Don Pepe - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3–6
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Mafie
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: není
Vydavatelé: Hasbro
Parker Brothers
Autoři: Dominique Ehrhard
Rok vydání: 1999
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Zapadlá kavárna kdesi v Chicagu třicátých let minulého století. U velkého stolu se sešlo ke společné hostině několik šéfů ve městě operujících gangů. A každý si s sebou přivedl pár svých noshledů. Napjatá atmosféra. Ve vzduchu se vznáší dým z drahých doutníků, číšníci roznáší jídlo a nápoje. Ve které sklenici je jed? Ve kterém z dortů tiká časovaná nálož? Který z gangů zničí nejdříve své protivníky a získá tak neomezenou kontrolu nad městem?

Ve hře Don Pepe (známá taky jako Reglement des Comptes, Maffiosi, El Padrino) každý hráč ovládá jednu skupinu gangsterů, kteří jsou na počátku rozesazeni u stolu. V každém kole může hráč pomocí karet provést jednu až dvě akce, přičemž se snaží obsadit výhodná místa u stolu, získat finance ovládnutím určitých podniků, které jsou představovány symboly na hracím plánu, a v neposlední řadě i odstranit gangstery protivníků a zároveň ochránit členy gangu svého.

Každý gang má jednoho šéfa (kmotra) a předepsaný počet gangsterů ostatních, kteří mají buď nějakou schopnost (střelec nebo zabiják s nožem) nebo schopnost nemají.

Příprava hry

Na začátku hry obdrží každý hráč určitý počet gangsterů jedné barvy. Tento počet je přesně určen počtem hráčů, kterých může být 3 až 6. Doprostřed herní desky, která představuje velký oválný stůl, se položí dané množství bankovek, jejichž množství a hodnoty opět závisí na počtu účastníků hry. Dále každý hráč dostane jeden žeton dortu své barvy, menu, kde jsou popsány možné akce karet a 5 karet. Balíček zbylých karet se položí rubem vzhůru vedle hrací desky a poblíž se umístí i žetony prášků na spaní.

Následně každý hráč usadí všechny své gangstery ke stolu. A to buď podle schematu obsaženého v pravidlech nebo se hráči postupně střídají v jejich umisťování.

Průběh hry

Hráči se v tazích postupně střídají, každý tah má čtyři fáze:

1) Exploze dortu

Pokud má hráč na stole dort své barvy, tento vybuchne a zlikviduje poblíže sedící gangstery. Žeton dortu se pak z hrací desky odstraní a může být následně znovu použit.

2) Výplata

Podle toho, jak jsou gangsteři aktivního hráče u stolu rozesazeni (bary, restaurace, herny, kasa), získá tento hráč určité množství financí, které si ihned odebere z hrací desky. Je odměněn i za svého šéfa gangu, pokud je tento stále naživu.

3) Zahrání karty (karet) a dobrání

Hráč může zahrát ze své ruky jednu nebo dvě karty akcí, pokud druhá karta bude akce přesun. Akci je možno provést pouze s gangsterem, který není uspán. Po dokončení akcí si hráč dobere do ruky tolik karet, kolik jich zahrál.

Možné akce jsou:

  • - bodnutí (zabití nepřátelského gangstera sedícího vedle jednoho z vlastních gangsterů vybaveného nožem, může se použít i nůž ze stolu)
  • - výstřel (zabití nepřátelského gangstera sedícího naproti jednoho z vlastních gangsterů vybaveného revolverem, může se použít i revolver ze stolu)
  • - dort (umístění vlastního dortu na stůl)
  • - předání (posun cizího dortu nalevo nebo napravo)
  • - výbuch (exploze dortu protihráče)
  • - prášky (uspání nepřátelského jednoho až tří gangsterů, kteří mají na stole před sebou sklenice)
  • - policie (nové rozesazení u stolu)
  • - přesun (přemístění jednoho svého gangstera na jiné volné místo u stolu)

4) Probuzení gangsterů

Pokud byli někteří gangsteři aktivního hráči v průběhu hry uspáni, jsou na konci tahu probuzeni.

Konec hry

Pokud jsou zlikvidováni všichni členové jednoho gangu, vypadá hráč ze hry. Hra končí v okamžiku, kdy ve hře zbyl pouze jeden hráč nebo pokud jsou rozebrány finance, které byly na počátku hry umístěny na stůl. Hra končí také v okamžiku, kdy exploze dortu zabije všechny ve hře zbývající gangstery.

Vítězem hry se stává hráč, který nasbíral nejvíce financí, a to i v případě, že jeho gang byl už dříve vyřazen ze hry.

Autor: Furfur

Další názvy této společenské hry

  • Maffiosi

Vybíráme z Bazaru

Wild Pirates/Piratenspiel
Wild Pirates/Piratenspiel
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas