba aby mariňáci hrálo opravdu velmi dobře a plánovali, a navíc je potřeba i trochu štěstí na kostky apod.

Pokud chcete hrát pro zábavu, tak nová verze je více favor pro mariňáky, a jak jsem psal, tak paradoxně třeba ve dvou mariňácích je hra místy jednodušší než ve čtyřech.

Hodnoceno po celé jedné operaci (šest misí), výsledek 2:4 pro mariňáky - jedna z výher za invadera byla tedy ale dost upocená, tam to fakt bylo hodně hodně těsné, zatímco tři výhry za mariňáky byly úplné procházky.

Co někdo ocení, tak málokdy tady nastane syndroma třeba z prvního doomu nebo Descentu - tzn. vyhraje overlord a čtyři hráči jsou naštvaní :-)

Jestli chce někdo hrát kompetetivně, tak nový Doom nedoporučuji, a vlastně ani starý. Nejvíc balance z těchto her je první Descent (ne kampaň, jen single scénáře). Doom, Imperial Assault, Descent 2, jsou vždy místy hodně favor ve prospěch jedné strany.

1.3.2017 10:48:31

To JayDee a Mejlo
Kluci, díky moc za info.

Jirka

1.3.2017 13:56:37

srovnání her
Tenhle Doom podle mne nemá narozdíl od starého vůbec žádnou atmosféru. Starej Doom nabádal k tomu aby záporák byl spíš takovej pán jeskyně, který čte hráčům popis místnosti (což byla první věc která mne sklamala na novém, není tu popis místností). A pravidlově? Starej doom je podle všech, co jsme to dnes hráli, asi tak milionkrát lepší. Pravidla pro iniciativu jsou podle mne úplně hloupá, jelikož 2 Mariňáci mají tak obří dps, že pokud hrají dvakrát za sebou nemá invider šanci. A pak dolízávání karet do určitého počtu mě taky vadí. Mne se líbí když si hráči lížou určitý počet karet a mají více možností jak odehrát své kolo, například se rozhodnout kterou kartu použiji a kterou si ušetřím. V tomto Doomovy je výhodné vždy zahrát co nejvíc karet, protože si znovu dolížete do 6 (nebo do 3 či čtyr za mariňáky).
Takže za mne:
Starý Doom 5 z 5
Nový Doom 2 z 5

10.11.2017 00:15:47 | Upraveno autorem (porovnej)

eskel
Souhlasím s tebou. Novou verzi jsem sice nehrál, ale už ten vizuál se mi nelíbí (figurky jsou pěkný, to jo) :(

To, že je první edice pro mariňáky nějak ultra těžká jsem si teda nevšiml - hned první scénář jsme za mariňáky vyhráli napoprvé (hra ve třech - každý hrál za dva mariňáky + overlord) a pak to bylo tak nějak vyrovnané - někdy vyhrál OL a někdy marína :) Rozšíření jsme neměli, to bych sehnal rád...

A je to jak píšeš - overlord nám vždy přečetl popis mísnosti a skládal ji + umisťoval předměty za pochodu podle toho kam měli mariňáci linii výhledu. Takže místnost jsme třebas viděli, ale že jsou za rohem náboje jsme nevěděli dokud jsme do ní nevstoupili... mělo to super atmosféru.

10.11.2017 09:56:49

rix

1. edice
mohu se vyjádřit pouze k 1. verzi a plně souhlasím, atmosféra je tam perfektní. To, že dopředu mariňáci neví, co je čeká po otevření dveří je opravdu perfektní + doprovodní text během hraní atmosféru a snahu přežít ještě víc dokresluje.

2. edici jsem zatím neměl možnost zahrát

10.11.2017 11:47:36

Abe

Realita VS nostalgická vzpomínka
První Doom vyšel již před řadou let, spousta hráčů má v sobě spíš jen nostalgickou vzpomínku notně přibarvenou. Podobné je to s filmy. Když si člověk po letech pustí film, který považoval za kultovní a ono to nejednou není ono. Pamatoval jsem si to trochu jinak, říká si. V tomto ohledu doporučuji vyndat si starého Dooma a vysypat ho vedle toho nového. Rozdíl je markatní už na první pohled. Co si já pamatuji z 1. Dooma (a okolí taky, se kterým se o tom bavím) je hlavně pocit frustrace, který se nesl celou hrou. Neustálé umírání a umírání. A umírání. A pak to byla časová náročnost. 2. edice Dooma je v tomto ohledu více vybalancovanější, mnohem víc baví, je lehce nakloněna mariňákům (alespoň v prvních misích), byť v 2. scénáři nám to vyšlo doslova 50:50. Změna herního mechanismu je k lepšímu a kapitolou sama pro sebe (připojuji se k Joubovi). Co musím hlavně ocenit je zkrácení herní doby. Teď se herní doba daného scénáře pohybuje kolem 1,5 až 2 hodiny. A úplně v poslední řadě musím zmínit vysokou znovuhratelnost, kdy narušitelé nejsou slepě naspawnováni scénářem, ale objevují se na portálech, které aktivuje Gamemaster a vybírá si vždy ze dvou možností narušitelů. To samé platí o možnosti vytvoření herního balíčku podle chuti nejen Gamemastera, ale i mariňáků. Za mě jednoznačně palec nahoru a baví mě víc než 1. edice

10.11.2017 16:15:56

Abe
A zapoměl jsi zmínit,že pokud lidi budou proti 2.edici ,tak bf nevydělá .
:+))))

10.11.2017 16:28:52

Abe

:)
Bez tebe by to tady nebylo ono, že ;)
Spíš mě zaráží jedna věc (když si přečteš pozorně zdejší komentáře), že ty nejzasvěcenější komentáře, kteří vyzdvyhují 1. edici, jsou hráči, kteří vůbec nehráli 2.edici. Přesto už dopředu ví, že je ta 1. edice lepší. Je to jenom mě divný? No a pak jsou tady další hráči, kteří to hráli (viz já, Joub, a další), kteří říkají, že je to doslova popcornovka, která tě chytne za koule a nepustí až na konci scénáře a ty ani nevíš, jak ta 1,5 - 2 hodiny uplynuly. A pak jsi tady ty ;)

10.11.2017 16:36:16

doom
Já osobně nehrál ani první ani druhou edici.(pouze Doom na pc).
Za mě ,pokud by Doom měl apku jako Descent,tak ho okamžitě beru.
Jinak zatím nemám protihráče.

10.11.2017 16:46:07

Abe
Tak neříkám, že se mi ta "hra" (2. edice) nelíbí, ale nelíbí se mi vizuál. A pokud odpadlo i ono předčítání a stavění mapy podle postupu (linie výhledu) mariňáků, tak to už je druhá věc, která se mi nelíbí. V PC verzi Dooma se mi nelíbí to jak hráče "nutěj" využívat speciální zabití, čímž získává zbroj a zdraví (kdyby to bylo jen pro parádu jako v jiných hrách tak ok, ale takhle to tlačit, to ne) a jak jsem pochopil, tak i to je v této deskové verzi zapracováno. A pokud hraju za mariňáky (já OL nikdy nedělal ani nechtěl), tak chci výzvu a podle ohlasů to vypadá, že tady je to pro ně procházka parkem... Z toho my vyplývá, že 1. edice se mi líbí více a 2. edici nechci i když jsem ji ani nehrál - četl jsem o ní, koukal na videa... (a stejně to mam s Falloutem - 3. a 4. díl PC hry už podle mě prostě není Fallout a ten je moje srdcovka). BF v tomto pro mě nehraje žádnou roli :)

Ono v dnešní době, aby jsi si udělal názor ne hru ji nemusíš vyloženě "nahrát"... dnes máš všude online tuny prewiew, gameplayů , recenzí, diskuzí od spousty různých lidí a to jak v textové, tak i video podobě... a stejně je to u PC/konzolových her... Neřikám, že máš plnohodnotnej zážitek, ale víš co musíš mít/chceš případně zkusit a co s klidem vynecháš...

10.11.2017 17:14:06

Abe

Ano, nemáš plnohodnotný zážitek
Tohle právě z videí a gameplayů nepoznáš. Detailnost mapy, kdy vidíš, že jsi v opuštěné kontrolní místnosti v převrhnotou židlí, že jsi ve zbrojnici plné pušek, v chodbě s ponurým osvětlením. Právě proto odpadlo předčítání. Doom 1. edici měl hrací plán složený z generických dlaždic (protkaný generickými dlaždicemi s průduchy) překrytý potřísněnou krví. A to bylo vše. Tam jsi potřeboval popis, aby jsi věděl, kde vlastně jsi. V Doomovi 2. edici to nepotřebuješ. Jsi prostě na tom místě. Navíc i řada místností je výškově rozvrstvená (odněkud lze střílet, ale nelze se tam dostat), takže je tady řada taktických výzev. Každý scénář v 2. edici má svoje intro, podmínky vítězství a outro při úspechu mariňáků, ale i outro při jejich neúspěchu. Co se týká odhalování hracího plánu, tady nejsem vyhraněný ani s jednou možností. Obě varianty mají pro i proti (stejně tak mohu oponovat, že víc prudí, že si nemůžeš naplánovat kam jdeš, zbytećně se musíš vracet a uměle se tak natahuje herní doba). A nakonec co se týká doražení, Doom 2. edice vychází z Dooma 4, kde tady ta možnost je, tak by bylo divné, kdyby tady ta možnost nebyla. Nespílal bych kvůli tomu FFG ale když už, tak Bethesde. Ale věř mi, že tento prvek se povedl na jedničku s hvězdičkou, baví a rozhodně neprudí

10.11.2017 18:04:15

Za mě
Mě se druhá edice moc libí. A to hlavně že je kratší herní doba. Z toho důvodu moc nemusim Zombicide. Kolem 3 hodiny uz je to opravdu trápení. Priznam se ze prvni edici jsem nehral ale tenhle Doom mi prijde ze presne zaplnil diru na trhu. Typ tehle hry sfouknutou za 2 hodky a zaroven lehce vysvetlitelnou i pro nehrace, mi ve sbirce chybel. Chytlo me to tak ze jsem si zas po dlouhe dobe poridil hru na pc :-)

10.11.2017 18:43:52

Vybíráme z Bazaru

Třípatrový držák karet - 2ks
Třípatrový držák karet - 2ks
Akt. cena: 100 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas